Jump to content
IGNORED

Porezi, PIO, i opsta cost/benefit analiza zarada u IT sektoru


noskich

Recommended Posts

11 minutes ago, noskich said:

 

A ti tako boravis po godinu dana na raznim lokacijama, pa ni ne vidis gde to tacno zivis, a vec si se zapakovao za dalje...

Gde ja to boravim godinu dana, leba ti? Godinama sam na NZ, bio 3 godine u UK (hvala kovidu) i sad sam se vratio u UK, jer mi je ponudjen odličan posao da vodim razvoj firme u FSI domenu. Za razliku od tebe, ne kukam  nad zlom sudbinom, iako si postao stanodavac, dok druge odvraćaš da ti ne bi pravili konkurenciju.

  • +1 3
Link to comment
  • Replies 160
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • ppetrovic

    36

  • noskich

    20

  • Venom

    15

  • dragance

    14

Top Posters In This Topic

Posted Images

2 minutes ago, noskich said:

Nekretnine nisu jeftine, vec upravo besplatne jer svaki gradjanin DPRK ima stanarsko pravo. A klima isto nije laka za podneti nekome ko nije odatle...

I koliko bi tamo zarađivao neki visoko profilisan IT stručnjak?

  • +1 1
  • Haha 1
Link to comment
2 minutes ago, Venom said:

 

Živim u gradu od 60k, upravo sam nazvao kliniku i dobio termin za magnetnu rezonancu za naredni ponedeljak. Doduše juče su mi rekli kraj septembra, pa je verovatno neko otkazao u međuvremenu, ali ne znam u suštini u čemu je problem. U sistemu sam "državnog" osiguranja, mada to ne postoji u tom obliku, ali to je sad sporedna priča. Nije sve idealno, hteo sam da idem kod očnog skoro, pa nigde nisu primali nove pacijente itsl. ali daleko je to od "ne gine ti privatno zdravstvo" ( mada opet ponavljam, sve je privatno, pa poređenje privatno - državno nije adekvatno).

 

IT je godinama sa sistemom agencija plaćao manje nego što je bio dužan. Možda je danas drugačije ali generalno oni koji više zarađuju moraju više da vuku, bez toga nema napretka. Nije ništa obavezno, ali može jednom da se desi da kasirka™ upita zašto se aerodrom / air serbia puni državnim parama kad ona ionako neće leteti nikad.

 

Napisao sam gore komentar o državnom zdravstvu kod nas čisto da malo ilustrujem koja je sve problematika na tu temu. Evo još uvek je sezona godišnjih odmora i kod mene u zdravstvenom centru je barem 50% ljudi iz inostranstva koji su došli ovde da završe sve moguće preglede, baš se pitam zbog čega li se guraju kod nas ako je zdravstveno toliko bolje tamo napolju.

 

Što se tiče agencija, to je odavno sasečeno kod nas, sada ITevci plaćaju solidno veće sume u državnu kasu, kako i treba da bude. Jesam pri stavu da onaj ko zarađuje više treba i da plati više, a to i sam radim, a čak nisam ni primenio sve poreske optimizacije koje su mi na raspolaganju iako bih mogao (imam svoje razloge zašto plaćam sebi maksimalnu osnovicu za PIO svakog meseca).

 

2 minutes ago, Shan Jan said:

Nisam tvrdio da je rad preko DOO nezakonit, samo ne gajim tu nadu da ce to ostati tako povoljno kao sto je sada. Krenulo se sa testom samostalnosti pa sad krecu ovi novi zakoni oko frilensovanja itd... Meni deluje da drzava itekako gleda kako da zahvati jos vise.

 

Ja kao obicni ITjevac radnik opet placam u Srbiji isto ili vise nego npr. u Spaniji. Doduse nemam neku suludu cifru tipa 100k godisnje bruto, tu se mozda stvari menjaju.

 

USA sam pomenuo sam pretpostavkom (koja vazi za mene) da bi imao daleko veca primanja, al ne znam tvoj konkretan slucaj, mozda to na tebe ne bi uticalo.

