Jump to content
IGNORED

Kriza svecke levice, one prave, radničke


Tribun_Populi

Recommended Posts

“Before I was six years old, my grandparents and my mother had taught me that if all the green things that grow were taken from the earth, there could be no life. If all the four-legged creatures were taken from the earth, there could be no life. If all the winged creatures were taken from the earth, there could be no life. If all our relatives who crawl and swim and live within the earth were taken away, there could be no life. But if all the human beings were taken away, life on earth would flourish. That is how insignificant we are.”
Russell Means, Oglala Lakota Nation (November 10, 1939 – October 22, 2012).
Link to comment
1 hour ago, namenski said:

:kecman:

 

Smatratitm da svet, eto, evoluira i uci :isuse: leta gospodnjeg 2021. posle pandemije koja jos nije savladana, a koja sam sto nas kao civilizaciju nije bacila na kolena, na pragu zime naseg nezadovoljstva kada se u Evropi i sire vodi neobjavljeni bezmalo WW3, kada smo - vise nego ikad - blizi nuklearnom holokaustu, kada se covek u nekoliko prethodnih postova ubi pokusavajuci da predoci neke elementarne cinjenice, je pa stvarno, mislim... :cry:

 

 

Pa vakcina je odredjena u veoma kratkom roku, to što se tebi ne svidja da eto ljudi mogu da se snadju u skoro svim situacijama je drugi par cipela. 
 

@pasha ne proizvode ono što se ne potražuje u svetu. A uspeli su ekonomski tek kada su se prilagodili. To nije komunizam već jednopartijski sistem aparačika kojih brine samo kako da ostanu na vlasti. Ostalo je šminka.

Link to comment
1 hour ago, Jimmy Kowalski said:

Svemir je svasta preziveo, ali ljudsku vrstu definitivno nece..

 

Baš da ne preterujemo, jedan udar većeg meteora da ne idemo dalje (što je sasvim uobičajeno u svemiru) daleko je razorniji od bilo čega što je ljudska vrsta uradila ili može da uradi

Link to comment
26 minutes ago, dragance said:

Pa vakcina je odredjena u veoma kratkom roku, to što se tebi ne svidja da eto ljudi mogu da se snadju u skoro svim situacijama je drugi par cipela. 
 

@pasha ne proizvode ono što se ne potražuje u svetu. A uspeli su ekonomski tek kada su se prilagodili. To nije komunizam već jednopartijski sistem aparačika kojih brine samo kako da ostanu na vlasti. Ostalo je šminka.

Jednopartijski sistem aparatčika ne bi trebalo da ima sposobnost prilagođavanja.

 

To bi, naprotiv, trebalo da je krut sistem odbojan prema svakoj promjeni.

Izgleda da su Kinezi ipak fenomen.

Link to comment

Mi smo nebitni, što nam je lepo dokazao onaj jedan mali iz kineske laboratorije, kako neki tvrde, dole na jugu foruma.

 

U sklopu naše evolucije, zgodno je razmotriti kako posmatramo vrednost i šta je uopšte ona danas.

 

SBF je vredeo 26,5 milijardi dolara pre kolapsa. Ne znam koliko vredi danas, to mi nije baš jasno, ali recimo da ne vredi previše. Ima mnogo objašnjenja zašto je vredeo, kao što postoje i objašnjenja zašto danas ne vredi.

 

Tesla je ove godine izgubila oko 65% vrednosti, iako je ovo prva godina u kojoj je ostvarila realne rezulate.

Dokazano je da je vrednost tvitera za nekoga bila 44 milijarde dolara, a to što meni nije jasno kada će te pare biti vraćene investitoru, uz odgovarajuću zaradu, to samo govori koliko ja ne znam.

 

Kada se spustimo do samog proizvoda koji možemo da vidimo i opipamo, na primer kasetofon Sanyo, kažu da njegova cena zavisi od ponude i potražnje. Pored toga, tvrde da na to koliko je neko spreman da plati ovaj divni kasetofon utiče više faktora – koliko je pouzdan, da li se lako koristi, da li budi neke emocije, da li utiče na status onoga ko ga poseduje i tako dalje.

 

U jednom trenutku, pomenuti kasetofon je prestao da vredi, baš kao i moj prvi PC XT (koji je još uvek radio pre godinu dana btw). Na osnovu gornjih primera, ja zaključujem da su sve vrednosti, ma koliko relativne, u funkciji vremena. Našli smo nešto bolje, funkcionalnije, jednostavnije, nešto što ima bolje osobine od prethodnog modela, tako da je sva ta nekadašnja vrednost završila na jednoj od deponija, da čeka vreme kada će opet dobiti neku vrednost, za nešto. Možda.

 

Tu dolazimo do osnovnog problema kapitalizma i njegove zagađivačke moći - konstantno stvaranje nove vrednosti koja potiskuje staru, kako proizvodnja ne bi stala. Milijarde ispravnih uređaja završavaju na deponijama. Da ne bi bilo tako, smislili smo još nešto, kako ne bi bacali ispravne uređaje koji su izgubili percipiranu vrednost. Smislili smo odgovor na pitanje - zašto da zamaramo ljude sa dilemama - ako se ne isplati popravka, ako dizajniramo sve da ima rok trajanja. nemamo potrebu da ubeđujemo bilo koga da zameni staro zato što je novo bolje. Ako doziram X grama UV stabilizatora u PE foliju za plastenik, ona će trajati 3 godine. I to je to. Ide novo, a staro ode u mikroplastiku. Ako doziram Y grama, trajaće 10 godina, ali to ne želimo, zar ne? Moramo da prodajemo N tona svake godine.

