Skip to content
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Parapsihopatologija™

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Otimanje Grenlanda

Featured Replies

47 minutes ago, Verterdegete said:

Pa i ne brane Grenland dovoljno. Kamo sankcije, kamo konfiskacije američke imovine, kamo zabrane američkih umetnika itd?

Americki stafordi su banovani sa izložbi pasa fantom

  • Replies 1.1k
  • Views 66.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Most Popular Posts

  • Mogu Danci da im podmetnu sitne lego kocke svuda po Grenlandu..pa da se Ameri nabadaju kad hodaju bosi..i tako ih odvrate. Mom klincu uspeva savrseno protiv mene.

  • Tribun_Populi
    Tribun_Populi

    E, da se razumemo, SAD preti invazijom na deo teritorije suverene zemlje, jer joj se može i treba trenutnom državnom vrhu da bi MAGAo. Nemojte da vam briga za prava 60.000 eskima, ili koja god smrdlj

  • ovo je jedna od najgorih stvari koje su se mogle dogoditi danskoj. danci su vezani pupcanom vrpcom za ameriku i ne samo u poslovnom smislu, vec i kulturnom. imaju dugu istoriju kolonizacije amerike i

Posted Images

38 minutes ago, Venom said:

Na stranu Trumpovo ludilo koje ovde neće stati, jer je on primitivni psihopata, sa evropske strane ovo impotentno kurobecanje je odraz njihove nespretnosti da se pogledaju u ogledalo i priznaju da su u svetskim odnosima bušan kurton i potpuno nebitni. Da su racionalni ljudi nagodili bi se oko Grenlanda i krenuli da traže druge partnere, jer su Ameriku izgubili. Ovako će Trump mic po mic da ih gazi dok ne ostanu bez svega, jer se nadaju da će moći da i dalje uživaju u prošlim vremenima i da će sve opet biti ok.

Luzeri, jednom rečju.

40 minutes ago, Venom said:

Na stranu Trumpovo ludilo koje ovde neće stati, jer je on primitivni psihopata, sa evropske strane ovo impotentno kurobecanje je odraz njihove nespretnosti da se pogledaju u ogledalo i priznaju da su u svetskim odnosima bušan kurton i potpuno nebitni. Da su racionalni ljudi nagodili bi se oko Grenlanda i krenuli da traže druge partnere, jer su Ameriku izgubili. Ovako će Trump mic po mic da ih gazi dok ne ostanu bez svega, jer se nadaju da će moći da i dalje uživaju u prošlim vremenima i da će sve opet biti ok.

Luzeri, jednom rečju.

Jbg s jedne strane jesu nesposobni za ulogu koja im je dodeljena, s druge teško se boriti s ovom nepredvidljivom budalom... Ali to su znali, ili barem morali znati, mada pitanje kako i koliko su bili sposobni prikupiti relevantne informacije.

Decenijama se oslanjali na glavnog baju

Francuzi se nešto držali pa kada bi prešli granicu dobili bi spontane demonstracije i štrajkove...

26 minutes ago, gone fishing said:

naravno da će eu lideri ćutati i čekati da prođu ove tri godine i na vlast ponovo dođe neki pion duboke države koji će nastaviti biznis po starom i poništiti tramparine reforme

Ma kakvi, ozbiljne države ne prave dugoročne planove od izbornog ciklusa do izbornog ciklusa uz gledanje u pasulj da li će se američkom plebsu ponuditi u budućnosti neki novi pulen Curtisa Yarvina za corporate kralja sveta. Svima je jasno da se mora nešto promeniti u sopstvenoj zavisnosti od svih vrsta slonova.

Edited by Amos

  • Popular Post
2 minutes ago, Amos said:

Ma kakvi, ozbiljne države ne prave dugoročne planove od izbornog ciklusa do izbornog ciklusa uz gledanje u pasulj da li će se američkom plebsu ponuditi u budućnosti neki novi pulen Curtisa Yarvina za corporate kralja sveta. Svima je jasno da se mora nešto promeniti na sopstvenoj zavisnosti od svih vrsta slonova.

