April 11, 201412 yr Barsa je sminka, prefinjena, ususkana, Madrid je gradjen kao pompezni, imperijalni grad. Madrid ima prednost zbog neposrednosti ljudi i sirine duha, u Barsi je isuvise katalonizma za moj ukus. Zrtvovao bih oba grada zbog Sevilje i Andaluzije. Edited April 11, 201412 yr by Yoda
April 11, 201412 yr Ne znam, nisam bio, najdalje sam bio u Kartaheni. Barsa mi je fascinantna zato sto su meni uvek fascinantne te bezbarokne tacke na jugu Evrope. Znam naravno zasto je to tako, ali svejedno, osvaja me. Taj katalonski nacionalizam je najlepsi kad je tik ispod povrsine, a najvise je takav u arhitekturi, golica mastu.
April 11, 201412 yr Da ne trolujem topik o dve iberijske prestonice pricama o buducoj trecoj , ali dve mi skoro random stvari padaju na pamet. Prvo, katalonski modernizam u arhitekturi o kome ti govoris se manje vise poklapa sa drugom cudnom tendencijom u gradu, tj. pomamom za neo-gotikom u istorijskom centru grada. Mnoge zgrade su prepravljane na nacin da budu ljepse i starije. A cak je i samo ime za danas cuveni Barri Gotic izmisljeno tada, 1920-tih. Drugo, iako ima istine u ovome sto Yoda prica o katalonizmu (npr. ima ljudi koji ne znaju da pricaju ni o cemu drugom osim o "independencia"), i iako ko sto rekoh dosta evropskija od Madrida, Barsa je i dalje nekako spanskija od ostatka Katalonije. I dalje je spanski jezik jaci u gradu, sto se ni u ludilu ne moze reci za Djironu, Ljeidu i ostale.
April 11, 201412 yr Da ne trolujem topik o dve iberijske prestonice pricama o buducoj trecoj , ali dve mi skoro random stvari padaju na pamet. Prvo, katalonski modernizam u arhitekturi o kome ti govoris se manje vise poklapa sa drugom cudnom tendencijom u gradu, tj. pomamom za neo-gotikom u istorijskom centru grada. Mnoge zgrade su prepravljane na nacin da budu ljepse i starije. A cak je i samo ime za danas cuveni Barri Gotic izmisljeno tada, 1920-tih. Drugo, iako ima istine u ovome sto Yoda prica o katalonizmu (npr. ima ljudi koji ne znaju da pricaju ni o cemu drugom osim o "independencia"), i iako ko sto rekoh dosta evropskija od Madrida, Barsa je i dalje nekako spanskija od ostatka Katalonije. I dalje je spanski jezik jaci u gradu, sto se ni u ludilu ne moze reci za Djironu, Ljeidu i ostale. Ama da, deo sarma (veliki deo) je bas ta sizofrenija. Ne samo jezik, nego ja sam odseo nesto bio kod prijatelja koji zivi u Sant Martiju, ko da si bilo gde drugde u Spaniji, zapravo povremeno sam imao utisak ko da sam u NBG blokovima :D. Pa nije cudna tendencija ta neo-gotika, to ti dodje njihov romantizam, dakle rekreacija vremena kada su po sopstvenom secanju bili sila (sto i jesu bili). Pa cak i u Eixampleu na masi tih modernistickih zgrada ima tu i tamo nabacanih neogotickih elemenata. Totalno je u slojevima i nije bas na prvu loptu, a ipak jeste. Ma super je, bar meni... :D
April 12, 201412 yr I meni je Barsa bolja. Lepsa svakako, a i evropskija. Za njih ostatak Spanije veli da su "afrancesados", tj pofrancuzheni. A Madrid ima to izvorno iberijsko ludilo, rani Almodovar je mogao samo tamo da se desi. I kulturno je znatno jaci od Barse, pa mnogim Spancima i stoga privlacniji za zivot. Mislim da su ovo glavne razlike + što mi se čini da Barsi fali malo istorije i znamenitosti tog tipa. Meni je npr najveća atrakcija Barse Sagrada Familija - tja... Em nije dovršena, em je pitanje kada će biti, em se vide oni betonski stubovi, samo još fale natpisi IN PROGRESS (u stvari, možda ih i ima), 100 puta bolji doživljaj je npr Kelnska Katedrala. Daleko da sf nije lepa, onaj ulaz sa 6 kosih stubova me oduvao koliko moćno izgleda, Gaudi je bio genije, to nije neka novost, ali nisam bio raspamećen. Ne znam šta bih odabrao za bolje, Barsa ima par zanimljivih stvari, pre svih tibidabo, meni je gore super atmosfera, i visina i pogled, i onaj retro zabavni park, pa Monžuik, fontana manje više... Mada je monžuik o odnosu na retiro ništa... Morao bih dobro da izvagam. Madridu fali neka voda ako se mene pita, Barsa je na moru i to daje neki šmek, dodatne aktivnosti i mogućnosti, priobalne atrakcije, parkovi, plaže, a i ima neke magije u biti u blizini vode.
