Jump to content
IGNORED

Anatomy Of A Fall


Svemir Zeka

Recommended Posts

Uff...meni jedino suđenje logično, a i stereotipno je. Da ne kažem tipično, nisam bila po mnogo suđenja. Ali stereotipno za filmove. A i ono što sam slušala, na suđenjima se koristi sve što se može (mislim advokati znaju šta se sve podnosi u podnescima), tako da to čitanje romana nije nelogično.

Ona je optužena za ubistvo opet, po najstarijem modelu, ko je najsumnjiviji uvek, pa, muž ili žena, pogotovo u ovim uslovima.

Optužnica je sadržavala valjda dovoljno činjenica da se krene od toga da je ubistvo, a odbrana je išla s tim da je samoubistvo.

Psihoanalitičar je prešao svoje granice i krenuo na nju, ali su ga opomenuli, čini mi se.

Edited by Svemir Zeka
  • +1 1
Link to comment
17 minutes ago, Svemir Zeka said:

Uff...meni jedino suđenje logično, a i stereotipno je. Da ne kažem tipično, nisam bila po mnogo suđenja. Ali stereotipno za filmove. A i ono što sam slušala, na suđenjima se koristi sve što se može (mislim advokati znaju šta se sve podnosi u podnescima), tako da to čitanje romana nije nelogično.

Ona je optužena za ubistvo opet, po najstarijem modelu, ko je najsumljiviji uvek, pa, muž ili žena, pogotovo u ovim uslovima.

Optužnica je sadržavala valjda dovoljno činjenica da se krene od toga da je ubistvo, a odbrana je išla s tim da je samoubistvo.

Psihoanalitičar je prešao svoje granice i krenuo na nju, ali su ga opomenuli, čini mi se.

 

Naravno. Ako tuzilac nema dovoljno materijalnih dokaza, onda ce sigurno pokusati da ocrni optuzenog, tj. da ga prikaze u losem svetlu, da bi ubedio porotnike (ili sudsko vece) da je makar kadar da pocini zlocin. Odbrana ce onda logicno ukazati na nedostatku materijalnih dokaza i insistirati na cinjenici da se ne sudi necijoj licnosti odnosno karakteru. Naravno, istovremeno ce insistirati da porodica bude uz optuzenog radi boljeg utiska (u ovom slucaju bio je samo sin, ali sve do kraja kao neutralan).

 

Sve je to deo uobicajene sudske igrarije dve strane toliko puta vidjene u serijama/filmovima..

Edited by Jimmy Kowalski
  • +1 1
Link to comment

Fina noćna vožnja. Pročitao sam prvih 5-6 strana, Lancia vam je neprimetno zaključio sve dileme. 

 

Ubistvo/samoubistvo kao kontekst i scenarijski trik je vešto iskorišćen kao katalizator u cilju rekapitulacije jednog kompleksnog intelektualnog odnosa. Njihovi autonomni, potpuno različiti odnosi prema poslu, vaspitanju, zavičaju i odgovornosti sa jedne strane i destruktivan medjusobni odnos spram davanja i uzimanja, kompromisa i privilegije, altruizma i sebičnosti sa druge (destruktivan postaje kad god se izbori da se nađe na dnevnom redu), sasvim je koherentna i do kraja ispričana priča. 

Dilema ubistvo/samoubistvo je tek solidno osmišljen paravan iza koga će da se prošvercuje i raskomoti anatomija pada dok se mi bavimo samim skokom. 

 

Film bi bio sasvim dobar, ali ima previše kratera u samoj priči, tako da je solidan. 

 

Inače na početku filma vidim poznato mi ime glavne glumice, posle mi poznata i likom, setim se na pola filma - ćerka Toni Erdmana. Posle da proverim i vidim Toni umro prošle godine. RIP

  • +1 5
Link to comment
On 11.1.2024. at 2:50, Patty Lee said:

Ok, film ne želi da eksplicitno odgovori na pitanje da li je ona ubica ili ne, cool cool cool, ali s jedne strane nema dokaza koji upućuju na to da jeste, a suđenje se razvlači i razvlači i razvlači i razvlači… Zašto se ovoj ženi sudi? Btw, ne kažem da ona nije to uradila, nego zašto joj se sudi? D

nisam gledala film još (film nabavljen al moram da sačekam da prođe NFL vikend, crko dabogda), samo sam pomno iščitala vas na temi, but lemme winnify:

možda se sudi tom odnosu (braku) a ne ženi, i možda je sudnica metafora, pa otuda ti neverodostojni, iritirajući sadržaji i detalji u njoj?

