Skip to content
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Parapsihopatologija™

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Iseljavanje u Irsku

Featured Replies

Pa fenomenalno - svaki drugi dan je kiša, ali zato svaki drugi dan kad nije kiša, je jak vetar. Lepo, toplo i sunčano vreme pada svakog 29. februara.

  • Replies 396
  • Views 31.8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Most Popular Posts

  • Izvini @bags, nikako da sednem da odgovorim.  Hvala na pitanju😊, da, uspeli smo konacno da dodjemo pocetkom avgusta. Dobili smo vizu na misice (malo je muzevljevev HR reagovao pa je delovalo da s

  • Nemam dovoljno postova da pisem na politici, pa cu samo ovde da vam kazem da vas grlim sve, pratim sve kao ludak, malo placem, malo mi puno srce, i tako u krug svaki dan. Stize podrska i iz Irske💚

  • Nešto mi došlo tako... 🍀

Posted Images

Ali kada pada kisa ima i sunca, na svakih pola sata.

Takodje nema ni velikog minusa i snega.

Inace, jun ove godine je imao dve ili tri nedelje, u nizu, bez kise. Ali je zato jul bio kisovit, skoro svaki dan je padala, pa red sunca, pa red kise. U proseku se svede na svaki drugi dan u godini.

Ne kazem da je super vreme, stavise, mnogo ljudi sa juga se ne navike i napusti Irsku.

11 minutes ago, Emerald said:

Ali kada pada kisa ima i sunca, na svakih pola sata.

Takodje nema ni velikog minusa i snega.

Inace, jun ove godine je imao dve ili tri nedelje, u nizu, bez kise. Ali je zato jul bio kisovit, skoro svaki dan je padala, pa red sunca, pa red kise. U proseku se svede na svaki drugi dan u godini.

Ne kazem da je super vreme, stavise, mnogo ljudi sa juga se ne navike i napusti Irsku.

Ovako isto je i (bar bilo pocetkom 2000-ih kad sam ziveo) na jugozapadu Engleske (Devon i Cornwall)...

Edited by jms_uk

No image preview

Government in move to raise minimum wage to above €14 an...

More than 165,000 workers are on course for a pay bump under coalition plans to increase the minimum wage by at least 55 cent an hour, pushing it above €14.

Ocekuje se odluka o povecanju minimalne zarade u Republici Irskoj od 1. januara 2026. da bude u rasponu 14.05-14.15 eur po satu, sada je 13.5 eur po satu. To ne znaci mnogo kada se kaze jer razlicite zemlje imaju razlicite poreze. Ovo povecanje cene rada bi na puno radno vreme od 40h nedeljno trebalo da iznosi 2150-2200 evra neto mesecno. To bi trebalo da bude minimalan zarada u Republici Irskoj od 1. 1. 2026.

Ali je vlada prekrsila obecanje jer je od 1.1.2026. trebala da se uvede "zivotna plata", umesto minimalne zarade, to znaci 60% medijalne plate u Republici Irskoj a to je 14.75 eur po satu ili oko 2 260 eur mesecno neto.

"Zivotna plata" bi trebala svake godine da se automatski prilagodjava, tj. raste, kako raste medijalna zarada, nekih 3-4% godisnje. Nema vise uredbi vlade.

To je sada pomereno na 2029, kada bi minimalna cena rada trebalo da bude oko 16 eur ili 2 500 eur mesecno neto.

Nisam siguran da ce se to desiti ni 2029.

Medijalna zarada u R. Irskoj je oko 3 380 neto tj. 50% zaposlednih zararadjuje izmedju 2 100 (trenutna minimanla zarada) i 3 380 neto eur mesecno.

  • 2 weeks later...

Where do our taxes go and where will they go in future?

https://www.rte.ie/news/analysis-and-comment/2025/0928/1535642-where-do-our-taxes-go/

Spending money wisely is perhaps one of the most important jobs for any government.

In Ireland there are three big expenditure categories which absorb more than half of all taxes collected every year: Social Protection, which accounts for 22% of spending, Health (21%) and Education (10%).

Housing, which the Government says is its top priority, uses 6.7% of funding, or €8 billion, up from €5.3bn in 2020.

Social Protection covers a huge array of benefits and is paid to 1.6 million people. It includes State pensions; illness, disability and carers' payments and jobseeker benefits.

Health, where spending has risen quickly in recent years, covers hospitals, doctors, nurses and the HSE.

Most of the health budget, or 94%, goes on current spending such as wages and 6% on capital including new buildings.

Apart from the big three spenders, the Department of Children's budget is €8.2bn annually, Higher Education €4.6bn while Transport and Justice both spend €3.9bn.

All the other departments have budgets of roughly €2bn or less.

But where our taxes go in future is going to change.

Po meni je kategorija obrazovanja glavni razlog zasto se Irska brzo digla posle velike krize 2008-2012 i to sto su plate medju najvecim u Evropi.

Vidite kakva je zemlja Irska, ima osnovna zarada za umetnike

The Irish Times
No image preview

Basic income support scheme for artists to be made perman...

Negotiations down to the wire, with five big-spending departments yet to agree their budget allocations

Odoha ja u slikare.

  • 2 weeks later...

Promena u irskom penzionom sistemu od 2026. Uvodi se automatsko ukljucivanje svih zaposlesnih(20-66 godina starosti) u dodatnu penzionu semu stednje koja treba da znacajno uveca penziju zaposlenima kada ode u penziju tzv. Auto-Enrolment. To vec postoji u UK ili na Novom Zelandu, nisam sigruan za evropski kontinent koliko je rasireno.