 

Ne vidim šta je problem oko zakona sa frilenserima, valjda je potpuno normalno da svako plati poreze i doprinose na prihode od rada, a što se tiče DOO-a, država jednostavno nema nikakav mehanizam da to spreči, niti treba da to sprečava, tako da bez brige.

 

Što se USA tiče, ja odavno imam iznadprosečnu platu za EU pojmove koja je tu negde u rangu sa USA platama, u Srbiji mi ostane neuporedivo više para na mesečnom nivou nakon svih državnih nameta i oko toga nema šta da se diskutuje, a o EU da i ne govorimo.

 

Izračunaj koliko bi radnik platio godišnje poreza i doprinosa u Srbiji i bilo gde drugde u EU na 100k EUR godišnje bruto plate recimo pa će ti se samo kazati.

Link to comment
4 minutes ago, radisa said:

I koliko bi tamo zarađivao neki visoko profilisan IT stručnjak?

Ne trebaju njima stranci za IT industriju, imaju svoje vrhunske strucnjake. 

  • Haha 3
Link to comment

Tako je, udeo IT sektora u godišnjem BDPu Severne Koreje je toliko veliki da ne može da bude ni statistička greška, definitivno sve pršti od domaćih stručnjaka, i mi ovde u Srbiji možemo samo da patimo što ne možemo da emigriramo tamo

Link to comment
8 minutes ago, dragance said:

Gde ja to boravim godinu dana, leba ti? Godinama sam na NZ, bio 3 godine u UK (hvala kovidu) i sad sam se vratio u UK, jer mi je ponudjen odličan posao da vodim razvoj firme u FSI domenu. Za razliku od tebe, ne kukam  nad zlom sudbinom, iako si postao stanodavac, dok druge odvraćaš da ti ne bi pravili konkurenciju.

 

Pa hajde da cujemo, jesi li ti negde ikada pustio korenje, jesi li uzeo kredit za kucu igde? 

Link to comment
12 minutes ago, ppetrovic said:

Napisao sam gore komentar o državnom zdravstvu kod nas čisto da malo ilustrujem koja je sve problematika na tu temu. Evo još uvek je sezona godišnjih odmora i kod mene u zdravstvenom centru je barem 50% ljudi iz inostranstva koji su došli ovde da završe sve moguće preglede, baš se pitam zbog čega li se guraju kod nas ako je zdravstveno toliko bolje tamo napolju.

 

 

Kako mogu ljudi koji zive regularno u inostranstvu da imaju zdravstvenu knjiizcu ili sta je vec sada validno tu da bi ih primili u drzavnu ambulantu. Po kom osnovu i kako se zavodi njihovo lecenje?  I kad si drzavljanin mora da postoji osnova kako je regulisano zdravstveno osiguranje.

Ako je hitna pomoc to bi trebalo da se placa.

Edited by Moonwalker
Link to comment
2 minutes ago, ppetrovic said:

Tako je, udeo IT sektora u godišnjem BDPu Severne Koreje je toliko veliki da ne može da bude ni statistička greška, definitivno sve pršti od domaćih stručnjaka, i mi ovde u Srbiji možemo samo da patimo što ne možemo da emigriramo tamo

 

https://www.wsj.com/articles/how-north-koreas-hacker-army-stole-3-billion-in-crypto-funding-nuclear-program-d6fe8782

 

How North Korea’s Hacker Army Stole $3 Billion in Crypto, Funding Nuclear Program

Link to comment
23 minutes ago, ppetrovic said:

 

Pa recimo da krenemo od toga da je Srbija u samom vrhu po broju pušača i jedna od retkih zemalja u Evropi koja još uvek nije zabranila pušenje u zatvorenim prostorima, tako da čak i da nisi pušač, sve su šanse da ćeš biti pasivni pušač.

 

Dodaj na to odsustvo bilo kakve svesti o zdravoj i balansiranoj ishrani, zdravom načinu života i tome slično. Ima toga još, ali samo ovo je dovoljno da upropasti i optereti i najefikasniji zdravstveni sistem na svetu. Dodaj i činjenicu da svaki državljanin Srbije sa prebivalištem u istoj ima zakonsko pravo na zdravstvenu zaštitu bez obzira da li je ikada plaćao zdravstveno osiguranje ovde.

