Jump to content
IGNORED

Ruskinje /i poneki Rus ali retko/ - u Beogradu i Srpijici


Eleniko

Recommended Posts

Ku Ku u Nusicevoj 4, odmah pored Grineta, otvoren nedavno, drzi iskusna ekipa iz Pitera, imaju DJ pult (uklucucjici gramofone), nepusacki pet-frendli, pice odlican izbor al tu ne mogu da  sumiram vise od pivske ponude posto ostalo nisam probao, hrane odgovarajuce ima takodje. Piva tocena i flasirana kraft ponuda kakvu nisam vidjao ni u specijalizvanim prodavnicama. Bas prijatno mesto.

  • +1 2
  • Hvala 3
Link to comment

Како стоји са српским особље у тим локалима силним? Претпостављам никако, дођеш у кафић у свом граду и мораш да се споразумеваш пантомимом или евентуално енглеским мада питање је како и с тим стоје. Капирам да им је идеја и била да окупе пре свега руску клијентелу али оно нису гадљиви ни на српске динаре верујем.

Link to comment
9 minutes ago, johan nagel said:

Како стоји са српским особље у тим локалима силним? Претпостављам никако, дођеш у кафић у свом граду и мораш да се споразумеваш пантомимом или евентуално енглеским мада питање је како и с тим стоје. Капирам да им је идеја и била да окупе пре свега руску клијентелу али оно нису гадљиви ни на српске динаре верујем.

Veći lagano pričaju srpski, npr u Sonderu, Kofilinu, TT. Manji većinom engleski i po koja reč srpskog mada ima nekih gde rade naši.

 

A onda imaš i next level gde je sve na ruskom od sajta, društvenih mreža, cena itd. Dosta je jasno da je namenjeno samo njima. Tj ne verujem da bi te odbili ali bi verovatno bilo malo čudno.

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

Pre neko vece se vracam iz teretane kasno, bilo vec pola 12, prilazim zgradi a ono policija, rotacije, toki voki razgovori pun gas... I izvode nekog lika, prvo sam mislio da je ovaj nesretni komsa narko diler iz podruma sto je vec lezao 10 godina ali ubrzo je izasla i mrsava Ruskinja s decom. Ladno mi uhapsilo komsiju Rusa, izgleda da je i on malo dilovao i pao junacki :sad:

  • Tužno 1
Link to comment
3 hours ago, johan nagel said:

Како стоји са српским особље у тим локалима силним? Претпостављам никако, дођеш у кафић у свом граду и мораш да се споразумеваш пантомимом или евентуално енглеским мада питање је како и с тим стоје. Капирам да им је идеја и била да окупе пре свега руску клијентелу али оно нису гадљиви ни на српске динаре верујем.

 

Ne vidim zasto je problem da se u velikom evropskom gradu sporazumevas na engleskom. A ti ljudi nisu tu iz besa, nego ih je ipak neka muka naterala, inace bi dosli i pre 2022.

  • +1 5
Link to comment
2 hours ago, Zli Gli said:

Pre neko vece se vracam iz teretane kasno, bilo vec pola 12, prilazim zgradi a ono policija, rotacije, toki voki razgovori pun gas... I izvode nekog lika, prvo sam mislio da je ovaj nesretni komsa narko diler iz podruma sto je vec lezao 10 godina ali ubrzo je izasla i mrsava Ruskinja s decom. Ladno mi uhapsilo komsiju Rusa, izgleda da je i on malo dilovao i pao junacki :sad:

Sibirski sneg najbelji na svijet

  • Haha 1
Link to comment
1 hour ago, Kampokei said:

 

Ne vidim zasto je problem da se u velikom evropskom gradu sporazumevas na engleskom. A ti ljudi nisu tu iz besa, nego ih je ipak neka muka naterala, inace bi dosli i pre 2022.


Јбг ја видим, другачије гледамо на то очигледно. На страну што нисам баш сигуран ни да је у великим европским градовима то баш учестала појава. Французи, Немци, Италијани, Шпанци итд мало је рећи цене своје језике. Некако је ствар поштовања да чак и као туриста научиш понеку реч на језику земље у којој се налазиш а камоли ако живиш ту и бавиш се угоститељством.

 

Што се муке тиче шта знам, мука је натерала оне Арапе из Сирије, Авганистана и слично(а и Украјинце логично), неретко без динара у џепу. Ово су добростојећи људи (отварају локале по центру Београда) којима је напад на Украјину прелио већ пуну чашу незадовољства режимом у њиховој земљи и решили су да оду. Океј није ни то свакако пријатна ситуација али није ниво муке који пролазе људи који спасавају живу главу од рата.

