Jump to content
IGNORED

Stanje u IT sektoru


Svarog

Recommended Posts

9 hours ago, x500 said:

Majkrosoft je najavio otustanje oko 5% radnika, odnosno 10.000. Vest sa DW.

 

Dosada, koliko sam pratio, radnike su otpustili: Meta/facebook, Amazon, Xiaomi i sada M$. 

Cini mi se da je i Google takodje otpustio deo ljudi

 

 

 

I Salesforce je otpustio oko 10% radnika, među njima i neke sjajne eksperte (poput ovog Edija dole u linku). Na stranu što im je način optuštanja krajnje kulovski - lik nije mogao jednog jutra da se daljinski uloguje na sistem i to je bilo to, layoff baby, bez ikakve prethodne najave. 

 

https://www.linkedin.com/posts/eddiewuerch_sqlfamily-foreverorange-activity-7017122463037751296-glIu/

 

Link to comment

Meni je vrhunska ironija to što mnoge kompanije koje sada otpuštaju i dalje aktivno regrutuju kandidate za razne pozicije.

 

Kod nas je do sada otkaz popilo samo 400 Indusa u Puneu, ali sam 100% siguran da je Bloomberg predviđanje tačno i da ćemo otpustiti oko 5% odnosno 3000 ljudi. 

 

Premda, koliki je attrition, možda nećemo ni morati...

Link to comment

Severance im je više nego korektan:

  • We’ll pay employees during the full notification period (minimum 60 days).
  • We’ll also offer a severance package starting at 16 weeks salary plus two weeks for every additional year at Google, and accelerate at least 16 weeks of GSU vesting.
  • We’ll pay 2022 bonuses and remaining vacation time.
  • We’ll be offering 6 months of healthcare, job placement services, and immigration support for those affected.
  • Outside the US, we’ll support employees in line with local practices.
  • +1 2
Link to comment
On 19.1.2023. at 8:20, Willow said:

 

I Salesforce je otpustio oko 10% radnika, među njima i neke sjajne eksperte (poput ovog Edija dole u linku). Na stranu što im je način optuštanja krajnje kulovski - lik nije mogao jednog jutra da se daljinski uloguje na sistem i to je bilo to, layoff baby, bez ikakve prethodne najave. 

 

https://www.linkedin.com/posts/eddiewuerch_sqlfamily-foreverorange-activity-7017122463037751296-glIu/

 

Ne treba zaboraviti da su mnoge IT firme imale suludi rast zaposlenih u poslednjih par godina.

 

Salesforce se duplirao od 2019te, a iako su otpustili tih 10% krajem 2022, opet su narasli za oko 10000 zaposlenih u odnosu na 2021

https://www.statista.com/statistics/1114224/employees-salesforce-worldwide/

  • +1 1
Link to comment

Meta slično, zaposlili su nenormalan broj novih ljudi.

Čini se da od najvećih igrača, Apple ipak najracionalnije pristupa svemu, od razvoja proizvoda pa na dalje…

Edited by mraki
  • +1 2
Link to comment
On 4.11.2022. at 11:47, bags said:

Sta biste izabrali kao Tech Lead za indeticnu platu:

 

1. Ucmala firma

 

2. Fancy firma sa sjajnim ljudima

 

 

1. Poslali manju ponudu i promenili uslove, ja trazio ono sto smo se usmeno dogovorili i sad jos uvek cekam , verovatno imaju jos nekog u procesu

 

2. Povukli ponudu pre mog odgovora

 

On 4.11.2022. at 14:33, bags said:

 

3. Imam jos zadnju rundu 25.11. sa trecom opcijom pa cu videti. Do 01.12. moram doneti odluku.

 

 

Imao jos jednu dodatnu rundu sredinom decembra. :isuse:

Rekli su javiti do 15.01 ali jos uvek nista.

Edited by bags
Link to comment

A oni znaju kolike su plate u drugim firmama, ja mislio da je to tajna :rolleyes:

 

Ovo stezanje kaiša liči na nešto slično kod ovih mojih pre tri godine, opao profit u jednom kvartalu za pola posto, potrebne promene, CAPEX/OPEX, smanji headcount, analitika je jako ličila na ovu. Posle par meseci opalila korona i zbog lude navale na sve onlajn sve se to zaboravilo, a i akcije skočile oxoxo i sad su svi srećni. 

  • +1 1
Link to comment
32 minutes ago, Miki_belavista said:

Alavi bankar ne zna mnogo tehnikalije. Ovo poredjenje je bez mnogo razuma,Google i jeste gledao da privuce najbolje inzenjere.

Al alavi bankar dobro poentira da su svi preplaćeni, ne samo najbolji inženjeri.

 

I sigurno je eksplodirao broj pozicija tipa "inclusion & diversity talent attraction coach."

Link to comment

Ne znam za ostale ali inzenjeri su verovatno in high demand zbog ovog buma IT startupova koji se desava vec par godina. Logicno je onda da veliki igraci moraju da se isprse ako zele da ostanu kompetentni. 

 

Meni smeta ovde nesto drugo a to je sto se ocekuje da profit shareholdera mora da bude veci od rasta plata, sto u sustini stvara drustvo koje je sve nejjednakije tako da glasam i za gender bias experte da dobiju vecu platu :)  

 

Screen-Shot-2020-01-08-at-5.06.47-PM.png

  • +1 2
Link to comment

Ne branim shareholdere, ali priča je komplikovana. Ako fondovi ne rastu, svi Ameri koji imaju 401(k) i slične planove su u žestokom sranju kad dođu do penzije. Mislim, i ovako su... ali ovako su više. 

 

Ceo sistem je potpuno neodrživ na duže staze. Mora nešto novo da se smisli.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...