Jump to content
IGNORED

Ratno vazduhoplovstvo Srbije


Muwan

Recommended Posts

nemam nameru da omalovažavam, ali me zaista zanima koja su to osećanja zbog kojih volite da posećujete aeromitinge? divljenje vojnoj moći, fasciniranost napretkom tehnike, nacionalni ponos, rusi vs. zapad patkometrija, ili nešto drugo?avione vidim ili kao sredstvo za prevoz od tačke A do tačke B ili sredstvo da se izbombarduje neka zemlja ili establišment koji se previše uskurči, tako da mi promiče značaj zbog kog ljudi smatraju da su te manifestacije bitne.
Za mene je avion jedno od najveličanstvenijih ljudskih postignuća. Bio sam tužan kao malo dete kada su penzionisali "Konkorda", zato što je ideja o komercijalnom i masovnom supersoničnom letu nešto najbliže pravom SF-u u dosadašnjem razvoju tehnologije, i i dalje mislim da je poraz "Konkorda" veliki korak unazad za čovečanstvo, a možda i početak ozbiljnije krize duha naše civilizacije koja kao da više nije sposobna za velike misli i dela.Ikar, Dedal, Rajt.Zato idem na aeromiting. Svaka budala može da puca. Ne može svako da leti, a tko leti, vrijedi.
Link to comment

upravo. avioni su najveca dostignuca savremene nauke i tehnike u modernom svetu, naravno ako ne racunamo svemirski program...a piloti supersonicnih aviona ljudi koji trpe najveca operecenja na planeti, pritom zadrzavajuci ekstraordinarnu percepciju i primenjena znanja iz fizike, matematike, hemije, aerodinamike i sl. nikad necu zaboraviti osecaj u simulatoru sa centrifugalnom silom ili kratkog preuzimanja komandi na trenaznom avionu...nenadjebiv filling!

Batajnica. To će biti prva velika "stvar" u toj bazi još od 1997. godine (možda se neko ovde i seća tog, za ono vreme izolacije, zaista nestvarnog aeromitinga sa vrlo zanimljivim gostima iz inostranstva, Miraž 2000, Suhoj 27, itd...)
ja sam na Bataji sluzio do dec '96 i to mi je bio prvi povratak na mesto zlocina. realno sam najvise ocekivao od Rusa sa tom dvaesedmicom al je baja u Mirazu realno objasnio. tad je i pokojni Ceca neplanirano programom uzeo dvaesdevetku i uradio 'zvono' direktno iz dizanja sa piste...nego, zasto ja mislim da je tada bio i neki F16 ili je to bilo kasnije?
Link to comment
Za mene je avion jedno od najveličanstvenijih ljudskih postignuća. Bio sam tužan kao malo dete kada su penzionisali "Konkorda", zato što je ideja o komercijalnom i masovnom supersoničnom letu nešto najbliže pravom SF-u u dosadašnjem razvoju tehnologije, i i dalje mislim da je poraz "Konkorda" veliki korak unazad za čovečanstvo, a možda i početak ozbiljnije krize duha naše civilizacije koja kao da više nije sposobna za velike misli i dela.Ikar, Dedal, Rajt.Zato idem na aeromiting. Svaka budala može da puca. Ne može svako da leti, a tko leti, vrijedi.
zahvaljujem. glede konkorda, delim sentiment, i u tom slučaju povlačim ono o prevoznom sredstvu, on je bio inspirativno inžinjersko remek delo. Edited by Gonzo
Link to comment

Pa dobro, nije baš svako sklon da u potpunosti prihvati / razume sve vizionarske, inžinjerske, estetske, pilotske, herojske napore da se kontrolisano plovi kroz vazduh. I čak i uživa u tome... Ako bih trebalo da iskažem svoj stav - za mene je Avijacija najbolji i najlepši dokaz da čovek može da se kreće i živi i u trećoj dimenziji... Moje sećanje ne beleži F16 na tom mitingu na batajničkom aerodromu 1997. godine. Nekih je poseta bilo kasnije, ali, mislim, ne i tada.