April 12, 201412 yr Barsa je sminka, prefinjena, ususkana, Madrid je gradjen kao pompezni, imperijalni grad. Madrid ima prednost zbog neposrednosti ljudi i sirine duha, u Barsi je isuvise katalonizma za moj ukus. Zrtvovao bih oba grada zbog Sevilje i Andaluzije. +1 sevilja, madrid, barcelona....
January 12, 201511 yr Sedaj u Renfe voz, za pola sata si do Toleda. Prosetaj staarim utvrdjenim gradom, udisaces nekoliko stotina godina istorije i verskog suzivota&fajta. Tu lezi El Greko. Preko puta je Sahrana grofa Orgaza. Posmatranje te slike duze od deset sekundi ostavlja ozbiljne posledice po umetnicki i estetski ukus te razbukti svaku mogucu emociju, nedeljama nakon toga se dovodis u red. Odvojila bih nekih 7-8-9 dana za Madrid i okolinu, pa mi je palo na pamet da odemo u Toledo. Jel vredi uzimati vise dana za Toledo, npr jednu-dve noci pre odlaska na aerodrom? Ima li se sta jos znacajno videti a da je tu kod Madrida? Jos nesto, da li je vreme znacajno bolje pocetkom maja u odnosu na sredinu aprila (kada pada Uskrs ove godine)? Tehnicki bi mi malko vise odgovaralo da idem tu oko Uskrsa ali se dvoumim zbog preporuke da je maj najbolji za taj deo Spanije.
June 29, 201510 yr Avila Grad okruzen bedemom, stare zgrade, takoto. Odatlen je prvi predsednik posle Franka. Uticaj mavarske kulture se oseca. Karakteristican specijalitet od zumanaca sa slatkim posipom.
June 29, 201510 yr Segovia Akvadukt, prvi put u tom kraju koriscene dizalice. Pogolemo. Nagib 1%, ima krivina. Muska rabota. Crkva, zestok uticaj mavarske kulture, kao i u gradu i u zamku. Poreklom stanovnici su vecinom pokatoliceni mavri. Inace su u dosta kvalitetnoj zajednici po pitanju medjusobnih odnosa ziveli zajedno katolici, mavri, jevreji. Restoran. Onaj tip je kad god izadjem da zapalim stajao i odmeravao se sa protivnickim restoranom preko puta. Onaj giceks desno igra znacajnu ulogu. Jedan od startera - predjela. Puding od dunja sa zapecenom sunkom.
June 29, 201510 yr Segovia 2 Produzeni espreso, zasladjeni prevucen u casu sa ledom i njihova neka travarica. Beba Specijalitet kuce, dve do tri nedelje prasence. Nacin secenja. I Manolito, valjda. Njihov najpoznatiji toreador.
June 29, 201510 yr Salamanca Obratiti paznju na figuru sredini. Crkva je stara vekova, ali je rekonstrukcija radjena sesetih i eto objasnjenja. Prvi univerzitet, mislim prvi valjda. Sa sve grafitima iz tog doba. Iz istog dvorista pogled na crkvu. Ova fotka nije dobra, ali je poenta bila naci zabu. Karakteristican trg. I naravno starteri Ajvar iliti slicno i rovito peceno jaje. Cips i kuglice od prasetine i pecuraka. Mislim ekstremno mlado jagnjesce. I vinska prostorija sa sve pokretnim klizecim merdevinama.
March 1, 20179 yr Između Madrida i Lisabona saobraća samo noćni voz. Redovne cene karata po smeru su 60 evra za sedište u vagonu 2. klase, 72 evra za sedište u vagonu 1. klase, 84 evra ležaj u kušetu i 145 evra ležaj u spavaćim kolima. Postoje i promotivne cene od 36 evra za sedište i 50 evra za ležaj u kušetu, ali ih treba uzeti znatno ranije. Putovanje traje nešto manje od 11 časova, udoban je voz iako su u pitanju Talgo kompozicije 6. generacije stare dvadesetak godina. Cene aviokarata po smeru idu od 35 evra pa naviše. Lete EasyJet, Tap, Iberia. Ja sam putovao i vozom i avionom između dva grada. Jeste da sam ljubitelj železnica, ali preporuka za voz ne samo na ovoj relaciji nego i za obilazak celog poluostrva. Odakle? Ako ovo pitanje označava da se za Lisabon ne putuje iz nekog grada u Španiji, onda jedina preporuka za avion. Cene povratnih aviokarata Beograd-Lisabon se kreću od 250 evra pa naviše. Moguća je i LCC kombinacija Wizz i Ryan preko Buvea ili Ajndhovena, ali ne dobija se neka ušteda u novcu plus veći rizik jer karte nisu vezane. A vozom od Beograda do Lisabona treba okruglo 48 časova uz 6 presedanja i to bi zadovoljstvo koštalo najmanje 300 evra ukoliko se pojure promocije.
March 12, 20197 yr Pošto nema bolji topic, ajde da pitam ovde. Koliko ima smisla ići na letovanje u Valensiju krajem avgusta? Najviše me zanima zbog dostupnih plaža jer bi najradije izbegao rentacar ako je ikako moguće. Sent from my H3213 using Tapatalk
Create an account or sign in to comment