Jump to content
IGNORED

Kriza svecke levice, one prave, radničke


Tribun_Populi

Recommended Posts

1 minute ago, Moonwalker said:

 

Dobro, pozicija eksternog konsultanta je drugacija i ogranicena je klauzulama konkretnog ugovora.

 

Jos jedna stvar koja je vazna za one koji sami nisu vlasnici nekog osrednjeg biznisa, a rade kao spoljni konsultanti.

Kad se dovoljno dugo radi kao eksterni konsultant tesko se zaposljava za stalno. Jer firme izbegavaju da rizikuju da im otperja brzo. To mi je rekao Engleze, inace SAP konsultant (ne programer) koji gotovo celu karijeru radi kao eksterni konsultant.

Ja mislim da nema šanse da u dogledno vreme radim samo za jednu firmu... I to ne zato što mi neko ne bi ponudio(imao sma ponude), nego zato što se meni to ne sviđa...

  • +1 1
Link to comment
27 minutes ago, radisa said:

@Moonwalker

 

Sve to stoji, što kažeš i meni i Mel, samo, ja da sam tako postupao, nikad ne bi napredovao u poslu...

 

No, činjenica je da odavno ne radim po velikim korporacijama, gde takva pravila važe, i da suštinski, sve čega se dotatknem naplaćjuem (tj, firma naplaćjue, jer sam ja konsultant, ali neki deo toga ide i meni direktno), tako da nema nekog okvira šta je moje šta nije, jer će biti plaćeno kad bude urađeno, a klijent je svesno pruzeo rizik da to radim, čak i ako mu kažem da nije to baš ono u čemu sma vrhunski... Mislim, ja sam jedna od retkih koji je radio ekstzrakciju podataka iz SAP baze i pretvaranje u neki drugi model na nakoj drugoj bazi i da je to funkcionalno... Ljudi su tražili 6 meseci nakoga ko će to da im uradi, jer izlaze iz SAP-a, a zakonski su u obavezi da čuvaju podatke, a neće da plaćaju SAP-u održavanje servera, po nekim astronomskim ciframa... To, prosto, nije u opisu mog posla, ali nije u ničijem opisu posla, jer to niko ne radi :)... Pa je neko morao, i eto u celoj Evropi javilo se jedno blkansko magare... :)

 

Klijenti često uzmu ljude sa kojima imaju dobra iskustva u nekoj oblasti i cimaju ih, za iz njihovog ugla, bliske stvari... Nedavno sam recimo dobio ponudu da vraćam bazu. posle sajber napada... U životu to nisam radio, i recimo, da sam imao vremana uzeo bih, a klijent je zvao mene, iako zna da se bazama bavim na neki drugi način, jer ima poverenje u mene i pomogao sam mu oko gomile stvari koje nisu moj posao, na papiru...

 

Dakle, iz mog ugla, nije baš svaki put pogrešno uzeti nešto što nije tvoj posao, samo je pitanje kad je vreme za takve stvari...

 

uzeti i dici zastavicu nije isto

napismeno sto mw rece gore sa datmom i satom

pa ce vec netko uzeti

a ti ces napredovati

 

monwalkerka, fala za odlicne unose

Link to comment
20 minutes ago, radisa said:

Ja mislim da nema šanse da u dogledno vreme radim samo za jednu firmu... I to ne zato što mi neko ne bi ponudio(imao sma ponude), nego zato što se meni to ne sviđa...

 

Ti si etabliran na tom trzistu, svojom zaslugom.

Mana tog manjeg trzista za one koji nisu jos etablirani ili ne dovoljno je  sto je sve pokriveno odredjenom mrezom gde svako svakoga zna i gde plafon u onome gde se dele veci novci za mnoge ne zavisi od toga sta tacno mogu i hoce nego ko su i ciji su, da ne upetljavam ostale komponente koje usloznjavaju stvar. No, dobro nije to samo ta sredina. vecina ima slican modus operandi, nego je vise posla i prilika.

 

Upravo radim na necemu kao pravo autenticno balkansko magare, pa me inspirisalo,
 

Edited by Moonwalker
Link to comment
1 hour ago, Moonwalker said:

 

... PONEKAD stane na loptu pre nego se zaleti. .....Mentalitet nam je takav svima impulsivan, kome karakter ne odstupa od toga. 

 

Postoje momenti u zivotu kad odluke moraju da se donose po insitiktu i u hipu pa plivaj ili potoni.  Pogled nazad sve takve odluke su meni i za mene bile ispravne. Ne bih povukla ni jednu. 

