Jump to content
IGNORED

Tehnika i civilizacija


eumeswil

Recommended Posts

12 minutes ago, Weenie Pooh said:

Njega svesno odstranjuju kako bi mogli da nesmetano maštaju o utopijsko-distopijskim kombinacijama budućnosti.

Jos je Mumford uocio pravilnost pojave utopija koje se mnoze u smutnim vremenima: Platon je svoju utopiju radio posle Peloponeskog rata i njena ostrina je verovatno barem delom prouzrokovana beznadeznim prilikama u kojima se Atina nasla posle poraza. U slicnom razdoblju nereda i nasilja i Thomas More zamislja svoju Utopiju kojom pokusava da premosti srednji vek i nove preokupacije i obicaje Renesanse, isto vazi i za notorne utopiste s pocetka 19. veka, a bice da i danas imamo nesto slicno, uz bitnu ogradu da je - za razliku od nekadasnjih malih, relativno izolovanih zajednica - danas, zbog narasle populacije, svaka utopija, ma koliko dobronamerna i humana :isuse: bila nuzno, po prirodi stvari okrenuta uzem sloju, elitama ako neko vise voli...

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, Weenie Pooh said:

Ne znam kako miriš tu brigu o "krizi spiritualnosti" sa slepom verom u tehnološki napredak.

Говорио сам о техници преношења знања и о умрежавању планете. Знања се сада преносе екстремно брзо, као никад. То није вера, то мора да произведе невероватне пробоје. Заборавља се да је пре само 20 година добра, научна капитална књига, била драгоценост,  и у смислу знања, и у смислу материјалног трошка да се дође до ње, макар је читали и у јавној библиотеци. Са друге стране, и наменски је приметио да научна фантастика више не прати науку, руку под руку, него да прелази у епску фантастику, немаш "кризу спиритуалности", него кризу "научног атеизма", људи беже у њу ејџ или се враћају старим обрасцима (православље, католицизам, шаманизам, итд)  , али не прихватају да је рационалан свет све што постоји.  Наука нуди нека решења типа: адаптирајте се, пијте антидепресиве,  идите на психотерапије, итд... Са друге стране рационалност каже, угађајте себи: путовања, храна, секс, пиће, дрога, спорт, теретана ... И онако живот нема неки нарочити смисао јер је све реално и рационално, па су анимална уживања главни смисао живљења... Више није питање да ли ће до благостања доћи, свакако ће доћи, више је питање - шта са тим, на шта то благостање употребити, слично је било са Римском империјом на врхунцу развоја, имали су сва цивилизацијска достигнућа из антике, хедонизме свих врста, али нису имали духовни правац. 

  • +1 1
Link to comment
  • Tpojka changed the title to Tehnika i civilizacija

Ne prenose se ekstremno brzo znanja nego informacije, a one mogu da budu sadržajne ili ne, relevantne ili ne, vredne pažnje ili potpuno đubre. Imaš pravo jednom da pogađaš kojih je više i to na bilo kom planu, uzeo medijski sadržaj ili naučne radove.

 

Idealizovati pristup informacijama, zamišljati da kvantitet prosto mora da izrodi kvalitet po tamo nekom zakonu velikih brojeva - to je čisto sujeverje. Isto važi za idealizaciju koncepta veštačke inteligencije, kao da su aktuelni problemi nerešivi samo zbog nedovoljne procesorske moći - kad bismo mogli brže da crunch numbers sve bi bilo sjajno, što će uskoro i biti jer, znate, Murov zakon™ nalaže da će se broj tranzistora po čipu duplirati svaka 24 meseca... :yawn2: Ukratko, ja bih se uvek pre kladio na entropiju nego protiv nje.

 

Nešto drugo je meni zanimljivo. Žališ se načelno na nedostatak duhovnosti, značenja, smisla u ljudskom životu... a u isto vreme polažeš nade u tehnološka rešenja, ceniš da beskrajno gomilanje informacija ne može da ne da rezultate ("u svim oblastima"). Kako je moguće imati ta dva stava istovremeno?

