Jump to content
IGNORED

Ratno vazduhoplovstvo Srbije


Muwan

Recommended Posts

Mislim da je bilo upravo. Ako dobro pamtim neke podatke, mislim da su na kraju Rumuni dobili za svoju verziju Orla neke jos slabije motore od RR nego sto smo ih mi dobili. Takodje, ako se ne varam, pocetkom 90ih planirana je modernizacija Orla koja je podrazumevala menjanje RR motora francuskim SNECMA motorima. Mislim da je to bilo u sklopu francusko-jugoslovenske kooperacije oko "Novog Aviona" (tzv. "YU supersonik"), prvog pravog mlaznog lovca domace proizvodnje koji je trebalo da zameni MiGa-21 u RV i koji se radio prakticno u sklopu programa Rafale lovca, tj. trebalo da je bude maltene neki "mali Rafale", takodje sa SNECMA motorima (tj. motorom).Kada je bilo jasno da projekat Novog aviona nece dati rezultate da se na vreme zamene MiGovi-21, odluceno je da se nabave 3 eskadrile (po jedna za BG, ZG, i LJ) "prelaznog" tipa lovca koji bi popunio rupu izmedju "isteka roka" 21ica i dolaska NA kao i da se odredjeni broj 21ica modernizuje u istu svrhu. Za "prelaznog" lovca opet su u kombinaciji bili Francuzi, izbor je bio izmedju MiGa-29 i Miraza 2000, a zbog cene je na kraju izabrana 29ka. RV je valjda '88. (ili godinu ranije/kasnije) objavila tehnicko-takticke zahteve (TTZ - jel se to bese tako zove?) za modernizaciju MiGova-21.I na kraju je naravno dosao rat. Na projektu NA nista konkretno nije uradjeno, propali su i ti moguci planovi o modernizaciji Orla. Od planirane 3 eskadrile 29ki stigla je jedna, ta za Beograd, valjda 1987. ili 1989. Od modernizacije 21ice takodje nije bilo nista.Prakticno direktno na osnovu TTZ RV JNA za modernizaciju MiGa-21 Rusi su '93. predstavili modernizovan avion MiG-21-93, uvidevsi mogucnost da se zaradi na modernizaciji stotina i stotina 21ica u aktivnoj upotrebi sirom svetu kojima su isticali resursi (SSSR je sam odavno 'batalio' 21ice uvodjenjem MiGa-23 i 29 i to je polako poceo da sledi i ceo istocni blok). Nase ga vazduhoplovstvo nije videlo, ali je na osnovu tog 21-93 napravljen modernizovani MiG-21 za Indiju (vec u upotrebi ako se ne varam) kojoj je, takodje, trebao "prelazni" lovac do ulaska njihovog prvog pravog domaceg lovca, vrlo slicnom u konceptu Novom Avionu (i sa slicnim imenom valjda, New nesto), u upotrebu. I taj projekat valjda, je bar ne pocetku bio radjen zajedno sa francuzima. Sve napisah bez ijednog gledanja google-a i wikia (ranije sam bio zaludjenik za ovakve stvari) pa ako gresim, jbga. :D

Link to comment

Novi avion je bio radjen na osnovi Rafale-a (jednomotorac sa pacijim krilcima). Dassault bi tako dobio jeftin avion pogodan za izvoz a yu bi se qrcila kako proizvode moderne avione.edit: Indijci su valjda modernizovali svoje tenkove na osnovu M-84 i drugih radova ex-yu instituta (na nisanima cini mi se).

Edited by borris_
Link to comment

Pa Rafale je valjda teski lovac (u rangu Su-27, F-15) a NA bi bio laki lovac (u rangu MiGa-29, F-16, itd.), zato rekoh "mali Rafale".NA je trebalo da bude kruna jug. avio industrije i deo strategije JNA da se valjda 80% (ili tako nesto) vojne tehnike proizvodi u zemlji. Nije bilo u pitanju kurcenje koliko strategija. Uostalom to se vidi progresijom i planovima JNA od 60ih pa do pocetka 90ih. Tako je tenk M90 trebalo da zameni sve T-55 i ostale. Super Galeb kada je dosao zamenio je ne samo Galebove vec i ranije americke trenazne avione. Itd. Naravno posto je SFRJ ipak bila ogranicena u svojim resursima (mada je za zemlje-naslednice u trenutnom stanju bila maltene hi-tech gigant) bila je potrebna saradnja sa inostranstvom. Tako je taj tenk M90 npr. imao dosta svedskih komponenti, itd.Za Orla su uvek govorili da je u principu bio neuspesan projekat ali da je nasa industrija puno naucila radeci ga i da se time pripremila za nesto ozbiljnije (tj. NA). Medjutim propascu projekta NA Orao je ostao besmisleni corsokak, manje vise.

Link to comment
Za Orla su uvek govorili da je u principu bio neuspesan projekat ali da je nasa industrija puno naucila radeci ga i da se time pripremila za nesto ozbiljnije (tj. NA). Medjutim propascu projekta NA Orao je ostao besmisleni corsokak, manje vise.
Rafale je visenamjenski lovac (francusko qrcenje :) ).Ovo iznad je potpuno tacno. U Sokolu su dosta toga naucili testirajuci ga.
Link to comment

Da, Rafale je višenamenski lovac, kao i svi lovci 4-te generacije (EFA, Gripen, SU-35 itd). Doduše, imaju mali problem da ga udome u nekom RV koje nije francusko, no dobro. :D Hazarde, svaka čast, mislim da se svega dobro sećaš (mada i ja nisam koristio Wiki). 29-ke su nabavljene 1987. godine. Sećam se i neke fotke prototipa tog NA (nazvali su ga Yu Supersonic) u Aerosvetu i po sećanju bih rekao da je stvarno ličio na današnjeg Rafala.

