Jump to content
IGNORED

Porezi, PIO, i opsta cost/benefit analiza zarada u IT sektoru


noskich

Recommended Posts

19 minutes ago, Shan Jan said:

Plus nenormalne cene nekretnina. Moj rodjak tamo radi kao PM, zena mu je advokatica i opet ne mogu da nadju ljudski smestaj da kupe za kredit


Jeste, tako je već godinama. Ja bih se rado nastanio u Viktoriji ili Nanaimo, ali je i tu divljina, pa ostaje North Van. Kiša me više ne brine, ovde gde sam je normalna pojava celog jula i većina avgusta. 

Link to comment
  • Replies 160
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • ppetrovic

    36

  • noskich

    20

  • Venom

    15

  • dragance

    14

Top Posters In This Topic

Posted Images

16 minutes ago, Shan Jan said:

@ppetrovic jebes zemlju gde kasirka placa veci porez od programatora.

 

Srbija je trulo drustvo. Mozda je nama ITjevcima (za sada) dobar zivot ovde ali evo npr. moja majka ne bi imala za lekova da joj ja ne doniram, moja neka buduca deca bi mogla da zaborave da rade nesto sto vole ako to nije IT i na kraju ako se neko od vas, ne daj boze, ozbiljno razboli, i dalje zavisis od ovog raspadnutog zdravstva koje nas je stavilo na prvo mesto u Evropi po smrtnosti od raka. Da ne pricam o korupciji, kriminalu, zagadjenju, nefunkcionalnom javnom prevozu... 

 

Nije IT, ali jeste kombo nasih profesionalaca. Iz Dubajija su se vratili sa dvoje dece skolskog uzrasta u evropsku zemlju visih poreza kad je on poceo ozbiljno da poboljeva i kada mu je zatrebala operacija na srcu.  Ni sa velikim platama i malim poreskim opterecenjem to nisu mogli priustiti, a da buducnost dece ne trpi. Ostali su u Evropi i deca tu odrastaju.

Edited by Moonwalker
  • +1 2
Link to comment
10 minutes ago, ppetrovic said:

 

Ne, nego u Srbiji plaćam 10% poreza na platu kolika god da je jer progresivno oporezivanje ne postoji, a gornja granica za doprinose za ovu godinu je 500360 RSD, plus zdravstveno još nekih 70ak hiljada mesečno. Ako ti je bruto cifra recimo 8000 EUR mesečno, što nije ništa neuobičajeno za IT seniora kod nas, vrlo lako se vidi kako te poresko opterećenje košta drastično manje nego u zapadnoj EU gde porez može lagano da ode preko 30%, a o ostalim nametima da i ne pričamo.

 

Ako radiš isključivo za inostranstvo pa registruješ svoj DOO, bukvalno dobijaš još jedan nivo za optimizaciju jer odjednom brdo stvari pravdaš kao trošak poslovanja, a ako si baš verziran, možeš da uđeš i u sistem PDVa pa da vršiš i povraćaj istog, i to je sve savršeno legalno. Imam ortaka koji sebi isplaćuje republički minimalac cele godine i onda u decembru lupi sebi bonus od par desetina hiljada EUR i opet prođe jeftinije nego bilo ko bilo gde napolju.

 

Apsolutno nema potrebe za projektovanjem ličnih svetonazora na ostale učesnike diskusije.

Legalno je i na zapadu da multinacionalne korporacije placaju 0 poreza na prihode od milijardi dolara. Moralno nije.

  • Haha 1
  • -1 1
Link to comment

Imaću to u vidu kad budem bio multinacionalna korporacija. Za sada sam samo IT profesionalac koji živi od sopstvenog znanja (i rada) za šta uredno imam sve poreske prijave, godišnje izveštaje o poslovanju i fiskalne račune, hvala lepo.