 

Tako imaš situaciju da gastarbajteri provedu 40 godina u Austriji i onda se kao penzioneri vrate u Srbiju, i ta Srbija im po sili zakona izda zdravstvenu knjižicu iako 40 godina ćorav dinar nisu uplatili u državnu kasu, a tako stari i izraubovani krenu da se leče u Srbiji i imaju potpuno ravnopravan tretman sa svima nama koji ovde živimo i plaćamo svoje dažbine uredno svakog meseca, tako da su liste čekanja još i veće nego što bi realno trebale da budu.

 

Malo smo otišli u offtopic, ali to ti je ukratko ono što mi prvo pada na pamet. Zdravstvo nam je još i dobro kad uzmemo sve u obzir.

Slazem se da se pusenje mora zabraniti sto hitnije, svuda :thumbsup: Meni to opet pokazuje jednu kurcobolju drzave za dobrobit svog gradjanstva. Nije da su zabrane pusenja bile popularne mere u drugim zemljama nego je postojala svest u drzavnom rukovodstvu da je to dobro. Jbt jebena Turska je uspela da to izvede a mi ne mozemo.

 

USA ima daleko nezdraviju ishranu i vise debelih ljudi pa ne umiru od raka kao mi u Srbiji.

 

Sto se tice gastosa, ovo je samo moj generalni stav - ja smatram da je pravo na zdravstvo ljudsko pravo i da svako, placao ne placao, treba da moze da se leci u zemlji u kojoj obituje. No razumem o cemu pricas, mom sestricu su npr. trazili da plati 2500 funti na ime mogucnosti da ce koristiti drzavno zdravstvo tokom tri godine studiranja u UK. 

 

22 minutes ago, Venom said:

 

Živim u gradu od 60k, upravo sam nazvao kliniku i dobio termin za magnetnu rezonancu za naredni ponedeljak. Doduše juče su mi rekli kraj septembra, pa je verovatno neko otkazao u međuvremenu, ali ne znam u suštini u čemu je problem. U sistemu sam "državnog" osiguranja, mada to ne postoji u tom obliku, ali to je sad sporedna priča. Nije sve idealno, hteo sam da idem kod očnog skoro, pa nigde nisu primali nove pacijente itsl. ali daleko je to od "ne gine ti privatno zdravstvo" ( mada opet ponavljam, sve je privatno, pa poređenje privatno - državno nije adekvatno).

 

IT je godinama sa sistemom agencija plaćao manje nego što je bio dužan. Možda je danas drugačije ali generalno oni koji više zarađuju moraju više da vuku, bez toga nema napretka. Nije ništa obavezno, ali može jednom da se desi da kasirka™ upita zašto se aerodrom / air serbia puni državnim parama kad ona ionako neće leteti nikad.

Jedna tuzna prica - u mom rodnom gradu su maminom bivsem kolegi zakazali operaciju katarakte za dve godine. Do tad ce verovatno izgubiti vid ali nema para niti veza da pogura da stigne ranije na red.

 

20 minutes ago, garmonbozia said:

Supruga i ja još uvek nemamo decu (a ni ne planiramo), ali smo rekli ako ikada se budemo odlučili na to, selimo se odavde baš zbog odrastanja dece. Nije kao da nam odgovaraju neke druge stvari ovde, ali nekoliko puta godišnje putujem poslovno i gde god da odem mi je lepo, ali je jako teško nadomestiti tu "sigurnost" prijatelja, roditelja, itd. Naravno - to je cena koja se plaća za emigraciju i za bolje socijalne uslove i standarde nego ovde. Još uvek nismo spremni da platimo tu cenu i jedino što može da nas natera je su deca. Ili da donesu neki suludi zakon da ne mogu da radim ni kao DOO sa inostranstvom, jer više u životu neću a) raditi ne-remote posao b) raditi za firmu sa sedištem u Srbiji.

+milion na sve. Jedino sto me drzi su prijatelji i familija. Da mozes da izaberes gde bi se rodio, sve i da znas da bi bio tajkun programator, sigurno bih pre izabrao neku Zapadnu zemlju nego Srbiju. I to zelis i svojoj deci.

