Jump to content
IGNORED

Stanje u IT sektoru


Svarog

Recommended Posts

1 hour ago, Tpojka said:

 

Riješeno, postaću ponosni vlasnik. 

 

Sad si izgubio izgovor za bar sat dnevno sto si pre cekao na komp. ;)

 

Srecno i da ti se brzo isplati. Napisi kasnije neke utiske iz dev ugla.

 

  • Hvala 1
Link to comment
On 20. 6. 2023. at 7:00, radisa said:

Inače, SAP je jako failovao sa analytic alatima,  PBI če pojesti SAC kao dete čokoladu... Savaki projekat u poslednjeih godinu dana je: "kakav je mogućenost integracije SAP i PBI"... Počeo sam da razvijem alterantivne metode za povezivanje, jer je SAP naravno zakomplikovao sve, do nemogućnosti korišćenja.... :(

Ja sam prikacio svoju PBI aplikaciju preko SAP BW PRD i sljaka odlicno. 

 

Malo offtopic - SAP Cloud Analytics iz dzouk bre, kao i sam SAP, stoga sam i krenuo da razvijam svoju aplikaciju u PBI (ne radim u IT, vec sam korisnik SAP). A prije 7-8 godina bio na SAPPhire konferenciji gdje je Hasso Plattner proglasio smrt Excela kao nepotrebnog za analizu podataka pohranjenih u SAP, jer ce S4/HANA i in-row-computing (ili in-memory computig, ili tako neki buzzwod) sve to rijesti.

 

I tako, deceniju kasnije, ne da ne moze, vec sam sa Excela morao preci na PBI, jer jebeni SAP nije bitno uznapredovao za 20 godina. Recimo ako hoces odstampati purchase order ili sales order, treba ti 7-8 postupaka, kao i prije 25 godina.

 

A o cisto cloud-based proizvodima (Ariba, Concur) tek ne treba govoriti. Kako to jos uvijek opstaje, meni nije jasno.

 

Link to comment
48 minutes ago, Peter Fan said:

Ja sam prikacio svoju PBI aplikaciju preko SAP BW PRD i sljaka odlicno. 

 

 

 

Šljaka, dok ne pokušaša da prebaciš malo veću količinu podataka, ili mašlo više atributa kako bi mogao da radiš analizu, a koristiš (kako SAP preporučuje) Query... Pošto je engine u BW-u za query bazairan na ABAP-u, prilikom ekstrakcije podata za PBI, kreće da failuje, već na par stotina hiljada slogova...

 

ALi, ako gađaš direktno bazu ili direktno ADSO, onda radi kao sat... Lepo napišem calcview na nivou baze, podmetnem i voila, ekstrakcija koja traje sat vremena, završi se za 5 minuta, ako i toliko... I ne, nemoguće da u SAP-u ne znaju da Query ubija, ali tačno ih zabole...

 

Inače, sve se slažem sa tobom, budala koja misli da natera korisnika da koriste SAC kao jedini reporting alat, je, pa, budala... Jbg, moj naveći klijent, koristi PBI + Analyses for Excel i to radi savim OK... Na SAC su se samo nasmejali...

Edited by radisa
  • +1 1
Link to comment

Drugari kontaktirao me VMware za poziciju Technical Adoption Manager. Koliko vidim u pitanju je neki sales/technical sales. Sad VMware je moja pasija ali ja sam vise inzenjerski tip, plus tu gde jesam imam bas dobro okruzenje i nisam zeljan da izgorim na poslu pa se pitam dal uopste da krenem u pricu sa njima. 

 

Jel zna neko nesto o ovakvim poslovima?

Link to comment

Ja sam do sada radio sa TAMovima iz RH i Atlassiana ali to su bili technical account manageri. Oni su dolazili kada bi mi totalno zaglavili. Uglavnom su bili od velike koristi. Isto smo imali sa njima odredjen broj dana godisnje gde bi oni dosli i pomagali bi generalno sa arhitekturom i adaptacijom. Generalno nisu pushenovali neki preteran sale tako da  je bilo bas ok.

