Jump to content
IGNORED

Klimatski aktivisti


Venom

Recommended Posts

2 minutes ago, Venom said:

Mogao bih da se složim oko toga konkretno, ali meni je ovde zanimljivija ova forumska diskusija. Zorglub kaže "a zašto blokiraju automobile, što ne blokiraju put onima što donose odluke i imaju moć". Ja onda postujem sliku gde se ometa život takvima na aerodromu, ti onda dođeš i kažeš to je bez veze. Znači sve je bez veze, uvek će se naći neka zaludna baba da prigovori kako to ne valja i kako to mora drugačije. Bez uvrede, ali ima u srpskom jeziku dosta izreka na tu temu, npr. ona o rđavom kurcu.

 

Ne znam za Zorgluba, možemo da razgovaramo ili direktno ili ne uopšte - metadiskusije sa nedefinisanim učesnicima ne vode ničemu.

 

U ovom konkretnom slučaju, protest je protiv privatnih letova na koje odlazi 4% ukupne potrošnje goriva (i to na vrhuncu pandemije, kad su mnogi komercijalni bili prizemljeni). Meni čak ni to ne smeta, neka se lepe za piste koliko hoće, smetaju mi direktne i očigledne obmane koje se ljudima serviraju. Tih 1% na koje odlazi 50% potrošnje goriva nisu bogataši na čarter letovima. To je mahom američka tzv. srednja klasa koja leti svako malo (američke avio kompanije ~16 miliona komercijalnih letova godišnje a globalno ~22, i to opet u sred pandemije) iako predstavlja tek 4-5% svetske populacije.

 

Umesto da se to predoči javnosti, da im se nacrta deo onoga čega bi morali da se svesno odreknu, ljudima se serviraju utešne laži po kojima je srž problema šačica bogatih milijardera, pa kao, aj da im se zalepimo za pistu da ne mogu da polete :isuse: To nažalost ne vodi apsolutno ničemu.

 

Slično važi i za "just stop oil" proteste. Besmisleno poziranje bez ikakvog konkretnog efekta, demonstracija moralne superiornosti iza koje se krije fatalna nemoć svih nas.

 

Lepkom, farbom, i ispraznim apelima na our better angels se društvo nikuda ne pomera. Ako hoćeš nešto da promeniš, ti lepo osvoji moć na političkom planu, pa nacionalizuj sve avio kompanije, pa propiši kad će, kuda, i kome biti dozvoljeno da leti. 

 

2 minutes ago, Venom said:

Dobra je stvar što ovi ljudi znaju šta hoće, što ne troše vreme da zadovolje svakoga, rade šta mogu i spremni su da odu u zatvor za to. U pravu su, mladi su, imaju energije, posvećeni su i pobediće. 

 

Šta tačno hoće? Čemu su posvećeni? U čemu će pobediti?

 

Najiskrenije me zanima kako zamišljaš uspeh.

Link to comment

Razgovaramo direktno i ja ti direktno kažem da je ta slika postavljena kao odgovor na zamerku "a što ne blokiraju bogatune". Ti misliš da je to besmisleno, zorglub misli da je to najsmislenije, a oni da slušaju vas dvojicu bi mogli ili da polude ili da dignu ruke od svega. Što je najčešći rezultat toga kad se skupi gomila ljudi sa različitim mišljenjima i pokušaju da nađu zajedničko rešenje, a to je neuspeh. Videti pod: Design by committee

 

Šta hoće možeš da vidiš na recimo sajtu neke od tih organizacija, posvećeni su u ostvarenju svojih ciljeva, s uspeh se obično definiše kao ostvarenje ciljeva. Nema dobar rečnik srpskog jezika na netu, pa evo engleski:

 

success

noun

 

a: degree or measure of succeeding

b: favorable or desired outcome

Link to comment

Hajde stavicu ovdje jer ne znam gdje drugo.