Nek' pozovu Putka, prime i Rusiju i Ukrajnu u EU, formiraju federalnu drzavu od Lisabona do Vladivostoka sa zajednickom ekonomijom, valutom i odbranom... fantom

Za EU je Rusija prirodniji saveznik od USA...

Da je bilo pameti da se to uradi pre 30 godina, kad je mozda i moglo, svet bi bio mnogo normalnije mesto...

Edited by radisa

37 minutes ago, gone fishing said:

naravno da će eu lideri ćutati i čekati da prođu ove tri godine i na vlast ponovo dođe neki pion duboke države koji će nastaviti biznis po starom i poništiti tramparine reforme

Onda se to i kaže, npr: "Evropska unija sa žaljenjem konstatuje da svi apeli američkom predsedniku i njegovim izaslanicima nisu naišli na razumevanje, ali EU nikada neće odustati od svog najvećeg i najiskrenijeg saveznika, iako reakcija na poslednje događaje može značiti zamrzavanje odnosa do dolaska US administracije koja razume da u Evropi ima najvernijeg i najprirodnijeg partnera, itd. itd."

Umesto toga imamo ova zamuckivanja, sudaranja i zavlačenja u rupe. Nije mi uopšte žao što ih Rusi onako podjebavaju.

16 minutes ago, radisa said:

Nek' pozovu Putka, prime i Rusiju i Ukrajnu u EU, formiraju federalnu drzavu od Lisabona do Vladivostoka sa zajednickom ekonomijom, valutom i odbranom... fantom

Za EU je Rusija prirodniji saveznik od USA...

Da je bilo pameti da se to uradi pre 30 godina, kad je mozda i moglo, svet bi bio mnogo normalnije mesto...

To bi bilo dobro (najbolje) ali jednostavno nije realno, u ovom trenutku. Viševekovna propaganda, mržnja i ratovi (prošli i tekući) se ne zaboravljaju tako lako, a trebalo bi imati i političare sposobne da to iznesu...Putin, Merc, Makron, itd. definitivno nisu ti likovi, mislim da su oni sposobni samo da nastave dosadašnju "a đe sam tu ja" politiku. Npr, Putin bi vrlo verovatno takav predlog shvatio kao znak slabosti i odmah navalio sa nekim sumanutim zahtevom. A i da dođu neki bolji, zamisli sa kakvim preprekama bi se suočavali od strane praktično svih ostalih..

Edited by Rudolf Pingvinoglu

20 minutes ago, radisa said:

Nek' pozovu Putka, prime i Rusiju i Ukrajnu u EU, formiraju federalnu drzavu od Lisabona do Vladivostoka sa zajednickom ekonomijom, valutom i odbranom... fantom

Za EU je Rusija prirodniji saveznik od USA...

Da je bilo pameti da se to uradi pre 30 godina, kad je mozda i moglo, svet bi bio mnogo normalnije mesto...

pa bio je plan, samo sto je bilo naglaseno da ce se rusija pitati o eu kao i hrvatska ili letonija. nije doslo na odusevljenje a i u ostalom, sta ce rusiji eu. ovako je bolje.

danas danac analiticar opozicionar i ekstremni levicar, prica na radiju. veli:"zamislite da nigerija poseduje neku svoju ostrvsku koloniju velicine grenlanda kod obala juzne amerike. danska bi prva bila uz ameriku da se to preuzme iz x-y razloga".

inace misnistar vanjskih poslova u ofanzivi :

Trampove carinske pretnje ne tiču se samo Danske i Sjedinjenih Država, već i budućnosti NATO-a. Ovo je ministar spoljnih poslova Lars Loke Rasmusen rekao novinarima pre ukrcavanja u avion za Norvešku, gde će se sastati sa norveškim ministrom spoljnih poslova, Esbenom Bartom Eideom, kako bi razgovarali o bezbednosti na Arktiku. Ovde je Loke takođe naglasio da putovanje u Vašington u sredu nije bilo uzalud. - Nikada ne može biti uzalud brinuti se o svom diplomatskom poslu. Potpuno se slažem da je Tramp moćan čovek. Američki predsednik uvek jeste, ali nije apsolutan, tvrdio je Lars Loke Rasmusen. - Amerika je demokratija, gde postoje i kontrole i ravnoteže, a predsednikova ambicija da poseduje Grenland kako bi se o svima nama moglo brinuti je ambicija koju srećom ne dele mnogi u američkom društvu.

