Jump to content
IGNORED

Porezi, PIO, i opsta cost/benefit analiza zarada u IT sektoru


noskich

Recommended Posts

10 minutes ago, Sammael said:

 

Jok i nema.

 

Dok sam bio paušalac, više od tri godine nisam dobio rešenje za agenciju nakon prelaska na ful paušal (inicijalno sam bio preduzetnik iz radnog odnosa). Za sve to vreme nisam mogao da dobijem zdravstvenu knjižicu i jednom kad mi je trebalo nešto hitno, odjebali su me samo tako.

Ovo tvoje je bio problem u sistemu koji te je sprecio da koristis usluge. Ok mozemo da pricamo da je zdravstveni sistem u Srbiji los, znam i sam to sve, o drugoj stvari pricam.

Link to comment
  • Replies 160
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • ppetrovic

    36

  • noskich

    20

  • Venom

    15

  • dragance

    14

Top Posters In This Topic

Posted Images

2 minutes ago, Venom said:

Ni ja nisam optimističan kad vidim koliko si naporan. RFZO međunarodni sporazumi:

 

Dakle, moja bojazan je tačna - mora se sklapati sporazum sa svakom zemljom pojedinačno, a još nismo ni celu EU pokrili koliko vidim. Divno.

 

2 minutes ago, Venom said:

Kad ne postoji ugovor, penzioner takođe nema pravo na "besplatno" lečenje.

 

Bukvalno sam citirao i Ustav i relevantan Zakon koji ovo opovrgava. Svako ko živi u Srbiji, bilo da je nezaposlen ili penzioner ili Marsovac mora da ima izdatu zdravstvenu knjižicu i da se leči o trošku države.

 

Nego dobro, slažemo se da se ne slažemo.

Link to comment

Moja bojazan je bila da ćeš nastaviti da tupiš i ta bojazan se obistinila. Nije divno, ali navikao sam.

 

Devizni penzioneri u problemu: Zbog nerešenih papira ostaju bez zdravstvenog osiguranja

 

Plaćao jedan dan u bolnici 100 evra

Dokumentaciju najteže prikupljaju oni koji su sedamdestih godina radili u Nemačkoj. Tada je evidencija loše vođena i ljudi su ostajali bez nekoliko godina staža jer nisu propisno upisane u radnu knjižicu. O tome svedoči i slučaj Milenka Ž. (71) iz Požarevca. On ima višegodišnje radno iskustvo u Nemačkoj i prijavljen je u toj zemlji, ali se vratio u svoje rodno selo kraj Požarevca. Nije na vreme preneo dokumente, pa je ovde morao da plati sve troškove lečenja povrede kuka.

 

- Jedan bolnički dan koštao me oko 100 evra, a da ne nabrajam koliko novca je otišlo na preglede, snimanja i ostalo, jer na vreme nisam pribavio dokumenta. Zato sam uz pomoć agencije rešio prenos dokumentacije, pa sam mogao kasnije da se lečim o trošku našeg fonda - kaže Milenko.

Link to comment
45 minutes ago, radisa said:

Eh, šta sve u srpskom zdravstvenom sistemu ne valja... Meni bi ti gastosi, da idem kod državnog lakara, iakad, bili najmanji problem...

 

Upucam dve prosečne srpske plate svakog meseca na ovaj odličan™ sistem (ne kroz doprinose, nego plaćajući terapije, da se razumemo)... Decu nam leče dobrotvorne akcije, a mi pričamo o kvalitetu srpskog zdravstvenog sistema...

 

Srpski sistem je naštelovan da leči ništa, i da pravi privid besplatnosti, kojim se podilazi siromošanom sloju... Za sve preko tog potemkinovog lečenja, treba da se istreseš iz gaća, da bi dobio uslugu... AKo još namirisu da imaš para, ima da se istersaš do sudnjeg dana....

 

Imam slichno iskustvo, sa strane.

