Jump to content
IGNORED

Porezi, PIO, i opsta cost/benefit analiza zarada u IT sektoru


noskich

Recommended Posts

4 minutes ago, dragance said:


Neverovatno koliko si zavistan lik i misliš da ti svako nešto duguje, a samo zato što nisi kupio kuću u Mosmanu ili “penthouse” u Circular Quay jer si “kasno stigao”. Jeste, pored plaže živom, nisam uzeo kredit pre 20 godina nego nešto manje od 10. Imao sam dobar equity i nije na 30 godina kredit. 
Sigurno nisam platio kešom kuću u Brizbejnu kao ti.

 

Ti si uzimanjem kredita poduvao u balon nekretnina zbog kojeg ce se mladi i novi imigranti penzionisati kao rentijeri u tudjem stanu. I ti takvima savetujes da dodju.

Ja sam platio u keshu sta sam za njega mogao da kupim, kucu od 200K svojevremeno i time nisam uticao na balon nekretnina. 

 

https://www.theguardian.com/australia-news/2023/may/31/im-obviously-not-first-choice-rental-crisis-forcing-older-australians-back-into-share-houses

 

‘I’m obviously not first choice’: rental crisis forcing older Australians back into share houses

  • Haha 1
  • -1 1
Link to comment
  • Replies 160
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • ppetrovic

    36

  • noskich

    20

  • Venom

    15

  • dragance

    14

Top Posters In This Topic

Posted Images

U zdravstvenom osiguranju nigde na planeti ne postoji korelacija izmedju onoga koliko platis i onoga koliko kosta to sto koristis. Nema to veze sa zdravstvom, to vazi za bilo koje osiguranje. Ogromna masa bi trebalo da placa a manji deo bi trebalo da koristi kada mu treba. Hejtovati ovakvu postavku kao i koriscenje zdravstvenog sistema je bas bedno ali ok, svasta smo se nagledali. 

  • +1 8
  • -1 1
Link to comment
2 minutes ago, ppetrovic said:

 

Već sam pominjao da u letnjem periodu oko 50% pacijenata nije odatle - čuješ jednostavno po akcentu, nemoguće je ne primetiti ga. Koliko je u apsolutnim brojkama, ne bih znao. Ako uzmem u obzir i činjenicu da velika većina njih nikada nije ni odjavila prebivalište iz Srbije iako po zakonu mora to da uradi, to celu situaciju dodatno komplikuje - masa njih ima srpsku ličnu kartu iako uopšte ne bi trebala da je ima.

 

Ako nađem preciznije podatke, podeliću.

 

Ali ja zapravo nisam ni pisao o ovome već o dubljem problemu, a to su gastozi povratnici iz inostranstva. Hajde da kažemo hipotetički da ja izmišljam ovo gore i da gastozi ne dolaze preko leta kod nas na lečenje, šta ćemo sa ljudima koji se kao penzioneri vrate kod nas i krenu da se leče kod nas iako 40+ godina nisu uplaćivali ništa u srpski zdravstveni sistem? Srbija nema načina da im naplati bilo šta, a citirao sam članove Ustava i zakona koji im omogućavaju da se leče kod nas, a to lečenje neko mora da plati.

 

Uzmi u obzir i činjenicu da čovek od 70+ godina obično ima mnogo veću potrebu za lekarima nego ja koji sam u 30im.

 

Cenim da kapiraš glavnu suštinu problema ovde. Samo zamisli na trenutak koliko bi srpski državni sistem zdravstvenog osiguranja mogao da bude bolji kad bi ljudi krenuli zapravo da ga plaćaju.

 

Sir, this is a Wendy's.

 

Dođeš u DZ, obiđeš sve čekaonice (kod mene ih ima nekoliko), svi melju bez prestanka pa zaključiš po akcentu da ih je 50% gastosa. Nisam još čuo za gastoski akcenat, ali valjda moram bolje da obratim pažnju. Neozbiljne anegdote koje nisu osnov za bilo kakve ozbiljne zaključke.

