Jump to content
IGNORED

Tehnika i civilizacija


eumeswil

Recommended Posts

senzori, čipovi - mnogi od njih moraju praktično da budu u faradejevim kavezima

 

oni se najčešće proizvode od plastike u kojoj su vlakna koja sprečavaju da razni elektromagnetni talasi stignu do mesta gde bi smetali

 

sa svakom daljom komplikacijom dizajna se broj ovakvih delova uvećava, svako obećanje da će auto od sutra da radi sam operaciju X ili Y je isuviše rizična, zato što je svaka nova funkcija skup novih rizika koje je potrebno dodati na prethodne

 

broj delova koji su funkcionalno bitni se povećava eksponencijalnom brzinom, a zato su nemački tenkovi izduvali protiv ruskih u WW2

 

dok sam vozio 200D, ako stane, skinem filter za gorivo, ako nemam rezervni, tutnem crevo direktno, ko ga jebe, neće da bude ništa strašno. purnja dizel, ali ide

 

ma šta dizel, ide na sve što sipaš unutra, odradiš ponekad malu generalnu, ponekad veliku i pređeš bar milion km

 

sada mogu samo da sednem pored auta i da plačem ako se nešto desi

  • +1 2
Link to comment
1 hour ago, Duhovnost, ljubav i med said:

Ишао сам логиком да је једини непоправљиви део на ауту - мотор, ако се мотор замени батеријом, а ако ауто батерија буде у једном моменту јефтина за производњу (сада није) , људи ће лако заменити највиталнији део , а то ће омогућити да сви други делови, лимарија и остало, буду квалитетнији и дуготрајнији.

Baterije imaju rok trajanja a cena zamene nije mala. Za Model S zamena baterije košta 12-15 hiljada dolara a iako Mask tvrdi da baterije traju 400k km+, video sam više primera da mnogo brže riknjavaju.

 

Softver teško da će imati zvaničnu podršku više od 10 god, nakon toga će možda biti prebačen na održavanje open source zajednici, ali... koliko ljudi bi bilo danas u stanju da instalira i konfiguriše Windows 3.11, ili čak samo da ga koristi? To je softver od pre 30 godina.

Edited by Sammael
  • +1 1
Link to comment
3 hours ago, mustang said:

I da je najveci lopov i prevarant na svetu, Elon je, i ovo je cinjenica, napravio automobilsku revoluciju. 

 

Apsolutno nije činjenica već mišljenje, i to mišljenje bazirano na marketingu koji ti Elon neumorno pumpa u svest već deceniju i kusur. Taj marketing je BTW u značajnoj meri bio plaćem tvojim parama.

 

Opisao sam pre par strana prilično detaljno "automobilsku revoluciju" koju je tvoj Elon izveo, ako te ne mrzi okreni pa pročitaj. Ako te mrzi, nema veze.

 

3 hours ago, mustang said:

Mislila sam da si ozbiljniji sagovornik. Milion drugih stvari su bitniji u vezi tesle pa i tvitera (za mene AI upotreba u oba jer samo nebo je granica, bez ikakvih propisa; mi smo odavno proizvod na kome se po mrezama zaradjuje; odakle se  nabavljaju sirovine - i svi ostali proizvodjaci: unistavanje zivotne sredine za eksploataciju litijuma, bakra, nikla ...koriscenje decije radne snage za isto i robova; da li ce uvesti doge i shibu kao vrstu naplate a za uzvrat onda drzave traze centralizaciju kriptovaluta, izbacivanje papira, kesha...mi onda apsolutno nikakva prava necemo imati, sve ce nam biti kontrolisano ...)   

 

Šta da ti kažem, nisam toliko ozbiljan sagovornik da mogu da pričam o sto stvari istovremeno, o veštačkoj inteligenciji i eksploataciji litijuma i dečjoj radnoj snazi i centralizaciji kriptovaluta :D 

 

Link to comment
36 minutes ago, Sammael said:

koliko ljudi bi bilo danas u stanju da instalira i konfiguriše Windows 3.11, ili čak samo da ga koristi?

 

Još instalacija da bude na 3.5" disketama :D 

 

Ja nešto mislim da bih se snašao sa Win 3.11, ali da me stave za starinski CRT monitor sa dijagonalom od osam inča - tačno bih se obesio. 