  

15 minutes ago, ppetrovic said:

Ne vidim šta je problem oko zakona sa frilenserima, valjda je potpuno normalno da svako plati poreze i doprinose na prihode od rada, a što se tiče DOO-a, država jednostavno nema nikakav mehanizam da to spreči, niti treba da to sprečava, tako da bez brige.

 

Što se USA tiče, ja odavno imam iznadprosečnu platu za EU pojmove koja je tu negde u rangu sa USA platama, u Srbiji mi ostane neuporedivo više para na mesečnom nivou nakon svih državnih nameta i oko toga nema šta da se diskutuje, a o EU da i ne govorimo.

 

Izračunaj koliko bi radnik platio godišnje poreza i doprinosa u Srbiji i bilo gde drugde u EU na 100k EUR godišnje bruto plate recimo pa će ti se samo kazati.

Ah pa tako kazi, ti si pravi tajkun ne ko mi lazni tajkuni :tongue: Za tako velike sume ne mogu da pricam jer ih nikad nisam zaradjivao. Jedino sto mi pada na pamet je npr. moja drugarica koja isto ima DOO i radi u nekom americkom R&D sa suludom platom, dok joj je muz programator. I opet povremeno razmisljaju o selidbi iz Srbije. Nije sve u parama.

Edited by Shan Jan
Link to comment
9 minutes ago, ppetrovic said:

 

Napisao sam gore komentar o državnom zdravstvu kod nas čisto da malo ilustrujem koja je sve problematika na tu temu. Evo još uvek je sezona godišnjih odmora i kod mene u zdravstvenom centru je barem 50% ljudi iz inostranstva koji su došli ovde da završe sve moguće preglede, baš se pitam zbog čega li se guraju kod nas ako je zdravstveno toliko bolje tamo napolju.

 

Što se tiče agencija, to je odavno sasečeno kod nas, sada ITevci plaćaju solidno veće sume u državnu kasu, kako i treba da bude. Jesam pri stavu da onaj ko zarađuje više treba i da plati više, a to i sam radim, a čak nisam ni primenio sve poreske optimizacije koje su mi na raspolaganju iako bih mogao (imam svoje razloge zašto plaćam sebi maksimalnu osnovicu za PIO svakog meseca).

 

Pod zdravstvenim centrom pretpostavljam misliš nešto privatno tipa Belmedic. Pa zato što

 

1) su ionako tu

2) brže će završiti jer je privatna klinika 

3) njihovo "državno" zdravstveno će im svejedno refundirati taj trošak, jer je privatna klinika u Srbiji jeftinija od one odakle dolaze

 

Sistem u kojem sve dobiješ za par dana nije sistem koji može da funkcioniše za celu zemlju, već samo za neke. Ali to što za neke stvari moraš da čekaš par nedelja ili ponekad meseci ne znači da se sistem raspada.

Link to comment
1 minute ago, Moonwalker said:

Kako mogu ljudi koji zive regularno u inostranstvu da imaju zdravstvenu knjiizcu ili sta je vec validno tu da bi ih primili u drzavnu ambulantu. Po kom osnovu?  I kad si drzavljanin mora da postoji osnova kako je regulisano zdravstveno osiguranje,

 

Bingo. Po zakonu ne može, ali u zemlji Srbiji 200gr čokolade i još toliko grama kafe čuda čine, a o ličnim poznanstvima i vezama da i ne pričamo.

 

Ali hajde da kažemo hipotetički da to sutra prestane da se dešava, i dalje imaš situaciju da ti ljudi mogu da se vrate posle 40 godina i da se legalno nastane ovde i da krenu da uživaju zdravstvenu zaštitu o trošku domaćih poreskih obveznika bez da su oni lično uplatili bilo šta za tolike decenije. Srbija brale.

 

Just now, noskich said:

 

https://www.wsj.com/articles/how-north-koreas-hacker-army-stole-3-billion-in-crypto-funding-nuclear-program-d6fe8782

 

How North Korea’s Hacker Army Stole $3 Billion in Crypto, Funding Nuclear Program

 

Odjednom su zapadni mediji (plutokratski?) postali izvor čiste i destilovane istine kada treba da podrže neki narativ, zanimljivo.

