Jump to content
IGNORED

Porezi, PIO, i opsta cost/benefit analiza zarada u IT sektoru


noskich

Recommended Posts

Ma da bre, kažem ja, ne treba ništa nikad da nas interesuje, hajde da pustimo političare da sami srede državu najbolje što umeju, realno šta bi moglo da pođe naopako

  • -1 1
Link to comment
  • Replies 160
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • ppetrovic

    36

  • noskich

    20

  • Venom

    15

  • dragance

    14

Top Posters In This Topic

Posted Images

2 minutes ago, dragance said:

Postoje medjudrzavni ugovori o priznanju i pokrivanju istih. Ne znam da li je konkretno slučaj izmedju Srbije i Nemačke, ali dogovori jesu mogući.

 

Super je ako je rešeno bar sa nekim zemljama, sećam se da je relativno skoro negde neko pričao na tu temu i da je ovo bio vrlo ozbiljan problem.

 

Ako je potrebno da sa svakom EU zemljom posebno pravimo ovakve sporazume, znajući koliko su naši ekspeditivni, crno nam se piše.

Link to comment
1 minute ago, ppetrovic said:

 

Super je ako je rešeno bar sa nekim zemljama, sećam se da je relativno skoro negde neko pričao na tu temu i da je ovo bio vrlo ozbiljan problem.

 

Ako je potrebno da sa svakom EU zemljom posebno pravimo ovakve sporazume, znajući koliko su naši ekspeditivni, crno nam se piše.

Mislim da (mogu da) se prave sa celom EU. Na taj način sada radi slično izmedju UK i EU posle Brexita.

  • +1 1
Link to comment
5 minutes ago, ppetrovic said:

 

 

 

Nemam ništa protiv da bilo ko koristi državno zdravstvo ako za isto plati. To je sasvim normalno i ne vidim da je bilo ko osporavao ovaj deo.

 

Placanje nema, niti je ikada imalo niti ce ikada imati veze sa koriscenjem zdravstvene usluge.

  • +1 2
  • Hvala 3
  • -1 1
Link to comment
19 minutes ago, Moonwalker said:


Dragance,

 

zavidan - onaj koji zavidi nekom na necem

 

zavistan - onaj koji od nekog zavisi za nesto

 

:)
 

troll off

 

 

Nisi u pravu u ovom slučaju...

 

zavistan - od imenice zavist - onaj koji zavidi

zavisan - od glagola zavisti - nesamostalan

  • +1 2
  • Wub 1
Link to comment
1 minute ago, ppetrovic said:

 

Mešaš babe i žabe, ali nebitno.

 

Nemam ništa protiv da bilo ko koristi državno zdravstvo ako za isto plati. To je sasvim normalno i ne vidim da je bilo ko osporavao ovaj deo.

 

Ono što osporavam je činjenica da je neko uplaćivao 40 godina zdravstveno u recimo Nemačkoj a onda se penzionisao u Srbiji i sada se leči u Srbiji o trošku države Srbije iako 40 godina nije uplatio nijedan jedini dinar Srbiji za to isto zdravstveno osiguranje, a Srbija nema zakonski osnov da naplati bilo šta od toga a lečiće ga do kraja života o trošku svih ostalih koji u Srbiji to zdravstveno plaćaju, počevši od kasirke u Maksiju koja radi za minimalac preko bankarskog službenika koji prima medijalnu platu pa sve do IT džibera koji pravi 100k EUR godišnje bruto.

 

Ako već pričamo o tome zašto je srpsko zdravstvo loše, to je jedan od razloga (ali ne i jedini), koliko god se ovde na forumu mi upinjali da je drugačije.

 

Priču o akcentima i letnjim gastozima bih preskočio, em to nije glavni problem srpskog zdravstva em nemam nameru da se ubeđujem sa ljudima oko nečega čime svedočim svake godine u otprilike isto vreme.

 

 

Taj slučaj ne postoji. Neko ko je ceo radni vek proveo u Nemačkoj se danas leči u Srbiji tako što za to plaća. Srbija i Nemačka imaju ugovor (od treće strane na srpskom). Relevantan citat:

 

1.3 Zdravstveno osiguranje i osiguranje za slučaj nege penzionera

Odluku o članstvu u nemačkom zdravstvenom osiguranju i osiguranju za slučaj nege penzionera donosi nemačko Zdravstveno osiguranje. Načelno važi sledeće: Korisnici nemačke penzije i osobe koje su podnele zahtev za nemačku penziju obavezno su osigurani u nemačkom zdravstvenom osiguranju u slučaju da postoji prethodni staž osiguranja. Ako imaju prebivalište u Nemačkoj, onda postoji po pravilu i obaveza osiguranja u socijalnom osiguranju za slučaj nege. Od nemačke penzije se zadržava deo doprinosa penzionera za zdravstveno osiguranje, a eventualno i doprinos za osiguranje za slučaj nege, te se zajedno s delom doprinosa nosioca penzijskog osiguranja za zdravstveno osiguranje uplaćuje u korist nemačke bolesničke blagajne. I kod prebivališta u Srbiji načelno se primenjuju nemački propisi o zdravstvenom osiguranju. Osobe koje koriste nemačku penziju, ili su podnele zahtev za istu, mogu po pravilu i u Srbiji koristiti davanja zdravstvenog osiguranja u naturi ( npr. lečenje) - isto tako kao i tamo zdravstveno osigurane osobe. Pri stalnom boravku u Srbiji ne postoji obaveza na osiguranje za slučaj nege. Osobe koje stalno prebivaju u Srbiji, a zatražile su ili primaju kako nemačku tako i srpsku penziju, podležu isključivo propisima o zdravstvenom osiguranju Srbije.