  • +1 6
Link to comment
9 minutes ago, ppetrovic said:

 

Ali kasirka ne plaća veći porez od programatora ni u kom slučaju. Čak i na primeru mog ortaka koji sebi isplaćuje minimalac, što je ekstreman primer ali vrlo realan, a na kraju godine tresne sebi bonus, platiće solidan porez na taj bonus, plus maksimalne doprinose, plus će mu sigurno ostati par stotina hiljada RSD na računu firme pa će na tu sumu da plati još 15% poreza na dobit, a ako nije u PDVu, platiće i 20% na sve što knjiži kao trošak poslovanja.

 

Nemoj sad i ti da nasedaš na priče nepismenih kako programeri ne plaćaju ništa u Srbiji.

 

Što se ostalih stvari tiče, slažem se, ima dosta toga što ne valja, ali kao što rekoh, situacija u EU, barem što se tiče državnog zdravstva nije naročito bolja, sa tendencijom daljeg pogoršanja, tako da ti privatno zdravstveno ne gine ni ovde ni tamo ako hoćeš iole normalnu uslugu. Jedini izuzetak za koji znam je Luksemburg, ali to je opet specijalan slučaj pošto su oni praktično specijalna ekonomska zona unutar EU pa im se može.

Procentualno vise placa kasirka, na to sam mislio.

 

Ti nacini da se igramo finansija i zajebemo drzavu Srbiju vodeci firmu dok u stvarnosti smo samo pojedinacni radnici ce polako izumreti. Kao sto je vec krenulo sa onim testom samostalnosti. Nemoj da mislis da ti prigovaram, i ja sam to radio, samo mislim da je to loosing battle. Takve stvari mogu da rade ogromne korporacije sa velikim uticajem na politicare, obican covek nema tu moc.

 

Meni se ne svidja sto je Srbija jedno nehumano drustvo koje lici na divlji zapad gde onaj ko ima moc taj vodi glavnu rec. Kad smo kod Kanade, npr. moja tetka i teca su otisli tu u penziju. Ona je ostvarila samo neku minimalno penzijicu od 300 kanadskih dolara jer je tamo otisla tek nakon ratova 90tih i radila low level posao u nekom butiku ali... Kanada joj je dodala jos para na ime toga sto je preko 65 godina, plus jos para na ime toga sto i sa tim je ispod nekog proseka, plus jos neka sranja i kaze da je to u totalu 1100 kanadskih dolara. Plus imaju, na zalost, bolesno dete za koje im Kanada placa jos 1700 kanadskih dolara plus imaju pravo na doktore, lekove i bolnice besplatno za njega. 

 

Sad zamisli njen slucaj u Srbiji. 

 

Nama je dobro jer su nam plate dobre. To je jedini benefit a cak nije vezan za zemlju kao zemlju. Ako je to vec kljucno onda bolje da se selis u USA, imaces vecu ustedjevinu.

 

  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment
22 minutes ago, dragance said:

Ne lupaj, leba ti. Kukaš, ali ti se ne ide odatle.

 

A ti tako boravis po godinu dana na raznim lokacijama, pa ni ne vidis gde to tacno zivis, a vec si se zapakovao za dalje...

  • +1 1
Link to comment
2 minutes ago, Shan Jan said:

Procentualno vise placa kasirka, na to sam mislio.

 

Ti nacini da se igramo finansija i zajebemo drzavu Srbiju vodeci firmu dok u stvarnosti smo samo pojedinacni radnici ce polako izumreti. Kao sto je vec krenulo sa onim testom samostalnosti. Nemoj da mislis da ti prigovaram, i ja sam to radio, samo mislim da je to loosing battle. Takve stvari mogu da rade ogromne korporacije sa velikim uticajem na politicare, obican covek nema tu moc.

 

Meni se ne svidja sto je Srbija jedno nehumano drustvo koje lici na divlji zapad gde onaj ko ima moc taj vodi glavnu rec. Kad smo kod Kanade, npr. moja tetka i teca su otisli tu u penziju. Ona je ostvarila samo neku minimalno penzijicu od 300 kanadskih dolara jer je tamo otisla tek nakon ratova 90tih i radila low level posao u nekom butiku ali... Kanada joj je dodala jos para na ime toga sto je preko 65 godina, plus jos para na ime toga sto i sa tim je ispod nekog proseka, plus jos neka sranja i kaze da je to u totalu 1100 kanadskih dolara. Plus imaju, na zalost, bolesno dete za koje im Kanada placa jos 1700 kanadskih dolara plus imaju pravo na doktore, lekove i bolnice besplatno za njega. 