Procenjuje se da u Republici Irskoj oko 800 000 radnika(na populaciju od nekih 5.5 miliona ljudi, nije malo, stavise) nije imalo dodatnu semu penzionog osiguranja a to znaci da su bili ostavljeni samo na drzavnoj penziji. sto je maksimalno na najvecu uplatu i nekih 35 godina radnog staza trenutno oko 1 200-1 300 evra mesecno. Drzavna penzija ce dalje postojati ali je ovo dodatna sema koju ce sponzorisati drzava i znacajno ce povecati penzije u Republici Irskoj.

Iako u Republici Irskoj, puno ljudi ima dodatne privatne seme penzionog osiguranja, kao dodatak drzavnoj penziji, ovo je nacin ukljucivanja svih. Pri cemu ljudi koji zive u Republici Irskoj, treba da pogledaju sta im je bolje, da li da uzmu privatno tj. penziona sema preduzeca ili da idu na drzavni sistem dodatne stednje. Primera radi, privatna sema daje znacajne poreske olaksice.

Najprostine receno, ako idete preko drzavne dodatne penzione seme, za svaka 3 evra koju date mesecno dobijate nazad 7 evra od drzave i poslodavca kada idete u penziju. Postoje dodatni uslovi poput godina uplate.

Ljudi koji zive u Republici Irskoj, treba da se ozbiljno raspitaju jer godisnja uplata ce ici visoko na 10 godina i vise ako idete u Auto-Enrolment, tj. skidace vam sa plate, pa pogledajte sta vam vise odgovora, privatna ili drzavna sema.

Auto-enrolment pension – My Future Fund

https://www.citizensinformation.ie/en/money-and-tax/personal-finance/pensions/auto-enrolment/

€3380 median neto nije lose! daplace neki u us bi vam pozavideliD

34 minutes ago, Bud Stonebraker said:

€3380 median neto nije lose! daplace neki u us bi vam pozavideliD

Ček da vidiš cene nekretnina. Smučilo bi ti se da ti ni ta plata nije dovoljna.

Ukupne cene, kada se ukljuci iznajmljivanje nekretnine(kupovina je povoljnija ako imas novca) u Dablinu je na nivou Kopenhagena, nize od Amsterdama, slicno sa Minhenom svakako nize od Londona itd. Ako bi se iskljucile cene iznajmljivanja i gledala cene po prodavnicama, Dablin bi bio ispod Beca i brojnih gradova po Evrop po cenama.

Problem R. Irske je iznajmljivanje nekretnina, dok su cene kvadrata cesto povoljnije nego li u Becu ili Stokholmu za kupovinu.

Postoji vise razloga za to. od politike, na ciju podrsku racunaju FF i FG, do toga da je Dablin sedista brojnih velikih IT, farmaceutskih i finansijskih preduzeca za Evropu tipa JP Morgan, Google, Apple, Microsoft itd. Posto su ljudi koji rade u tim preduzecima uglavnom boljr placeni poslovi to podize cenu iznajmljivanja u gradu.

Ali R. Irska ima veliki problem sa cenom iznajmljivanja jer ako za Dablin postoji neko logicno ekonomsko objasnjenje za Golvej ili Kork nema a iznenadili bi ste se kada bi culi koliko je iznajmljivanje u tim mestima, ne mngoo manje od Dablina. To stvara velike drustveno-politicke probleme, pa imas optuzivanje stranaca da dizu cene nekratnina pa Irci postaju beskucnici ittd.

Ovo je rasprava od pre nekoliko dana u irskoj skupsini-Dail, oko budzeta za 2026, gde opozicija, konkretno SF, krtikuje novi budzet za 2026, izmedju ostalog,se pominju cene iznajmljivanja nekretnina, pa mozete cuti neke od razloga za te cene. Nemojte gasiti kada pocnu da pricaju na irskom, to ne traje dugo, na engleskom je prica.

Zaboravio sam reci. U R. Irskoj postoje poreske olaksice na iznajmljivanje stana, novac koji moze da se povrati nije mali, ali cesto to ide u korist vlasnika imovine, kao sto je poslanik SF gore rekao. Da ne ulazim u to kako i zasto.

Ono sto je problem je sto R. Irska nije u krizi, ima ozbiljne budzetske sufcitte, ove godine 10 milijardi eur, sledece slicno. Ima novca a neki problemi se ne resavaju.

Edited by Emerald

zasto 2/3 18-34yr olds zive sa roditeljima?

matori bolje kuvaju, peru vesh za dzabe, don’t mind earplugs when you fuck, vole da se druze sa matorcima over a pint?D

48 minutes ago, Bud Stonebraker said:

zasto 2/3 18-34yr olds zive sa roditeljima?

matori bolje kuvaju, peru vesh za dzabe, don’t mind earplugs when you fuck, vole da se druze sa matorcima over a pint?D

Od roditelja se odseljava kad se nadje posao u drugom gradu. Ako je bolji deal ziveti kod svojih i raditi mozda i manje dobar posao nego ici negde da radis kao neki bolji posao a ziveti po sobicama, mozda je do toga?

23 minutes ago, Mel said:

Od roditelja se odseljava kad se nadje posao u drugom gradu. Ako je bolji deal ziveti kod svojih i raditi mozda i manje dobar posao nego ici negde da radis kao neki bolji posao a ziveti po sobicama, mozda je do toga?

znaci, da se osamostalim samo ako mi je velicina sobe >roditeljske sobeD

34 minutes ago, Bud Stonebraker said:

znaci, da se osamostalim samo ako mi je velicina sobe >roditeljske sobeD

Ne zuri, ako ti je kod roditelja dobro.

Create an account or sign in to comment

Background Picker
Customize Layout

Account

Navigation

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.