Jump to content
IGNORED

Kriza svecke levice, one prave, radničke


Tribun_Populi

Recommended Posts

51 minutes ago, namenski said:

Nema druge: od komunista, gori su jedino antikomunisti.

Pogotovo oni koji su se presaldumili.

BTW, Marks u doba Pariske komune ima 50 i nesto godina: 1848, aktivno ucestvuje, ukljucujuci i neudobnetm barikade i Neue Rheinische Zeitung u nemackim revolucionarnim desavanjima i biva prinudjen da emigrira da se nikada vise ne vrati u Nemacku...

Sve je to luk i voda, detalji jedne biografije, manje-vise sporedni, ali zloba kojom ih plasiras je vise nego ilustrativna za ideolosku zatrovanost i zatupljenost sa sve junackom odbranom onog vucicevog ministra, koristeci populisticke postapalice kojih se ne bi postideli 1 Kurir ili Informer...

Zivo me zanima jesi li teorijetm koje ovde prosipas negde pocetkom 80-ih, dok si bio mlad i perspektivan student Ekonomskog fakulteta u Bg (da ne bude zabune, ovo nije zadiranje u RL, nego podatak koji si na forumu sam plasirao u vise navrata) srucio profesorima pravo medju oci, ne bi li razne Vlaskalice, Korace i ostale njima slicn priveo k poznaniju znanja...

Studirajuci besplatno na racun jednog propalog i besperspektivnog sistema?

 

Obaska sto si spao na Wiki... :D

 

A što tebi seva paja šta sam ja radio i gde sam studirao  i kome sam šta sručio među oči, a svakako nisam studirao početkom 80-ih. Mnogo te svrbi da čačkaš po tuđim RL životima, valjda profesionalna deformacija.

I to kad sam studirao nije bilo naravno "besplatno", tako nešto ne postoji. Sve su to moji roditelji sa više od 80 godina radnog staža platili. 

Inače ne komentarišem tvoje  logoreične splačine ali tupavo fantaziranje o mom privatnom životu hoću.

 

Link to comment
50 minutes ago, namenski said:

 

CRVENA

Crvena je krvca što kipi u nama;

Crvena je munja što oblak prolama,

Crveno je nebo kad se zorom smije,

Crven nam je barjak, što se gordo vije,

Crvena je mržnja u našim grudima,

Pa i gnev je crven što nas obuzima.

O, tirani, čujte, ne treba vam kriti

I osveta naša crvena će biti.

 

Коста Абрашевић, 1879 - 1898.

 

 

 

 

Najlepša u izvodjenju ex-yu hora, onako složno. :) 

  • +1 1
Link to comment
17 minutes ago, Luther said:

A što tebi seva paja šta sam ja radio i gde sam studirao  i kome sam šta sručio među oči, a svakako nisam studirao početkom 80-ih.

Potrazicu u svakom slucaju.

Ekonomisto...:lolol:

A jesi li im ipak sasuo da je Das Kapital 1 sranje, da su komunjare 1 izrodi, da je sve u svemu bljak, a?

Quote

Mnogo te svrbi da čačkaš po tuđim RL životima, valjda profesionalna deformacija.

Jacutm argumentaciju :isuse: nisam ni ocekivao: Kurir i Informer da ti pozavide, nivo je nivo ipak, svaka ptica svome jatu, taj rad, ide ti nemam primedbi...

 

Quote

I to kad sam studirao nije bilo naravno "besplatno", tako nešto ne postoji. Sve su to moji roditelji sa više od 80 godina radnog staža platili. 

Aaaaa, nista socijalizam, nista besplatno skolstvo, zdravstvo, nista sistem: sve sa onih cuvenih 10 prstiju?

Da se komunjaretm ne dosete, a?

 

Troskok bre.

 

 

 

Link to comment

@Luther

 

Vini može samo da bude ideolog bivanja najpametnijim za tastaturom, a revolucije svakako ne, čak ni u parku ispred zgrade, a kamoli one svetske.