 

Kad već kačih takve linkove, evo imam i ja jedan za tebe: https://www.ekapija.com/news/4031034/rast-izvoza-srpskog-it-sektora-u-2022-godini-45

 

Jedna Srbija i njen IT sektor je prošle godine napravio skoro isto toliko para od IT-a bez da je morao da krade kriptovalute, sa tendencijom daljeg povećanja.

 

A pričali su svi na sva usta da ako država iseče frilensere da će to biti kraj domaćem IT sektoru... LOL

2 minutes ago, Shan Jan said:

Ah pa tako kazi, ti si pravi tajkun ne ko mi lazni tajkuni :tongue: Za tako velike sume ne mogu da pricam jer ih nikad nisam zaradjivao. Jedino sto mi pada na pamet je npr. moja drugarica koja isto ima DOO i radi u nekom americkom R&D sa suludom platom, dok joj je uz programator. I opet povremeno razmisljaju o selidbi iz Srbije. Nije sve u parama.

 

Tajkun je neko ko ne radi za platu i obično pravi mnoooooogo više od 100k EUR godišnje bruto, ali OK, svako ima svoje mišljenje.

1 minute ago, Venom said:

 

Pod zdravstvenim centrom pretpostavljam misliš nešto privatno tipa Belmedic.

 

Ne, bukvalno mislim na državne bolnice kod nas, videti moje pisanije gore. Da je barem Belmedic pa problema ne bi ni bilo, nego nije.

Link to comment
11 minutes ago, ppetrovic said:

Bingo. Po zakonu ne može, ali u zemlji Srbiji 200gr čokolade i još toliko grama kafe čuda čine, a o ličnim poznanstvima i vezama da i ne pričamo.

 

Ali hajde da kažemo hipotetički da to sutra prestane da se dešava, i dalje imaš situaciju da ti ljudi mogu da se vrate posle 40 godina i da se legalno nastane ovde i da krenu da uživaju zdravstvenu zaštitu o trošku domaćih poreskih obveznika bez da su oni lično uplatili bilo šta za tolike decenije. Srbija brale.

 

Pa cekaj to je korupcija ako ga lekar prima u drzavnoj ambulanti. 

 

Ko tu jos korumpira sistem, samo gastrabajteri grebatori na odmoru ili mozda i neko od tvojih ortaka resi da osesa o drzavni budzet. Kad vec postoji mogucnost.

 

Po kom osnovu ti ljudi uzivaju legalno zdravstvenu zastitu kad se vrate kao sto kazes?  Socijalni slucajevi, nezaposleni? Koji im je status kad su to u mogucnosti, formalno mora biti neki. 

 

Koliko ja znam vecina u penziji se drzi onog boravka 6 meseci plus jedan dan upravo da bi se leceili  tamo gde su ziveli,  Od onih koji se kao vrate.

 

Za sve godine u inostranstvu nije mi palo na pamet da koristim sistem na taj nacin. Lecim se gde zivim.  

Edited by Moonwalker
  • +1 1
Link to comment
5 minutes ago, ppetrovic said:

 

 

Ne, bukvalno mislim na državne bolnice kod nas, videti moje pisanije gore. Da je barem Belmedic pa problema ne bi ni bilo, nego nije.

 

Nemam pojma, možda rade na crno ili ima neki drugi razlog. Npr. jedna moja prijateljica nije bila u "državnom" osiguranju (koje su u Nemačkoj privatne firme :lolol:), jer je imala pravo na to kao preduzetnik preduzetnica, već u privatnom osiguranju koje može da ponudi koji god paket hoće. Tako da je imala osiguranje da prvih 1000 evra troškova plaća sama, a tek posle toga preuzima osiguranje. To je bilo super dok je bila mlada i zdrava, posle je bila trudna i rekla "ups, svi ovi testovi koštaju boga oca". Može da bude tako neki slučaj. EU je takođe širok pojam i sve zemlje regulišu osiguranje drugačije, može da bude milion razloga.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...