6 hours ago6 hr Author Just now, Weenie Pooh said:Kako te ne mrzi da po stoti put prolazimo kroz iste stvari?LRAD 500X, model kakav se montira na policijske džipove, ima domet do 2,000 metara za slanje glasovnih poruka i domet od 250-300 metara za crowd dispersal efekte.Domet nikad nije bio sporan. Sporno je to što su crowd dispersal efekti, izuzetno karakteristična vrsta zvuka, ostali nezabeleženi na snimcima.kako tebe ne mrzi da sernjas ovde o stvarima o kojima blage veze s vezom nemas? ja se ne usudjujem kao jebeni dr fizike koji se bavi elektro akustikom kao hobijem da prdim ovde o prostiranju nepoznatog zvucnog talasa kroz ulicu jer naprosto ima previse nepoznatih ali je jedno sigurno, zvuk koji se jasno cuje na svim mogucim snimcima i koji je izazvao dokumentovane posledice po zdravlje prisutnih NIJE zvuk koraka, trcanja niti skidanje prsluka (mozda brushaltera?) moze da izazove ikakvu lancanu osno simetricnu transverzalnu reakciju mase u duzini od kilometar i vise.
6 hours ago6 hr Ja sam bio na ćošku Manježa, i prvo sam čuo prodoran visok pištav zvuk, nakon čega je krenula vreva vriska i komešanje. Ono što mi je najčudnije da nisam čuo huk niti zvuk sličan motoru aviona, što se čuje na snimcima. Ono što sam ja čuo u mnogome me podseća na taj zvuk LRAD-a koji se koristi za rasterivanje mase.
6 hours ago6 hr 3 minutes ago, Vasilij Zajcev said:Ja sam bio nasuprot tebe - u parku kod Beogradske, i čuo se i tu - huk i vriska ljudi iz pravca Beograđanke. Što se čuje i na snimku. Kad si u apsolutnoj tišini, paniku par hiljada ljudi 500m od tebe prosto čuješ kao neki zvuk. I ljudi su se okrenuli ka toj buci, i pošto je prestala (bilo je i par povika "Tišina!") okrenuli nazad ka bini i završili još 2-3min tišine.Ja sam čuo zvuk koji bi se najbolje opisao kako su već opisali, kao neki avion u niskom letu ili tako nešto i to me je zbunilo, jer to nije bio "prirodan" zvuk tišine. To svakako nisam ni izmislio ni umislio, kao i drugi ljudi sa kojima sam posle toga pričao. Tako da to svakako nije bio zvuk koji se čuje u pri apsolutnoj tišini. I sada uopšte ne ulazim u to šta je izvor tog zvuka, ali da ga je bilo - bilo ga je.
6 hours ago6 hr 8 minutes ago, Weenie Pooh said:Kaže da se nije desilo ali treba da nastavite da se pravite da se jeste desilo.Delio se ovde isti stav u danima posle 15. marta, ljudi pisali "pa šta i ako nije bio ZT, treba forsirati da jeste".Po meni duboko pogrešan stav, prvo zato što širi defetizam (jaooo, ubi nas Vučić kao zečeve) a drugo zato što je laž izuzetno neubedljiva (Europa duradi nešto apeli ostali neutešeni).Šta je po tebi ispravno, priznati da smo se zajebali? To će ovu bandu tek uvesti u trijumfalizam, a u našim redovima tek teški defetizam (i kojeizdaoizam).
6 hours ago6 hr 1 minute ago, copkillah said:Ja sam čuo zvuk koji bi se najbolje opisao kako su već opisali, kao neki avion u niskom letu ili tako nešto i to me je zbunilo, jer to nije bio "prirodan" zvuk tišine.To svakako nisam ni izmislio ni umislio, kao i drugi ljudi sa kojima sam posle toga pričao. Tako da to svakako nije bio zvuk koji se čuje u pri apsolutnoj tišini. I sada uopšte ne ulazim u to šta je izvor tog zvuka, ali da ga je bilo - bilo ga je.Ne znam šta da ti kažem, postavio sam nekoliko krajnje logičnih pitanja (bez odgovora) zbog kojih mi ova priča deluje krajnje šuplja. Naši subjektivni doživljaji su tu ćorsokak, evo mogu ja na ovo da ti kažem da sam služio vojsku na Batajničkom aerodromu i da imam iskustvo od nekoliko stotina preleta mlaznih aviona i da onaj zvuk s tim nema veze, ali to je sve naš subjektivni osećaj. Neko lokomotiva, neko avion, neko motor, neko formula 1.. Treba se decentrirati i pogledati stvar objektivnim očima i nekom logikom.
