Jump to content
IGNORED

FRAGMENTS


Allegra

Recommended Posts

Nije previse, utoliko vise sto si me sjajno dopunio.Onaj pasus u kome opisuje kako je nekada ziveo svoj zivot bez ideje o smrti, gde pokusava da proceni da li je to bio dobar ili los zivot, da bi na kraju zakljucio da je to nebitno, jer je smrt razbila sve iluzije i devaluirala sva dosadasnja iskustva - takodje zasluzuje da se nadje ovde, ali malo me je zamorio Sartr sa svojim nihilizmom.Vise mi se dopada da posmatram smrt kao nesto pozitivno, npr. kao *deadline* koji nam je dat da postignemo i uradimo sve stvari koje zelimo u zivotu, te bi nas tako sama ideja o postojanju tog roka podsticala da zivimo zivot punije i sadrzajnije.
da, to me malo podseća na način razmišljanja koji su (generalno) imali još stanovnici stare grčke, pogotovo atinjani - bili su ubeđeni da nemaju za čim da žale, jer su, prvenstveno, po njihovim shvatanjima, bili rođeni na najboljem mestu za život u to vreme (najuređenijem, najkultivisanijem, najmoćnijem, etc); a kada su već na takvom mestu, zašto to vreme do smrti ne bi iskoristili na najbolji mogući način. nema razloga da se, po defaultu, opterećuju nečim o čijoj lošoj strani niko ne može da posvedoči. samim tim, nemaju čega ni da se plaše - smrt dođe kao nekakav sastavni deo života. ne mora da znači ništa negativno.sa druge strane, ponekad je jako teško osloboditi se iz čeljusti tog nihilizma, a opet ne upasti u vrstu subjektivnog idealizma, solipsizma (na kraju skepticizama). ume veoma da sputava osećaj da deadline može da naiđe skoro svakog trenutka (u pripoveci je to jako dobro izneto); smrt je nešto što stalno izjeda, svugde je utkana, prožeta, razmišljali o tome, ili ne. zato biva teško prepustiti se životu, imajući u vidu da bi se život, takođe, mogao nazvati sastavnim delom smrti. ono što je bilo pre, ono što će biti posle, ono što je sada... deluje kao najbolje rešenje ne opterećivati se, ali, opet, to mi deluje kao namerno zatvaranje očiju, zarad, pomalo lažnog, spokoja.na kraju,"we all die. the goal isn't to live forever, but to create something that will."zato, "carpe diem":) Edited by transcending
Link to comment
  • Replies 4.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    653

  • Takeshi

    358

  • roksi

    204

  • Caligula

    177

Izbaci Grke iz price, upravo je suprotno tome sto pises.
huh? ne znam na koje grke ti misliš, očigledno imamo različita saznanja o istoj stvari.edit:ok, da krenemo bar odnekle, kako su otprilike grci živeli, pa da vidimo gde je neslaganje.ne znam šta pokušavaš da kažeš tim "upravo je suprotno". upravo suprotono od čega što pišem? da razjasnimo: primetićeš da nigde nisam napisao da se grci nisu bavili temom smrti, da o tome nisu razmišljali, diskutovali, ili tako nešto. to je nonsens. napisao sam da se smrću nisu opterećivali. taj pojam ih nije ometao u obavljanju svakodnevnih poslova u cilju napredovanja polisa. imali su dosta drugačiji pogled na sve, u odnosu na današnjicu; neretko i dijametralno suprotan. verovatno znaš koliko su atinjani brinuli o svom polisu, koji je uvek bio na prvom mestu. idiotesi, oni koji nisu marili za njegovu dobrobit i oni koji su rušili harmoniju - bili su proterivani [ne moram da pominjem tamo nekog sokrata, (koji je, inače, pre nego što je počeo da "kvari omladinu" bio izuzetno cenjen; što dovoljno govori koliko su brinuli o toj "harmoniji", tj. održavanju vlasti - nešto slično kao danas :) ) i njegovo suđenje]. svako je, uglavnom, radio posao koji je najbolje umeo (platon je bar želeo tako :) ) da bi doprineo tom očuvanju i napredovanju polisa. pa su sedeli, pijuckali kikeon (ili jeli, u zavisnosti od gustine ;) ), gledali predstave, recitovali, vežbali, ukratko: smatrali su da su privilegovani i predodređeni da kvalitetno provedu svoj život samim rođenjem na tom mestu i pruženom prilikom da što bolje iskoriste to vreme pre smrti. pa sad tu ne vidim šta su oni to radili suprotno od onoga što sam napisao, i da bi još trebalo da se ispravljam. Edited by transcending
Link to comment
...pojescu ovaj ves koji slazemja nosim gace s pijaceimam jedne poludobre grckeza sekskupujem na pijaciali one najkvalitetnije tamosto je svojevrsna mukane raspadnu se lakoali brzo menjaju bojutako da se dugo mucim sa sarenim i izbledelim gacamasive postaju prljavorozecrne siveplave antracitto je losa robaal glupo mi da ukenjavam krpicu od 2000 dinara jbtpar stvari nerado kupujemdobre gaceparfemei kondomesamo sto ova poslednja dva dobijam na poklon i retko koristimzato su gace problemkad je nuzda tj kad znam da ce bit seksa a nemam kondomonda kupimal to nije nikadi daimam jednu osobinukondomsku vernostmogu da prevarim devojku al nikako s zastitom koju je ona nabavilajel to normalno...
Edited by Matilda Ivancic
Link to comment

