Jump to content
IGNORED

Ratno vazduhoplovstvo Srbije


Muwan

Recommended Posts

pa, ako nije ironija, mozda to i nije nemoguce.. Imamo obnovu skole kod Kursumlije u kojoj ucetvuje americki vojni personal, a zatim i nedavnu proslavu operacije "Halyard" iz 1944. (evakuacija americkih vazduhoplovaca oborenih nad Jugoslavijom u saradnji sa jedinicama Draze Mihailovica) gde je US vazduhoplovni atase pri beogradskoj ambasadi dao kljucnu podrsku, itd. Dakle, moguce je da su to sve zajedno intenzivirani PR koraci na putu "redefinisanja" nasih odnosa sa SAD, pre nego NATO.

Link to comment

...a ne treba izgubiti iz vida ni poslednje aktivnosti naseg ministarstva odbrane u odnosima / poslovima sa Irakom, o kojima nije bilo bas detaljne medijske "svetlosti". To, ubedjen sam negde, ne bi bilo moguce bez pomenute Guce / Kursumlije / Pranjana / Surcina, itd.

Edited by Bruno Sulak
Link to comment

Uopste nije ironija, takve aktivnosti deluju planirano. Ne odredjujem se prema njima, samo konstatujem da se primecuje obrazac. Vredi videti ko ce ucestvovati na aeromitingu u septembru...

Link to comment
Juce na Surcinu veoma zanimljiv prizor: na stajanci ispred pristanisne zgrade parkiran sivi KC-135 americkog ratnog vazduhoplovstva, odnosno Nacionalne garde Ohaja. Rec je o avio-cisterni, modifikovanom Boingu 707. Just like that... Dugo nije bilo takvih scena na Surcinu da americki vojni avion stoji parkiran izlozen pogledima hiljada putnika. Do sada je za takve posete bila rezervisana Batajnica i saopstenja Min.odbrane. Neka poruka ovako..?
dobro da nisi video sta je sletelo nedelju pred dolazak dzo bajdena kada su stigla blindirana vozila i ostalo za taj dan. Edited by gazza1
Link to comment
dobro da nisi video sta je sletelo nedelju pred dolazak dzo bajdena kada su stigla blindirana vozila i ostalo za taj dan.
NLO iz rozvela?
Link to comment
Slobodno to povezi sa nastupom marinaca u Guci. Privikavaju narod na NATO.
Jedino što KC-135 baš i nije namenjen za prevoz vojnih orkestara, ali u principu se slažem sa navedenim obrascem...
Link to comment
Jedino što KC-135 baš i nije namenjen za prevoz vojnih orkestara, ali u principu se slažem sa navedenim obrascem...
Vojne "orkestre" dovoze kasnije uglavnom C17, kad malo zazivi "navedeni obrazac"... Treba se setiti iznenadjujuceg sletanja na Surcin vise komada istih u februaru 1996. kada su dovezli americki oklopno-pesadijski kontigent za tadasnji IFOR. Iako su mogli da lete i direktno za Tuzlu gde su bili rasporedjeni, za prikazivanje je ipak bio odabran Beograd.To je tada bila jedna vrsta politicke poruke za "garanta mira i stabilnosti"koju on bas i nije najsrdacnije prihvatio, pa je sve dobilo gorki rasplet tri godine kasnije. Uglavnom, prisustvo americkih vojnih aviona na nasim aerodromima sve vise nije takva retkost kao sto bi se dalo pomisliti na osnovu dnevnopoliticke retorike o nasoj "neutralnosti". A kako dalje to ide, tj. da li ce marinci svirati na jos nekom festivalu ovog leta po Srbiji, videcemo....
Link to comment
...nedavnu proslavu operacije "Halyard" iz 1944. (evakuacija americkih vazduhoplovaca oborenih nad Jugoslavijom u saradnji sa jedinicama Draze Mihailovica) gde je US vazduhoplovni atase pri beogradskoj ambasadi dao kljucnu podrsku, itd. Dakle, moguce je da su to sve zajedno intenzivirani PR koraci na putu "redefinisanja" nasih odnosa sa SAD, pre nego NATO.
Halyard, mislim na operaciju, bio je uspeo i brzinski izveden poduhvat da se americki vazduhoplovci izvuku iz ruku cetnika DM pre nego sto i Amerikanci ove puste niz vodu. Posle cega bi oni, da su ostali u rukama DM bili odlicni – taoci. I to nije bila izdaja sa americke strane, nego prosto uvidjanje cinjenice koju su Englezi uvideli mnogo pre. I koja ih je u Srbiji kostala nekoliko netragom nestalih misija. Nestanak je DM objasnio neposlusnoscu lokalnih komandanata. Podatak da su Englezi u najboljoj kolonijalnoj tradiciji nosili sa sobom zlato (pravo, funte) nije pominjao, a ne pominju ga ni ovovremeni ljubitelji lika i dela DM.Americki atase nije odigrao nikakvu kljucnu ulogu u ’proslavi’: samo je kao eksponent (a to mu je posao) suvisle politike bio na licu mesta da bi pokazao americku nezainteresovanost/nepristrasnost prema srpskim internim prepucavanjima.A na redefinisanje ce Srbija da priceka.Izmedju ostalog i redefinisanjem budalastina kao sto je nedavna Daciceva izjava da ce sa Rusima da razmotri formiranje u Nisu regionalnog centra za vanredne situacije !!! To se nekada zvalo vojna baza. Dno dna: nuditi Rusima vonu bazu i to u zemlji koja se njihovim bazama odupirala u vreme kada je istih bilo ihaha...A Amerikanci su sav posao oko vazduhoplovstva koje im je potrebno u ovom delu sveta zavrsili sa Madjarima, nedavno.
Link to comment

