Skip to content
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Parapsihopatologija™

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Italija - Centar - Lacio i Rim, Toskana i Firenca, Umbrija, Marke

Featured Replies

Dokona sam i oporavljam se od 16-časovnog putovanja autobusom iz Firence. Sad ću da napišem svoj najduži post na PPP.PutU organizaciji putovanja (reč je o individualnom putovanju, a ne o paket aranžmanu) najveći problem je putovanje do i od Firence za Beograd, naročito ako odlučite da idete što pre i nemate vremena za kalkulisanje sa low cost avio kompanijama. Direktnih avio linija nema, u agenciji Travel house mogli su da obezbede avio prevoz- povratna karta 245 evra sa taksama, sa presedanjem u Rimu, ali je nepovoljan red letenja pa se u Firencu dolazi oko ponoći, te je ta varijanta isključena. Do Firence se može i vozom, ima linija Beograd- Venecija. Od Venceije lako, ali postoji mogućnost da do Venecije voz ide i do 24 sata, te nisam htela da rizikujem, mada bih najradije išla vozom ( bilo gde na svetu). Tako je izbor pao na Fudeks, autobuska povratna karta 135 evra. Putovanje u odlasku trajalo 14 sati, u povratku 16. I pored svih glavobolja koje sam imala dok sam smišljala kako doći i boraviti u F. nikada ne bih platila paket aranžman. U odlasku bilo divno, raširile smo se na po 4 sedišta, naspavale se u putu, te smo odmah po smeštanju u hotel raspalile ceo dan u obilazak. U povratku su se usput ukrcali šverceri i gastarbajteri, te smo imale samo po 1 sedište, udobno i prostrano. Ipak, bilo je veoma naporno, 16 sati je gornja granica za putovanje busom.HotelBonciani, tzv. 3 zvezdice, u blizini crkve Santa Maria Novella i autobuske stanice gde smo se iskrcali/ ukrcali, star i zapušten, ali su kreveti udobni i posteljina čista. U hotelu smo ionako bile samo da prespavamo i doručkujemo. Plašile smo se da će biti hladno, ali ima klima uređaj pa smo uključivale po povratku u sobu. U Firenci se plaća boravišna taksa 3 evra po danu po osobi, nije uključena u cenu noćenja sa doručkom.HranaU nekom od restorana u blizini kapele Mediči, za 6 evra probala 3 supe: 2 su tradicionalne – sa hlebom Ribolita (povrća i 'leba) i Pappa di pomodoro ( paradajza i 'leba) i treća Farro. Moglo se pojesti, nije neukusno, ali mislim da se to može i bolje spremiti. Tresko je negde napred napomenuo da im primo piatto nije dobar, ali šta ću- radoznalost je bila jača, a i volEm da zahvatim kašikom. Pice u centru su između 7 i 9 evra. Probala sam picu Melanzane, suvonjavo parčence od 5 evra sa grilovanim plavim patlidžanom, belim lukom, muljem i začinima. Nikad bolji sladoled u đelateriji Dei Neri blizu trga Santa Kroče (via dei Neri 26r, zapamtite ovu adresu, nalazi se u blizini crkve Santa Kroče).DomaćiniNegde pišu kako su Firentinci neljubazni. Nisu, sasvim su pristojni s obzirom da turistička sezona traje cele godine i da su prinuđeni da stalno komuniciraju sa ljudima. Meni je to teže nego da radim u rudniku. Globalizacija je uzela maha, Kinezi ili koji su već sa Dalekog istoka ne rade više samo u svojim radnjama, gotovo 50% zaposlenih po normalnim prodavnicama su oni. Čak su i pričljivi, obavezno pogađaju odakle si- meni su lupali: Nemačka, Engleska, Rumunija, Albanija, a kad nas čuju kako pričamo- Rusija. Engleski im nije sjajan, ali su se svi potrudili da znaju da se sporazumeju sa turistima, čak i 70-godišnje dede. Opet, imaju snage da budu čak i pričljivi ( prvo ide random pitanje, npr. odakle ste? Potom ide ono što bi voleo da prokomentariše i vidi reakciju: Do you know that Gaddafi is killed?)ŠopingDrugarica pokušala da pazari, ali Firenca nije grad za šoping. Uopšte nisam potrošila mnogo novca. Ipak, ko insistira, može kupiti nešto od kvalitetne kože, novčanici od 12-45 evra, tašne od 18 pa na dalje u proseku 50 evra, rukavice postavljene 25-45, sve veselih boja- pjaca San Lorenco i pjaca Santa Kroče Veoma živopisna tržnica na trgu San Lorenco, sve tradicionalne proizvode italijanske kuhinje na jednom mestu, mesto za kulinarske zaluđenike. Ove vam mogu napraviti sendvič za put, salame su 3 evra, pršute 4 evra, prilog od povrća 0.5- 1 evro, ukusnaaaa lepinja od pica testa gratis. Meni su ta testa bolja od svih mesa u ponudi.OkolinaDrugi dan otišle vozom do Pize (100 km udaljenosti). Povratna karta za dve osobe 23,6 evra, kupuje se za jedan pravac pa se može iskoristiti u narednom periodu, nije vezana za tačno određeni polazak. Pre ulaska u voz se poništava u žutom automatu koji se nalazi na svakom peronu. Vozovi su tačni i brzi, u odlasku put je trajao oko55-60 minuta ( stajao na bar 3-4 stanice), dok je u povratku stao samo na jednoj stanici u predgrađu Firence pre glavne železničke stanice Santa Maria Novela. (vožnja je trajala 45 minuta). Da duže ostajem u Italiji, svugde bih išla vozom.Put do Pize je bio pun pogodak, jer je tog dana u Firenci padala kiša, a i u Pizi je bilo sunčano i toplo. Sa žel.stanice korzoom pešice do Krivog tornja, katedrale i krstionice. Dalekoistočnih naroda malo manje nego u Firenci. Više turista iz ostalih delova Evrope, pa i USA. Tog dana Pizuje posetio i Đorđo Napolitano, predsednik Italije, pa je bilo svečano i po izlozima prodavnica. Ovde da napomenem da deo Italije kroz koji prolazi autoput između Firence i Bolonje liči na Zlatibor, pejzaži, šume i brda, slabo naseljen.Kultura i umetnostKulturo, eve me!Unapred sam znala za duge redove ispred Uficija i Akademije, pa smo po dolasku šetajući do palate Piti na biletarnici kupile Firenze card. Propusnica košta 50 evra i ne može se kupiti kreditnom karticom (bar ne na mestu gde smo mi kupile). Interesantno je bilo da smo u F. došle u 6 ujutru, našle hotel, prijavile se i ostavile stvari i već u 6.30 krenule u obilazak. Još nije bilo svanulo, nije bilo gotovo nikog na ulicama. Tek posle smo videle da je to bio pun pogodak, drugačija perspektiva, s obzirom da još uvek ima dosta turista, mada znatno manje nego leti (kako kažu prodavci). Dosta turista sa Dalekog istoka, naročito Japanaca. Suzdržaću se od daljih komentara, u protivnom rizikujem da budem banovana zbog govora mržnje. Najčudnije je kako bez mape grada (koju smo naknadno dobile uz Firenze card) i zapitkivanja po ulici u prva dva sata šetnje gradom nismo zalutale, već prošle baš ulicama koje vode do najvećih znamenitosti- Duomo, pjaca dela Sinjorija, palata Vekjo, Ufici, Ponte Vekjo, palata Piti i vrtovi Boboli. U palati Piti smo kupile Firenze card, pa ušle. U svim muzejima i galerijama je zabranjeno slikanje, ali u Uficiju ipak tolerišu fotografisanje, naročito pored prozora koji gleda na most(ove). Autobusima 12,13 koji kreću preko puta Santa Maria Novela, dolazi se do vidikovca- Mikelanđelovog platoa, odakle se pruža pogled na celu Firencu. Tu se nalazi i druga Davidova kopija (prva je na pjaca dela Sinjorija), milijun autobusa turističkih agencija.Post neću opterećivati fotografijama građevina, mnogo lepše i bolje naći ćete na netu. Umesto potpisa odoh na perspic.