Imash pravo na sve. U realnosti ti jednom mesechno dodje fizioterapeut kuci, da me nauchi kako da radim vezbe svakodnevno sa detetom bar dva puta dnevno. tako sam valjda prekvalifikovana u fizioterapeuta. Za to vreme drugarica u Srbiji je makar dobila neko dugo bolovanje da uopshte moze da vodi dete po svim tim terapeutima od kojih vecinu sama placa.

 

Link to comment
6 minutes ago, Venom said:

Moja bojazan je bila da ćeš nastaviti da tupiš i ta bojazan se obistinila. Nije divno, ali navikao sam.

 

Devizni penzioneri u problemu: Zbog nerešenih papira ostaju bez zdravstvenog osiguranja

 

Plaćao jedan dan u bolnici 100 evra

Dokumentaciju najteže prikupljaju oni koji su sedamdestih godina radili u Nemačkoj. Tada je evidencija loše vođena i ljudi su ostajali bez nekoliko godina staža jer nisu propisno upisane u radnu knjižicu. O tome svedoči i slučaj Milenka Ž. (71) iz Požarevca. On ima višegodišnje radno iskustvo u Nemačkoj i prijavljen je u toj zemlji, ali se vratio u svoje rodno selo kraj Požarevca. Nije na vreme preneo dokumente, pa je ovde morao da plati sve troškove lečenja povrede kuka.

 

- Jedan bolnički dan koštao me oko 100 evra, a da ne nabrajam koliko novca je otišlo na preglede, snimanja i ostalo, jer na vreme nisam pribavio dokumenta. Zato sam uz pomoć agencije rešio prenos dokumentacije, pa sam mogao kasnije da se lečim o trošku našeg fonda - kaže Milenko.

 

Ne vidim kako ovo tačno opovrgava ovo što sam citirao iz Ustava i Zakona, ali nebitno.

Link to comment
27 minutes ago, Velocipede said:

 

Nisi u pravu u ovom slučaju...

 

zavistan - od imenice zavist - onaj koji zavidi

zavisan - od glagola zavisti - nesamostalan

 

Nije rec o zavisti, nego mi se uvek smuci kada neko ko je kupio kucu za recimo 500K, a koja sada kosta 3 ili 4 puta toliko, savetuje mlade i uboge imigrante da dodju jer ce im biti super po principu meni je bilo super pa ce i vama. Nece. Narocito s obzirom da plate nisu daleko odmakle.

 

Na jednom od prethodnih poslova sam morao da pregledam neku arhivu jer je bio dosao revizor da proveri neki stari projekat i bio sam zaprepascen kada sam video da je neke cini mi se 2007-e program manager bio placen 1000 dolara dnevno. Danas u 2023 okvirna dnevnica za isti posao je oko 1200. Znaci plata u tom slucaju je povecana za 20% pre poreza, ali nekretnine kostaju 3 puta vise, a i sve ostalo. 

 

Takodje jako je bitno shvatiti da ovo nije meritokratsko drustvo i ne moze biti ako neko ko je medju 2-3% najplacenijih ne moze da priusti da kupi kucu u kraju gde zivi visa srednja klasa. Ta vremena su prosla. 

  • Haha 1
Link to comment
51 minutes ago, Mel said:

 

Ja imam istu situaciju, sad u Srbiji kupujem te lekove privatno za novac koji nije mali, i to je to. Svakako nisam nelechena.

U EU sam te lekove kao imala refundirane ali sam imala i veliki copay ili kako se to vec zove, i vecu mesechnu ratu za osiguranje, tako da ko ne plati na mostu platice na cupriji i to ti je to. Ako dignem guzicu i nadjem sistem da dobijam taj lek iz Bosne chak cu maltene i da profitiram.

Najveca pretnja po zdravstvo Srbije nisu gastosi nego kriminalci koji su zaseli i koji ce potpuno unishtiti i zdravstvo kao i uostalom sve ostalo.

 

Svrati u Brcko, tamo verovatno mozes i heroin da kupis u apoteci. Ako te mrzi a treba ti neki lek koji nije odobren kod nas uvek je tu cuvena apoteka Igor, wink wink ;) 

  • +1 1
Link to comment
5 minutes ago, noskich said:

 

Nije rec o zavisti, nego mi se uvek smuci kada neko ko je kupio kucu za recimo 500K, a koja sada kosta 3 ili 4 puta toliko, savetuje mlade i uboge imigrante da dodju jer ce im biti super po principu meni je bilo super pa ce i vama. Nece. Narocito s obzirom da plate nisu daleko odmakle.