 

Sad zamisli njen slucaj u Srbiji. 

 

Nama je dobro jer su nam plate dobre. To je jedini benefit a cak nije vezan za zemlju kao zemlju. Ako je to vec kljucno onda bolje da se selis u USA, imaces vecu ustedjevinu.

 

Test samostalnosti je uveden upravo zato što se domaće preduzetništvo malo otelo kontroli i samo lud čovek je mogao da očekuje da takvo stanje ostane trajno na terenu.

 

S druge strane, situacija da svako ima svoj DOO nije ništa čudna niti nezakonita situacija, single member LLC varijante su prisutne i napolju i ne znam kako bi država tu mogla da se umeša a da debelo ne puca sebi u nogu.

 

Na stranu to, ti kao običan radnik sa seniorskom platom opet imaš manja sveukupna opterećenja na platu nego neko sa manjom zaradom i to ima veze baš sa državom Srbijom jer ima takav poreski sistem, dakle itekako je do zemlje a ne do ne znam čega drugog.

 

Što se tiče USA, nisam baš siguran da bih bolje prošao tamo sa ovom cifrom, naprotiv. Stavi sve na papir pa izračunaj, ipak postoji razlog zašto preko 70% domaćeg IT sektora neće nikuda da ide, za razliku od medicinara recimo. Nije slučajno tako, i baš je mnogo do sistema oporezivanja.

Link to comment
1 hour ago, dragance said:

Edit: @Mel

Australija, Kanada - odlično i za život, a dobro uredjene zemlje - na stranu noskicheva čišćenje nego otvorena propaganda koju pumpa preko organizacije “Prijatelji Severne Koreje” (i to bez zezanja).

 

Plate su odlične, zdravstvo odlično, PIO i štednja obavezni. Sidnej je skup, ali zato Brisbane, Perth, Adelaide su odlični i lepi gradovi.

 

U Kanadi Vancouver.

Ja bih je poslao u DPRK; čuo sma da je tamo oooodlično... Sve besplatno, nekretnine jeftine, jedno je malo problem sa jelom i duhovnošću, ali kontam da to Mel nije toliki problem... :fantom:

  • +1 1
  • Haha 2
Link to comment
3 minutes ago, Shan Jan said:

Na koje zivotne navike mislis?

 

Pa recimo da krenemo od toga da je Srbija u samom vrhu po broju pušača i jedna od retkih zemalja u Evropi koja još uvek nije zabranila pušenje u zatvorenim prostorima, tako da čak i da nisi pušač, sve su šanse da ćeš biti pasivni pušač.

 

Dodaj na to odsustvo bilo kakve svesti o zdravoj i balansiranoj ishrani, zdravom načinu života i tome slično. Ima toga još, ali samo ovo je dovoljno da upropasti i optereti i najefikasniji zdravstveni sistem na svetu. Dodaj i činjenicu da svaki državljanin Srbije sa prebivalištem u istoj ima zakonsko pravo na zdravstvenu zaštitu bez obzira da li je ikada plaćao zdravstveno osiguranje ovde.

 

Tako imaš situaciju da gastarbajteri provedu 40 godina u Austriji i onda se kao penzioneri vrate u Srbiju, i ta Srbija im po sili zakona izda zdravstvenu knjižicu iako 40 godina ćorav dinar nisu uplatili u državnu kasu, a tako stari i izraubovani krenu da se leče u Srbiji i imaju potpuno ravnopravan tretman sa svima nama koji ovde živimo i plaćamo svoje dažbine uredno svakog meseca, tako da su liste čekanja još i veće nego što bi realno trebale da budu.

 

Malo smo otišli u offtopic, ali to ti je ukratko ono što mi prvo pada na pamet. Zdravstvo nam je još i dobro kad uzmemo sve u obzir.

