Jump to content
IGNORED

Porezi, PIO, i opsta cost/benefit analiza zarada u IT sektoru


noskich

Recommended Posts

Imam pitanje za nekoga poput @Shan Jan: koji je to nivo plate u IT-ju u Srbiji zarad koga se odustaje od emigracije? To jest nivo koji je dovoljno visok da se živi u Srbiji dobro, a sa kojim se ne bi dobro živelo na zapadu?

 

I nakon odgovora na ovo pitanje imam i potpitanje. Da li su vremena tog nivoa prošla jer Srbija više gotovo ni po čemu nije jeftina zemlja? Hrana i roba široke potrošnje slične cene kao na zapadu. Uvozna skuplja roba poput bele tehnike i odeće skuplja nego na zapadu ili ista ali nema velikih rasprodaja. Nekretnine realno se mogu gledati samo Beograd i Novi Sad, tu je već 3000 eura kvadrat standardna priča, za te pare se može kupiti stan u dobrom delu zapada takodje.

 

I onda da li je to vreme rentabilnosti da se radi IT za strance u Srbiji, a troši u dinarima prošlo? I ako jeste, šta i dalje radite tamo? Je li priča 40-te, 50-te godine pa prekasno za promenu?

 

 

 

  • Tužno 1
Link to comment
  • Replies 160
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • ppetrovic

    36

  • noskich

    20

  • Venom

    15

  • dragance

    14

Top Posters In This Topic

Posted Images

4 minutes ago, Sammael said:

Pre par godina sam pravio računicu po kojoj bi mi u Nemačkoj trebala plata 8k EUR neto da bih imao lifestyle koji imam u Srbiji (nije nešto glamurozan, prosto - nisam vodio računa o troškovima, mogao da priuštim nekoliko dobrih putovanja godišnje, imao hobije na koje mi je išlo dosta para). To jeste plata koju bih tada mogao tamo da dobijem da znam nemački, ali pošto ne znam... pri tome sam shvatio koliko mi kao samcu znači to što imam dosta prijatelja, što u Nemačkoj teško da bih imao. 

 

 

Pričali smo pre dve-tri godine Ros i aj na tu temu,rekao sam da se prosto ne isplati ići u Nemačku... Generalno, osim USA, teško da se bilo šta isplati u odnosu na Srbiju i IT, pogototovo ako si neki senior, sa iskustvom, networkingom i to... AKo još imaš ženu/muža koji nije IT i ovde ima OK zaradu, nema teorije ni razmišljati o tome...

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

Drug je 6 godina u Švedskoj, jedan od vodećih dizajnera (ne grafičkih, nego se bavi dizajnom mehanike, nivoa, itd) za Payday 3 koji sad izlazi. Neto plata niža nego neki mediori u IT ovde.

  • Tužno 1
Link to comment

 

10 minutes ago, Sammael said:

Neto plata niža nego neki mediori u IT ovde.

 

Koliko je to - neki mediori u IT ovde - prevedeno u cifre? 3K? 4K? 

Edited by Willow
Link to comment
2 minutes ago, Sammael said:

3K. S tim što mislim da su ove godine plate mediora pale u odnosu na prethodnu, kako su popucali HTEC i slični koji su to pumpali. 

Neto? Nemoj zajebavati.

 

Ja sam gledao kolike su plate za moju poziciju na Zapadu, otprilike vazi sta su i drugi rekli. USA se jedino zaista isplati ali tamo ne bih isao zbog stila zivota (malo odmora, nesigurnost u slucaju bolesti, etc...). Od Zapadne Evrope, vece plate su po ovim Nordijskim zemljama gde opet ne bih isao zbog klime. Nemacka ima takodje nesto vece plate ali su skuplje nekretnine. Spanija - prakticno iste plate. Cene u Srbiji su dostigle Zapad prakticno u svemu tako da ne vazi vise ono "zivecu bolje u Srbiji sa istom platom".

 

Uopste, gde god odes van Srbije nece ti se drasticno promeniti sta mozes kupiti za platu. Glavna razlika je okruzenje - sredjenije drzave, pozitivniji ljudi, zdraviji vazduh, bolje za odgajanje dece i njihov izbor zaposlenja itd... Sa druge strane imas problem da moras da pravis nove prijatelje a takodje i moras razmisljati da ti ostaju sve stariji roditelji u Srbiji, kojima ce sve vise trebati tvoja pomoc.

 

Za mene prica ide ovako - dok sam samac ostajem u Srbiji, ako se ozenim i budem pravio decu paljba u normalniju zemlju na Zapad. Spanija je za sad moj izbor, mislim isao bih ja i u Grcku ali jedino ako predjem u neku firmu sa full remote poslom.

  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment

@Venom mene to sa tim kako se drzava odnosi prema gradjanima u Srbiji najvise umara. Dok mi drug iz Berlina prica svake godine o nekoj novoj inicijativi vlasti kako da im poboljsaju zivot ili rese goruce probleme ti u Srbiji moras da se boris da zadrzis ono sto vec imas.

 

Npr. prosle godine su trebali da umesto parka koji imamo ispred zgrade prave novu zgradetinu. Na srecu smo se okupili i protestovali pa su odustali. Za sada. Ista prica i za litijum, onaj zakon o pretvaranju nacionalnih parkova i Vince u privatnu svojinu i sl. Cak i kad pobedis, opet pokusavaju sledece sezone. Bukvalno moras da si non stop na oprezu da ti hijene ne uzmu ono sto vec imas. Neka poboljsanja mozes da zaboravis.