Edited by Braća Strugacki
  • Hvala 1
Link to comment
12 minutes ago, BWA said:

Jednopartijski sistem aparatčika ne bi trebalo da ima sposobnost prilagođavanja.

Ima više primera, ne samo u Kini. I ne mora da bude komunizam (ili “komunizam”). Vijetnam je dobar primer, pa onda sijaset arapskih zemalja i emirata. Stabilokratija. 

Link to comment
3 hours ago, dragance said:

Tržišna privreda, a ne centralno planiranje “ej, aj da napravimo železare tu i tu” bez rezona, su napravile Kinu ono što je danas

 

Nauk, svet evoluira i uči, razvija se, tamo gde treba i tamo gde ima pametnih i snalažljivih ljudi.

 

Pa jeste, jednog dana će tržišna privreda biti izmišljena i u US of A, pa će tamo moći da se sagradi trista šesto hiljada kilometara brzih pruga za deset godina kao što može u Kini. 

 

Da bog čuva tržišnu privredu! Generalni sekretare Xi, dođi najzad i kod nas da doneseš blagodeti tržišnog kapitalizma sa kineskim karakteristikama!

 

o0e6po6fooz31.jpg

Edited by Weenie Pooh
  • +1 1
Link to comment

Ti se opet kačiš za USA koja je ekstremni primer kako je kapitalizam i individualizam upropastio potencijal koja je ta zemlja imala.

 

Naravno, prećuti opet Skandinaviju i dobar deo Evrope. 

  • Haha 1
Link to comment
1 hour ago, Time Crisis said:

Baš da ne preterujemo, jedan udar većeg meteora da ne idemo dalje (što je sasvim uobičajeno u svemiru) daleko je razorniji od bilo čega što je ljudska vrsta uradila ili može da uradi

 

Ovo nažalost nije tačno. Extinction events se planetama dešavaju - Zemlja je do sada prošla pet velikih, a biosfera se od svakog od njih oporavila.

 

Ono što čovek ima sposobnost da uradi, a po nekim procenama već radi, moglo bi vrlo lako da vodi do potpunog uništenja biosfere - da pretvori Zemlju u novu Veneru, svet ekstremno guste atmosfere na čijoj površini zbog enormnog pritiska i izuzetno visokih temperatura praktično ništa ne opstaje.

 

(Koga zanima mehanizam ovog spektakularno lošeg ishoda, neka gugla "methane heat trap" i "methane blowout craters Siberia".)

 

Gore od toga bi bilo samo da nas pogodi neki gamma ray burst, ali efekti meteora i kometa realno ne mogu da se porede sa tim što mi možemo da izvedemo.

Link to comment
Just now, Weenie Pooh said:

 

Extinction events se planetama dešavaju - Zemlja je do sada prošla pet velikih, a biosfera se od svakog od njih oporavila.

 

 

Da citiram tebe - nažalost to nije tačno. Mars npr. se nikad nije oporavio niti povratio svoja jezera i mora

Link to comment
16 minutes ago, dragance said:

Ti se opet kačiš za USA koja je ekstremni primer kako je kapitalizam i individualizam upropastio potencijal koja je ta zemlja imala.

 

Naravno, prećuti opet Skandinaviju i dobar deo Evrope. 

 

Napiše čovek kratak post o Kini o kojoj je i bilo reči, odmah dobije "kačiš se za USA, što ćutiš o Skandinaviji" :lolol:

 

statista.jpg

Edited by Weenie Pooh
  • Haha 1
Link to comment
1 minute ago, Time Crisis said:

Da citiram tebe - nažalost to nije tačno. Mars npr. se nikad nije oporavio niti povratio svoja jezera i mora

 

Nažalost, Mars nije na Zemlji :D 

 

(Marsu je verovatno problem bio manjak magnetnog polja kakvo Zemlja ima, što je omogućilo solarnim vetrovima da mu oduvaju najveći deo atmosfere i onda piši propalo. To teško da može da se zove mass extinction event, to je prosto fatalna mana koju je planeta oduvek imala.)

Edited by Weenie Pooh
  • +1 1
Link to comment
3 minutes ago, Weenie Pooh said:

 

Nažalost, Mars nije na Zemlji :D 

 

(Marsu je verovatno problem bio manjak magnetnog polja kakvo Zemlja ima, što je omogućilo solarnim vetrovima da mu oduvaju najveći deo atmosfere i onda piši propalo. To teško da može da se zove mass extinction event, to je prosto fatalna mana koju je planeta oduvek imala.)

 

Ni to što se Zemlja "oporavila" ne znači ništa niti je to pravilo. Događaj koji je napravio Mesec sigurno ne bi preživela niti gomilu drugih stvari, da ne nabrajam sad. Ali ok, nije se još desilo pa valjda neće™ :D

Link to comment
1 minute ago, Time Crisis said:

Ni to što se Zemlja "oporavila" ne znači ništa niti je to pravilo. Događaj koji je napravio Mesec sigurno ne bi preživela niti gomilu drugih stvari, da ne nabrajam sad. Ali ok, nije se još desilo pa valjda neće™ :D

 

Dobro, Mesec nam je uleteo klizeći vrlo rano, još u vreme formiranja sunčevog sistema, pre nego što su se stabilizovale orbite. To su sve bili ekstremno razorni događaji, eno nam pojas asteroida u relativnom komšiluku koji pokazuje šta može da ostane od povelike planete.

 

Ali to nije isto što i "pao veliki meteor" scenario. 

Link to comment
×
×
  • Create New...