  • +1 5
Link to comment
15 minutes ago, Shan Jan said:

Kad smo kod Kanade, npr. moja tetka i teca su otisli tu u penziju. Ona je ostvarila samo neku minimalno penzijicu od 300 kanadskih dolara jer je tamo otisla tek nakon ratova 90tih i radila low level posao u nekom butiku ali... Kanada joj je dodala jos para na ime toga sto je preko 65 godina, plus jos para na ime toga sto i sa tim je ispod nekog proseka, plus jos neka sranja i kaze da je to u totalu 1100 kanadskih dolara. Plus imaju, na zalost, bolesno dete za koje im Kanada placa jos 1700 kanadskih dolara plus imaju pravo na doktore, lekove i bolnice besplatno za njega. 

 

Kanada i Australija su odlicne za izbeglice i azilante, i uopsteno belosvetsku sirotinju. Tamo ce na racun drzave dobiti tu neku crkavicu da prezivljavaju, a posto ne znaju za bolje njima je to super.

 

Posto je ovo tema o IT profesionalcima, hipoteticki IT profesionalac ce doci i placati porez od 35-45% od kojeg nece videti ni dolara. Moze biti uspesan i uvrstiti se u 2-3% najplacenije u zemlji, ali mu to nece garantovati da ce moci da u Sidneju/Vankuveru/Torontu/Melburnu kupi solidnu kucu u solidnom kraju u kojem zivi visa srednja klasa, u kojem su dobre javne bolnice i skole i u kojem je stopa kriminala niska. Takodje za bukvalno sve ce morati da placa iz svog dzepa, sva ziva osiguranja kao sto su osiguranje za zivot, invalidninu, bolest, nekretninu, kola, kucnog ljubimca, privatno zdravstveno osiguranje za celu porodicu... A ako se slucajno razboli i ne moze da radi onda mora da krene u borbu protiv osiguranja jer po defaultu ona ne isplacuju nista. Evo ja sam tek skoro naplatio neku stetu, borba je trajala godinu dana. Na drzavu ne moze nista da racuna iako je platio stotine hiljada dolara poreza...

Edited by noskich
  • Haha 1
Link to comment
21 minutes ago, ppetrovic said:

 

Ali kasirka ne plaća veći porez od programatora ni u kom slučaju. Čak i na primeru mog ortaka koji sebi isplaćuje minimalac, što je ekstreman primer ali vrlo realan, a na kraju godine tresne sebi bonus, platiće solidan porez na taj bonus, plus maksimalne doprinose, plus će mu sigurno ostati par stotina hiljada RSD na računu firme pa će na tu sumu da plati još 15% poreza na dobit, a ako nije u PDVu, platiće i 20% na sve što knjiži kao trošak poslovanja.

 

Nemoj sad i ti da nasedaš na priče nepismenih kako programeri ne plaćaju ništa u Srbiji.

 

Što se ostalih stvari tiče, slažem se, ima dosta toga što ne valja, ali kao što rekoh, situacija u EU, barem što se tiče državnog zdravstva nije naročito bolja, sa tendencijom daljeg pogoršanja, tako da ti privatno zdravstveno ne gine ni ovde ni tamo ako hoćeš iole normalnu uslugu. Jedini izuzetak za koji znam je Luksemburg, ali to je opet specijalan slučaj pošto su oni praktično specijalna ekonomska zona unutar EU pa im se može.

 

Živim u gradu od 60k, upravo sam nazvao kliniku i dobio termin za magnetnu rezonancu za naredni ponedeljak. Doduše juče su mi rekli kraj septembra, pa je verovatno neko otkazao u međuvremenu, ali ne znam u suštini u čemu je problem. U sistemu sam "državnog" osiguranja, mada to ne postoji u tom obliku, ali to je sad sporedna priča. Nije sve idealno, hteo sam da idem kod očnog skoro, pa nigde nisu primali nove pacijente itsl. ali daleko je to od "ne gine ti privatno zdravstvo" ( mada opet ponavljam, sve je privatno, pa poređenje privatno - državno nije adekvatno).

