Jump to content
IGNORED

Tehnika i civilizacija


eumeswil

Recommended Posts

15 hours ago, Budja said:

Da li?

 

Pa nisu baš tehnološki razlozi iza te slepe vere po kojoj, ako iz A sledi B a iz B sledi C, onda će iz C neminovno uslediti D. 

 

Ideja da će baterije pojeftinjavati u nedogled je apsurdna na ekonomskom, ne na tehnološkom nivou. Zahteva slepu veru u šupalj koncept inovatora™.

 

Ali nema veze, smisliće Elon nešto, vezaće zakone fizike u čvor svojim neodoljivim šarmom, toliko je business savvy!

 

 

Link to comment
24 minutes ago, Weenie Pooh said:

 

Pa nisu baš tehnološki razlozi iza te slepe vere po kojoj, ako iz A sledi B a iz B sledi C, onda će iz C neminovno uslediti D. 

 

Ideja da će baterije pojeftinjavati u nedogled je apsurdna na ekonomskom, ne na tehnološkom nivou. Zahteva slepu veru u šupalj koncept inovatora™.

 

Ali nema veze, smisliće Elon nešto, vezaće zakone fizike u čvor svojim neodoljivim šarmom, toliko je business savvy!

 

 

 

Nista te ne razumem, i nisi odgovorio.

 

Dakle, mene zanima da li je tehnoloski nemoguce ono o cemu Duhovnost pise, ne zanima me drustveno-politicki koncept.

 

Radisa smatra da tehnologija nije ogranicenje, otuda i moje pitanje.

Link to comment
15 hours ago, Budja said:

 

Da li?

Nisam rekao da nema ogranicenja, ali da bi se ta ogranicenja i dala resiti na neki nacin u nekoj iteraciji...

 

Najveci problem su lobisti i korporacije koje ce sprecavati prvo ozbiljan razvoj tehnologija, a onda i eksplataciju...

 

Da li znas da su u pocetku automobili na struju u USA bili veoma brojni, u nekim gradovima i brojniji od onih na naftne derivate i da su maljem zatuceni... Tako ce i sad, dok nafte ima necemo mnogo da bas guramo na struju... Tamn toliko koliko je oportuno...

  • +1 1
Link to comment
22 minutes ago, Budja said:

Nista te ne razumem, i nisi odgovorio.

 

Dakle, mene zanima da li je tehnoloski nemoguce ono o cemu Duhovnost pise, ne zanima me drustveno-politicki koncept.

 

Radisa smatra da tehnologija nije ogranicenje, otuda i moje pitanje.

 

Neke od tih stvari jesu tehnički nemoguće - recimo to da će automobil sam sebi da puni bateriju preko solarnih panela, to je teška glupost. Bilo bi izvodljivo samo posle neke nove naučne revolucije koja bi drastično izmenila svet, ali po onome što danas znamo, neće se desiti nikad. (Sad bi ti Duhovnost™ tu rekao da svet menjaju sanjari i vizionari i pozitivna energija, ali zajebi to.)

 

Slično, tehnički je nemoguće da baterije ikad pokreću putničke avione - količina energije koju sadrže raste drastično sporije od mase koju imaju, a što su masivnije to više energije zahtevaju da bi se same podigle u vazduh, itd. Možeš da ih minijaturizuješ, ali ne možeš da ih minijaturizuješ u beskonačnost, dakle i tu se čeka neka epohalna inovacija™ koja je toliko drastična da danas ne možemo ni da je zamislimo.

 

Slično važi za isisavanje ugljenika iz atmosfere, od toga je čak verovatnije da ćemo jednog dana teraformirati Mars (što ne treba posebno isticati je takođe neizvodljivo, kao i svaki industrijski projekat čije se izvođenje meri stotinama ili hiljadama godina.)

 

Svi mi laici možemo da budemo optimisti i verujemo u inovaciju™ koja će promeniti svet, učiniti nemoguće stvari mogućim. Problem je u tome što ozbiljni naučnici taj neosnovani optimizam ne potpiruju, nego se bave svojim poslom i svesni su objektivnih fizičkih ograničenja koja su pred njima. Taj optimizam potpiruju samo šarlatani poput Muska, koji hoće ili da nam direktno izmame pare ili da špekulantski unaprede stanje svojih akcija, a najčešće i jedno i drugo.

 

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, radisa said:

Nisam rekao da nema ogranicenja, ali da bi se ta ogranicenja i dala resiti na neki nacin u nekoj iteraciji...

 

Najveci problem su lobisti i korporacije koje ce sprecavati prvo ozbiljan razvoj tehnologija, a onda i eksplataciju...

 

Da li znas da su u pocetku automobili na struju u USA bili veoma brojni, u nekim gradovima i brojniji od onih na naftne derivate i da su maljem zatuceni... Tako ce i sad, dok nafte ima necemo mnogo da bas guramo na struju... Tamn toliko koliko je oportuno...

 

Eh.

Da li su ti rani automobili na struju bili funkionalniji od onih na naftne derivate?

Korporacije i lobiji nisu svemoguca brana tehnoloskom napretku, mogu da ga uspore ali ne i da ga sprece 100 i kusur godina.

Link to comment
Just now, Budja said:

 

Eh.

Da li su ti rani automobili na struju bili funkionalniji od onih na naftne derivate?