Sad se video sa drugaricom iz Nemacke i ona ne moze da se nacudi zasto nam je sistem placanja u GSPu postao toliko losiji. Ne ide joj u glavu zasto bi to neko uradio, a meni je sve nazalost kristalno jasno. 

 

To vec toliko umara da u jednom trenutku stanes i razmislis "koj kurac ja uopste radim ovde?" i odes, kao sto je puno drugih vec otislo.

  • +1 9
  • Tužno 1
Link to comment
27 minutes ago, Shan Jan said:

Neto? Nemoj zajebavati.

 

Prošle godine mi je jedva medior QA otišao u Symphony za 2.7k. Juniori su mi na razgovorima tražili preko 2k. Znam za slučaj malo jačeg mediora koji je iz jednog startapa gde je imao preko 3k otišao u drugi za veće pare. Naravno, možda su to corner case-ovi, ali činjenica je da je tržište bilo sumanuto prenapumpano jer su ove rent a programer firme prodavale te mediore kao seniore za ogromne novce.

  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment

Eh, da su samo mediore prodavali kao seniore još bi i dobro prošli, prisustvovao sam sceni kad je praktikant nakon 6 meseci prebačen u seniora i team lead-a za otprilike tu cifru, šteta za njega što nije potrajalo.

 

Što se tiče finansija, apsolutno se ne isplati ići bilo gde ako imaš pravu seniorsku platu u Srbiji. Porezi su smešni, doprinosi za zdravstveno i PIO imaju gornju granicu, može da se izvuče mnogo više para kao neto prihod nego bilo gde u zapadnoj EU.

 

S druge strane, pošto moram barem jednom mesečno da se pojavim u nekoj EU zemlji zbog posla, ne mogu a da ne primetim da se sve veći broj njih žali na sve živo - poskupljuje manje-više sve, nema dovoljno medicinskog osoblja po bolnicama, državna administracija se čeka sve duže, generalno sve kreće da liči na Srbiju. Ja lično ne uviđam baš toliki nivo propadanja tamo, ali polazim od toga da ne živim u tim zemljama tako da ipak više verujem lokalcima koji nemaju razloga da lažu, populizam je nešto što kreće da izjeda Evropu iznutra i nažalost, čini se da neće skoro stati.

Link to comment
14 minutes ago, ppetrovic said:

S druge strane, pošto moram barem jednom mesečno da se pojavim u nekoj EU zemlji zbog posla, ne mogu a da ne primetim da se sve veći broj njih žali na sve živo - poskupljuje manje-više sve, nema dovoljno medicinskog osoblja po bolnicama, državna administracija se čeka sve duže, generalno sve kreće da liči na Srbiju. Ja lično ne uviđam baš toliki nivo propadanja tamo, ali polazim od toga da ne živim u tim zemljama tako da ipak više verujem lokalcima koji nemaju razloga da lažu, populizam je nešto što kreće da izjeda Evropu iznutra i nažalost, čini se da neće skoro stati.


Žale se i to nije neopravdano (ali naravno zavisi od perspektive), ali nije ni u Srbiji drugačije, čak ni za IT ljude. Npr. žalio mi se stari kolega s kojim se uglavnom viđam kad sam u BG-u da su mu klinci odrasli i treba im veći stan i nema šanse da nađe išta normalno, a da ne bude pretpostavljam opet do guše u kreditu.

 

 

Link to comment
1 minute ago, ToniAdams said:

Za bilo koga ko ima decu mislim da ne bi trebao imati dilemu gde će da ih odgaja 

 

Razlog iz koga bih eventualno mozda opet ishla u neku emigraciju, samo josh da saznam gde to.

Link to comment
7 minutes ago, Venom said:

Žale se i to nije neopravdano (ali naravno zavisi od perspektive), ali nije ni u Srbiji drugačije, čak ni za IT ljude. Npr. žalio mi se stari kolega s kojim se uglavnom viđam kad sam u BG-u da su mu klinci odrasli i treba im veći stan i nema šanse da nađe išta normalno, a da ne bude pretpostavljam opet do guše u kreditu.

 

Pa sad, ako imaš seniorsku platu u Srbiji, uopšte nije problem biti do guše u stambenom kreditu jer ti opet ostane više para na mesečnom nivou za sve druge troškove. Kvalitet gradnje jeste problem, ali opet, ono što viđam po inostranstvu nije uvek kvalitetnije nego ovde, ali jeste po pravilu skuplje, tako da ćeš tamo mnogo "gore" biti zarobljen u kreditu jer bi isti morao da bude veći nego ovde.

 

Nisam protiv emigracije, ali kad god stavim stvari na papir, mogao bih bilo gde na zapadu da zadržim svoj trenutni životni standard (bez problema bih mogao da jedem po restoranima svaki dan, odem jednom mesečno na vikend negde van, kupim šta god poželim od garderobe, tehnike, itd.) ali bi mi ostalo drastično manji procenat plate za štednju i investiranje, i to je nešto što mi se baš ne sviđa. U Srbiji mogu lagano da dignem kredit na 30 god za stan i da mi opet ostane na kraju meseca preko 30% plate koje mogu da uguram u štednju i investiranje i da vremenom pasivni prihod otplaćuje sve veći deo rate za stambeni kredit tako da bih već nakon 10ak godina mogao lagano da ga otplaćujem po automatizmu čak i ako bi mi mesečna primanja drastično pala iz bilo kog razloga. Nisam siguran da bih to uspeo da izvedem napolju.

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...