 

Ne postoji obaveza da se uplaćuje u zdravstveni fond 40 godina da bi se koristio, to nije penzioni fond. Srbija ima međunarodne ugovore s više zemalja, ali kako je to u praksi regulisano ne znam. Ali nije ni bitno. Sve dok neko uplaćuje u zdravstveni fond slobodan je da se leči. Ja sam u DE od recimo oktobra 2010, tad sam počeo tamo da uplaćujem u zdravstveno osiguranje i mogao sam odmah da ga koristim. Ne vidim u čemu je problem.

  • +1 1
Link to comment
3 minutes ago, noskich said:

 

Ti si uzimanjem kredita poduvao u balon nekretnina zbog kojeg ce se mladi i novi imigranti penzionisati kao rentijeri u tudjem stanu. I ti takvima savetujes da dodju.

Ja sam platio u keshu sta sam za njega mogao da kupim, kucu od 200K svojevremeno i time nisam uticao na balon nekretnina. 

 

https://www.theguardian.com/australia-news/2023/may/31/im-obviously-not-first-choice-rental-crisis-forcing-older-australians-back-into-share-houses

 

‘I’m obviously not first choice’: rental crisis forcing older Australians back into share houses


Jeste, ja sam lično naduvao balon :D 

Aj beži bre, ne smaraj i ovde sa istom pričom kao na deponiji.

Link to comment
3 minutes ago, dragance said:


Jeste, ja sam lično naduvao balon :D 

Aj beži bre, ne smaraj i ovde sa istom pričom kao na deponiji.

Naravno da jesi jer se dizanjem kredita kreira ni iz cega svota novca koji nije postojao pre i time se pumpa balon. 

https://www.investopedia.com/terms/f/fractionalreservebanking.asp

 

PS u medjuvremenu si od tog istog balona profitirao cirka 300% i super ti je i sad zoves mlade i uboge imigrante da dodju, ali njima nazalost nece biti super.

Edited by noskich
  • Haha 1
  • -1 1
Link to comment
21 minutes ago, Moonwalker said:

 

Daj nadji, molim te, da ih odrukamo odmah. Mozda nesto sirotinje ostane da i vas lece.

 

Inace lekove koje ja od skoro moram da uzmimam u srpskom zdravstvenom sistemu ne bih mogla da dobijem jer nisu odobreni. Dakle osobe sa tom situacijom u Srbiji ostaju nelecene.  

 

 

 

Ja imam istu situaciju, sad u Srbiji kupujem te lekove privatno za novac koji nije mali, i to je to. Svakako nisam nelechena.

U EU sam te lekove kao imala refundirane ali sam imala i veliki copay ili kako se to vec zove, i vecu mesechnu ratu za osiguranje, tako da ko ne plati na mostu platice na cupriji i to ti je to. Ako dignem guzicu i nadjem sistem da dobijam taj lek iz Bosne chak cu maltene i da profitiram.

Najveca pretnja po zdravstvo Srbije nisu gastosi nego kriminalci koji su zaseli i koji ce potpuno unishtiti i zdravstvo kao i uostalom sve ostalo.

 

Link to comment
4 minutes ago, Mel said:

Ja imam istu situaciju, sad u Srbiji kupujem te lekove privatno za novac koji nije mali, i to je to.

 

Smes li da ih kupis ako nisu odobreni? Ne govorimo o novcu, da li se placaju ili ne, vec da li smeju da budu u prodaji ako nisu odobreni.

 

Spoiler

Recimo pre dvadesetak godina utrogestan nije bio odobren kod tu, kada je hitno zatrebao drugarici koja se tu zadesila, a nije ga imala pri sebi, morala sam da ga kupim i jedva su pristali da mi ga prodaju u apoteci.

 

 

Edited by Moonwalker
Link to comment
3 minutes ago, Venom said:

Ne postoji obaveza da se uplaćuje u zdravstveni fond 40 godina da bi se koristio, to nije penzioni fond. Srbija ima međunarodne ugovore s više zemalja, ali kako je to u praksi regulisano ne znam. Ali nije ni bitno. Sve dok neko uplaćuje u zdravstveni fond slobodan je da se leči. Ja sam u DE od recimo oktobra 2010, tad sam počeo tamo da uplaćujem u zdravstveno osiguranje i mogao sam odmah da ga koristim. Ne vidim u čemu je problem.

 

Mešaš babe i žabe, ali nebitno.

