Jump to content
IGNORED

Kriza svecke levice, one prave, radničke


Tribun_Populi

Recommended Posts

18 minutes ago, Weenie Pooh said:

 

Napiše čovek kratak post o Kini o kojoj je i bilo reči, odmah dobije "kačiš se za USA, što ćutiš o Skandinaviji" :lolol:

 

statista.jpg


zamisli, ogromna zemlja (koja pre koju deceniju nije imala nikakvu infrastrukturu) ima deset puta više kilometara brze železnice od relativno male (u poredjenju sa Kinom) Španije i Francuske! :D 

 

Ne bih te dalje zadržavao.

Link to comment

Zamisli, ja je originalno poredio sa drugom ogromnom zemljom koja takođe imala kljakavu infrastrukturu pre deset godina (spoiler alert: ima je još uvek).

 

Ti kreneš sa, "Pusti USA, gde ti je Skandinavija, gde je veći deo Evrope, zašto ćutite, zašto ćutiteee"

 

Onda ti pokažem grafik za Evropu, a ti se prešaltaš na "nije fer, mi evropljani smo maly, plaky" :rolleyes:

 

Evo ti Kalifornija, sama po sebi četvrta ekonomija sveta, ispred 1 Nemačke. Najavila izgradnju high speed rail, ali joj se umešao jedan od tvojih pametnih i snalažljivih ljudi:

 

0Ca0lBcDpm.jpg

Link to comment
1 hour ago, Weenie Pooh said:

Zamisli, ja je originalno poredio sa drugom ogromnom zemljom koja takođe imala kljakavu infrastrukturu pre deset godina (spoiler alert: ima je još uvek).

 

Ti kreneš sa, "Pusti USA, gde ti je Skandinavija, gde je veći deo Evrope, zašto ćutite, zašto ćutiteee"

 

Onda ti pokažem grafik za Evropu, a ti se prešaltaš na "nije fer, mi evropljani smo maly, plaky" :rolleyes:

 

Evo ti Kalifornija, sama po sebi četvrta ekonomija sveta, ispred 1 Nemačke. Najavila izgradnju high speed rail, ali joj se umešao jedan od tvojih pametnih i snalažljivih ljudi:

 

0Ca0lBcDpm.jpg

Pa te opet vraćam na moj post o USA. Nije “Evropa, mi smo mali”, već proporcionalno i odavno Evropa ima bolje razvijeniju infrastrukturu i od Kine i USA. Naročito železnicu. Zato te molim da prestaneš da se brukaš. 

Link to comment
3 hours ago, dragance said:


zamisli, ogromna zemlja (koja pre koju deceniju nije imala nikakvu infrastrukturu) ima deset puta više kilometara brze železnice od relativno male (u poredjenju sa Kinom) Španije i Francuske! :D 

 

Ne bih te dalje zadržavao.

 

sve je to levica izgradila i to uz pesmu:

peking-banovichin, to jen asa di kaaaa....

 

 

  • +1 1
Link to comment
11 hours ago, desboj said:

Izvinite braćo što ulećem klizeći sa obe noge u niz koji verujem da ima potencijal, ali kraj priče mi ne deluje kao srećan, kako god okreneš.

 

Ima nas 8 milijardi a tehnološki uspesi su nam nuklearni reaktor na nosaču aviona, procesori u nanometrima i raketa koja ode u orbitu i uglavnom se vrati. Mršavo je to. Tačnije mora to mnogo bolje ako hoćemo kao vrsta da preteknemo neko ozbiljnije sranje tipa mega cunami, erupcija jeloustona ili kataklizma posle nuklearnog rata. Ono bar neke osnove tipa putovanja kroz svemir i teraformiranje planeta kao minimum.

 

 

Nema od toga nista. (prelazak na druge planete, koje)
Najunistenija zemlja bice u najgorem slucaju jednaka a u verovatnom i dalje bolja, ne nuzno dovoljno dobra, za nas oblik zivota, od bilo cega sto cemo moci da dostignemo u hladnom kosmosu.

  • +1 1
Link to comment
8 hours ago, dragance said:

Pa te opet vraćam na moj post o USA. Nije “Evropa, mi smo mali”, već proporcionalno i odavno Evropa ima bolje razvijeniju infrastrukturu i od Kine i USA. Naročito železnicu.

 

Tvoji pokušaji gledanja kroz prste su zaista presmešni. 

 

Krenuo si sa, "Tržišna ekonomija braćo, ne zvona i praporci, zajebite me centralnog planiranja i partijskih aparatčika; pametni i snalažljivi ljudi na slobodnom tržištu i bog da vas vidi!" 

 

Ja ti napišem da je čudno kako baš ta magična tržišna ekonomija daje najbolje rezultate u Kini a ne recimo u Americi, navedem primer infrastrukture.

 

Ti napišeš da se Amerika ne računa, oni su ekstremisti, što ne gledam malo Evropu.

 

Ja ti pokažem da je Kina za 10 godina sagradila više kilometara brzih pruga nego cela Evropa zajedno u svojoj istoriji.

 

Ti napišeš da se evropske zemlje ne računaju, one su male a Kina ogromna. (To što su zajedno veće od Kine se valjda isto ne računa, ili otpisuješ evropski deo Rusije.)

 

Ja krenem da ti objašnjavam da ne možeš da žmuriš na sve primere u kojima tržišna ekonomija nije dala rezultate, da je glupo pripisivati kineske rezultate striktno tržišnoj privredi (koju sa Zapadom dele) umesto centralnom planiranju (koje sa Zapadom ne dele).

 

Tebi na to ostaje samo da kažeš,

8 hours ago, dragance said:

Zato te molim da prestaneš da se me brukaš. 