 

 

Mladi par je odlučio da živi u prirodi i da sadi sve sto im treba da život (voće, povrće + sve što im priroda da - koprive, orahe itd). Napravili su kabanu pored rijeke gdje je zabranjeno graditi - ali to se odnosi vjerovatno na beton a njihova kabana je 100% biorazgradiva. Cilj im je da što više rade rukama. Odlučili su da ne prihvataju državne zakone i to zovu "désobiance fertile" to jest plodna neplosušnost.

 

E sada ovaj prilog može zvučiti kao jedan dobar sketch ( @dragance i @Bojan vjerovatno poznaju "Les inconnus" koji su prije 30ak godina naprili jedan sličan sketch a ima i fr film Problemos koji je komotno mogao uzeti ovaj prilog u montažu).

Meni je ovo interesantno. Volim i podrzavam sve u vezi autoalimentacije a volim ručni rad.

Ali ima više ali:

- Oni imaju bebu. Šta ako im se beba razboli? Jesu li je vakcinisali? Kada ih slušam imam utisak da su sve odbacili od civilizacije pa tako i moderne bolnice. Vjerovatno griješim ali tako izgleda.

- Kako se griju? Drva? (bonjour le CO2). Ima jedan dobar primjer, Etiopija. Kada su gradili novi glavni grad Adis Abebu, bila su im potrebna drva (a u etiopiji ih je bilo baš dosta). Pošto su posijekli baš dosta šuma, mislili su da su našli lijek sa novom uvezenom vrstom, ekaliptus, koji nikad nije rastao tamo ali koji se odlično prilagodio. Raste brzo, sasuši močvare i odličan je za građevinarstvo, imao je po njima samo pozitivne osobine. Problem je što je to drvo ne samo isušilo močvare nego je i uništlo skoro sva druga etiopijska endemska drveća. Sada ekaliptus šuma ima svugdje. Vlada je napravila plan da ih postepeno eliminiše  ili bar da zaustavi njihov razvoj. Ovo je samo jedan par i oni naravno nemaju nikakav uticaj na šume ali zamislite šta bi bilo kada bi svi prešli na njihov način života. Ima i primjer francuske, gdje su šume postepeno nestajale sve do 17 vijeka kada je vlada (Colbert) odlučila da ih zaštiti i da zasadi hrastove (prvenstveno da bi imali dovoljno drva za izradu brodova). Od tada površina šuma u fr samo raste.

- Koliko treba m2 za 100% autoalimentaciju? Da li je to izdržljivo sa sadašnjom populacijom? Šta je njihov krajni cilj? 

 

 

  • +1 2
  • Hvala 2
Link to comment
7 hours ago, borris_ said:

Hajde stavicu ovdje jer ne znam gdje drugo.

 

 

Mladi par je odlučio da živi u prirodi i da sadi sve sto im treba da život (voće, povrće + sve što im priroda da - koprive, orahe itd). Napravili su kabanu pored rijeke gdje je zabranjeno graditi - ali to se odnosi vjerovatno na beton a njihova kabana je 100% biorazgradiva. Cilj im je da što više rade rukama. Odlučili su da ne prihvataju državne zakone i to zovu "désobiance fertile" to jest plodna neplosušnost.

 

E sada ovaj prilog može zvučiti kao jedan dobar sketch ( @dragance i @Bojan vjerovatno poznaju "Les inconnus" koji su prije 30ak godina naprili jedan sličan sketch a ima i fr film Problemos koji je komotno mogao uzeti ovaj prilog u montažu).

Meni je ovo interesantno. Volim i podrzavam sve u vezi autoalimentacije a volim ručni rad.

Ali ima više ali:

- Oni imaju bebu. Šta ako im se beba razboli? Jesu li je vakcinisali? Kada ih slušam imam utisak da su sve odbacili od civilizacije pa tako i moderne bolnice. Vjerovatno griješim ali tako izgleda.

