Jump to content
IGNORED

Kriza svecke levice, one prave, radničke


Tribun_Populi

Recommended Posts

Aj'd uporedite Enver Hodžinu Albaniju i Južnu Koreju u posleratovskom periodu 1946.+

Samoupravni ili bilo koji socijalizam je bolji od siđipingovskog jednazemljadvasistematskog feudalizma.

 

Link to comment
46 minutes ago, zmanic said:

Aj'd uporedite Enver Hodžinu Albaniju i Južnu Koreju u posleratovskom periodu 1946.+

Samoupravni ili bilo koji socijalizam je bolji od siđipingovskog jednazemljadvasistematskog feudalizma.

A, pa ne moze kada je (i) Juzna Koreja u pitanju: samo po (zapadnim) procenama tamo je u periodu cirka '48. - '55. masakrirano preko 1,000,000 komunista, sumnjivih na komunizam ili prijavljenih po tom pitanju...

Al', buduci da nikada nije bio uveden lovostaj na komunjare, jebiga...

Bodo-League-002.jpg

 

Bodo-League-003.jpg

 

Tek doduse, Juzna Koreja nije dostigla indonezanskih ceni se preko 1,000,000 sredinom '60-ih, a ni iranskim mulama ne na sve sto im se zamera, ne zameraju cirka 500,000 Tudehovaca...

 

Kontekst sto bi se reklo...:sleep:

Link to comment
On 10.12.2022. at 6:08, Sammael said:

Holanđani u surovom kapitalizmu (koji su praktično oni i izmislili) već decenijama rentiraju umesto da poseduju i onako su dosta srećni i bogati kao nacija. Još se više nego uspešno uspešno bave i poljoprivredom u zemlji koja je daleko siromašnija resursima nego naša. Da sve bude i lepše, prilično su i ekološki osvešćeni.

 

 

 

Aha...

 

image.png.8bd7eb68ef2d68e917bdeea371a3563a.png

Link to comment
1 hour ago, Budja said:

 

Aha...

 

image.png.8bd7eb68ef2d68e917bdeea371a3563a.png

Мислим да, за сада, нема добре замене за нитратна (азотна) ђубрива у масовној производњи хране. То је један од кључних патената помоћу којег човечанство није гладно, у овом броју људи од пуно милијарди. Може и органским ђубривима да се ради, али то количински не би нахранило планету. 

Edited by Duhovnost, ljubav i med
Link to comment
5 hours ago, namenski said:

A, pa ne moze kada je (i) Juzna Koreja u pitanju: samo po (zapadnim) procenama tamo je u periodu cirka '48. - '55. masakrirano preko 1,000,000 komunista, sumnjivih na komunizam ili prijavljenih po tom pitanju...

Al', buduci da nikada nije bio uveden lovostaj na komunjare, jebiga...

Bodo-League-002.jpg

 

Bodo-League-003.jpg

 

Tek doduse, Juzna Koreja nije dostigla indonezanskih ceni se preko 1,000,000 sredinom '60-ih, a ni iranskim mulama ne na sve sto im se zamera, ne zameraju cirka 500,000 Tudehovaca...

 

Kontekst sto bi se reklo...:sleep:

Mogao bi da podeliš slične detalje severno korejskih snaga kako su delili cveće kada su pokrenuli rat? Tek onako, kontekst. Nije da obe strane nisu bile iste. A usput, jedan režim je prestao to biti, drugi ostao isti. Koji su rezultati?