Edited by halloween

  • 2 weeks later...
  • Replies 656
  • Views 658
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Most Popular Posts

  • Mi smo se vratili sa našeg puta u Rim i Fermo sinoć. Bilo je vrlo intenzivno, a opet se nismo mnogo umorili. U Rimu smo videli sve što smo hteli da vidimo osim Vile Borgeze za koju sam zakasnio za k

  • Italija, divna jedna zemlja. Prvi put smo išli kolima, obišli dosta gradova. A onda sam prošle godine otišao u Rim, i malo da švrćnem, dok sam bio sam i trebalo mi je nešto lepo. I bilo je lepo. Prole

  • Frank Pembleton
    Frank Pembleton

    Vratih se iz "večnog grada". Slike, neću kačiti, jer ih nema. Poodavno sam odlučio da bi mi to oduzelo previše vremena u užuvanju i "upijanju" utisaka. Slike mi ne bi služile ničemu. Dok su mi "u mozg

Posted Images

pre ce biti 22h.inace, erasere, od aerodroma idu i autobusi isto do zeleznicke stanice. jeftiniji su od voza, ne secam se tacno koliko.
Hvala za ovu info, izgleda da cemo busom.
  • 4 weeks later...

dajte neki info za Rimgde je dobra klopa a da nije dranje zabarsko, tipa sedis pored prozora pa je 2 puta skuplje i ostali njihovi fazoni sta jos videti interesantno pored klasike Vatikan, Koloseum, muzeji...tips za soping (uglavnom za gilje i muske i zenske) a i ostalohvala unapred

  • 4 weeks later...

Da li je neko bio, ima li smisla ici u Boboli zimi?