Korporacije i lobiji nisu svemoguca brana tehnoloskom napretku, mogu da ga uspore ali ne i da ga sprece 100 i kusur godina.

Jesu, bili su superiorniji... A i da nisu zamisli 100 godina razvoja elektricnih automobila...

 

A mi smo kod SUS motora vrlo malo tehnoloski napredovali, sustinski to su isti motori koje su Disel i Daimler napravili...

 

 

  • +1 2
Link to comment

Za 30 godina je veliko pitanje da li će uopšte električni automobili biti okosnica auto industrije, a kamoli kakve će baterije biti. Ali ako i dalje budu the thing, tehnologija baterija će sigurno biti totalno drugačija od ove koju imamo sada, koja je vrlo ograničena prirodnim resursima a i proizvodnim procesima…

Edited by mraki
Link to comment
2 hours ago, radisa said:

 

Najveci problem su lobisti i korporacije koje ce sprecavati prvo ozbiljan razvoj tehnologija, a onda i eksplataciju...

Али постоји планетарни ривалитет у технологијама на линији Амери - Кинези, немогуће је сада технологију контролисати из једног центра моћи. Зато је Маск добио оне субвенције о којима Вини Пу труби непрестано, Американци су осетили да заостају и кеширали су произвођаче да пробају да стигну и престигну Кинезе. И донекле су успели у томе. Али ривалитет се наставља. https://www.dw.com/sr/kineski-elektro-automobili-osvajaju-evropu/a-63458778

  • Tužno 1
Link to comment

Ово ти пишем са кинеског телефона који је јак као ајфон, а кошта многоструко мање од ајфона и ради већ пету годину без најмањег квара.

Link to comment

Не мењају се због кварова, већ због снаге, јер се превазилазе и губе сврху. А кад се устали технологија нема потребе мењати их бар 10 година. 

Link to comment
1 hour ago, Braća Strugacki said:

Danas je u industriji moderna reciklaža. Razlog za to je što se ona predstavlja kao rešenje problema koji imamo sa otpadom iako nije ni blizu toga. Reciklaža je samo medijski alat koji omogućuje industriji da nastavi i dalje da radi kako ne treba.

 

To je i električni auto. Ni on ne rešava ništa, iako je moderno da se tako predstavlja, Rešenja su davno opisali Asimov i slični pisci kada su futurističke gradove prikazivali sa idealnim javnim prevozom. Ja ne znam ko može da zamisli 8 milijardi ljudi koji putuju svaki svojim automobilom.

 

Postovao sam ovaj link davno, ali evo jos jednom: Recycling was a lie — a big lie — to sell more plastic, industry experts say

 

Fearing an outright ban on plastics, manufacturers looked for ways to get ahead of the problem. They looked at recycling as a way to improve the image of their product and started labeling plastics with the now ubiquitous chasing-arrows symbol with a number inside. 

...

"If the public thinks that recycling is working, then they're not going to be as concerned about the environment,"

  • +1 1
  • Hvala 2
Link to comment
41 minutes ago, Venom said:

 

Postovao sam ovaj link davno, ali evo jos jednom: Recycling was a lie — a big lie — to sell more plastic, industry experts say

 

Fearing an outright ban on plastics, manufacturers looked for ways to get ahead of the problem. They looked at recycling as a way to improve the image of their product and started labeling plastics with the now ubiquitous chasing-arrows symbol with a number inside. 

...

"If the public thinks that recycling is working, then they're not going to be as concerned about the environment,"

 

Nisam hteo ranije da komentarišem ovaj članak zato što je napisan nekompletno, sa određenom namerom, u koju ne želim da ulazim. Plastika je dobra. Plastiku upotrebljavamo loše, ali to radimo sa svim drugim sirovinama, zato što je sistem loš.

 

Ako posmatraš proizvodnju nekog krema, kamion će da doveze 8000 tegli, koje će biti oprane, pri čemu će da se troši voda i detergent. U 8000 staklenih tegli će biti spakovano 8000 kg krema. Kada padne staklena tegla u radnji, potrebno je sve očistiti. To sve ima neku cenu, finansijsku i ekološku.

 

Isti kamion će da preveze 132.000 plastičnih složivih kantica u koju će se spakovati 132.000 kg krema. Sada više nisu složive, pa se u sledećoj fazi ne štedi na transportu. Nema loma.

 

U ovoj fazi, plastika je bolja, a uz to jeftinija od staklene tegle. Pošto je proizvod jeftiniji zbog jeftinijeg pakovanja, više ljudi može da ga priušti.

 

Taj deo priče o plastici nije uopšte zanemarljiv, Plastika je učinila mnoge proizvode dostupnim ljudima koji inače ne bi mogli da zadovolje neku od svojih potreba.

 

Drugi deo priče je ovaj iz citiranog članka i ta dva dela moraju da idu zajedno. Npr. zanemarivanje efekata pranja prilikom ponovne upotrebe staklene ambalaže na zagađenje i potrošnju vode je isto problem, koji se uglavnom prećutkuje.

 

Plastika je zlo, zato što smo tako odlučili.

 

EDIT - brojevi su za ilustraciju, ne sećam se tačnih podataka

Edited by Braća Strugacki
  • +1 3
  • Hvala 3
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...