Jump to content
IGNORED

Ubistvo učenika OŠ “Vladislav Ribnikar”, 3.5.2023.


FPLS
aram
Message added by aram,

Zahtevi Saveta roditelja OŠ Vladislav Ribnikar

 

1. Traži se rekonstrukcija događaja, objašnjenje kako se to dogodilo i kako teče istraga i u kojoj je fazi. Roditelji to moraju da znaju.

2. Da se roditeljima stručno objasni šta će biti sa dečakom i u kom statusu su njegovi roditelji. Kod dece postoji veliki strah da će on biti na slobodi.

3. Tim psihologa i psihijatara koji će redovno raditi sa decom VII-2 bez učešća školskog pedagoga i psihologa radi obezbeđivanja nepristrasnosti.

4. Ako se odluči da se školska godina nastavi za decu iz odeljenja VII-2 mora se naći način da oni ne ulaze u školu na veliki ulaz, već da nastavu imaju u nekoj od učionica na malom ulazu.

5. Predlažemo kompletno renoviranje škole do 1. septembra 2023. godine

6. Pružiti kompletnu podršku nastavničkom kadru.

7. Tražimo da se utvrdi odgovornost ljudi koji su izneli u javnost spisak sa imenima deca iz VII-2 odeljenja koji je obišao ceo svet, kao i slike roditelja i dece, i da isti za takav postupak budu sankcionisani u skladu sa Zakonom.

Recommended Posts

3 minutes ago, steins said:

 

I opet se vrćaamo na priču o "čvrstoj ruci" :laugh:

Pa dobro, majku mu, ima li nešto izmedju "čvrste ruke" i totalne anarhije? 

 

I ti redovi i te uniforme i ti mobilni telefoni, pa ako hoćeš i vojni rok su ustvari predradnje za formiranje ličnosti koja ima uzuse, koja poštuje pravila društva, koja shvata granice odgovornosti i potreba i td itd.......

Evo mi smo prepustili sve to individualnom radu koliko, već 20ak godina, i gde smo bili nigde, šta smo uradili - ništa. 

 

 

Pa da li misliš da će puko presvlačenje dece u uniforme, sa identičnim kvalitetom individualnog rada kao i do sada, doneti bilo kakve promene? Vršnjačko nasilje će postojati i neće biti ništa manje ako deca budu u uniformi, uniforme su čista kozmetika. Da bi se individualni rad popravio, treba da bude angažovan veći broj ljudi u sistemu, za početak, a ne 1 psiholog i 1 pedagog na 1000 đaka, tek da se tick-the-box da ih imamo. Ej, pa vodio sam klinca na upis u Svetog Savu pre 20 dana, psiholog nam je na kraju rekla da nema vremena da uradi bateriju testova sa njim, već da mi idemo i da to uradimo negde privatno, pa da joj pošaljemo. Za to vreme od cca 20 minuta je jedno pet bezobraznih klinaca naizmenično upadalo u kancelariju kao u svoju spavaću sobu.

 

Autoritet se ne gradi uniformama, redovima i držanjem za ruke, već kad vidiš da je neko drugi bolji i uspešniji od tebe. Kakav autoritet može da ima nastavnica sa platom od 60 hiljada ili školski psiholog kome đaci ulaze u kancelariju bez kucanja, neće ga imati ni ako đaci budu bili u uniformama.  

  • +1 4
Link to comment

"Cvrsta ruka" znaci da postoji neki autoritet: skola, drzava, roditelji, stariji.

Tog autoriteta danas je neupredivo manje nego pre 30 i vise godina.

 

  • +1 1
  • -1 1
Link to comment
Just now, Sandradjer said:

Problem je sto ugrabe taj visok prosek. Kako moze cela vrticka grupa da se preseli u neku gimnaziju? 

 

Ne može i ne preseli se cela.

 

Pričamo o atmosferi među decom i njihovim naporima da ostanu sa svojom grupom. Nisu to nezdrave ambicije, već prirodna reakcija da ostanu u poznatom okruženju.

  • +1 1
Link to comment
8 minutes ago, April said:

 

Ne može i ne preseli se cela.