  • Haha 1
Link to comment
On 11.12.2022. at 12:03, slow said:

 

To sve jeste, ali je priča je čini mi se malo složenija što se tiče odnosa ekonomskog razvoja, demokratije i privatizacije. Ja to gledam inženjerski više kao organizaciono pitanje i pitanje optimizacije resursa. Za ekonomski razvoj  demokratizacija nije nužan uslov, meni prvo pada na pamet Južna Koreja za vreme generala Park Čanghija, kako je od nerazvijene zemlje napravio jednog od četiri azijska tigra. U suštini, u Južnoj Koreji je nastao dirigovani kapitalizam, koncentrisali su kapital u domaće ekonomske klastere čebole iz koga su nastali ekonomski giganti kao što je Samsung, Hjundai, Daevu itd. U Koreji se izraz čebol koristi za poslovnu porodicu ili monopol. Ova struktura može da se sastoji od jedne velike kompanije ili više grupa preduzeća. Svaki čebol je u vlasništvu i pod upravom iste porodične dinastije koja ga je osnovala.

Dakle, imamo istu startnu poziciju dva siromašna društva 1948. godine u SFRJ i Južnoj Koreji, dva diktatora Josipa Broza Tita i Park Čanghija, jedan neuspešni koncept ekonomskog samupravljanja i jedan uspešan koncept ekonomskih monopola. Gde je problem? Jugoslovenski komunisti su su razbili domaće ekonomske monopole samoupravnim anarhizmom, dok ih je Južna Koreja sačuvala i pospešila njihov razvoj. Jugoslovenska varijanta ekonomskog anarhizma je uništila koncentraciju kapitala i efikasno upravljanje. Imamo dva ekstrema, sa jedne strane je rasparčana privreda sistemom ourizacije a sa druge strane lokalne monopole koji su kasnije postali globalno uspešni. Voleo bih da vidim paralelnu analizu društvenih i ekonomskih prilika u te dve države, mnogo bi nam rekla o ekonomskom razvoju i greškama koje su učinjene.

Komunizam je u marksovoj teoriji u konačnici ideja odumiranja države, u njegovoj osnovi je zastupljen taj anarhistički momenat koji se na kraju pretvara u nihilizam: ekonomski, politički, društveni, kulturni. Dezorganizacija i smrt efikasnog upravljanja. Tu treba tražiti uzroke neuspeha.

 

 

Mnogo je dobar život u Južnoj Koreji, toliko dobar da ljudi odlaze u pseudo zatvore da bi pobegli od njega.

 

Quote

“After a stay in the prison, people say, ‘This is not a prison, the real prison is where we return to,’” she said.

South Koreans lock themselves up to escape prison of daily life

Link to comment
On 9.12.2022. at 23:15, Braća Strugacki said:

jebote čak sam i ja vozio traktor :s_w:

 

Ja mislim imam jos vazecu dozvolu za traktor (ne pitajte).

A situacija na terenu je takva da sam i za B tek pre neku nedelju ponovo uzela auto, i da me je na drugoj voznji malo odneo mimolazeci dzip :D Prethodno kad sam vozila dzipova je bilo na prste i za dve + god sam imala jednom busnu gumu i to je to... Mozda je trebalo ipak traktor neki sa kabinom da uzmem umesto auto...

Link to comment

И Здравко Чолић не ради у 70. година (или колико већ има) зато што нема пара или што нема шта друго да ради, већ зато што за једну Нову годину или неки концерт, небитно, заради да може да живи високим стилом. Свако може да ради мање ако хоће и да има више времена, а мање пара, ако то хоће. 

Link to comment
2 minutes ago, Duhovnost, ljubav i med said:

И Здравко Чолић не ради у 70. година (или колико већ има) зато што нема пара или што нема шта друго да ради, већ зато што за једну Нову годину или неки концерт, небитно, заради да може да живи високим стилом. Свако може да ради мање ако хоће и да има више времена, а мање пара, ако то хоће. 

 

Fali onaj sokirani smajli medju reakcijama...

  • +1 1
  • Haha 1
Link to comment

Saobracajna dozvola za traktor, inace ista kao dozvole za ostala motorna vozila, ona stara plavkasta, bila je u zemljama ondasnje socijalisticke Istocne Evrope propusnica za svasta nesto...

Doduse, traktori su bili marke Lamborghini, Ferrari..., i nigde nije pisalo da se radi o traktorima... :sleep:

Link to comment
×
×
  • Create New...