 

Prestaću da te brukam kad budeš prestao da postuješ gluposti :fantom:

 

U međuvremenu, primer preporoda koji je tržišna ekonomija donela prestonici Bugarske, gornja slika 1999., donja slika 2022.

Image

 

8 hours ago, dragance said:

Usput, @Weenie Pooh, takodje bih te zamolio da prestaneš sa citiranjem ili parafraziranjem tog pajaca, Elona. 

 

Ne može.

 

Taj pajac je donedavno bio najbogatiji čovek na svetu (pretekao ga lik što drži Louis Vuitton). Upravo on je arhetip "snalažljivog i pametnog" čoveka koji prosperira u globalnoj tržišnoj ekonomiji. 

 

On decenijama unazad prodaje ljudima muda za bubrege, koristi razne državne subvencije kako bi održao glavu iznad vode svojim fantomskim firmama, i pritom svesno sabotira državne projekte (što sam ti gore citirao, imaš dole detaljnije, sam se time hvalio u biografiji). 

 

Ka tome vodi tvoj omiljeni model: omogućava govnima da uzdignu na sam vrh, sve onako gicajući se da sabiju nas ostale još malo dublje.

 

 

Edited by Weenie Pooh
  • +1 4
  • Haha 1
Link to comment

Pa ti si neverovatan ili ne razumeš napisano! Ko je rekao “Evropa se ne računa, mala je”?? Proporcionalno veličini teritorije Španija ima više km brzih pruga. Kako ti to nije jasno? 
 

Ne smeta meni Kina i njeni relativno skoriji uspesi, ali to definitivno nije komunizam što tamo donosi poslovne uspehe. 
 

Mislim da definitvno ne shvataš napisano.
 

Musk najbogatiji? 😂 Samo na papiru. 

  • Haha 1
Link to comment
36 minutes ago, dragance said:

Pa ti si neverovatan ili ne razumeš napisano! Ko je rekao “Evropa se ne računa, mala je”?? Proporcionalno veličini teritorije Španija ima više km brzih pruga. Kako ti to nije jasno? 

 

Ja nisam poredio Kinu sa Španijom pa da se kriješ iza razlike u veličini teritoriji (Španija ~19 puta manja od Kine, ima ~13 puta manje brzih pruga, woow!) i kliberiš se "kako ti nije jasno, Španija maaaly Kina veeeliky". Na grafiku je navedeno pet evropskih zemalja koje imaju najviše brzih pruga; ovde imaš i ostale

 

Evropa u totalu je veća od Kine (~10.5m kmkv prema ~9.5m kmkv) ali uprkos tome brzih pruga ima tri do četiri puta manje (~11kkm prema ~40kkm). 

 

Bitnije, Kina je svoje sagradila za 15 godina, a Evropa je na svojima počela sredinom sedamdesetih. To je prednost central planning ekonomije - efikasna egzekucija javnih radova umesto beskrajnog razvlačenja i/ili nekažnjenog sabotiranja iz privatnog sektora.

 

36 minutes ago, dragance said:

Musk najbogatiji? 😂 Samo na papiru.

 

Nije ni na papiru više.  

 

Ne menja činjenicu da je skoro 20 godina enfant terrible među zapadnim wannabe industrijalcima, čitaj berzanskim špekulantima i prodavcima magle.

 

Izuzetno je uspešan u svojoj muljačini, apsurdno bogat iako praktično ništa konkretno nije proizveo. 

 

Ponavljam, to su ti "pametni & snalažljivi ljudi" kojima se diviš. Elon Musk, Peter Thiel, Elizabeth Holmes, sve moj do mojega. Džon Galt inovatori.

 

  • +1 1
  • Haha 1
Link to comment

Do sada sam dotakao temu globalnog zagrevanja kao posledice različitih faza kapitalizma, pod kojim živi skoro 100% stanovništva ove kugle na kojoj smo.

 

Tačno je da ne utiče sve države u istoj meri, ali je isto tako tačno da sve utiču negativno. Pored toga, uopšte ne vidim smisao u razdvajanju podataka po određenim državama, kada ne postoji nijedna koja radi ono što je potrebno. Jednostavno objašnjenje je da pri ovom ekonomskom modelu i pri usvojenom načinu dodeljivanja vrednosti, to i nije moguće.

 

To je jedan od razloga zašto se serem na sve zelene partije u paketu. Njihova uloga je samo u izgradnji iluzije da se nešto dešava i da ćemo naći rešenje u okviru sistema u kome živimo.

 

Troškovi proizvodnje bilo kog proizvoda moraju da uključe kompletne troškove potpune reciklaže svih sirovina koje su u proizvodu. Pored toga moraju da uključe i ukupno zagađivanje životne sredine toplotom i bukom. Sve ovo se sada prevaljuje na države, u onoj meri u kojoj se nešto preduzima po tom pitanju, što je često - ništa.

 

Ne postoji materijal koji možemo da koristimo, a da je štetan, ukoliko ga upotrebljamo gde je neophodan i ukoliko otpad nastao upotrebom tretiramo kako je potrebno. Sa otrovima koji nas ubijaju istog trenutka postupamo kako je potrebno da to ne učine, zato što je nam je očito šta se dešava i ulažemo potreban napor da do toga ne dođe. Sa druge strane, svi oni otrovi koji nas ubijaju sa odloženim efektom nam ne predstavljaju problem i ignorišemo ih.

 

Jedino rešenje je potpuno cirkularna ekonomija. Ona je moguća, čak i sa današnjim tehnologijama, bez ikakvog napretka.

 

 

 

 

  • +1 5
  • Hvala 1
Link to comment
×
×
  • Create New...