 



Dve poente - kao eksterni konsultanti, sve moje kolege lude jer se decision making glavnog klijenta ne desava na vreme.

A za to vreme zasto se odluke kod klijenta ne donose - jer je korporacija. Niko nece da rizikuje i da stane iza necega. Cuva se posao. A da bih ja mogla da odrzim svoj, treba mi suprotno ponasanje. To je onaj ciklus vitiosus valjda.

 

Drugo - bitnije - instinkt zna i da prevari ali ga treba slusati - jer vecinom ne vara. Ja to mogu za najvecu zivotnu gresku da potpisem gde treba.

Link to comment
1 hour ago, Weenie Pooh said:

Kako lako odluta tema sa "radnička levica u krizi" na "kako da se visokokvalifikovani stručnjaci snađu na tržištu rada" :D 

I mi smo levica :mad:

  • Haha 1
Link to comment
19 minutes ago, radisa said:

I mi smo levica :mad:

 

Ona prava, radnička, how yes no :D 

 

Sve contractor do eksternog konsultanta, klasni interesi nam se poklapaju sa radnicima u fabrici taman onoliko koliko i sarađujemo sa njima. Ovoliko.

  • +1 1
Link to comment
Just now, Weenie Pooh said:

 

Ona prava, radnička, how yes no :D 

 

Sve contractor do eksternog konsultanta, klasni interesi nam se poklapaju sa radnicima u fabrici taman onoliko koliko i sarađujemo sa njima. Ovoliko.

 

Ja sam bila u fabrici da vidim radnike. Lepi su. Ali bez zezanja, prethodna pozicija zaposlenog sa stalnim ugovorom bila je neuporedivo komfornija. Ne bih cesljala sve konsultante u tom smislu pod isti cesalj, ili kako se vec kaze. A radnicka prava nemamo, bar ja ih ni nemam sad :fantom:

Link to comment
3 minutes ago, Mel said:

Ali bez zezanja, prethodna pozicija zaposlenog sa stalnim ugovorom bila je neuporedivo komfornija. Ne bih cesljala sve konsultante u tom smislu pod isti cesalj, ili kako se vec kaze. A radnicka prava nemamo, bar ja ih ni nemam sad :fantom:

 

Ma znam, i ja zavidim generaciji roditelja koji su u SFRJ imali ispred sebe zacrtan život sledećih 30 godina; stalno zaposlenje, staž, penzija, itede. (To što su naletele devedesete, jebiga, to mu dođe kao fatalna bolest ili prirodna nepogoda.)

 

Današnji "od jutra do sutra" modeli, freelancing i entrepreneurship i konstantna nesigurnost, to ljude ubija u pojam. Možemo sebe da tešimo kako smo sami svoje gazde, odlučujemo o svojoj sudbini, radimo koliko hoćemo i kad hoćemo, bla bla truć... ali realno smo nemoćni pred poslodavcem zato što smo izolovani, a izolovani smo da bismo bili nemoćni. 

 

  • +1 4
Link to comment
3 minutes ago, Weenie Pooh said:

 

Ma znam, i ja zavidim generaciji roditelja koji su u SFRJ imali ispred sebe zacrtan život sledećih 30 godina; stalno zaposlenje, staž, penzija, itede. (To što su naletele devedesete, jebiga, to mu dođe kao fatalna bolest ili prirodna nepogoda.)

 

Današnji "od jutra do sutra" modeli, freelancing i entrepreneurship i konstantna nesigurnost, to ljude ubija u pojam. Možemo sebe da tešimo kako smo sami svoje gazde, odlučujemo o svojoj sudbini, radimo koliko hoćemo i kad hoćemo, bla bla truć... ali realno smo nemoćni pred poslodavcem zato što smo izolovani, a izolovani smo da bismo bili nemoćni. 

 

 

Ja sam mislila - moja prethodna pozicija (imala sam ugovor za stalno, super platu i neke dr benefite) je bila neuporedivo komfornija.
a sad je bas ovo sto kazes od jutra do sutra... meni je to cudno i nisam se videla u toj ulozi u mojijem godinama...

Link to comment

Mene su neki sljakeri :heart: bukvalno odhranil, odgajili i odskolovali (u full sljakerskoj prici). Meni ostalo da im pomognem da im zadnji deo zivota bude koliko toliko dostojanstven, jednom od njih sada.