 

 

monitor-tos-triangle-black-thelightsofzetar.jpg

Edited by Weenie Pooh
  • +1 2
Link to comment
7 hours ago, Braća Strugacki said:

senzori, čipovi - mnogi od njih moraju praktično da budu u faradejevim kavezima

 

oni se najčešće proizvode od plastike u kojoj su vlakna koja sprečavaju da razni elektromagnetni talasi stignu do mesta gde bi smetali

 

sa svakom daljom komplikacijom dizajna se broj ovakvih delova uvećava, svako obećanje da će auto od sutra da radi sam operaciju X ili Y je isuviše rizična, zato što je svaka nova funkcija skup novih rizika koje je potrebno dodati na prethodne

 

broj delova koji su funkcionalno bitni se povećava eksponencijalnom brzinom, a zato su nemački tenkovi izduvali protiv ruskih u WW2

 

dok sam vozio 200D, ako stane, skinem filter za gorivo, ako nemam rezervni, tutnem crevo direktno, ko ga jebe, neće da bude ništa strašno. purnja dizel, ali ide

 

ma šta dizel, ide na sve što sipaš unutra, odradiš ponekad malu generalnu, ponekad veliku i pređeš bar milion km

 

sada mogu samo da sednem pored auta i da plačem ako se nešto desi

Od kultnoga Golfa dvojke do danas neki napretci na autu a da ih vozač primjeti su: (idem koliko je meni važno)

- Klima, slava joj i milost

- Parking senzori (sad ih ugrađuju za 100 EUR)

- Servo da se ne bilduješ kad parkiraš (postojao i tada, sada standard)

- One drangulije oko navigacije (sad su Anroid sa ugradnjom, bluetutom  i svakakvim čudima 200 EUR, ima za skoro sve modele)

- ABS znači

- Tempomat koji nemaš đe u CG upalit :).

Cijene kola nestvarno veće ne samo zbog inflacije nego i u odnosu na prosječne plate.

Uvaljuju nam svakako kirbije.

Kod nas u Titograd ima dosta električnih taksija. Za električna kola besplatni punjači, pa se ljudi preorijentisali. Neki Turčin otvorio Tesla Taxi i poziva se aplikacijom. Ona veća Tesla je odlična. Manja, kao da se u Golfa voziš. Bolji električni Nissan od nje (drugi električni taxi u PG)

Kad smo kod ekologije... Koliko će se struje trošit kad svi pređu na eketrična kola i koliko je zagađenje od proizvodnje te struje? 

Tesla čija je kapitalizacija veća od kompletne globalne auto industrije, a proizvodnja kola kao trećina godišnje proizvodnje Toyote Corola. 

VW ih stigao sa proizvodnjom električnih auta.

Musk genije. Svoga PR svakako jeste. To što je on postao najbogatiji na svijetu posledica je ljudske retardiranosti, upliva neobrazovanih na market tokom Covida, i primjer je kuda nas vode društvene mreže.

Edited by milfisland
  • +1 1
Link to comment
15 hours ago, Sammael said:

Baterije imaju rok trajanja a cena zamene nije mala. Za Model S zamena baterije košta 12-15 hiljada dolara 

Па то сам и написао, батерија је технолошки скупа, АЛИ, ипак неколико пута јефтинија него пре 10 година, тај тренд појефтињења ће да се настави неминовно. Мора да прође "пионирско доба" неке нове технологије да би се развила да буде приступачна за све.  У једном моменту имаћемо ауто који акумулира соларну енергију, не троши скоро ништа од опипљивих енергената, а практично је некварљив, само му се замени батерија једном у пуно година. 

Link to comment

Da li je električni auto uopšte revolucionaran? Ili će revolucija biti nestanak automobila kao statusnog simbola?

 

https://www.fastcompany.com/90804313/why-car-companies-should-fear-the-golf-cart

 

 

Christensen and his colleagues wanted to see whether Tesla really was as disruptive as its boosters claimed.

 

Their conclusion: an emphatic No. Rather than creating a new, low performance product to undermine incumbents, Tesla was providing “incrementally better performance at a higher price,” which Christensen labeled a sustaining innovation rather than a disruptive one.

...

As they grow more expensive, U.S. cars are also getting bigger, which accentuates their urban disadvantages (have fun squeezing your elephant-length Ford F-150 Lightning into a downtown parallel parking spot). Again, this is a trend likely to compel more people to wonder whether a small vehicle might be “good enough” to replace at least one of their family’s cars. Disruption of the automobile market is becoming easier to fathom.

 

Dediu believes that evolving lexicons will be a telltale sign. “It’s over when language shifts,” he said, “when people—especially young people who are edgy and cool—start talking about ‘scooting’ and ‘riding,’ activities that have nothing to do with cars.”

 

 

  • Hvala 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...