Edited by Ivo Petović
Link to comment

Sjećam se i ja tog NA, i te slike u Aerosvetu, i mislim (po sjećanju) da je više ličio na Gripena nego na Rafale. Izgledao je nekako malecko.Bio sam i na Plesu svojedobno kad je prvi put Zagrebu demonstrirana 29tka, među nama publikom se šetao Tus ko da nije nositelj čvaraka.

Link to comment

Mislim da su 29ke dobijene u kompenzaciji za ruski dug, valjda neko žito bilo u pitanju. Ti avioni su bili po specifikaciji namenjeni nekoj drugoj državi, koja je odustala, pa su uvaljeni nama.

Link to comment
Hazarde, svaka čast, mislim da se svega dobro sećaš (mada i ja nisam koristio Wiki). 29-ke su nabavljene 1987. godine. Sećam se i neke fotke prototipa tog NA (nazvali su ga Yu Supersonic) u Aerosvetu i po sećanju bih rekao da je stvarno ličio na današnjeg Rafala.
ja ih pratio radarski na prvom letu od batajnice do skopskog petrovca. specijalno me oficirski dusmani probudili da ih ja, kao iskusni radarista, propratim. big deal. avion kao avion. crtica koja se pomera na ekranu.
Link to comment
Mislim da su 29ke dobijene u kompenzaciji za ruski dug, valjda neko žito bilo u pitanju. Ti avioni su bili po specifikaciji namenjeni nekoj drugoj državi, koja je odustala, pa su uvaljeni nama.
Nikad nisam cuo tu pricu da su 29ke dosle na osnovu duga. Samo da je bio izbor izmedju Miraza i 29ke i da su 29ke bile jeftinije. Za pricu o klirinskom dugu sam cuo, ali u drugom kontekstu: SSSR je nudio (ili je kod nas postojala ideja da se to zatrazi) da na osnovu klirinskog duga izgradi metro u Beogradu po nasem projektu iz 1976.-81., ali su protiv toga bile druge republike, prevashodno Slovenija i Hrvatska valjda, jer su to bile "savezne" pare a metro gradski/republicki projekat. Taj je deo price donekle tacan, jer ga je spominjao mislim par puta sam Jovin (projektant bg. metroa). Drugi deo price onda glasi da je umesto metroa, na osnovu toga duga uzeto neko oruzje. Nikad nisam cuo da su u pitanju bile 29ke. I uostalom, podosta tog klirinskog duga je ostalo i nakon raspada SFRJ, pa je uglavnom posle prebijan sa nasim dugom za gas Rusiji.Sto se tice specifikacija - mi smo dobili MiG-29B (i dvosed MiG-29UB) sto je bila standardna izvozna varijanta MiGa-29. SSSR je koristio MiG-29A, kasnije napredniji MiG-29S. Inace SSSR nikada nije izvozio (valjda iz paranoje) istovetne avione kao sto je koristio u svom vazduhoplovstvu, cak ni varsavskom paktu - uvek je u inostranstvo isla nesto oslabljena verzija, uvom slucaju MiG-29B. U svakom slucaju smo tada dobili jedino sto smo mogli da dobijemo, i sto su dobijale sve ostale drzave koje se u tom trenutku kupovale 29ke.
Link to comment
Hazarde, svaka čast, mislim da se svega dobro sećaš (mada i ja nisam koristio Wiki). 29-ke su nabavljene 1987. godine. Sećam se i neke fotke prototipa tog NA (nazvali su ga Yu Supersonic) u Aerosvetu i po sećanju bih rekao da je stvarno ličio na današnjeg Rafala.
Jos uvek imam postere iz vojne knjizare na zidu. Orao, G4 i MiG-29. :D
Link to comment

ja bio u bataji u vojsci, u jednoj eskadrili... secam se kad su dosli rusi, seli u te avione i poceli da ih izvrcu, nasi piloti su sve rukama i nogama kocili sa zemlje dok su ih gledali

Link to comment
Drugi deo price onda glasi da je umesto metroa, na osnovu toga duga uzeto neko oruzje. Nikad nisam cuo da su u pitanju bile 29ke. I uostalom, podosta tog klirinskog duga je ostalo i nakon raspada SFRJ, pa je uglavnom posle prebijan sa nasim dugom za gas Rusiji.
Za ostatak tog duga je svašta nešto bilo planirano (još jedna eskadrila MiG-29ki, SU-25 i helikopteri Mi-24 ?), ali to zbog raspada nikad nije realizovano. Ovo sve pišem iz glave (dok me je ta priča interesovala za vreme i posle bombardovanja :D ), ali mislim da je Mirage bio skuplji od MIGa samo zbog naoružanja. Nešto su tu Francuzi bili namerno nerealno zacepili i tu je tas prevagnuo na rusku stranu.
Link to comment
Sjećam se i ja tog NA, i te slike u Aerosvetu, i mislim (po sjećanju) da je više ličio na Gripena nego na Rafale. Izgledao je nekako malecko.Bio sam i na Plesu svojedobno kad je prvi put Zagrebu demonstrirana 29tka, među nama publikom se šetao Tus ko da nije nositelj čvaraka.
NA je bio "mali Rafale" (radjen je na osnovu Rafale-a). Avion je radjen zajedno sa Dassault-om koji je htio da dobij jeftiniju verziju Rafale-a za izvoz. Nasi inzenjeri su radili u Toulouse-u na tom avionu. Imao sm drvenu maketu tog aviona ali sam je negdje izgubio :( .Francuska na sve nacine pokusava da proda Rafale brazilu. Edited by borris_
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...