Da li je neko bio, ima li smisla ici u Boboli zimi?
Bila u Boboliju jesenas, neke fontane nisu bile u funkciji a i zelenila sve manje. Bolje ostavi za proleće. Preporuke su bile i da se ne ide leti zbog komaraca i smrada (u gradu).E da, na ulazu u Boboli gde je info kućica, gospođa koja tu radi gaji grupu rasnih mačaka- neverovatno su mirne, uhranjene i lepog krzna. Palata Piti ipak ima stanovnike koji koriste vrt.
Negde pišu kako su Firentinci neljubazni
Bogumi... ne vidju tak'e jos od CG primorja.

Edited by Indy

  • 2 months later...

Od 14-18 marta udostojiću Rim svog prisusta. Odradiću domaći na netu, i krenuću topik da čitam iz početka, a ko ima vremena, mogu neki ukratko sažvakani hintovi. Fala!

Edited by Glas RazumaN

Logistički hint za početak: najudobnije patike/cipele koje imaš, za ženski svet obavezno sa ravnim đonom (proverili u praksi :) ), rezervna/dodatna uvek napunjena baterija za fotoaparat (proverili u praksi :( ) i memorijska kartica od bar 4 gigabajta (i to proverili u praksi :) ). Mi (ja+1) smo uvek uveče pre spavanja planirali rutu za sledeći dan uz plan grada i nekoliko knjiga o gradu, drugačije ne bismo znali kuda bismo pre...

Logistički hint za početak: najudobnije patike/cipele koje imaš, za ženski svet obavezno sa ravnim đonom (proverili u praksi :) ), rezervna/dodatna uvek napunjena baterija za fotoaparat (proverili u praksi :( ) i memorijska kartica od bar 4 gigabajta (i to proverili u praksi :) ). Mi (ja+1) smo uvek uveče pre spavanja planirali rutu za sledeći dan uz plan grada i nekoliko knjiga o gradu, drugačije ne bismo znali kuda bismo pre...
To sam prvo pribavio. ;) A memoriska je 8 :D A plan grada tj neki tourist guide je moja redovna kupovina i omiljeni suvenir. :)
  • 2 weeks later...

ovo je neki plan za sada. maj, od 12-16 Rim 17-19 Firencakarte wizz (ogolio maksimalno, ručni prtljag, plaćam bankovnom doznakom) ~ 65€ povratna sa svim troškovima, inače bi izašla oko 110€rim hostel - kapiram oko 20€ za smeštaj, mada ako otkažem još jedno putavanje u junu možda se i otvorim za nešto pristojnijefirenca hostel - istoza početak mi treba lonely planet rome/italy. gde ima u bgu toga? vulkan? neka second hand knjižara koja bi mogla da drži tako nešto?

Edited by korindjar

Delfi tvrdi da ima i Rome i Italy, 1744 i 2362 dinara:http://www.delfi.rs/ka5un6771/delfi_strane_knjige_rome_6th_ed.htmlhttp://www.delfi.rs/ka5un6014/delfi_strane_knjige_italy.html

e hvala :)mada, do sada sam uvek uzimao iz iste ili prošle godine zbog smeštaja i restorana, videćemo kako ću proći sa ovim iz 2008.------------update: uzeo sa lonely planet sajta, izdanje iz februara 2012. za istu cenu. valjda ovi majmuni neće razvaliti carinu, navodno se ne plaća do 50€

Edited by korindjar

Lonely planet vodici su sranje.Najbolji vodici su Eyewitness Guides. Nisam ih koristio za Rim, ali jesam za tonu drugih mesta (Pariz, Lisabon, Sicilija...). Najbolji su vodici za pojedinacne gradove jer onda bas detaljisu. Npr. njihov vodic za Pariz je pogolema knjizurina - ali opet, vrlo dostupan i upotrebljiv, imas na pocetku neki kraci pregled, pa onda detaljno gledas sta te zanima po kvartovima (za obilazak) i po aktivnostima. Primeti da ovaj za Rim ima 432 strane. I ima na Amazonu 92 review-a sa prosecnom ocenom 4,5 zvezdica od 5.Ovi vodici imaju cesto vrlo detaljne mape grada na par strana tako da mozes da nadjes manje-vise bilo koju ulicu koja ti treba, mape javnog prevoza vrlo detaljne (bus, metro, tramvaj, stagod) a po meni je najbolji deo su "vodjene" pesacke ture kroz interesantne kvartove. U principu vidis sve sto treba da vidis, i ne mozes se izgubiti. I dosta detalja ako te isti zanimaju o interesantnim pojavama koje sreces usput. Po meni, jedini vodici koje zaista vredi kupovati.http://www.amazon.com/Eyewitness-Travel-Guide-Rome-Revised/dp/0789448912

Edited by hazard

najbolji vodiči su Michelin Guide Vert / Green Guide, sve ostalo je prostačko sranje.

Rim rula... Al Vatikanski muzej? Per-ver-zno.......Sent from my htc desire s :)

Create an account or sign in to comment

Background Picker
Customize Layout

Account

Navigation

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.