 

Da si čitao šta sam napisao, mogao si da vidiš da sam i sam koristio usluge Doma zdravlja iako sam i sam osiguran u Nemačkoj i dalje. Da ponovim procedura je sledeća: odeš u RZZO (tj. RFZO uvek brkam koji je novi naziv) na Slaviji sa karticom osiguranja, oni ti izdaju neki papir/obrazac (zaboravio sam naziv) i po tom osnovu Dom zdravlja ili neka druga ustanova naplati RFZO. RFZO onda to naplati od tvog nemačkog osiguranja. Kraj priče.

 

Nadam se da ćeš sad prestati da peniš.

  • +1 4
Link to comment
4 minutes ago, djeneralche said:

Placanje nema, niti je ikada imalo niti ce ikada imati veze sa koriscenjem zdravstvene usluge.

 

Jok i nema.

 

Dok sam bio paušalac, više od tri godine nisam dobio rešenje za agenciju nakon prelaska na ful paušal (inicijalno sam bio preduzetnik iz radnog odnosa). Za sve to vreme nisam mogao da dobijem zdravstvenu knjižicu i jednom kad mi je trebalo nešto hitno, odjebali su me samo tako.

  • Hvala 1
  • Tužno 1
Link to comment
2 minutes ago, Venom said:

Taj slučaj ne postoji. Neko ko je ceo radni vek proveo u Nemačkoj se danas leči u Srbiji tako što za to plaća. Srbija i Nemačka imaju ugovor (od treće strane na srpskom).

 

Super ako je rešeno sa Nemačkom. Kao što rekoh, znam da je baš skoro negde u javnosti bila ta diskusija i da je ova situacija bila prepoznata kao ozbiljan problem i opterećenje, ne znam dokle se stiglo sa time. Bilo bi super da se to reši bilateralno sa celom EU odjednom, ali znajući gde živim, nisam previše optimističan.

 

2 minutes ago, Sammael said:

Jok i nema.

 

Dok sam bio paušalac, više od tri godine nisam dobio rešenje za agenciju nakon prelaska na ful paušal (inicijalno sam bio preduzetnik iz radnog odnosa). Za sve to vreme nisam mogao da dobijem zdravstvenu knjižicu i jednom kad mi je trebalo nešto hitno, odjebali su me samo tako.

 

Eto vidiš, meni su u toj istoj situaciji rekli da platim otprilike neku sumu svakog meseca jer su otprilike znali kolike će biti osnovice, tako da su mi na osnovu toga ipak bili izdali zdravstvenu knjižicu, i gle čuda, posle 3 godine je bilo vrlo malo odstupanje od toga što mi je rečeno, moralo je da se malo preknjižava sa partije na partiju, ali saldirao sam na kraju sve na nulu.

 

Lepa vremena, ne povratila se.

Link to comment

Ja bih plaćao (kao što sam plaćao porez i PIO) ali nisu hteli da mi daju poziv na broj. Na kraju su mi zaračunali i kamatu što nisam plaćao. Kad sam išao da dogovorim reprogram ovaj mi je otpisao 90% te kamate. Pitao sam ga što ne 100% - odgovor je bio "moramo i mi nešto da zaradimo."

 

Nikad ništa više nego što moram neću platiti ovoj lopovskoj državi.

Link to comment

Jes vala, bilo je vrlo dinamično u zlatno doba paušala, naučio sam više o poreskoj administraciji nego što bih naučio za 3 života.

 

Doduše, meni nisu zaračunavali nikakvu kamatu i bez problema sam preknjižio sve kako treba, bilo je malo povuci-potegni ali ispoštovali su me na kraju. Verovatno je sve zavisilo od konkretne jedinice Poreske Uprave i kako te doživljavaju tamo, ko bi ga znao.

Link to comment
1 minute ago, ppetrovic said:

 

Super ako je rešeno sa Nemačkom. Kao što rekoh, znam da je baš skoro negde u javnosti bila ta diskusija i da je ova situacija bila prepoznata kao ozbiljan problem i opterećenje, ne znam dokle se stiglo sa time. Bilo bi super da se to reši bilateralno sa celom EU odjednom, ali znajući gde živim, nisam previše optimističan.

 

 

 

 

Ni ja nisam optimističan kad vidim koliko si naporan. RFZO međunarodni sporazumi:

 

Међународне споразуме којима је дефинисана сарадња у области здравственог осигурања, Република Србија закључила је са 25 државa и 1 провинцијом.

 

Kad ne postoji ugovor, penzioner takođe nema pravo na "besplatno" lečenje.

 

Enivej, neko bi pomislio da cela ova diskusija nema veze sa IT-om, ali vara se: nema blage veze, formira mišljenje na osnovu predubeđenja i anegdota i smatra li smatra. To je IT.

  • +1 2
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...