6 hours ago6 hr Naravno da su sve to subjektivni osećaji, ali nemoguće je da je sve to bila kolektivna masovna halucinacija ljudi koji su bili u Kralja Milana, ali i ljudi koji nisu bili u toj ulici. Nešto neuobičajeno se jeste dogodilo, ali šta konkretno, možemo saznati samo od ljudi koji su neposredno umešani u taj napad. Što ćemo zasigurno i saznati čim ovi padni s vlasti.
6 hours ago6 hr 22 minutes ago, 3opge said:lancanu osno simetricnu transverzalnu reakciju mase u duzini od kilometar i vise.Mislim da onaj najpopularniji snimak koji prikazuje tu reakciju tretira manje od 200m, tj. izmerio sam - 162m (K.Milana između Resavske i K.Miloša). I na njemu se vide ljudi koji ostaju bukvalno na beloj liniji, bez ikakve reakcije, čak i smiruju ostale.
6 hours ago6 hr 27 minutes ago, Vasilij Zajcev said:Ne znam šta da ti kažem, postavio sam nekoliko krajnje logičnih pitanja (bez odgovora) zbog kojih mi ova priča deluje krajnje šuplja. Naši subjektivni doživljaji su tu ćorsokak, evo mogu ja na ovo da ti kažem da sam služio vojsku na Batajničkom aerodromu i da imam iskustvo od nekoliko stotina preleta mlaznih aviona i da onaj zvuk s tim nema veze, ali to je sve naš subjektivni osećaj. Neko lokomotiva, neko avion, neko motor, neko formula 1.. Treba se decentrirati i pogledati stvar objektivnim očima i nekom logikom.Slažem se za subjektivni osećaj, a objektivni osećaj je: neki čudan zvuk se čuo tamo gde sam ja bio i ljudi oko mene su isto reagovali kao ja. Potpuno je irelevantno da li je to mlaznjak, F1, lokomotiva ili naslovna tema iz Sunđer Boba.
6 hours ago6 hr Mi (ekipa koja je bila sa mnom u tom trenutku kad se desio incident) nismo ni imali pojma da se nešto desilo, samo nam je bilo čudno što se onih 16 minuta tišine završilo pre vremena. Tek u povratku, na Brankovom mostu čuli smo od drugih da se desio nekakav zvučni napad.
5 hours ago5 hr 1 hour ago, 3opge said:kako tebe ne mrzi da sernjas ovde o stvarima o kojima blage veze s vezom nemas?ja se ne usudjujem kao jebeni dr fizike koji se bavi elektro akustikom kao hobijem da prdim ovde o prostiranju nepoznatog zvucnog talasa kroz ulicu jer naprosto ima previse nepoznatih ali je jedno sigurno, zvuk koji se jasno cuje na svim mogucim snimcima i koji je izazvao dokumentovane posledice po zdravlje prisutnih NIJE zvuk koraka, trcanja niti skidanje prsluka (mozda brushaltera?) moze da izazove ikakvu lancanu osno simetricnu transverzalnu reakciju mase u duzini od kilometar i vise.Samo se nadovezujem...Ko je imao akustiku kao predmet (ja sam imao na 5. godina faksa), zna da je prostiranje zvuka jako zajebana rabota, i u striktno kontrolisanom okruženju, kao na primer hala ili koncertna dvorana... Kako se zvuk prostire kroz ulice, kako dolazi do raznih efekata prilikom odbijanja talasa od zgrada i ljudi, kako se u tim odbijanjima menja frkvencija i intenzitet, to ni doktor nauka ne može baš izračunati... Ozbiljno ozvučiti dnevnu sobu nepravilnog oblika može biti pravi podvig, na primer...Uz to, ne čujemo svi iste frekvencije, niti ih svi mozgovi isto interpretiraju...Zato je moguće da neko čuje nešto jače, neko slabije, neko sa jednom frekvencijom, neko sa drugom...