 

Na jednom od prethodnih poslova sam morao da pregledam neku arhivu jer je bio dosao revizor da proveri neki stari projekat i bio sam zaprepascen kada sam video da je neke cini mi se 2007-e program manager bio placen 1000 dolara dnevno. Danas u 2023 okvirna dnevnica za isti posao je oko 1200. Znaci plata u tom slucaju je povecana za 20% pre poreza, ali nekretnine kostaju 3 puta vise, a i sve ostalo. 

 

Takodje jako je bitno shvatiti da ovo nije meritokratsko drustvo i ne moze biti ako neko ko je medju 2-3% najplacenijih ne moze da priusti da kupi kucu u kraju gde zivi visa srednja klasa. Ta vremena su prosla. 


možda je do program menadžera. Ne znam gde to košta 1200 dnevno, osim ako nije mediokritet.

Link to comment
5 minutes ago, dragance said:


možda je do program menadžera. Ne znam gde to košta 1200 dnevno, osim ako nije mediokritet.

Prosek je toliko u Sidneju sada. Ima cak i od 900-1000 pa do nekih 1400 u bankama, u vrlo izuzetnim slucajevima moze da ide do 1500-1600, ali je rec o veoma retkim slucajevima. 

Za neupucene - rec je o radu po ugovoru o delu. Za permanent zaposlene je plata znacajno manja, od 50% pa na vise.

I jos jednom rec je o Sidneju, za manje gradove ide jos na dole. I naravno na ove iznose ide i maksimalan porez od 45%.

Cisto da pojasnimo.

 

Ali poenta nije u plati, poenta je u odnosu te plate prema troskovima zivljenja.

Edited by noskich
Link to comment

Pa ko je kriv tom menadžeru što nije na vreme učio kako da krade kriptovalute, da je učio ono što treba sad bi imao 3 milijarde USD pa bi mogao i 3 takve kuće da kupi i da peva

Link to comment
1 minute ago, ppetrovic said:

Pa ko je kriv tom menadžeru što nije na vreme učio kako da krade kriptovalute, da je učio ono što treba sad bi imao 3 milijarde USD pa bi mogao i 3 takve kuće da kupi i da peva

Kriptovalute se kradu kada ti uvedu totalne sankcije na bilo kakvu trgovinu i zabranu rada u inostranstvu tvojim gradjanima. 

  • Haha 1
Link to comment
12 minutes ago, ppetrovic said:

 

Ne vidim kako ovo tačno opovrgava ovo što sam citirao iz Ustava i Zakona, ali nebitno.

Kolko znam, država definiše i dodatne uslove za ostvarivanje tog prava. Tipa, nezaposlenima knjižicu overava biro. Pa ako si dugo bez posla, možeš da izgubiš to pravo. Osim ako si socijalno ugrožen.

 

Što će reći, dodje gastos na odmor. Pa ode na biro. Pa dokaze da je socijalno ugrožen. Pa overi knjižicu nakon jedno 6meseci jebade po šalterina. Pa se ondak leči za sve pare kad mu recimo zakažu magnetnu za 3 godine. Ukratko: odmor iz snova. Pitam se što ih više to ne radi...

 

(Okamova britva nam govori da je pre u pitanju ono što Venom piše - njihovo zdravstveno plati tu uslugu našem, što eliminiše problem besplatnosti)

  • +1 1
Link to comment

Kako ih bre nije sramota što neće da prime džabalebaroše na socijalu čim slete na aerodrom nego im tu postavljaju neke uslove i preduslove, ceremonije, ne može pošten čovek više ni da dembeliše kao svaki pošteni imigrant...

 

Izgleda su IT džiberi u Australiji još veći skorojevići nego kod nas pa su se izborili da se njihove pare troše malo smislenije nego pre, oj Australijo međ' šljivama ali ćud nikada

  • +1 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...