 

Ako entropijske kognitivne barijere ne postoje, ako je u bukvalno sve moguće proniknuti sa dovoljno vremena, informacija, i računarske moći, onda zašto brinuti o spiritity deficitu? Samo je pitanje vremena kada će to neko ishakovati i ponuditi upotrebljjivo rešenje, verovatno će čak biti market-ready!

 

A ako je Značenje sa velikim Z zaista pitanje svih pitanja, ako nas nešto baš fundamentalno deli od transcendentalnog sjedinjenja Subjekta i Objekta, onda odakle vera u naučno rešenje tog suštinski nenaučnog problema?

 

Nadam se da nije previše nejasno ovo što pitam. Ne zajebavam se, iskreno me zanima kako miriš u glavi to što meni deluje kao popriličan paradoks.

  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment

Не жалим се на недостатак духовности, сада постоји шведски сто духовних праваца, углавном пролазних и помодарских, само констатујем да још није никао озбиљан духовни покрет за  епоху научног напретка и изобиља. У недостатку тога Маскове фантазије да ће населити Марс делују као сјајна замена за религију. И комунизам је имао сличан религијски транс: само да прегурамо још три-четири петолетке и стиже нам савршена будућност, скоро па земаљски рај.  Волим технолошки напредак и радује ме, сва та сокоћала ми омогућавају да имам више времена да седим поред поточића и да слушам жубор, ето за тако неке једноставне ритуале који су мени замена за религију, за које не бих можда имао времена да им се препустим пуним бићем, да живим у неком другом добу. Ја бих да се техника, уметност и спиритуалност споје у једно, да животи људи буду мање баналност, а више уметност и духовност, али то је само моја фантазија, не значи да ће нас дух времена одвући у том правцу. У сваком случају људским бићима, поред технике која омогућава лепше и лакше егзистирање на планети, опстанак и умножавање, потребна је такође креација и љубав, да буду бића стваралаштва и инспирације. 

Link to comment
1 hour ago, Duhovnost, ljubav i med said:

Ја бих да се техника, уметност и спиритуалност споје у једно

 

Onda nema brige, upravo se u tom pravcu ide:

 

your-guide-to-ai-art-styles.png

 

original.jpg 

 

IMG_6269.png

 

Ako mene pitaš ovo je šareno, reciklirano, nasumično generisano đubre, a potraga za značenjem i inspiracijom unutar mašina koje smo sami sklepali je vrhunski solipsizam.

 

Ako pitaš stručnjake, reći će ti da je to jedinstveni spoj tehnologije i umetnosti, a i duhovnosti ako im daš malo više vremena pa krenu da guslaju o kreativnoj veštačkoj inteligenciji i tome kako postaje nemoguće razlikovati duh™ čoveka i mašine.

 

Link to comment

Можда се нисам добро изразио, не мислим да се "утопе" једно у друго, него да се допуњују, да нађу тачке спајања. На пример, сад имаш друштвене покрете који негирају модерност и науку, под паролом враћања некој измишљеној древности. Код мене то није супротстављено, имам три Астра Зенеке у свом организму, а и поред тога као Индијанац по шуми нађем шта год има од традиционалних дивљих "имунизатора", немам ту одсечну двојност у себи модерност / древност, него све то спајам. У мом начину размишљања нема супротстављања, само обједињавања, иако сам националиста истовремено сам и глобалиста и грађаниста, и ако сам чврсто за науку, истовремено сам и православац и модерни "шаман" и јунгијанац по неком специфичном начину сагледавања света око себе. 

Edited by Duhovnost, ljubav i med
Link to comment
On 8.11.2022. at 4:53, Mos said:

Tehnološki progres bez uporedne emancipacije stanovništva vodi u... pa vodi u ovo što živimo danas. Tehnokratiju, desenzitaciju, široko rasprostranjeni manjak empatije i generalno udaljavanje od humanizma. Njih dvojica su odlični primeri hladnih i otudjenih osoba koje su mogle verovati u to. Da ne pominjem druge inovatore, koji su nam doneli dinamit, atomsku bombu i slične inovacije za koje nismo zreli.