5 hours ago5 hr 3 hours ago, Weenie Pooh said:Reakcija mase se vidljivo širila ulicama.Reakcija se širila kroz uznemirenost i skretanje pažnje onih (nas) koji smo bili bočno. Jer je zvuk bio toliko jak i neobičan i čula se UZ TO i reakcija ljudi koji na nešto reaguju.
5 hours ago5 hr 2 hours ago, JozoMujica said:Prvo, sam LRAD uređaj ima više modova rada.Zašto ti je neverovatno da je sa njega (ili nekog skrivenog razglasa, zašto da ne) pušten iznenada izuzetno jak zvuk npr. avionskih motora (zvuk koji se čuje na snimcima meni najviše na to liči) koji je napravio efekat koji se desio?Da, bukvalno taj zvuk. Kao da se avion spustio i sleće, tako nekako, i nije običan zvuk nego niz vrlo neprijatnih vibracija Inače, tokom večeri sam imala još jednom utisak nečeg sličnog, ne pišem jer nisam sigurna, ali to je bilo pre ovog događaja
4 hours ago4 hr 2 hours ago, Weenie Pooh said:Imamo (@Leia) TV intervjue u kojima advokati pričaju o 3,000 lekarskih izveštaja i očekuju da mi laički zaključimo "ma mora da je bio ZT", ne znajući ni kakve su povrede konstatovane ni koji su im mogući uzroci.Poenta je da su povrede konstatovane, hiljadama ljudi, odmah nakon protesta, za početak dovoljno da se malo stavi prst na čelo.Niko od nas nije u prilici da tvrdi bilo šta definitivno jer transparentne istrage nije bilo, tako da i ti imaš slobodu da nagađaš da neki advokat lupeta ili da su se ljudi tih dana neobično masovno javljali lekaru zbog polenske alergijeedit. Izgleda da ipak nemaš ništa onda odjavljujem se i ja Edited 4 hours ago4 hr by Leia
4 hours ago4 hr 3 hours ago, Vasilij Zajcev said:Hronologija onog skidanja prsluka na početku D. Jovanovića i istrčavanja iz nje na K.Milana suviše koincidira sa vremenom koje je označeno kao "pucanj" iz topa. Prosto, uzročno-posledična veza. I gde bi uopšte bio taj top? Videli smo montirane na difenderima, znači trebao bi da bude snimljen neki pandurski džip na potezu od Dragoslava Jovanovića do Terazija, tačno na beloj liniji da ispali onako savršen usmereni hitac koji će podeliti masu dole.. Bila je i teorija da je s Albanije, koja pada u vodu jer deo mase kreće da trči od Dragoslava Jovanovića u smeru Albanije. Sigurno nisu trčali ka izvoru neprijatnosti, niti su bili izgutani rejveri kojima to prija.. I da je s Albanije, kako se čuo tek od D.Jovanovića.. Ili tek ona suluda ideja da je s terase Predsedništva...u pitanju je verovatno najfotkaniji dan u istoriji Beograda, na snazi je najtiših 15 minuta, i niko nije primetio grupu zaverenika kako nišani iz neke skalamerije.Imamo i ove likove koji ostaju bukvalno na beloj liniji i šire ruke prema ljudima u panici, u fazonu, "koji vam je?" . Ako se ne radi o udruženju gluvonemih (i nisu otvorili kišobrane marke Faradej ) biće da je reč o likovima koji možda imaju neko uličarsko iskustvo...Krajnje logično, šuplja tviter teorija.. Ali ne mislim da treba da se odustane od nje.A jel teoretski moguće da neki ćaci nosi top u rancu i grune iz njega?Hulja i tako tvrdi da ga je tog dana odbranio narod™ a ne policija, pa je onda možda narod™ gađao iz topa. Edited 4 hours ago4 hr by Nikodije
3 hours ago3 hr Bilo je i ranije skupova, panike, bezanja... svasta nesto, ali slicno ovome nisam video. Ovo je ograniceno na par stotina metara i svega nekoliko hiljada ljudi, valjalo bi uraditi "rekonstrukciju", da ljudi naglo pocnu da trce, panice, ljube fasade, pa videti da li ce se ponoviti taj zvuk. Uostalom ima demonstracija po svetu, razbijaju se, ljudi beze, ali nigde (?) nije bilo tog 'zvuka'. Evo nisam pametan...
Create an account or sign in to comment