 

Nemam ništa protiv da bilo ko koristi državno zdravstvo ako za isto plati. To je sasvim normalno i ne vidim da je bilo ko osporavao ovaj deo.

 

Ono što osporavam je činjenica da je neko uplaćivao 40 godina zdravstveno u recimo Nemačkoj a onda se penzionisao u Srbiji i sada se leči u Srbiji o trošku države Srbije iako 40 godina nije uplatio nijedan jedini dinar Srbiji za to isto zdravstveno osiguranje, a Srbija nema zakonski osnov da naplati bilo šta od toga a lečiće ga do kraja života o trošku svih ostalih koji u Srbiji to zdravstveno plaćaju, počevši od kasirke u Maksiju koja radi za minimalac preko bankarskog službenika koji prima medijalnu platu pa sve do IT džibera koji pravi 100k EUR godišnje bruto.

 

Ako već pričamo o tome zašto je srpsko zdravstvo loše, to je jedan od razloga (ali ne i jedini), koliko god se ovde na forumu mi upinjali da je drugačije.

 

Priču o akcentima i letnjim gastozima bih preskočio, em to nije glavni problem srpskog zdravstva em nemam nameru da se ubeđujem sa ljudima oko nečega čime svedočim svake godine u otprilike isto vreme.

  • -1 1
Link to comment
Just now, Moonwalker said:

 

Smes li da ih kupis ako nisu odobreni? Ne govorimo o novcu, da li se placaju ili ne, vec da li smeju da budu u prodaji ako nisu odobreni.

 

Ne smem, drhtim u strahu svake druge nedelje dok ih kupujem u Benu apotekama uz fiskalni rachun.

Realno, jedino shto je tu pod znakom pitanja je kako da izvedem shemu sa Bosnom gde je jeftinije, znatno.

Bilo je i u Srbiji jeftinije ranije, deshavalo se da zaboravim da uzmem dovojno kad dodjem na odmore pa sam kupovala za tacno 4 puta anje novce nego danas. Ali ovo sad sa SNSom se odrazava na sve gde god da pogledash, pa je tako i moj rachun za lek bizarno veci nego shto bi bio pre neku godinu.

Link to comment
1 minute ago, ppetrovic said:

Ono što osporavam je činjenica da je neko uplaćivao 40 godina zdravstveno u recimo Nemačkoj a onda se penzionisao u Srbiji i sada se leči u Srbiji o trošku države Srbije


Postoje medjudrzavni ugovori o priznanju i pokrivanju istih. Ne znam da li je konkretno slučaj izmedju Srbije i Nemačke, ali dogovori jesu mogući.

  • +1 3
Link to comment
1 minute ago, ppetrovic said:

Ako već pričamo o tome zašto je srpsko zdravstvo loše, to je jedan od razloga (ali ne i jedini), koliko god se ovde na forumu mi upinjali da je drugačije.

 

 

 

Nije jedini, nije ni medju vecima, a nisam sigurna ni da je ni 1% doprinosa stanju u srpskom zdravstvu.

Al ok, kapiram taj frust, imala sam i ja tako neku pravednichko nadobudnu fazu tamo negde oko 30te koja je ponekad lichila na ovo shto ti sad pishesh.

 

  • -1 1
Link to comment
1 minute ago, ppetrovic said:

Već se osećam jako loše za moderatore kad budu čitali ovu temu...

 

Zbog ovoga?

 

 

2 minutes ago, ppetrovic said:

Ono što osporavam je činjenica da je neko uplaćivao 40 godina zdravstveno u recimo Nemačkoj a onda se penzionisao u Srbiji i sada se leči u Srbiji o trošku države Srbije iako 40 godina nije uplatio nijedan jedini dinar Srbiji za to isto zdravstveno osiguranje, a Srbija nema zakonski osnov da naplati bilo šta od toga a lečiće ga do kraja života o trošku svih ostalih koji u Srbiji to zdravstveno plaćaju, počevši od kasirke u Maksiju koja radi za minimalac preko bankarskog službenika koji prima medijalnu platu pa sve do IT džibera koji pravi 100k EUR godišnje bruto.

 

 

Nista, moderisace tebe i libertarijanstvo balkan style  :)

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...