Jump to content
IGNORED

Stanje u IT sektoru


Svarog

Recommended Posts

5 hours ago, Svarog said:

 

Tekst je, zapravo, prilično dobar.

 

Odnos cena:kvalitet kod nas je užasan. I većina ljudi kod odabira posla ne dobacuje dalje od razmišljanja o plati. Ali je isto tako istina da smo jahali globalni talas i teško da smo mi, lokalno, mogli nešto drastično bolje sa oblikujemo (ovo što priča o product firmama i end-to-end delivery). Jako je teško odavde probiti se sa proizvodom ili dići novac kao startup ("pametan" novac koji donosi i ozbiljnu podršku VCa).

bas to,ali to bi trebao da bude vid razvoja drzave. Poljaci i Cesi vec imaju dosta startupaova koji imaju prozivod(i to ozbiljan),Portugal ima 7 unicorn-a,tako da je tamo sve bolje. Mi nismo deo EU finansijjskog sitema i to otezava naravno pristup novcu.

Link to comment
13 hours ago, radisa said:

 

 normalno da ima neki broj prodavaca muda za bubrege... 

 

 

:rozle: neki smo celu karijeru napravili na ovome 

 

@dragance

Edited by noskich
  • Wub 1
Link to comment
On 18. 6. 2023. at 8:55, Svarog said:

 

Tekst je, zapravo, prilično dobar.

 

Odnos cena:kvalitet kod nas je užasan. I većina ljudi kod odabira posla ne dobacuje dalje od razmišljanja o plati. Ali je isto tako istina da smo jahali globalni talas i teško da smo mi, lokalno, mogli nešto drastično bolje sa oblikujemo (ovo što priča o product firmama i end-to-end delivery). Jako je teško odavde probiti se sa proizvodom ili dići novac kao startup ("pametan" novac koji donosi i ozbiljnu podršku VCa).

Bem li ga - meni nije rekao apsolutno ništa novo.

 

Konsultantske Firma prodaje juniora za seniora ili više sati nego što isporuči, woow, ko da su se Srbi prvi toga setili. Ko je jednom radio sa bilo kojim konsultantima  već zna da je to standard ponašanja, od velike četvorke do nekog srpskog outsourcera.

 

(Jedini izuzetak tu mogu biti malecke konsultantske firme  koji znaju da isporuče kvalitet i cenu)

Link to comment

Ja sam bio na receiving strani gdje me firma "prodala" (i moj tim) kao WebSphere Integration Developer eksperte, a mi tek uradili jednu "hello world" aplikaciju 🤣

A da ne pričam o svojim iskustvima u drugim firmama kasnije sa "ekspertima" koje su nam isporučivali Infosys i slične konzultantske kuće. 

 

Tako da se 100% slažem da nisu Srbi to izmislili a ja od tada u širokom luku zaobilazim konzultantske firme, mnogo više uživam u "product development"-u.

Link to comment
15 hours ago, Sammael said:

Stoji sve ali mi je toliko iritantno... bio sam na receiving strani toga da plaćaš seniore a dobijaš juniore :isuse:

 

Možda i jeste dobili seniore jer vidim da se u nekim kompanijama titula seniora dobija kad se "odsedi" npr 5 godina u firmi, a ne po znanju i radu.

Pa viđam mediore (čak i neke vredne juniore željne znanja) koje bih radije imao u timu nego takve seniore.

Za te titule treba uzeti u obzir znanje i veštine pojedinca a ne samo godine radnog staža.

Link to comment
18 minutes ago, Have_Fun said:

 

Možda i jeste dobili seniore jer vidim da se u nekim kompanijama titula seniora dobija kad se "odsedi" npr 5 godina u firmi, a ne po znanju i radu.

Pa viđam mediore (čak i neke vredne juniore željne znanja) koje bih radije imao u timu nego takve seniore.

Za te titule treba uzeti u obzir znanje i veštine pojedinca a ne samo godine radnog staža.

 

A koja je to struka gde makar kakav si mozes da postanes senior posle 'chitavih' pet godina staza?

  • +1 1
Link to comment
8 hours ago, red star forever said:

Ja sam bio na receiving strani gdje me firma "prodala" (i moj tim) kao WebSphere Integration Developer eksperte, a mi tek uradili jednu "hello world" aplikaciju 🤣

A da ne pričam o svojim iskustvima u drugim firmama kasnije sa "ekspertima" koje su nam isporučivali Infosys i slične konzultantske kuće. 

 

Tako da se 100% slažem da nisu Srbi to izmislili a ja od tada u širokom luku zaobilazim konzultantske firme, mnogo više uživam u "product development"-u.

 

Sve je počelo od trenutka kada se pojavila "fullstack" titula.

Link to comment

Pa zapravo do pre 15god svi developeri su bili fullstack u smislu da su svi radili sve, uopste nije bilo podele na be, fe, mobile developere. Jedino je mozda postojao ActionScript kao skroz fe. U jednom trenutku je zbog obima posla doslo do prirodne podele, uz pojavu raznih alata i jezika. Mada uz razvoj svih jezika i alata danas svaki developer i jeste fullstack, koncepti su zapravo isti na svim platformama. 