Link to comment
11 minutes ago, pt 2.0 said:

nisam gledala film još (film nabavljen al moram da sačekam da prođe NFL vikend, crko dabogda), samo sam pomno iščitala vas na temi, but lemme winnify:

možda se sudi tom odnosu (braku) a ne ženi, i možda je sudnica metafora, pa otuda ti neverodostojni, iritirajući sadržaji i detalji u njoj?

 

ma ne, nije metafora, osim toga meni se to sudjenje cini jako realisticno, ovo moze da oceni samo neko ko zivi tamo i imao je prilike da prisustvuje nekim takvim procesima.  plus mi smo svi navikli na americka sudjenja dugogodisnjim gledanjem njihovih filmova.

Edited by 3opge
  • Hvala 1
Link to comment
6 minutes ago, pt 2.0 said:

možda se sudi tom odnosu (braku) a ne ženi, i možda je sudnica metafora, pa otuda ti neverodostojni, iritirajući sadržaji i detalji u njoj?

Ne ne ne, ako išta, bitan je njen odnos sa sinom jer sin je sve vreme na klackalici šta da radi, da li da joj veruje, i na kraju “presudi” sinovljeva odluka (tj. tako nam je predstavljeno, kao da to na kraju pretegne u njenu korist). Sve se vrti oko toga kako uopšte odlučuješ u šta ćeš verovati, da li se njoj može verovati, npr. njen advokat (uprkos tome što ima i simpatije prema njoj) joj ne veruje baš 100%. Film se jako, od prve scene, trudi da do kraja (a i nakon toga) nisi baš načisto s tim. Stvar je u tome što, da je bilo basic suđenje, to vrv ne bi funkcionisalo - ako ima jakih dokaza protiv nje onda mora da se desi nešto drugo što bi je na kraju oslobodilo, dakle nije dovoljno sinovljevo svedočenje, ono postaje irelevantno i onda je to neki drugi film. Dobar je film, nego sam ja krenula da gledam sa očekivanjem da ću da se zaljubim, a nisam. Btw, utvrdila sam da suđenja u Francuskoj ne izgledaju onako (hvala bogu), da je ovo exaggerated za potrebe filma, mada je savršeno “uhvaćen duh francuskih sudnica”, whatever the hell that means.

  • Hvala 1
Link to comment

Sećaš se onog dokumentarca o ubistvu Francuskinje (Sophie Toscan du Plantier) u Irskoj?

I u tom slučaju mi je bilo jako neobično kako je sud u Francuskoj funkcionisao… doduše, malo o pravosudju znam.

  • Hvala 1
Link to comment

Jao znam šta je to, ali nisam gledala doc.
A Murder in West Cork! 
Znam da u Irskoj nije bilo dovoljno dokaza da ga izvedu pred sud, ali da su ga osudili u odsustvu u Francuskoj i da Irska neće da ga izruči.  
 

:dry:
 

Treba da gledam, je l da? 

  • +1 1
Link to comment
16 hours ago, Patty Lee said:

Treba da gledam, je l da? 

znam da sam ja bila hipnotisana tim minidoc serijalom, pisala sam i ovde na nekoj temi o tome.

moja neposredna okolina nije podelila moje mismarpleovsko oduševljenje i posvećenost.

  • Haha 1
Link to comment

Jel vam bilo malo čudno da u filmu nema ni sahrane ,ni ožalošćenih ,nema prijatelja iako je odrastao u tom mestu...možda je i snimljeno ali nije ušlo u cut 

i koliko vremenski traje to sudjenje 

Ovo je slično kao onaj film sa Scar Jo i Adamom Driverom samo što u njemu niko ne umire

 

Link to comment

Naslov filma je dvoznacan - anatomija pada tela glavnog glumca, ali i anatomija pada/propasti odnosa dvoje ljudi. To su dve linije koje se u sudnici istrazuju.

 

Jedan od pozitivnih aspekata filma je francuski jezik, naravno :).

 

 

  • +1 2
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...