 

Ima ona fora iz Adrijana Mola, kad mu se roditelji razvode i on ih čuje kako kažu jedno drugom - moramo da se dogovorimo kome Adrijan neće da pripadne. I posle se misli - mora da su nešto pogrešil, valjda kome ĆU da pripadnem...

 

Tako siroma Vini, ti ga guraš u revolucionare, ja ti ga vrćem kao neolib cinika. Od nemila do nedraga.

Link to comment
39 minutes ago, Turnbull said:

@Luther

 

Vini može samo da bude ideolog bivanja najpametnijim za tastaturom, a revolucije svakako ne, čak ni u parku ispred zgrade, a kamoli one svetske.

 

Ima ona fora iz Adrijana Mola, kad mu se roditelji razvode i on ih čuje kako kažu jedno drugom - moramo da se dogovorimo kome Adrijan neće da pripadne. I posle se misli - mora da su nešto pogrešil, valjda kome ĆU da pripadnem...

 

Tako siroma Vini, ti ga guraš u revolucionare, ja ti ga vrćem kao neolib cinika. Od nemila do nedraga.

 

Gle, vidi sta kaze Gresni Vasilije:

 

"Nemojte podržavati mere uperene protiv standarda običnih ljudi. Protiv tih stvari treba biti principijelno, u ime ono malo pristojnosti što je ostalo u ovoj zemlji."

 

 

Meni nekako iznenadjenje koje bitke bira Turnbull u svom povratku na PPP.

Terciranje Luther-u.

Zanimljivo.

  • +1 5
Link to comment
4 minutes ago, Braća Strugacki said:

Ne vidim ništa čudno.

 

Ja vidim.

 

Cudno je kada se 1 levicar vrati posle par godina odsustva da troluje narativ o revoluciji. Moze se to kritikovati, i jeste busan narativ politicki na dosta mesta, ali politika je, pre svega, pitanje prioriteta i naglaska.

 

 

Link to comment
7 minutes ago, Budja said:

Gle, vidi sta kaze Gresni Vasilije:

 

"Nemojte podržavati mere uperene protiv standarda običnih ljudi. Protiv tih stvari treba biti principijelno, u ime ono malo pristojnosti što je ostalo u ovoj zemlji."

 

Pa koje to mere protiv standarda običnih ljudi podržava? :unsure: Zabranu štrajka američkih železničara nije ni komentarisao, a kamoli podržao.

 

Vidiš da dolazi među nas kao Hrist među grešnike, da nam (na lošem francuskom) objasni kako smo budale, cinici, i deca koju roditelji ne žele.

 

Ne baš svi, doduše, ovog puta sam mu samo ja na tapetu. Ali ne bi direktno da mi se obrati nego striktno preko posrednika, pa mu se Luther tu zgodno našao: "Reci Viniju, molim te, da je non-dupes errent i neoliberalni Adrian Mole."

 

  • +1 1
Link to comment
4 minutes ago, Budja said:

 

Ja vidim.

 

Cudno je kada se 1 levicar vrati posle par godina odsustva da troluje narativ o revoluciji. Moze se to kritikovati, i jeste busan narativ politicki na dosta mesta, ali politika je, pre svega, pitanje prioriteta i naglaska.

 

 

 

Prvo, nema revolucije, to je nešto što se stalno podmeće kako bi se obesmislio razgovor, kao kada počnu reference na Kambodžu u fazonu eto to je komunizam.

 

Obično trolovanje, ali je valjda ok, pošto nije normalno da neko bude za zdravstvenu zaštitu, školovanje i plaćeno bolovanje za sve.

 

A drugo, to što je neko levičar, ne znači da obavezno i principijelan.

  • +1 5
Link to comment
3 hours ago, namenski said:

Aaaaa, nista socijalizam, nista besplatno skolstvo, zdravstvo, nista sistem: sve sa onih cuvenih 10 prstiju?

Da se komunjaretm ne dosete, a?