I srpski radni vek mi bio onako dosta sljakerski. I na terenu kad radim radim sa sljakerima i to bas onako internacionalna ekipa, uporedo sa njima. 

 

Javite, ne bilo vam zapovedjeno, javnom pravobraniocu i advokatu "svecke" levice koji brze bolje ulece Svemira :D (opet i iznova), da diskvalifikuje da mu je profajling nacisto zabagovao.

 

A forumsku katedru za odbranu svetske radnicke klasa nema nameru niko da mu krade. Samo par upadica indukovanih radisin postom

 

Fun fact, najbolje nekad i neocekivane pomake u zivotu ostvarih zahvaljujuci  pogresnim procenama mog  karaktera (citati podcenjivanju). Prosto je neverovatno koliko ljudi, cak i inteligentni mogu u percepciji da budu limitirani svojim okruzenjem.  Ja sam im, inace, beskrajno zahvalna na tome. Nesvesno i bez namere su mi pomogli.

 

 

Edited by Moonwalker
  • +1 1
Link to comment
27 minutes ago, Weenie Pooh said:

 

Ona prava, radnička, how yes no :D 

 

Sve contractor do eksternog konsultanta, klasni interesi nam se poklapaju sa radnicima u fabrici taman onoliko koliko i sarađujemo sa njima. Ovoliko.

Ja sma krenuo iz fabrike, pre ravno 20 godina... I mogu reći da me je tih 5 godina poprilično formiralo u mnogim stavovima...

Link to comment
15 minutes ago, Moonwalker said:

Fun fact, najbolje nekad i neocekivane pomake u zivotu ostvarih zahvaljujuci  pogresnim procenama mog  karaktera (citati podcenjivanju). Prosto je neverovatno koliko ljudi, cak i inteligentni mogu u percepciji da budu limitirani svojim okruzenjem.  Ja sam im, inace, beskrajno zahvalna na tome. Nesvesno i bez namere su mi pomogli.

 

Kako, motivisali te? :D

Link to comment
9 minutes ago, Mel said:

 

Kako, motivisali te? :D

 

Jok, delimcnom nepaznjom ('oces, ti ces) mi omogucili da se provucem kroz rupu (figurativno) gde nisu ocekivali. Redje se potcenjuje inteligencija, najcesce se potcenjuje hrabrost i petlja da se nesto uradi. 

Motiv sam imala i bez njih, ali su prilike problem, ako ekosistem u kome obitavas (bransa) "hermeticki" zatvorena sem za odabrane.

Prevedno na srpski sve reference za dalje sam obezbedila van tog ekosistema tako da ne mogu da se kontrolisu od onih koji ce da te potpletu, pri cemu se pokazalo da imam dobru procenu ljudi (karaktera) bez obzira na to za sta se prodaju ili ne umeju da se prodaju.

Edited by Moonwalker
  • +1 1
Link to comment

  

Just now, radisa said:

Ja sma krenuo iz fabrike, pre ravno 20 godina... I mogu reći da me je tih 5 godina poprilično formiralo u mnogim stavovima...

 

Svaka čast, ali verujem da si za tih 20 godina avanzovao i sagradio sebi bolju poziciju? Upravljaš nekim timom, nadgledaš nešto, svoju firmu kontraktuješ drugima po projektu? 

 

Ja u sličnom maniru radim marketing, iznajmljujem usluge američkim malim privrednicima po cenama koje su njima ultrajeftine a meni u Srbiji apsurdno visoke. Remote work, minimalne dodirne tačke imam čak i sa najbližim kolegama.

 

@Mel i @Moonwalker su ako se dobro sećam naučnice koje rade na visoko specijalizovanim pozicijama?

 

Znači niko od nas nema praktično ništa zajedničko sa radnicima američke železnice od kojih je tema krenula, sa ljudima koji sebi ne mogu da izdejstvuju sedam dana plaćenog odsutstva godišnje, kojima država zakonski zabranjuje da štrajkuju, koje sopstveni sindikati ostavljaju na cedilu.

 

Mi možemo na individualnom nivou da se solidarišemo sa njima, onako ljudski, ali nikakav mehanizam saradnje tu ne postoji, nikakav rad na ostvarenju zajedničkih ciljeva. Možemo samo da čitamo kako im se slupao još jedan voz jer nema ko da održava infrastrukturu, jer ih cede kao suvu drenovinu, i rezignirano odmahujemo glavom dok cevčimo svoj jutarnji matcha latte. 

 

Nema nam izlaza iz vampirskog zamka.

Link to comment
×
×
  • Create New...