 

IT je godinama sa sistemom agencija plaćao manje nego što je bio dužan. Možda je danas drugačije ali generalno oni koji više zarađuju moraju više da vuku, bez toga nema napretka. Nije ništa obavezno, ali može jednom da se desi da kasirka™ upita zašto se aerodrom / air serbia puni državnim parama kad ona ionako neće leteti nikad.

  • +1 2
Link to comment
2 minutes ago, ppetrovic said:

 

Test samostalnosti je uveden upravo zato što se domaće preduzetništvo malo otelo kontroli i samo lud čovek je mogao da očekuje da takvo stanje ostane trajno na terenu.

 

S druge strane, situacija da svako ima svoj DOO nije ništa čudna niti nezakonita situacija, single member LLC varijante su prisutne i napolju i ne znam kako bi država tu mogla da se umeša a da debelo ne puca sebi u nogu.

 

Na stranu to, ti kao običan radnik sa seniorskom platom opet imaš manja sveukupna opterećenja na platu nego neko sa manjom zaradom i to ima veze baš sa državom Srbijom jer ima takav poreski sistem, dakle itekako je do zemlje a ne do ne znam čega drugog.

 

Što se tiče USA, nisam baš siguran da bih bolje prošao tamo sa ovom cifrom, naprotiv. Stavi sve na papir pa izračunaj, ipak postoji razlog zašto preko 70% domaćeg IT sektora neće nikuda da ide, za razliku od medicinara recimo. Nije slučajno tako, i baš je mnogo do sistema oporezivanja.

Nisam tvrdio da je rad preko DOO nezakonit, samo ne gajim tu nadu da ce to ostati tako povoljno kao sto je sada. Krenulo se sa testom samostalnosti pa sad krecu ovi novi zakoni oko frilensovanja itd... Meni deluje da drzava itekako gleda kako da zahvati jos vise.

 

Ja kao obicni ITjevac radnik opet placam u Srbiji isto ili vise nego npr. u Spaniji. Doduse nemam neku suludu cifru tipa 100k godisnje bruto, tu se mozda stvari menjaju.

 

USA sam pomenuo sam pretpostavkom (koja vazi za mene) da bi imao daleko veca primanja, al ne znam tvoj konkretan slucaj, mozda to na tebe ne bi uticalo.

Link to comment
11 minutes ago, radisa said:

Ja bih je poslao u DPRK; čuo sma da je tamo oooodlično... Sve besplatno, nekretnine jeftine, jedno je malo problem sa jelom i duhovnošću, ali kontam da to Mel nije toliki problem... :fantom:

Nekretnine nisu jeftine, vec upravo besplatne jer svaki gradjanin DPRK ima stanarsko pravo. A klima isto nije laka za podneti nekome ko nije odatle... Imaju 4 ekstremna godisnja doba. Cicha minus pingvin zima uparena sa sparnim i pretoplim letima.

Edited by noskich
  • Haha 1
Link to comment
1 hour ago, ToniAdams said:

Za bilo koga ko ima decu mislim da ne bi trebao imati dilemu gde će da ih odgaja 

Supruga i ja još uvek nemamo decu (a ni ne planiramo), ali smo rekli ako ikada se budemo odlučili na to, selimo se odavde baš zbog odrastanja dece. Nije kao da nam odgovaraju neke druge stvari ovde, ali nekoliko puta godišnje putujem poslovno i gde god da odem mi je lepo, ali je jako teško nadomestiti tu "sigurnost" prijatelja, roditelja, itd. Naravno - to je cena koja se plaća za emigraciju i za bolje socijalne uslove i standarde nego ovde. Još uvek nismo spremni da platimo tu cenu i jedino što može da nas natera je su deca. Ili da donesu neki suludi zakon da ne mogu da radim ni kao DOO sa inostranstvom, jer više u životu neću a) raditi ne-remote posao b) raditi za firmu sa sedištem u Srbiji.

  • +1 2
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...