Jump to content
IGNORED

Ruskinje /i poneki Rus ali retko/ - u Beogradu i Srpijici


Eleniko

Recommended Posts

11 hours ago, Frile said:


i u mnogim drugim jezicima je ista reč za pravo i desno

 

right - pravo, right - desno. Ne znam koja je logika.

 

(kao desna strana je prava strana, povezala bih sa pisanjem ali ove rechi su starije od toga)

Edited by Mel
Link to comment

 

wiktionary kaže da "derecho" (u španskom, pravo i desno) i "right"  (engleski) vode poreklo iz istog indoevropskog izvora, pa su do španskog i engleskog stigli preko latinskog "directus"
"pravo" (u slovenskim jezicima, koje u mnogim od njih znači i pravo i desno) ima takođe indoevropski koren, ali različit od onog gornjeg
znači imamo dve prastare indoevropske reči čiji se potomci koriste za pravce pravo i za desno

 

jako je zanimljivo isti izrazi u mnogim jezicima imaju još jedno značenje - pravo (pravna nauka)

/troll off

 

  • Hvala 3
Link to comment
3 hours ago, Mel said:

 

right - pravo, right - desno. Ne znam koja je logika.

 

(kao desna strana je prava strana, povezala bih sa pisanjem ali ove rechi su starije od toga)

da desna ruka treba biti dominantna i naravno nema to veze sa pisanjem već i sa izradom alatki, noževa, mačeva, štitova itd koji su oduvek bili prilagođeni desnorukim ljudima

- otud desnoruk = pravoruk, levoruk = beskorisni levat, levo smetalo :D

  • +1 1
  • Haha 3
Link to comment
1 minute ago, gone fishing said:

da desna ruka treba biti dominantna i naravno nema to veze sa pisanjem već i sa izradom alatki, noževa, mačeva, štitova itd koji su oduvek bili prilagođeni desnorukim ljudima

- otud desnoruk = pravoruk, levoruk = beskorisni levat, levo smetalo :D

 

Nije mi palo na pamet da su ljudi imali i druga posla i pre nego shto su pocheli masovno da pishu :D

Link to comment

Има тога колико хоћеш, Позориште је код нас то што јесте а а на руском значи Срамота , (енг Disgrace).
 

  • +1 3
Link to comment

popodne sam bio prisiljen da sa paščadi lutam vračarskim ulicama /ukratko - zaboravio da ponesem ključeve od stana, poljubio vrata, žena ko zna kad ko zna gde/

 

pa sam otišao do dushe, to je valjda ostalo poslednje što imamo na historikalu a da nisam obišao.

 

ukratko kao što je edited već napisao, nema nekog posebnog razloga da se ide

 

prilično neudobna kafeterija, par fensi artikala u izlogu /neke gazirane konzerve i taj zonfić/, za dodatnu ponudu ne znam jer nemam peneze za doručke napolju /a da nije srbska pekarna/, neko dogma pivo za koje su unajmili kopirajtera - new pills on the block.

 

pošto sam imao već 3 velike kafe danas, pio sam macha latte, ko voli machu dobro su zgotovili, macha je obično nekonzumljiva, ovo je sa dosta umućenog mleka bilo ok. bez mleka ljudi promaše omjer vode i praška jer nikada nisu probali kako se to zaista radi na izvoru praaaave mache /japan/ i onda bude preintenzivno, not in a good way.

 

ali ne bi ni ponovo naručio ako ne moram niti bi došao ponovo sem ako me paščad ne dovede, izmamili su mnogo osmeha i maženja od gostiju, uklj. i malu decu

 

ortak prijavljuje da je juče u vreme ranog ručka bio u sonderu i da je na razglasu čuo COIL, mislim niko nikada nigde u beogradu to nije pustio

 

fras u šupi jbte moram upoznati vlasnika

 

inače drugi ortak koji ima pekaru kaže da rusi ne otvaraju pekaru sa hlebom jer kod njih ne bi bilo panje ispod 400-500 rsd a ne mogu da prodaju po tim cenama u prisustvu pretopa, šarla, radionice itd koji su nabaždareni prema domaćem kupcu /a i to granično/...

 

 

 

Edited by Eleniko
  • +1 3
Link to comment
On 22. 2. 2024. at 17:39, *edited by mod said:

Veći lagano pričaju srpski, npr u Sonderu, Kofilinu, TT. Manji većinom engleski i po koja reč srpskog mada ima nekih gde rade naši.

 

A onda imaš i next level gde je sve na ruskom od sajta, društvenih mreža, cena itd. Dosta je jasno da je namenjeno samo njima. Tj ne verujem da bi te odbili ali bi verovatno bilo malo čudno.

prvo sam poshla i ja da  imam neko oshtro mishljenje (prvih 15 minuta i nikad vishe) iz te kategorije oni ce nama kod nas nanana, jelte ponelo i  mene :isuse::rolf:, i onda sam se setila da ja to ne radim nikad i josh kenjam ljudima koji to rade, tako da nishta :D ljudi prave lepu/drugachiju atmosferu na svojim lokalitetima i u stvari mi se svidja. nauchice se i jezik.

  • +1 2
  • Wub 1
Link to comment

naučili su već uglavnom, u dushi sam bio u fazonu brte el si rus el si srb, izgledaš ko ruja 200 odsto ali srbski ti je ko da si rođen pored hrama

  • -1 1
Link to comment

sve se to poslozi na kraju. i shto se duze poslaze, to gore po njih na shiroj slici, ali shta da rade ljudi, ko zna koliko ce da traje i ako im njihova zivotna  'sreca' zaista pochne ovde, nece biti nazad...

 

ja chak i govorim neki tarzanski ruski, ali mi inglish izlece prvi :lolol:

Edited by gospa buba
  • +1 1
Link to comment

E stvarno manite se vishe tog jezika, pola Srbije ne koristi srpski pa sad ovi kao moraju. Ja sam onolike godine bila van zemlje bez lokalnih jezika, jedini ko zbog tog relano moze da im problem je taj ko ne zna jezik sredine u kojoj je. Pogotovo Rusi nauchice da natucaju vishe za godinu dana u Srbiji, nego shto sam ja za 10+ godina ovih nesrodnih jezika...

  • +1 1
Link to comment

Ovde gde sam ja u NS-u (Grbavica) vec treci kafic je nikao u poslednjih 1-2 godine da su Ruje vlasnici. Bukvalno ista ekipa visi po celo jutro, rano popodne ispred jednog od njih, deluje da je bas zatvoren krug. Ne znam kako ce im se to isplatiti u paklu od administrativnog aparata i haraca od dazbina.
A juce sam pronasao neki novi coworking, reko' da odem danas da pogledam sta je i kako je - i naravno, dobri den, izvolite haraso. Na lepoj lokaciji u samom centru grada su otvorili bas prelep coworking, prostran, deluje udoban i funkcionalan toliko da cu vec verovatno od Aprila bukirati 2-3 meseca.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...