 

On 8.11.2022. at 16:52, Mos said:

 

Humanizam nije mrtav, samo je nevidljiv u poplavi click bate-a i konstantnog sipanja ljudima u glavu da je bolje ako ne ispadnu budale u društvu bez vrednosti. Takodje, nisu mrtvi svi oni naučnici koji rade na probojima u milion oblasti za poboljšanje ljudskog života. Evo, ja sam živ primer toga. Samo, to što imamo telefone, vozimo ludačke automobile, vejpujemo i svajpujemo i provodimo sate u svadji sa drugim ljudima online ne znači da je ovaj konkretni napredak dobar. Dobro je što će mojoj kevi da ugrade jednog dana veštački kuk, ali nije dobro što dobija 10x dnevno poruke o ravnoj zemlji, lizardima, silva metodu i ostale čarolije. Nažalost, puno tog tehnološkog napretka se svelo na prosto i jednostavno smeće koje cirkuliše, krade ljudima vreme i puni glave teorijama. Ja to ne mogu da vidim kao napredak ako ljudi nisu naučeni i obučeni da koriste svu tu tehnologiju, a u isto vreme se treniraju da budu bezosećajni konzumeri sadržaja koji onda treba da im kreira tupava mišljenja. Možemo ti i ja i ostali to da gledamo kao osobe koje su naučile kako tehnologija funkcioniše, pa nas ne dotiče jer biramo šta gledamo/slušamo ali ipak imamo neku odgovornost da kažemo kvarnjaku da je kvarnjak i lažnjaku da je lažnjak. Naročito ako se predstavlja kao genije koji će spasiti svet.  

 

Које је решење по твом мишљењу?

"Диктатура рационализма" или нешто друго? 

Може ли се уопште спречити људско биће да поступа ирационално у неким аспектима живота? 

Да ли сви људи, најширег образовања, са развијеним критичком мишљењем, не праве неке ирационалне изборе и да ли је ирационалност увек лоша?  Ко зна колико је паметних ствари смишљено из ирационалних порива, а ко зна колико је маштовитих концепата пропало због робовања рационалном сагледавању стварности.... Како објашњаваш да је неко завршио Титов државни факултет, у Титово време, добрим делом живео у време рационализма, уме да разликује науку и шарлатанство, али сада категорички тврди да вирус не постоји - то је нешто у особи, неки кврц, нема везе ни са системом, ни са временом, ни са мобилним кликтањем, само што смо постали свеснији колико су људи ирационална бића, раније смо мислили да су сви рационални у истој мери колико смо и ми. А опет, у сваком човеку лежи неки "кврц". 

Link to comment
  • 2 weeks later...
14 hours ago, Weenie Pooh said:

 

 

А овај што реплицира Маску, по чему тачно је стручан за аутомобилску индустрију? Прво, тешко је установити да ли је то уопште стварнопостојећа особа (уместо личне фотографије Џим Кери из неке бизарне сцене у филму "Детектив за кућне љубимце") , теоријски то може бити бот кинеске ауто индустрије или неко аутентично лупетало. Али ето, добио је 3500 лајкова, шерује се, добио је свој минут славе, био је дрчан, псовао, добио своју чашицу лажног самопоуздања, па се после оглашавај на таквој мрежи где може сваки лузер да буде врхунски критичар свих области живота. 

1 hour ago, mustang said:

Antifa najavila napade od veceras na tesline lokacije, pocev od portlanda. A gde drugo...

Из разлога? Што баш на ту компанију? 

