Jump to content
IGNORED

Anatomy Of A Fall


Svemir Zeka

Recommended Posts

2 hours ago, utilitarist said:

meni ne pije vodu da je sin koji je dotad prikazan kao zrelo i darovito dete sa urođenim osećajem za dobro odllučio da spasi majku iako to znači da vrlo verovatno spašava osobu koja mu je ubila oca i koja je priredila da on prvi naiđe na očev leš.  da li bi zrelo dete želelo i imalo interes da bude pored takvo osobe?

da on izmišlja i laže u korist takve majke se ne uklapa u sve što je prethodno prikazano o njemu. zato sam njegovo poslednje svedočenje doživeo kao svedočenje koje pojačavaju pravodljubivost i dečija neiskvarenost. priznajem to deluje kao veća vratolomija nego da dete očigledno laže u korist majke, ali to mi više uklapa u ličnost klinca. i više u korist teze da je otac nesrećno nastradao sa kojom sam završio film. :)

oko malog i celog suđenja, prilično je nelogično kako mu je na prvom mestu sud dozvolio da prisustvuje suđenju gde je razgolićena intima njegovih roditelja i gde mu se majka prikazuje u najgorem svetlu. a onda je neobično da majka na to ćutke pristane, a posebno ako je majka psiho i ubica. 

da budem skroz iskren sve to mi nije smetalo dok sam gledao film. da me je neko posle filma pitao, rekao bih mu da mi se film dopao i preporučio bih ga. iritacija mi kreće sa informacijom da izvesno ni reditelj nije znao na čemu je. i dalje mi je film dobar jer su mi ona dva i po sata fino prošla, ali više nisam na poziciji da bih ga preporučio drugima.

Ovo prvo što kažeš, može biti zreo i genije, ne oslobađa ga negacije, racionalizacije i raznih mehanizama odbrane koji najviše učestvuju u odlučivanju. 

 

S ostatkom se slažem. 

Link to comment
2 hours ago, 3opge said:

 

nije zeleo ali nije mario ni ako ga ubije, pa jebote koje bi dete to uradilo?!

 

Spomenuo je da je pas već prošao kroz isto i preživeo.

Link to comment
2 hours ago, Kampokei said:

Ali ako je odluka impulsivna ili ako ocaj postaje bas neizdrziv, mozda i to postaje manje cudno.

Brt, ja bi se tamo u onoj kući u pripizdini roknula...my 50 cents...

Link to comment
1 hour ago, Weenie Pooh said:

Time sugeriše publici da poenta nije apstraktna (sud, sumnje, slabost karaktera...) već konkretna (jel ubila ili nije ubila)

Mislim da ovo jeste tačka razdora - šta je uopšte tema filma. Mene najviše baca na klinca, temu krivice i temu očaja. Muž, čak iako nije izvršio suicid, je bio dobar kandidat. Žena s manjkom savesti, ne znači i da je ubica. Cela porodična dinamika, nedovršeni delovi kuće....(fleke od maltera)...

Link to comment
5 minutes ago, Svemir Zeka said:

Brt, ja bi se tamo u onoj kući u pripizdini roknula...my 50 cents...

 

haha

 

Ja bih se iz ovih stopa preselio..

  • Haha 1
Link to comment
1 hour ago, 3opge said:

 

bio je ljut na zenu sto mu je ukrala ideju za knjigu i sto ga je varala po kucama.

 

Ne, nego je imao osećaj krivice zbog sina i to godinama. Ostatak ponašanja su više znaci depre nego uzroci.

Mogao je impulsivno da se ubije i s drugog sprata. Pio antidepresive pa bacio...

  • +1 2
Link to comment
1 hour ago, 3opge said:

aha, znaci psihijatar laze na sudu, to je vec novo vidjenje

Ne mora da laže, prosto ga vidi u drugim terminima (žena je bila "kastrirajuća" prema njemu)...

Link to comment
10 minutes ago, Svemir Zeka said:

50 cent...

 

jedini pravi zločinac filma! ako ga je roknula posle 2h na ripit potpuno razumljivo, ako se sam roknuo jbg razumem

  • Haha 3
Link to comment
2 minutes ago, Svemir Zeka said:

Ne mora da laže, prosto ga vidi u drugim terminima (žena je bila "kastrirajuća" prema njemu)...