Hteo je da kaže da su platili kroz porez, nije besplatno jer svi uplaćaju u zajednički fond.

Link to comment
2 minutes ago, eumeswil said:

Hteo je da kaže da su platili kroz porez, nije besplatno jer svi uplaćaju u zajednički fond.

Znam ja, a siguran sam i ti sta se, za razliku od danasnjeg, kapitalistickog :D, smatra besplatnim...

I naravno da nije besplatno, svi su ga placali, bas kao i na primer stanove, ali - a bice da to ne mora da se posebno objasnjava - sustina je u dostupnosti.

I neuporedivo vecim, boljim sansama za neuporedivo veci broj ljudi...

Obaska sto je, kada se radi o Lutherovoj argumentaciji :isuse: malo trulo izdvajati bilo cije roditelje kao platise...

I na stranu osecaj, pa i obaveza, duznost, duh - sta hoces - solidarnosti, svi za sve: naravno, daleko od savrsenstva, sa mnostvom mana, naravno, ali je utoliko vise nedopustivo pod takozvane ekonomske, (kvazi)trzisne mehanizme podvoditi minimalno osnovnu zdravstvenu zastitu i skolovanje.

 

Link to comment

Čuj porez.

Mase ratara, težaka, sišle u grad, dobili stanove placajuci stanarinu od današnjih 20 eura. O plaćanju struje i vode niko nije ni mislio. Toliko je to opterećenje bilo.

Link to comment

kapitalistečke države se zadužuju zbog sirotinje, da su svi rade hardcore kao elon, svi bi bili bogati i razne usa države bi imale dug kao rumunija za vreme čaušeskua,  ali i vegetu i najlonske čarape, sveee

Edited by Braća Strugacki
Link to comment
52 minutes ago, eumeswil said:

Smaraš mnogo, da ti ne vadimo statistiku zaduživanja današnjih kapitalističkih neofeudalnih država. Ne može da se posmatra dug kao dug u nekom vakumu, nego za šta se konkretno koristi i sav politički kontekst koji ide uz njega.


Da li treba da ti izvadim statistiku zaduživanja SFRJ i na šta se trošilo? Zaduzivanje za infrastrukturu je ok, ali zaduzivanje da bi sve bilo “besplatno” vodi u bankrot. Ne znam koliko imaš godina, ali sve je došlo na naplatu pocetkom/sredinom 80ih.

 

Redovi za hleb, bonovi za benzin, sve je došlo odjednom. Za smaranje si sasvim sebi dovoljan. 

  • +1 3
Link to comment
10 minutes ago, dragance said:


Da li treba da ti izvadim statistiku zaduživanja SFRJ i na šta se trošilo? Zaduzivanje za infrastrukturu je ok, ali zaduzivanje da bi sve bilo “besplatno” vodi u bankrot. Ne znam koliko imaš godina, ali sve je došlo na naplatu pocetkom/sredinom 80ih.

 

Redovi za hleb, bonovi za benzin, sve je došlo odjednom. 

Samo da dodam, da je FNRJ/SFRJ je dva puta de facto bila u bankrotu, jer nije mogla servisirati vanjski dug.

 

A nije mogla jer je taj dug bio neracionalno koristen za odrzavanje nerealnog* zivotnog standarda i ulupan u tzv. "promasene investicije" (Tvornica glinice u Obrovcu kao jedan znameniti primjer).

Moglo bi se reci da je taj dug manje-vise pravedno rasporedjen, jer je ogromna vecina od toga imala direktne ili indirektne koristi, ali to ne mijenja cinjecu da to nije niti bilo odrzivo, niti dugorocno korisno.  

 

* kad se gleda realan ekonomski output

 

BTW, imal' koga da ovo prebaci na jednu od 36 tema gdje se respravlja o tome, Zakrcujemo ovaj topik toliko da se Sleepy Joe ne vidi od njega:angry:

  • +1 5
Link to comment
×
×
  • Create New...