- Kako se griju? Drva? (bonjour le CO2). Ima jedan dobar primjer, Etiopija. Kada su gradili novi glavni grad Adis Abebu, bila su im potrebna drva (a u etiopiji ih je bilo baš dosta). Pošto su posijekli baš dosta šuma, mislili su da su našli lijek sa novom uvezenom vrstom, ekaliptus, koji nikad nije rastao tamo ali koji se odlično prilagodio. Raste brzo, sasuši močvare i odličan je za građevinarstvo, imao je po njima samo pozitivne osobine. Problem je što je to drvo ne samo isušilo močvare nego je i uništlo skoro sva druga etiopijska endemska drveća. Sada ekaliptus šuma ima svugdje. Vlada je napravila plan da ih postepeno eliminiše  ili bar da zaustavi njihov razvoj. Ovo je samo jedan par i oni naravno nemaju nikakav uticaj na šume ali zamislite šta bi bilo kada bi svi prešli na njihov način života. Ima i primjer francuske, gdje su šume postepeno nestajale sve do 17 vijeka kada je vlada (Colbert) odlučila da ih zaštiti i da zasadi hrastove (prvenstveno da bi imali dovoljno drva za izradu brodova). Od tada površina šuma u fr samo raste.

- Koliko treba m2 za 100% autoalimentaciju? Da li je to izdržljivo sa sadašnjom populacijom? Šta je njihov krajni cilj? 

 

 


A onda se desi nešto ovako.

 

https://metro.co.uk/2023/07/28/mummified-remains-of-family-who-lived-off-the-grid-found-in-forest-19207853/?ico=top-stories_home_top

Link to comment

Tako i sin Anne Hildago, gradonacelnice pariza, ljubitelj prirode, organizuje kampove i plivanja u jezerima. Cijena, prava sitnica. Za plivanje, 4 sata ukupno, 150€.

 

 

 

 

Screenshot_20230728_210404_Chrome.jpg

Screenshot_20230728_210415_Chrome.jpg

Link to comment
On 28. 7. 2023. at 12:13, borris_ said:

Hajde stavicu ovdje jer ne znam gdje drugo.

 

 

 

- Kako se griju? Drva? (bonjour le CO2). 

 

 

Ako stvarno žive ovako njihove emisije CO2 su drastično manje od tvojih.

 

Ali makar ima neke veze s temom iako ne direktne, za razliku od toga koliko košta plivanje sa sinom gradonačelnice ili o čemu je već pisao Le Breitbart na Facebooku da bi razljutio pučanstvo.

Link to comment

Ako su oni sami, da, manje emituju. Kada bi svi to radili, ne bi ostalo nista od šuma. A oni prodaju knjige na amazonu da privuku druge da zive kao oni. Sto ih vise kupi, to bolje za njih. Ali su protiv kapitalizma. Kao i sin gradonacelnice. 150€ da bi plivali sa njim.

Link to comment

Pa šta im onda zameraš CO2 emisije ako si gori od njih? I tvoj i moj životni stil objektivno vodi u nestanak ljudskog života, u poređenju s tim možda za početak nestanak šuma i nije tako strašan. Ali naravno mnogo je lakše menjati druge nego sebe.

Link to comment

Ne mjenjam ja nikoga. Neka zive kako zele i hoce, napisao sam gore da svako ko moze, neka sadi i uzgaja. Autoalimentacija, rucni rad, sve je to super. Ovi su i protiv kapitalizma ali eto da bi ipak nekako prezivjeli prodaju svoju knjigu na amazonu da bi privukli sto vise ljudi da zive kao i oni. Ne prodaju svoj rucni rad nego intelektualni iako su u prilogu rekli da vise nisu htjeli da rade intelektualne radove (kao u gradovima ljudi su intelektualci a na selu nisu).   Licemjerno i snishodljivo. Ista stvar sa ovim sinom. I on je aktivista kome taj aktivizam sluzi da dobro proda svoja plivacka umjeca. 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...