...He was thoughtof a strangeA good looking manAnd shallow eyes like two hidden from view andEmpty puddles of hueHis views on death Spread like two anegdotal talesAlthough he reclining decliningTo disclose in publicThese opinions in publicThe tales had the keyDeath is a surname of sleepBut the surname unknown to usSleep is a daily end of lifeA small exercise in deathWhich is his sister, But not every brother and sisterare equally closeGiving to the enemyA small exercise in submissionAnd holding onto nothing... P. Murphy; Shy (fragment) ;)*********************************** UPOREDITI:... Bio je naočit čovek, nije imao senku i nosio je plitke oči kao dve izgažene barice. Svoja shvatanja o smrti nije hteo da objavi ljudima, ali ih je prenosio posredno, pričajući priče, upućujući ih da čitaju snove ili da preko lovaca na snove dođu do saznanja o smrti. Njemu se pripisuju dve izreke: 1) smrt je prezimenjak snu, samo to prezime nam nije poznato 2) san je svakodnevni kraj života, mala vežba smrti, koja mu je sestra, ali svaki brat nije podjednako blizak sestri...Mislim... Pavic... :blink: Pocetak "Zelene knjige" - Hazarski, ofkors.

Link to comment
:lol: `ladno sam u trenutku zamislila M.Pavica kako slusa P.Murphy-ija :lol:
S obzirom na datume izdanja, pre ce biti obrnuto. Novopronadjeni musliman, sufi u najavi, bacio se na iscitavanje Pavicevih uradaka o vidjenjima shejtana. E, mogao je makar da stavi [1] na koji se izvor poziva... :D Akademik je ovo, ipak.P.S. Sto obrisa post?
Link to comment
...Death is a surname of sleepBut the surname unknown to usSleep is a daily end of lifeA small exercise in deathWhich is his sister, But not every brother and sisterare equally closeGiving to the enemyA small exercise in submissionAnd holding onto nothing... P. Murphy; Shy (fragment)... ... Njemu se pripisuju dve izreke: 1) smrt je prezimenjak snu, samo to prezime nam nije poznato 2) san je svakodnevni kraj života, mala vežba smrti, koja mu je sestra, ali svaki brat nije podjednako blizak sestri... ... Pavic...
Peter Murphy citira Pavića od reči do reči - Pavić na engleskom:
(1) "Death is the surname of sleep, but that surname is unknown to us;"and(2) "Sleep is the daily end of life, a small exercise in death, which is its sister, but not every brother and sister are equally close."
Inače, izraz da je "smrt sestra sna" ima antičko poreklo...A Dictionary of Symbols By Juan Eduardo Cirlot
In Greek mythology, Death was envisaged as the daughter of the night and the sister of sleep.
Dharmaraja Yama with Yami
Lokeshchandra says that death, the daughter of darkness and the sister of sleep as the eternal somnia, is source of life, and not only of spiritual life, but of the resurrection of matter as well.
?Sister of Sleep? by: Thomas J. Misuraca
Death is said to be the Sister of Sleep. So close that they are in fact twins. Sleep is a little piece of Death; Death is the eternal Sleep. If this is so, then the line between them must be thin. We all wish to die in our sleep. It sounds peaceful and painless. As if we are gently passed from brother to sister.
music/sci-fi-refs
Murphy, Peter:The song "Shy" has a segment called "The Sister of Sleep" whichis based on the comic "Sandman".
---EDIT. Anglosrpski u srpski. <_< Edited by Indy
Link to comment
S obzirom na datume izdanja, pre ce biti obrnuto. Novopronadjeni musliman, sufi u najavi, bacio se na iscitavanje Pavicevih uradaka o vidjenjima shejtana. E, mogao je makar da stavi [1] na koji se izvor poziva... :D Akademik je ovo, ipak.P.S. Sto obrisa post?
pa bas zato <_< ....m.pavic je pisac moje mladosti, i igrom slucaja znam kad je p.murphy poceo solo karijeru...kad sam videla da moja blesava opaska izgleda kao da stvarno tako mislim - bilo mi lakse da brisem nego da editujem da" p.murphy cita pavica :wub: ". to late...been caught
Link to comment

All my loves arehidden in piecesall my loves arewithin a wild nightAll my loves arehidden in piecesall my loves arewithin a wild nightAll my loves arehidden in piecesall my loves arewithin a wild nightAll my loves arehidden in piecesall my loves arewithin a wild nightif they are still up highwell throw them to the seaif they are still up highwell throw them to the seaif they are still up highwell throw them to the seawatch the murder of the wildsto the music of the deepowwwild nightwild nightwild nightwithin a wild nightwild nightwithin a wild night

Link to comment

...When I'm dressed in whiteSend roses to meI drink so much sour whiskeyI can hardly seeAnd everywhere I've beenThere's a world that howls my nameFrom the one tiny stingTo that vacant fame...

Edited by Indy
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...