45 minutes ago, gone fishing said:

naravno da će eu lideri ćutati i čekati da prođu ove tri godine i na vlast ponovo dođe neki pion duboke države koji će nastaviti biznis po starom i poništiti tramparine reforme

U tom slucaju ce biti neprijatno iznenadjeni kad shvate da su pojedini tajkuni i kompanije igranku sa Grenlandom pripremali mnogo duze i da je uloga Trampa bila samo da bude taj korumpirani i umisljeni magarac s obrazovanjem mongolskog cobanina u Beloj Kuci koji ce tu igranku da pogura u vode medjunarodne politike. Pitanje je da li je Tramp do pre par godina uopste cuo da postoji Grenland i da zna da ga pronadje na mapi, kamoli da zna kakav mu je uticaj na bezbednost americkih obala i koje sve kriticne minerale poseduje. Ovakva primitivna otvorenost u motivima jeste posledica Trampove bizarne licnosti ali sama politika nije nikakvo iznenadjenje i nije nikakva nova politika vec eskalacija postojece koja je presla inace fluidnu i nesigurnu granicu izmedju neprijatelja i saveznika.

Jos pre nekoliko godina napisao sam ovde da bi svet bio mnogo bezbednije mesto da je izmedju Kanade i Meksika samo duboki plavi okean i citao bajke o mojoj mrznji prema SAD, rusofilstvu i kodamiuzmeizmojedusekosovizmu istih ovih veseljaka koji se sada kao brinu zbog nekog misterioznog seirenja, kao da ih zabole kurac za Dansku pa ih to konsternira. Za mene ovakav razvoj dogadjaja nije nikakvo iznenadjenje jer znam jos sa prve godine fakulteta da politika ne barata fiksnim i nepromenjivim vec dinamickim realnostima i odnosima, da su uspesne i odrzive politicke tendencije obicno progresivne jer se hrane sopstvenim uspehom i da svako politicko kretanje koje pokusava da nastavi da se krece kad ugazi u blato umesto da se resetuje na kraju uvek bude kontraproduktivno. Mi smo sada dosli u onu fazu eskalacije koju karakterise histericna pohlepa, slepa za takve trice i kucine kao sto su saveznici i prijatelji a da i ne pominjem opsta mesta poput medjunarodnog prava i poretka, Tramp je samo ruzno, narandzasto lice te imperijalne pohlepe i nista vise od toga.

Raduje reakcija nekih politicara iz SAD na sirovost i brutalnost eskalacije njihove sopstvene politike ali nisam optimista da oni tamo razumeju koliki je zapravo interes SAD da potpuno reterira iz takve politike i da je uopste moguce vise zauzdati korporativni element unutar te politike. Voleo bih da se varam ali sta bih ja voleo je najmanje bitno.

evo malo iz medija gde danci postavljaju pitanja i sta ih zabrnjiava i interesuje. moram naglasiti nisam siguran kako to funkcionise i ko je zapravo iza pitanja ali verujem im na rec da su obicni ljudi. jednom su meni objavili pitanje u vezi kosova tako da mislim da nije botovanje kao sto bi bilo kod nas:

Nik: Možete li reći nešto o nivou spremnosti za odbranu među civilnim stanovnicima Grenlanda - i da li Odbrambene snage čine bilo šta da ih organizuju u civilnu odbranu? Na Grenlandu ima 35.000 arktičkih lovaca sa svojim puškama.