 

Pričamo o atmosferi među decom i njihovim naporima da ostanu sa svojom grupom. Nisu to nezdrave ambicije, već prirodna reakcija da ostanu u poznatom okruženju.

To od roditelja potice. Dete treba da se razvija u skladu sa svojim sposobnostima i svojim interesovanjima i da ne upisuje ono sto drugi upisuju, nego ono sto ono moze i zeli. Upoznace nove prijatelje, verovatno sklopiti i bolja prijateljstva u grupi slicnih interesovanja.

  • +1 9
Link to comment
2 minutes ago, April said:

 

Ne može i ne preseli se cela.

 

Pričamo o atmosferi među decom i njihovim naporima da ostanu sa svojom grupom. Nisu to nezdrave ambicije, već prirodna reakcija da ostanu u poznatom okruženju.

 

 

To je potpuno pogrešno i dečje ideje su ok, pošto su dečje,  ali problem nastaje kada ih podgrevaju odrasli, a posebno stručni krugovi.

  • +1 8
Link to comment
1 minute ago, Ayatollah said:

 

Pa da li misliš da će puko presvlačenje dece u uniforme, sa identičnim kvalitetom individualnog rada kao i do sada, doneti bilo kakve promene? Vršnjačko nasilje će postojati i neće biti ništa manje ako deca budu u uniformi, uniforme su čista kozmetika. Da bi se individualni rad popravio, treba da bude angažovan veći broj ljudi u sistemu, za početak, a ne 1 psiholog i 1 pedagog na 1000 đaka, tek da se tick-the-box da ih imamo. Ej, pa vodio sam klinca na upis u Svetog Savu pre 20 dana, psiholog nam je na kraju rekla da nema vremena da uradi bateriju testova sa njim, već da mi idemo i da to uradimo negde privatno, pa da joj pošaljemo. Za to vreme od cca 20 minuta je jedno pet bezobraznih klinaca naizmenično upadalo u kancelariju kao u svoju spavaću sobu.

 

Autoritet se ne gradi uniformama, redovima i držanjem za ruke, već kad vidiš da je neko drugi bolji i uspešniji od tebe. Kakav autoritet može da ima nastavnica sa platom od 60 hiljada ili školski psiholog kome đaci ulaze u kancelariju bez kucanja, neće ga imati ni ako đaci budu bili u uniformama.  

 

Sve si ovde u pravu, ali to što si napisao se ne suprostavlja onome što sam ja napisao. Naprotiv. 

Ti bezobraznim klincima je to dozvoljeno - evo ja se kladim, da su naučeni da nose uniforme, ,  da ulaze u školu u redu, i naravno kad bi ih psihologičarka napičkala najstrašnije jednom ili dvaput, da ne bi tako upadali 

 

Ovaj drugi bold nisam razumeo - kako gradiš autoritet kad vidiš da je neko drugi bolji i uspešniji od tebe? 

 

Link to comment
1 hour ago, Jimmy Kowalski said:

 

Uniforme su besmislica.

Dvapodva je za prvi-drugi razred, posle je besmisleno.

Zabrana koriscenja mobilnih na casu je jedno. Telefon sluzi za komunikaciju, zabranjivati da se uopste unosi mobilni je besmisleno.

 

Kaznjavanje dece moze na razlicite nacine. Ako su ti potrebne batine da bi vaspitao dete, imho imas problem u komunikaciji sa detetom. Mene roditelji nikad nisu tukli, doduse nisam ni pravio neka sranja. Bio sam tih, povucen, dobar djak. I nisam postao psihopata..

Džaba. Druga vremena, drugi klinci, drugi matorci.

Al kad smo već tu...uniforme - obavezno, ukidanje mobilnih - isto obavezno. Za uniforme bih još možda i razmislio, ali telefoni - ne mogu na časovima. Eventualno na odmorima. Ne znam čak ni da li ima smisla obrazlagati dalje, nevezano za sav ovaj krš koji se izdešavao. Ne može mobilni na času, žalite se vodovodu ako vam smeta i ćao.

Link to comment
7 minutes ago, MeanM@ said:

Zavisi sta gledas. Na privatnom nivou mi ne treba vojska i sl da dovede mene, moju porodicu u red.

Na nivou drustvene zajednice, kad vec vidim da na individualnom mogu da se prilagodim, ne zelim da pristanem na to da mora i moze jedino tako.