Inace informacija je da i druge vece firme, da ih ne imenujem, imaju ogroman broj ljudi na benchu, stotine, plus je dosta i prestalo da zaposljava jer se u aprilu pojavio ogroman broj ljudi na oglasima. 

  • +1 2
Link to comment

S obzirom da sam ja taj koji je konsultant, ne mogu da se ne složim... I što je veći tim, to je veće laganje... Imao sma projekat gde su mi dali, da zajedno sa mojima, vodim još 5, kao seniora, iz mnogo veće firme nego što je moja... Actualy, jedna devojka je bila ok, ostali, budi bog sa nama, nisam zano šta da im dam da ne useru...

 

Doduše, imali smo i mi u firmi promašaja, zaposliš čoveka sa 25 godina staža, ok reference, deluje da razume sve, i onda... Pa recimo da više ne možemo da ga pošljemo bukvalno ni kod jednog klijenta, jer gde god je bio zajebao je nešto... I on bi se svugde vodio kao senior, jer, jbt 25 godina radi... Imamo i kolegu, 12 godina u firmi, mogao je sto puta da laže ljude da je senior, ali, jbg, nije, i on je svestan toga... Relativno korektno uradi šta je u njegovim mogućnostima, i svi smo sretni...

 

Ima tu još jedna stvar, ljudi imaju pogrešnu percepciju sebe... Često misle da više vrede nego što stvarno vrede, i onda traže poslove iznad svojih mogućnosti, neko ih zaposli, i onda bude sranje... Imali smo kolegu, koji je došao i rekao, a "onaj tamo ima veću platu od mene, on kurcu ne valja", a čovek jeste malo no svoju ruku, ali zna da završi posao od početka do kraja, žonglira i sa klijentima i sa zaposlenima i sa poslovne strane je i više nego dobar... Kaže se ovom što se buni, 'ajde odradi samostalno jedan (lagan) projekat, pa da vidimo... Usere motku, naravno, posle se to popegla, ali ovaj ode iz firme, jer ga niko ne poštuje™...

 

Mi smo mala firma, razmišljali smo jedno vreme, čak da budemo još manja, iskreno, meni lakše da nemam nikog, nego da imam nekog neepouzdanog, ko je dva puta video sistem, ali misli da zna sve... Ili da ga zaposlim kao seniora, a on me zove svakih pola sata, samo da pita nešto... To, jbg, nije senior...

  • +1 3
Link to comment
1 hour ago, Mel said:

 

A koja je to struka gde makar kakav si mozes da postanes senior posle 'chitavih' pet godina staza?

 

IT je specifican jer to koliko ces da napredujes je bukvalno jedino ograniceno tvojom zeljom da ucis i radis i kolicinom vremena koje imas na raspolaganju.

 

Vestine koje treba da naucis mozes naci na internetu u neogranicenim kolicinama i do nenormalnih dubina tako da je bukvalno samo pitanje koliko sam zelis da izdvojis vremena da ih ucis. Npr. kad sam kao junior isao na trening za VMware, High Availability feature je objasnjen u jednom paragrafu. Par godina kasnije, iz dosade ili radoznalosti nabasah na blog lika koji je programator za taj feature u VMware-u i koji u najstinija crveca objasnjava kako ceo proces funkcionise na jedno 20 strana. Da li sam mogao da prezivim i radim bez svog tog znanja? Naravno. Da li mi je znacilo? Apsolutno, jer u onih 1% slucajeva kada se feature ponasa neocekivano, to nije zato sto je poludeo program vec jer ti nemas znanje o tome kako ce reagovati u svim mogucim scenarijima. Neko ce reci, zato postoji vendor support pa njih zoves kad se sranje desi ali dubina znanja ti omogucava da sprecis da do sranja uopste dodje sto opet puno znaci za kompaniju za koju radis. Otisao ja u digresiju kao neki deda, but you see the point :) 

Sto se tice iskustva, posto je neverovatan nedostatak (kvalitetnih) seniora, menadzeri su mnogo skloniji da zahtevne projekte dodele onim juniorima koji su pokazali da brzo uce i da su motivisani, sto tim juniorima daje mogucnost da steknu ogromno iskustvo mnogo brze nego sto je to slucaj u nekim drugim granama privrede.

 

Tako da sve zavisi... imas npr. ljude koji provedu 10-15 godina u ITu i i dalje su u sustini juniori i isto tako imas ljude koji rade kao blesavi i onda napreduju nekim nenormalnim brzinama.

 

Npr. imam kolegu linuksasa, klinca koji je pre dve godine dosao pravo sa faksa. Mali je prvo izuzetno pametan, drugo zeljan rada (pa je menadzer jedva docekao da mu uvali gomilu stvari da radi a i mi iz drugih timova smo prepoznali koliko je dobar pa ga cimamo non stop za razne projekte) i trece lud za ITjem pa svaki slobodan trenutak koristi da uci (svaka nasa prica o tome ko sta radi za vikend se svodi na to kako ja ladim jaja a on radi na home labu u svojoj gajbi ili prolazi najnoviji kurs koji je nasao na udemiju). On je skoro unapredjen pravo iz juniora u lead inzenjera. To mozda nekom sa strane deluje preterano brzo ali veruj mi, pre bih bilo koji posao radio sa njim nego sa njegovim mnogo iskusnijim kolegama.

 

  • +1 6
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...