 

  • -1 1
  • Tužno 1
Link to comment
35 minutes ago, Duhovnost, ljubav i med said:

А овај што реплицира Маску, по чему тачно је стручан за аутомобилску индустрију? Прво, тешко је установити да ли је то уопште стварнопостојећа особа (уместо личне фотографије Џим Кери из неке бизарне сцене у филму "Детектив за кућне љубимце") , теоријски то може бити бот кинеске ауто индустрије или неко аутентично лупетало. Али ето, добио је 3500 лајкова, шерује се, добио је свој минут славе, био је дрчан, псовао, добио своју чашицу лажног самопоуздања, па се после оглашавај на таквој мрежи где може сваки лузер да буде врхунски критичар свих области живота. 

 

Potrebno je biti "stručan za automobilsku industriju" da bi se reklo da je beta testing na autoputu sumanuta ideja?

 

Ekstreman nivo voljne zatupljenosti je potreban da bi čovek branio Muska od svake kritike ad hominem manevrima tipa "ko zna, možda je ovo bot kineske auto industrije".

 

Srećom po sve nas, Elon opet samo masno laže - naravno da ne testira javno FSD jer niti poseduje  dozvole za to niti poseduje full-self driving sistem. 

 

U pitanju je samo softverski dodatak koji asistira pri parkiranju i menjanju traka, a košta skromnih $15,000 :hail: Ovce, u red za novu turu šišanja.

 

  • +1 4
  • Hvala 1
Link to comment
20 minutes ago, mustang said:

 

 Verovatno su pozivali na nasilje. Vec je rekao ko god bude ima da bude suspendovan (pretpostavljam trajno). 

 

Ne znam tacno, istrazi na tviteru pa nam javi

Тренутни Масков твитер статус је: "тражим савет у погледу културних ратова". :nobles: Затим тврди да је културно неутрално, ни лево, ни десно, у конвенционалном значењу тих појмова. Мислим да у срцу говори истину. Али,  пошто је његов 18-огодишњи син најавио хируршку промену пола, мислим да га је то гурнуло да на културном плану буде ближи десничарима. 

 

13 minutes ago, Weenie Pooh said:

 

Ekstreman nivo voljne zatupljenosti je potreban da bi čovek branio Muska od svake kritike ad hominem manevrima tipa "ko zna, možda je ovo bot kineske auto industrije".

 

О аутомобилима не знам ништа, возим их често, јер морам, јер је вожња део опште културе, али немам три благе везе ни о класичној аутомобилској технологији, ни о новинама у њој. Али знам да се то не решава на твитеру, да постоје законске регулативе и да постоји конкуренција, и регулативе и конкуренција те онемогућавају да радиш баш све шта хоћеш. 

  • -1 1
  • Tužno 1
Link to comment
9 hours ago, mustang said:

Samo :lolol: 

 

Malo vozi, malo parkira....asistira.... dok ti gledas. Dobar asistent, ocu i ja takvog :D

 

A to sve radi tako dobro da ti u ugovoru stoji da moraš konstantno da držiš ruke na volanu i noge nad pedalama.

 

Mislim, teoretski možeš i da pustiš da te sam vozi ako si hrabra... samo što time Teslu oslobađaš svake odgovornosti ako te zakuca u zid.

 

  • +1 3
  • Hvala 1
  • -1 1
Link to comment
On 16.11.2022. at 22:46, Kenji said:

 


George Hotz: Fully Self-Driving Cars Are a 'Scam' and Silicon Valley 'Needs To Die'

Ako sam dobro shvatio iz citirane reportaže, bilo je u planu da Tesla bude vožena sa dva asistenta.

Link to comment
7 hours ago, Weenie Pooh said:

 

A to sve radi tako dobro da ti u ugovoru stoji da moraš konstantno da držiš ruke na volanu i noge nad pedalama.

 

Mislim, teoretski možeš i da pustiš da te sam vozi ako si hrabra... samo što time Teslu oslobađaš svake odgovornosti ako te zakuca u zid.

 

 

Imas li na svom autu line assist i crusing control? 

 

(Sad sam u boa modu ala leia :D:heart:)

Edited by mustang
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...