Link to comment
4 minutes ago, johan nagel said:

Французи, Немци, Италијани, Шпанци итд мало је рећи цене своје језике. 

 

U barovima i cafeima, cak ponegde i u Parizu, a o Berlinu i Barseloni da ne govorimo, je postalo normalno da ti se obrate na engleskom. U Stokholmu cak i u prodavnicama. Vazno je da se razumemo i drago mi je da postoji taj relativno jednostavni i sveprisutni jezik pun jednosloznih catchy imenica, prideva i glagola. Ne vidim tu nista dramaticno, niti mi je to indikator koliko ko ceni jezik (ja srpski jezik npr. jako volim i cenim, uhvatim se tu i tamo u pomisli da je najlepsi na svetu... mada verujem da se Rusi prvi ne bi slozili). Oni Rusi koji ostanu, vec njihova deca ce biti Srbi. Oni koji idu dalje, srecan put, i neka im Srbija ostane u lepoj uspomeni.

  • +1 2
  • Hvala 2
Link to comment

Шта знам можда сам задрти Бинср и нисам довољно модеран али вероватно не бих ни ушао у локал у коме не говоре српски.

 

Посебно су руски и српски довољно слични да стварно није тешко савладати онолико колико ти треба да комуницираш у угоститељству. Добар дан, изволите, то и то имамо на менију, хвала, довиђења, кеш или картица, пас вам се упишкио код шанка, вц је друга врата лево и још 10ак фраза и на коњу си. На страну што је већина тих људи овде 6+ месеци, годину дана.

Link to comment

Sloj odličan, shepherds pie u nedostatku pravog u Bgd radi posao, banana bread najbolji u Srpiji ikada. Kafa odlična, pogodili su mi deskriptivno opisan kortado na keca. Ako se pazi ne košta bubreg za jedno realno state of the art mesto. Sve pobrojano oko 800 kinti.

 

IMG_20240227_180718.thumb.jpg.f9415c0c652f8404ef4fcde8a3cce228.jpg

  • +1 5
Link to comment

Mislim možete me pljuvati za snobizam ali ovaj nivo peciva sam poslednji put jeo u Joel Robuchon 1-2 Michelin zvezdice kafe pekari u Tokiju na Roppongiju, koja se anyway vodi kao Atellieur a ne pekara. Sad to je bilo 2017. i možda se u međuvremenu desila revolucija u ovom poslu ali u Sloju ima teških pizdarija.

Edited by Eleniko
Link to comment

Sloj je ozbiljna priča. Koliko sam skapirao bili su vrh još u Piteru, pa su samo prebacili sve u Beograd na za sad dve lokacije a biće bar još jedna.

 

Nije standardna ruska priča "Ne znam šta ćemo, otvaraju kafeteriju, dodaj doručak i stavi nešto sa lososom."

  • Haha 4
Link to comment
On 22. 2. 2024. at 23:25, jms_uk said:

 

Ovo me podseti na poslednje putovanje u Moskvu, pre jedno deset godina.

 

U nekom restoranu pitam gde je tualet i kazu oni meni 'pravo' (sto je, je li, na ruskom, desno) - i ja krenem pravo (ka kuhinji), ovi iza mene vicu 'pravo!', a ja se mislim sto se deru kad idem pravo :lolol:

 

Srecom, na vreme se setih/ukapirah i nadjoh gde je.

 

 

Kad sam ja bila u Moskvi zadnji put, ja sam njih (koji se ne sluze engleskim) bolje razumela kad pricaju na ruskom nego oni mene. S tim sto sam ja dosta radila sa Poljacima i Bugarima ranije, pa mi je to olaksalo. Skroz su im super one tete sto rade na metro stanicama,

 

I Poljaci kazu pravo za desno, Moram sam kad odlazim tamo da koristim GPS na engleskom zbog refleksnog razumevanja. Ovima sa neslovenskim maternjim jezicima nije smetalo, naucili poljske izraze.

 

Jednom pre X godina ceka Bugarin vozac u Sofiji Slovenca i mene. Slovenac (mama Slovenka, tata Srbin) ima srpsko ime i prezime, ali je Slovenac 1/1.

 

Stojimo naslonjeni kod onog spomenika na trgu Narodnog sobranja u Sofiji, kaze Bugarin (na bugarskom) da nas ceka kod pametnika. Sta mu dodje taj pametnik, upekla zvezda pogledam u nebo na gore i u onaj spomenik i lupim se po celu.  Cekao nas sa druge strane spomenika, ovaj pametnika.

 

To se na engleskom zove false friends valjda. Ista rec, a potpuno drugo znacenje.

Edited by Moonwalker
  • +1 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...