 

wtf? o cemu ti to? sad je psihijatar jos i budala.

 

 

 

Link to comment
Just now, 3opge said:

 

wtf? o cemu ti to? sad je psihijatar jos i budala.

 

 

 

Nije budala, nego je psihoanalitičar i ima svoj pristup, i dijagnostiku tj "dijagnostiku".

Mogao je da za njega ne bude depresivan po šiframa. 

A i ovo da znaš, ni psihijatri ne uoče uvek depresivnost i suicidalnost, i to se desi da promakne. 

 

  • Haha 1
Link to comment

Kuca kao jedan od aktera u filmu mi se mnogo svidja :). Uopste lokalitet.

Glavna glumica nosi u sebi jacinu, cak i kad place, pati, deluje mi neverovatno snazno. 

Generalno, film je odlican,  ja sam zadvoljna. Pre svega kao prikaz relacija i dinamike u porodici. 

Ovaj sudski deo je bas francuski :D.

 

O cemu se ovde toliko diskutuje, je li ubistvo ili samoubistvo? Mada me to pitanje ne muci previse, niti mi je u fokusu. Nisam stigla da procitam diskusiju, ali planiram :).

  • +1 1
  • Hvala 2
Link to comment
7 hours ago, Weenie Pooh said:

Da li je majka ubila oca svog slepog sina ili se sam bacio s balkona, to na osnovu vaših opisa zvuči kao da je veoma bitno, da se čitav film vrti oko toga? Ako je tako, onda alternativnim interpretacijama zaista nema mesta. Na cop-out narative realno ne treba traćiti vreme.

 

dobro, nije ovo BAŠ klasičan procedural gde je jedino bitno ko je kriv, može da se posmatra i kao prikaz veze žene i muža. meni se sviđa što je film koncipiran tako da mi kao gledaoci tu vezu posmatramo kroz sve veći i veći mikroskop, tako da tek na kraju imamo iole jasnu sliku koliko im je brak bio sranje. mislim, i naziv filma je dvosmislen jer taj fall može da se odnosi i na propast braka, a ne samo na fizički pad. što se tiče toga da li ga je ona roknula ili ne, nemam pojma, i prilično je jasno da je režiserka tako i htela. ta misterija je i glavni razlog da se pogleda film, ko kad čitaš agatu kristi i pokušavaš da provališ ko je ubica. ovde naravno nema jasnog odgovora, ali obe verzije nude dovoljno dokaza da im se poveruje u skladu s ličnim načelima, što je u današnje vreme zapravo jedino i bitno :sleep:

 

enivej, dobar je film, ali stvarno su smorili ovi moderni filmovi što ne idu ispod dva i po sata koliko god spori bili... anatomy of a murder je desetak minuta duži a tamo si na kraju imao osećaj da si sa jimmyjem stewartom ovce čuvao, ljudi pokrili tipa pet puta veću površinu od francuza :D

Edited by Calavera
  • +1 1
Link to comment

Vec par nedelja se neckam da li da pustim ovo, sve kao hocu da cekam fest da ga overim na velikom platnu, ali kad videh deset ispisanih stranica uhvatio me neizdrz :D

 

Sto se tice whodunnit-a, mislim da ni sama rediteljka/scenaristkinja nema jasan odgovor, niti se uopste bakce time. Sto neko vec rece, poenta je da je katkad nemoguce utvrditi sta se dogodilo, pa nam tada jedino preostaje da se odlucimo za varijantu koju cemo prihvatiti kao istinu. Pred kraj filma je to doslovno i nacrtano, nakon cega gledamo epilog - mali je izabrao da veruje u majcinu nevinost i da pogura oslobadjajucu presudu. Ocigledno je izmislio pricu iz kola, njegov glas koji izlazi iz ocevih usta (a i reunion na kraju) nam to nedvosmisleno pokazuje...

 

U svakom slucaju jedan od boljih proslogodisnjih filmova, a Sandra Huller je boginja. Ja nisam osetio dva i po sata, proletelo mi.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...