Generalno, mislim da razumem tvoju poentu, al sam i dalje ubedjen da se kolektivna svest moze finijim metodama dovesti do smisla kad bi bilo volje i odgovornosti. Ne mora uniforma. Uniforma dovodi do podele na tabore, ima svoje probleme. 

Nebitno i nasiroko bi morali...zaustavimo se ovde. Sa svoje strane, imam donekle razumevanja i za tvoju argumentaciju.

 

Ok, ajd da razgovaramo o tome - kojim finijm metodama? 

 

E sad vidi bold - nemoj da me shvatiš pogrešno, ali nije tvoje da želiš ili ne želiš, postoji set pravila koja prosto moraš da poštuješ i to je tako. 

Mi smo potpuno izgubili iz vida postoje odredjene stvari, pravila, štogod koja, u jednoj zajednici, ne možeš da biraš. Kao što na primer ne možeš da kažeš - ja ne želim da stanem na crveno na semaforu, ili ja ne želim da moje dete ima keca iz istorije. 

Link to comment
1 minute ago, Sandradjer said:

To od roditelja potice. Dete treba da se razvija u skladu sa svojim sposobnostima i svojim interesovanjima i da ne upisuje ono sto drugi upisuju, nego ono sto ono moze i zeli. Upoznace nove prijatelje, verovatno sklopiti i bolja prijateljstva u grupi slicnih interesovanja.

 

Preduga tema i podrazumeva diskusiju o tome koliko su u stanju sa 14-15 godina da procene svoja stvarna interesovanja i talente. 

 

Lično mislim da nisu, zato gimnazija pomaže da kupe vreme za još par godina.

Ja sam svoje zanimanje izabrao tek u 24.godini.

 

Vrlo je surovo danas tražiti od dece da preseku tako rano.

  • +1 1
Link to comment
7 minutes ago, Sandradjer said:

To od roditelja potice. Dete treba da se razvija u skladu sa svojim sposobnostima i svojim interesovanjima i da ne upisuje ono sto drugi upisuju, nego ono sto ono moze i zeli. Upoznace nove prijatelje, verovatno sklopiti i bolja prijateljstva u grupi slicnih interesovanja.

 

+1 

Znam za primjer blizanaca koji nisu upisali istu srednju školu.

  • +1 3
Link to comment
10 minutes ago, April said:

 

Preduga tema i podrazumeva diskusiju o tome koliko su u stanju sa 14-15 godina da procene svoja stvarna interesovanja i talente. 

 

Lično mislim da nisu, zato gimnazija pomaže da kupe vreme za još par godina.

Ja sam svoje zanimanje izabrao tek u 24.godini.

 

Vrlo je surovo danas tražiti od dece da preseku tako rano.

Jeste, nije mesto za pricu o tome 

  • +1 1
Link to comment

Slažem se da je rano, praktično je i devetnaest vrlo često prerano, ali pokretljivost je omogućena i kasnije, iz bilo koje stručne škole može da se upiše bilo koji fakultet, izbor srednje škole nije sudbinski određujuć. A poseban problem postaje kada se uvežu socijalni kapital//elita//elitno i ideja o životu u bablu i kada se deci indoktrinacijom onemogući sloboda i socijalna pokretljivost. Uglavnom, ako bilo koji prosvetni radnik ili stručno lice za rad sa decom i mladima  izgovori "elitna škola" treba da pojede diplomu i da se baci s terase. 

  • +1 5
Link to comment
21 minutes ago, brusli said:

"Cvrsta ruka" znaci da postoji neki autoritet: skola, drzava, roditelji, stariji.

Tog autoriteta danas je neupredivo manje nego pre 30 i vise godina.

 

И у то "патријархалније" време извођени су масакри из безначајних разлога. Био је ове године серијал реконструкција чувених суђења. Дешавало се још 1960-тих да младожења убије пиштољем целу фамилију несуђене младе, само зато што се она предомислила и одустала од женидбе за њега.  Или зато што су се спорили око прелаза , стазе / путића кроз њиве, исто пиштољем и исто тотални масакр пуно недужних људи. 

Edited by Duhovnost, ljubav i med
  • +1 2
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...