Edited by Bruno Sulak
Link to comment
tad je i pokojni Ceca neplanirano programom...
cekaj pazi sad. Nesto mi se ovde pomesalo. Znam da 1997 nisam bio na aeromitingu, ali sam bio na onom jednom manjem, godinu dana kasnije (na kom je bio, potpuno neocekivano, i Milo Djukanovic), gde je Ceca napravio zvono u 29-ki. Znaci dva puta je to uradio?
Link to comment

1997 je bilo oblacno pa se zvono nije bas ni videlo ali je radio ...miraž sa onim "kompjuterskim pracenjem konfiguracije terena" kako je spiker objasnio...eh, fantastično... a DC10 popalio sve alarme na parkingu, doduse nije ih tada bilo bas toliko...bio sam mali...bilo je lepo

Link to comment
cekaj pazi sad. Nesto mi se ovde pomesalo. Znam da 1997 nisam bio na aeromitingu, ali sam bio na onom jednom manjem, godinu dana kasnije (na kom je bio, potpuno neocekivano, i Milo Djukanovic), gde je Ceca napravio zvono u 29-ki. Znaci dva puta je to uradio?
moguce, nisam bio sledece godinemoja jedinica mu je radila obezbedjenje kadgod je dolazio na letenje, i to mu je bilo omiljeno - da je digne pod forsazom vertikalno skroz, dok ne izgubi brzinu, i tek je onda poravnjavao. znam da je pizdeo sto nasa verzija nema elektronsku kontrolu da bi se izvela kobra, pa je non-stop mucio ove na tornju da mu kazu koliko je bio blizu figure...'96 je sa dvosedom odradio i neki medjunarodni let, secam se da je sleteo posle 23h. dezurni oficir nas je digao kao da je uzbuna, nikog zivog nije bilo u komandi...pa sam ja sluzeci kaficu himself cuo kontext da su doleteli od preko :cuvarvojnetajne:
Link to comment

Grčki F16 su došli na taj drugi minitng 1998. godine (doleteli dan pre) ali su ipak otkazali svoje učešće sutradan u zvaničnom delu i odleteli su nazad u matičnu bazu... Jasno i zbog čega. Na snimcima sa Batajnice 1997. godine na stajanci se vide Suhoj, domaći MiG29, francuski Miraž i zatim opet domaći Orao. Nema F16.Američki F16 su nedavno posetili vazduhoplovnu bazu u Batajnici (tačno je, doleteli su iz Avijana).Kuriozitet: vertikalni stabilizator "rep" jednog F16 može da se svakim radnim danom vidi u Muzeju avijacije na beogradskom aerodromu ("čuveni" Triple Nickel 555)

Link to comment
Grčki F16 su došli na taj drugi minitng 1998. godine (doleteli dan pre) ali su ipak otkazali svoje učešće sutradan u zvaničnom delu i odleteli su nazad u matičnu bazu... Jasno i zbog čega. Na snimcima sa Batajnice 1997. godine nase vide Suhoj, domaći MiG29, francuski Miraž i zatim opet domaći Orao. Nema F16.
Meni se čini da je bio kad i Miraž, ali nije leteo. Sad, moguće da sam pomešao sa mitingom koji je bio sledeće godine, pošto sam bio sam na oba. U svakom slučaju F16 je bio u Batajnici i pre 1999. Ti ne pominješ ni G4. On je koliko se sećam bio i čini mi se da je leteo. Bio je prikazan i MIG 21 (čini mi se da nije leteo).Sad moguće je da sam ja izmešao ova dva mitinga. 1997. i 1998. su davno bile. Edited by duma
Link to comment
  • 2 weeks later...

Juce na Surcinu veoma zanimljiv prizor: na stajanci ispred pristanisne zgrade parkiran sivi KC-135 americkog ratnog vazduhoplovstva, odnosno Nacionalne garde Ohaja. Rec je o avio-cisterni, modifikovanom Boingu 707. Just like that... Dugo nije bilo takvih scena na Surcinu da americki vojni avion stoji parkiran izlozen pogledima hiljada putnika. Do sada je za takve posete bila rezervisana Batajnica i saopstenja Min.odbrane. Neka poruka ovako..?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...