 

Ako si vec u toj oblasti ne cini mi se losa prilika.

  • Hvala 1
Link to comment

Ako je u pitanju neka tehnicka ekspertiza to je super. Sales bas nije moj fah. Sad citam opis detaljnije, deluje kao istureno odelenje kod korisnika, neko ko je tu da ih prati, savetuje, ispunjava zelje etc... nadam se samo da se ne ocekuje da im se uvaljuje i sto im treba i sto im ne treba, to bih prepustio sales timu. Ono sto je isto lose je sto znam da je VMware kancelarija u BGu bas malena i da skoro svi rade od kuce ili sa terena (kakva je i ova rola u principu). Morala bi da bude bas dobra kinta u pitanju da napustim sadasnje okruzenje.

 

Inace riba koja me je kontaktirala je "Diversity and Inclusion Advocate". Ima da joj napomenem da sam debeo, nikad se ne zna, mozda imaju kvote za large people :tongue:

 

 

  • Haha 3
Link to comment
  • 1 month later...

Kao neko ko je u prošlom životu bio do balčaka zaglavljen u održavanju velikih mail servera, znam iz prve ruke jako dobro koliko je u današnje vreme komplikovano održati pristojan deliverability za transakcione mejlove, i situacija postaje sve gora iz dana u dan. Dan kad sam prestao da budem zadužen za sve to slavim kao svoj drugi rođendan.

 

Šalu na stranu, ovo je neprofesionalno na toliko mnogo nivoa. Mejlovi možda i jesu završili u Spam folderu (mada vidim na forumu neki tvrde da ih uopšte nikada nisu dobili, što ostavlja mogućnost da ovi jesu slali mejlove ali da su klijenti na svojoj strani imali podešen malo previše agresivan spam filtering), obično je praksa da se barem veliki (enterprise, jel'te) klijenti obaveste malo direktnije, nazove te account menadžer ili neko sličan i predoči ti neke stvari, a ima i drugih načina.

 

No dobro, zahvaljujući njima sam imao nekoliko vrlo masnih faktura za self hosted rešenje, tako da hvala im, potrošiće se adekvatno.

Link to comment

Naravavno. I da se prvo skine access sa servera i onda ceka mesec-dva pre nego se obrisu. Da ne pricam o potrebi za bekapima mozda i duze. Ovo je garant neki startup koji je prerastao sebe a ostao im nacin rada kao da su neki dev centar.

Link to comment

Što je najgore, prilično su ozbiljna kompanija, makar su to bili, u tadašnjoj firmi smo imali malo jači support kontrakt od njih i furali raznorazne InfluxDB kerefeke pre nego što je postao mainstream, i ako ništa drugo, inženjerski kadar im je bio fenomenalan, Support prosečan ali završavao je posao, sa Sales/BizDev ekipom nisam imao kontakte tako da ne znam kakvi su bili, ali to je sve jedna strana priče, a operacije su nešto sasvim drugo...

 

Uprkos tome što su US kompanije sve po redu izuzetno poslovne i uglavnom imaju vrlo ozbiljne BizDev timove, uvek se iznova oduševim kad se nešto ovako desi. Ovo bi se pre očekivalo od kompanija na istoku gde su ovakve stvari mnogo redovnija pojava, ali eto, dešava se i "najboljima". Za ovih 10ak godina koliko se profesionalno bavim ovim poslom, nagledao sam se svega na sve 4 strane sveta, ali ipak ostaje činjenica da US kompanije jako puno vode računa da se ovakve stvari ne dese, tako da mi ovaj slučaj baš bode oči.

 

Koliko vidim, još uvek nisu nigde objavili nikakav postmortem koji su obećali, diskusija na forumu je takođe zamrla a nema ništa korisno ni na blogu, bar ja ne vidim, tako da bi bilo vrlo zanimljivo saznati šta se dešavalo ispod haube i kako su stvari na kraju opegalne. Sve u svemu, boleće ih džep neko vreme sigurno.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...