Jump to content
IGNORED

Ratno vazduhoplovstvo Srbije


Muwan

Recommended Posts

Jedino što mu fali je veća cena od Tucana.
...i sto su matori ko biblije. a moras i da uvazis ove cene (sata) letenja i odrzavanja...nasi piloti u odnosu na svoje kolege vani pre svega imaju strasan deficit u vremenu naleta. ovako dobijes nov, klipni (znacajno jeftiniji), avion koji mozes da rabis tri puta duze...jbg, Makedonci dizu i ogromne spomenike Aleksandru Makedonskom dok nemaju leba da jedu. nisu njihove odluke bas najmerodavnije... (pri cemu su, i takvi, znacajno blizi NATOu od nas)
Link to comment
ovom tukanu je trenazna funkcija sekundarna. sluzi pre svega za napad na slabije naoruzane ciljeve na zemlji (pobunjenici, narko karteli...) tj za podrsku trupama na zemlji. idealno za sve nase potencijalne sukobe i plateznu moc...
jes da, bice dojaja za sprecavanje novog 5. oktobra. a nemoj se iznenaditi sledeci put kad krenes po dzidzu u blokove, kad te zaskoci iz pravca 70a
Link to comment
...i sto su matori ko biblije. a moras i da uvazis ove cene (sata) letenja i odrzavanja...nasi piloti u odnosu na svoje kolege vani pre svega imaju strasan deficit u vremenu naleta. ovako dobijes nov, klipni (znacajno jeftiniji), avion koji mozes da rabis tri puta duze...jbg, Makedonci dizu i ogromne spomenike Aleksandru Makedonskom dok nemaju leba da jedu. nisu njihove odluke bas najmerodavnije... (pri cemu su, i takvi, znacajno blizi NATOu od nas)
Ima Su-25 novijeg godišta, nego su Rusi bombardovali fabriku u Tbilisiju 2008, pa se više ne prave novi :o
Link to comment

mator kao koncept. oklopljeni visokokrilni lovac-bombarder...dva motora, slaba geometrija krila (zbog vesanja svog tog cuda ispod), ogranicena pokretljivost i sporo izvlacenje iz poniranja...penal za neki stinger. brazilac s druge strane ima jako mali termo odraz i upravljiviji je na malim brzinama

Link to comment

Neka pazare bilo šta, samo da je glasno, samo da se čuje. Jutros u 0600, 29-ka i 21-ca obišle dva kruga nisko i lagano iznad moje varoši. E, to je buđenje rođaci :s_w:

Link to comment
ja sam pred kraj vojnog roka kuntao na grudobranu (ka strelistu) od glavne piste na Bataji dok se radilo letenje. potpuno oguglao na buku
ja 10 meseci spavao na pisti u izvidjackoj eskadrili, sad su mi koncerti i exit muzika na uvce pred spavanje :lol:
Link to comment

Posto je Sutanovac isao u Kinu da nesto pojede i popije, a malo je gledao i avione, interesuje me da li kineski j10 spada u tip aviona koji bi nam odgovarao? Ako bi nam odgovarao, kako to da ga niko ni kao predlog razmatranja nije pominjao? Interesuje me i kakav je kvalitet kineskih aviona, verujem da oni to mogu dobro da urade, ali ipak...

Edited by sumil
Link to comment
Posto je Sutanovac isao u Kinu da nesto pojede i popije, a malo je gledao i avione, interesuje me da li kineski j10 spada u tip aviona koji bi nam odgovarao? Ako bi nam odgovarao, kako to da ga niko ni kao predlog razmatranja nije pominjao? Interesuje me i kakav je kvalitet kineskih aviona, verujem da oni to mogu dobro da urade, ali ipak...
Ako odgovara Pakistanu, bio bi dobar i nama. Laki jednomotorni višenamenski lovac, liči na kinesku kopiju f16ice. Kineska avionika je vrhunska, imaju tri instrumenta od kojih dva ne rade...Naravno bolje je uzeti F16 nego njegovu kopiju, ali F16 se više ne proizvodi i a novi block50 bi bio preskup za nas, pa bismo bili osuđeni na prve modele.
Link to comment

J-10 nije kopija F-16 nego je nastao dobrim delom na osnovu otkazanog izraelskog Lavija. Lavi je bio odlican, obecavajuci avion (u svoje vreme) ali je otkazan usled americkih pritisaka na Izrael (nisu hteli konkurenciju F-16ici) - tj., Izraelci, znajuci da bi mogli da povrate investiciju samo masovnim izvozom, videvsi americko negodovanje po tom pitanju su na kraju odustali. Dugo se suskalo da je dosta tehnologije onda otislo u Kinu i zavrsilo u J-10, a pre izvesnog vremena je to na indirektan nacin u Izrealu i potvrdjeno. Tvrdi se takodje da je avionika i instrumentacija skoro komplet izraelskog dizajna. Takodje, Kinezi su angazovali u Ruse kao konsultante na projektu (avion koristi ruski motor izmedju ostalog).Da li bi nam bio dobar - verovatno bi. Naravno postoje politicke prepreke potencijalno - Rusi moraju da odobre svaki izvoz J-10 van Kine, jer avion koristi ruski motor - to su Rusi direktno potvrdili. Onda bi nas verovatno neko iz Rusije pitao - a sto ne kupujete od nas? Da ne govorim o pritiscima sa Zapada - Ameri manje-vise, ali bi npr. Francuzi od kojih dosta zavisi nasa kandidatura u EU mnogo vise hteli da mi nesto kupimo od njih (pa i polovne Mirage 2000), za Nemce, Italijane, Spance, Britance (EADS) isto vazi.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...