Odgovor:

Zdravo Nik. Nisam bio dovoljno puta na Grenlandu da bih se osećao prijatno da odgovorim na ovo pitanje, ali mogu reći da bi trebalo da budemo srećni što je Finska tako jasno na našoj strani u celoj ovoj stvari i što je takođe poslala oficire na Grenland. Finci su - govoreći o vašem pitanju - ljudi na svetu koji su najspremniji da učestvuju u odbrani u slučaju napada - očigledno više nego Danska i sve druge zapadne zemlje. Ključ je totalna odbrana, regrutacija, istorijska iskustva i jaka kultura pripravnosti, ako neko na Grenlandu želi da uči iz toga. Pozdrav Jesper

Mikel Šmit Jensen: Da li biste mogli da razmislite o odustajanju od malog kutka nenaseljenog područja na severoistoku Grenlanda kako biste zaustavili ludo ludilo?

Odgovor Zdravo Mikele.

Smešna pomisao – kao vremenski zakup gde bi Tramp mogao da izgradi iglu verziju Bele kuće. Ali ozbiljnije. Ne, ne mislim tako. Grenland nije politički nenaseljen i ako počnete da nagrađujete pritisak i provokacije, rizikujete da zapravo samo pozovete još. Znate, možete podići mali prst – ili snežni nanos – i da se zahteva ruka. Dakle, teško da će to zaustaviti „ludo ludilo“ – pre će ga legitimisati. Srdačan pozdrav Jesper

Lise: Zdravo Jesper, šta je sa Islandom i Farskim Ostrvima? Obe zemlje su takođe izuzetno strateški locirane u Severnom Atlantiku, ali nemaju sopstvenu odbranu, zar ne?

Odgovor:

Zdravo Lise. I Island i Farska Ostrva imaju stratešku vrednost – posebno za praćenje ruskih aktivnosti i kontrolu morskih i vazdušnih ruta. I tako je, nijedno od njih nema sopstvenu vojnu odbranu. Možda je to malo prevazišlo naše razumevanje u Danskoj, ali na Islandu su prilično uznemireni što se budući američki ambasador na Islandu našalio da bi Island mogao postati 52. država Sjedinjenih Država – posle Grenlanda (ili Kanade), moraš razumeti. Pozdrav Jesper

Per Lauricen: Kada je Norveška početkom 1930-ih polagala pravo na Grenland, izazov je rešio Međunarodni sud pravde u Hagu. Zar se ovo rešenje ne može koristiti sada? Pozdrav Per

Odgovor

Zdravo Per. Ah. Dobro se sećam. Početkom 1930-ih, Norveška je zaista pokušala da polaže pravo na retko naseljeni deo Istočnog Grenlanda, koji su norveški lovci koristili i nazivali Zemljom Eirika Raudea. Zahtev je odbijen 1933. godine od strane Međunarodnog suda pravde. Lep podsetnik da su granice na Arktiku već nekoliko puta pravno testirane i rešene. Problem danas nije zakon. SAD su same potpisale slične odluke. Ovde se radi o politici i moći i očiglednoj Trampovoj želji da SAD učini većim, gde je pokazao da se istorijski sporazumi i međunarodne presude ne poštuju nužno. Pozdrav Jesper

ens B: Zdravo Jespere, zar ne bi imalo smisla da Danska otkaže svoje porudžbine za F-35 i umesto toga naruči švedske ili evropske borbene avione? Tada bismo takođe poboljšali trgovinski bilans u odnosu sa SAD! Možete li reći nešto o implikacijama ovoga?

Odgovor Zdravo Jense. Možda zvuči jednostavno, ali u praksi je skoro nemoguće i daleko od poželjnog. Program F-35 je već duboko integrisan u dansko planiranje odbrane, obuku i saradnju sa NATO-om. Kao što je to slučaj i u Norveškoj i Finskoj, koje takođe nemaju nameru da menjaju pravac. Prelazak na, na primer, Jurofajter ili švedski Saab Gripen bio bi i kršenje ugovora i izuzetno skup. Takođe bi trajalo mnogo godina i stvorilo privremene praznine u danskoj protivvazdušnoj odbrani. Srdačan pozdrav Jesper

Katinka: Zdravo. Kako procenjujete verovatnoću povlačenja SAD iz NATO-a? I kakav bi bio NATO nakon američkog povlačenja?