Mislim da si otisao predaleko od teme iz naslova. Ne bih se slozio sa vecim delom onoga sto je navedeno u vecem delu tvog posta, ali, kao sto rekoh, to moze da bude povod za raspravu na nekoj novoj temi. Ovogodisnju simbolicnu proslavu Halyarda u selu Pranjani sam pomenuo u kontekstu (novih) odnosa SAD odnosno NATO sa nasim vojnim (vazduhoplovnim) snagama, kao doprinos ovoj razmeni misljenja o trenutnom i buducem stanju naseg vazduhoplovstva. Sta tu radi US vazd.atase, i iz kojih povoda, mislim da bi trebalo da pokusas da bar konsultujes odredjene izvore kako bi stekao kompletan utisak. Ja sam naveo ono sto licno znam. Takodje, ako ti znas nesto vise o nekoj eventualnoj ruskoj vojnoj bazi kod Nisa, voleo bih jako da ovde procitam sve tebi poznate detalje o tome. To bi dalo dobar doprinos nasoj prici o ViPVO Vojske Srbije..P.s. Ukoliko si rad da "raspredemo" pricu o operaciji Halyard i sudbini oko 500 oborenih americkih vazduhoplovaca iz 15. vazdusne armije SAD u rukama jedinica Draze Mihailovica od prvih rusenja 1943. pa sve do kraja operacije u zimu 1945.godine, na jednom posebnom delu foruma, rado bih predocio sve ono sto znam o tome.

Link to comment
Mislim da si otisao predaleko od teme iz naslova. Ne bih se slozio sa vecim delom onoga sto je navedeno u vecem delu tvog posta, ali, kao sto rekoh, to moze da bude povod za raspravu na nekoj novoj temi. Ovogodisnju simbolicnu proslavu Halyarda u selu Pranjani sam pomenuo u kontekstu (novih) odnosa SAD odnosno NATO sa nasim vojnim (vazduhoplovnim) snagama, kao doprinos ovoj razmeni misljenja o trenutnom i buducem stanju naseg vazduhoplovstva.
Mozes da se slazes sa vecim ili manjim delom mog posta, ja ti rekoh sta je Halyard bio. Onda, kada je iz ruku cetnika DM trebalo izvuci Amerikance... Uostalom, da se povedem za tvojim primerom: mislim da si trebao pazljivije da citas. Moj post.Nema novih odnosa sa NATO/US. Osim stare srpske bolesti da se po svaku cenu sebi pridaje veci znacaj nego sto je on u stvarnosti i za druge.Krajem jula u Madjarskoj je NATO uradio sto je uradio - NATO Airlift Management Agency (NAMA) kao deo Strategic Airlift Capability initiative (SAC). Mesto se zove Papa, pare su dali mnogi, kao i svi pametni ljudi raspodelili troskove, dozvolili ucesce i nekim ne-NATO zemljama... Tako da je vazduhoplovna Srbija osim onog notornog nebeskog dela koji sa tehnikom nikada nije imao problema - ispricana prica.
Sta tu radi US vazd.atase, i iz kojih povoda, mislim da bi trebalo da pokusas da bar konsultujes odredjene izvore kako bi stekao kompletan utisak. Ja sam naveo ono sto licno znam. Takodje, ako ti znas nesto vise o nekoj eventualnoj ruskoj vojnoj bazi kod Nisa, voleo bih jako da ovde procitam sve tebi poznate detalje o tome. To bi dalo dobar doprinos nasoj prici o ViPVO Vojske Srbije..
Ja sam izvor. I izvorovanja mi je dovoljno tamo gde treba.A da si pazljivo citao moj post, video bi da sam komentarisao Dacicevu inicijativu da Rusima ponudi (tokom septembarske posete njihovog ministra za vanredne situacije (?!)) Nis kao regionalni centar za takve situacije. Nista manje. I nista vise. Koga zanima neka komentarise.
P.s. Ukoliko si rad da "raspredemo" pricu o operaciji Halyard i sudbini oko 500 oborenih americkih vazduhoplovaca iz 15. vazdusne armije SAD u rukama jedinica Draze Mihailovica od prvih rusenja 1943. pa sve do kraja operacije u zimu 1945.godine, na jednom posebnom delu foruma, rado bih predocio sve ono sto znam o tome.
Nisam, zaista. Iz prostog razloga sto sam rekao sta o tome mislim. I sto bi se svaka dalja prica pretvorila samo u uobicajeno nadgornjavanje (ovde to lepo zovu patkometrija) oko partizana i cetnika....A ta prica je davno ispricana.
Link to comment

Da se ipak vratimo na temu: u nekim hrvatskim strucnim izdanjima se ovih dana navodi da se Min.odbrane Srbije navodno sprema da u upotrebu vrati par helikoptera Kamov Ka-28, inicijalno sovjetske proizvodnje, nabavljenih za JRM (Jug.ratnu mornaricu /JNA) na samom kraju osamdesetih. Ovi helikopteri su volsebno preziveli 1999-u na Golubovcima, i sada "pocivaju" kao rashod ispred Muzeja vazduhoplovstva na Surcinu. Ipak, ovi Kamovi i danas vaze za masine sa izvesnim potencijalom, a sve se uklapa u ovu pricu o nasoj avijaciji: da li je posredi jos jedan (ocajnicki) potez u odsustvu trenutnih boljih mogucnosti koji moze negde da malo "osvezi" umornu flotu ili tek medijska priprema za jos jedan zahvat preskupog "remonta" starih JNA letelica u Rusiji sa iskljucivim ciljem ubiranja premasnih provizija za nekoliko involviranih aktera..?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...