Odgovor Zdravo Katinka. Nikada ne treba ništa isključivati kada je u pitanju Donald Tramp. Ali nakon što su evropske zemlje počele da troše mnogo više novca na vojno naoružanje, Tramp je više puta hvalio odbrambeni savez – i skoro preuzeo zasluge za njegovo spasavanje. Stoga smatram da je malo verovatno da će Tramp povući SAD iz NATO-a, čak i ako preti da će to učiniti. Pozdrav Torsten

Mark Rute je bio iznenađujuće tih o situaciji Grenlanda/SAD. Da li postoji neki zvanični razlog za to?

Odgovor Zdravo Žanet. Mark Rute je u osnovi ništa više od visokog državnog službenika čiji je vrhovni komandant predsednik Sjedinjenih Država. Zato nikada nećete videti generalnog sekretara NATO-a kako izaziva Belu kuću.

Jesper: Kakav je stav vrhovnog vojnog komandanta NATO-a o situaciji na Grenlandu?

Odgovor Zdravo Jespere. Vrhovni vojni komandant NATO-a je uvek američki general, koji stoga nikada neće izazivati predsednika SAD. Pozdrav, Torsten

Anita: Ako se desi najgore, da Kraljevina Danska bude primorana da preda Grenland Trampu, onda ništa ne sprečava da se ponovo ujedinimo kasnije?

Odgovor Zdravo Anita. Ako Tramp izvrši nezakonito preuzimanje Grenlanda – pomalo kao kada je Meksički zaliv pretvorio u Američki zaliv – onda se može zamisliti da bi se to moglo vratiti unazad kada više ne bude predsednik. Moramo zapamtiti da su SAD nekoliko puta pokušale da kupe Grenland bez uspeha, tako da ako Tramp legalno postigne svoje, teško da će biti povratka. Srdačan pozdrav, Torsten

Miki: Koliko brzo bi SAD mogle vojno da preuzmu Grenland ako bi to želele?

Odgovor Zdravo Miki. Verovatno bi to moglo da se uradi za manje od deset minuta. Bilo kakav vojni otpor američkom preuzimanju je potpuno hipotetički, jer su SAD toliko superiornije od nas – i zato što je Evropi potreban američki nuklearni kišobran. Srdačan pozdrav, Torsten

Nil: Zašto EU ne razmatra zamrzavanje imovine SAD?

Odgovor Zdravo Nil. Evropa i SAD imaju blisku saradnju od kraja Drugog svetskog rata. SAD su i dalje temelj evropske bezbednosti. Zato Evropa ne želi da eskalira sukob sa SAD, čak i ako Tramp čini sve što može da nas izazove. Srdačan pozdrav, Torsten

6 minutes ago, harper lee said:

Mi smo sada dosli u onu fazu eskalacije koju karakterise histericna pohlepa, slepa za takve trice i kucine kao sto su saveznici i prijatelji a da i ne pominjem opsta mesta poput medjunarodnog prava i poretka

Dodao bih i odsustvo bilo kakvih vizija i planiranja na duže staze, ovo je bukvalno drži vodu dok majstori odu politika...nema tu više nekog plana, sposobnosti da se sagledaju stvari van hoću sve i hoću sad ugla gledanja. Zato i mislim da će san o ujedinjenoj Evropi ostati samo to, sanak pusti.

verujem da se mnogo ljudi razocaralo u trampa. fasistoidni morgan je verovatno jedan od njih D

Morgan je osim sto je fasioidni kreten i proIzrael debil, ali nije glup, kreno je po obe stvari da okrece curak jer je video kako vetar koji duva moze da ga oduva...

3 minutes ago, radisa said:

da ga oduva...

u neki mracni jarak gde ce da ga gengbenguju bande tranzdi i imigranata. sigurnost na prvom mestu.

Background Picker
Customize Layout

Account

Navigation

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.