Jump to content
IGNORED

Burnout


eumeswil

Recommended Posts

Meni je depresija normalnije stanje od nedepresivnog :ph34r:

 

Toliko dugo i dobro se poznajemo, i u svim pojavnim oblicima sam je provalila. Jedino me nije častila nekim psihotičnim iskakanjima.

 

Tako da meni depra nije neki eksident ili stanje, bilo pa prošlo, nego mi je sastavni deo ličnosti, pa je dosta dobro peglam, više ne može da me učini nefunkcionalnom. Ispeglala sam je s misaone strane, voljna i emocionalna strana mi se vraćaju. 

 

Plus me više baš briga za to što sam D, ranije sam imala neki malograđanski trip blama. Da, i nikome ne delujem tako, nego puna energije i vedrine. Nemam pojma kako to izvrćem i nekad me užasno nervira, jer me opažaju kao "ma daj, mora da ti nije ništa". 

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

A inače, pogledajte šta je EMDR terapija i da li bi to odgovaralo nekom koga poznajete, a potrebno mu/joj je. Radi naročito za posttraumatski sindrom, ali je reklamiraju i za neke druge stvari.

 

Relativno je nova u našim krajevima, kao i mindfulness i ACT terapija (varijanta kognitivno-bihejvioralne kojoj je cilj bezuslovno prihvatanje loših situacija, činjenica).

Sve su legitimne i naučno priznate.

  • +1 2
Link to comment
10 minutes ago, Sammael said:

Mindfulness sam probao i iskren da budem, sviranje je onoj stvari. 

 

Nije svima sviranje, meni preporucila neka psihologica, razultat da sam bacila pare na par knjiga nie mi se primilo ni malo.

Posle sam citala da u odredjenim situacijama moze da povisi anksioznost. Mislim da prosto nije za svakoga i za sve situacije, svakako da mnogima pomaze cim je planulo toliko.

  • +1 1
Link to comment
3 hours ago, Sammael said:

Srbi su krajnje neosetljivi, osećanja vrlo uspešno utapaju u alkoholu i kokainu.

И у агресију и у мањак индивидуалности. Овде се осетљивост и истраживање својих аутентичних осећања још увек доживљавају као слабост и нека врста "пичка си" етикете. А са друге стране подстиче се лажна, позерска преосетљивост за најмању ситницу. Као у једној песми Јарбола: "увек између гажења и сувише нежног мажења". 

Link to comment
27 minutes ago, Mel said:

 

Nije svima sviranje, meni preporucila neka psihologica, razultat da sam bacila pare na par knjiga nie mi se primilo ni malo.

Posle sam citala da u odredjenim situacijama moze da povisi anksioznost. Mislim da prosto nije za svakoga i za sve situacije, svakako da mnogima pomaze cim je planulo toliko.

Meni je apsolutno povisilo anksioznost i čak mi i pogoršalo depru u nekim aspektima.

  • +1 2
Link to comment

nije ni za mene i nacelno nije za svakoga. bolje mi protiv anksioznosti rade druge tehnike. 

 

teorijski mi je jasna logika mindfulness-a, tolerisanje i odvajanje od negativnih mentalnih obrazaca (straha, ruminacija) i svakako da nekom odgovara ali ja nisam ta.

 

Link to comment

 

Znate onog Hansa Aspergera koji je otkrio Asperger sindrom i celu grupu autizma?

Podstaknuta ovom diskusijom na brzinu izguglam njegov clanak iz 1944te. (tangencijalno asociranje ili kako se vec zove, anksioznost u ADHD i ASD osobama je klasika)

Za ovaj originalni clanak mogu samo da kazem:

wat

da

fak

 

 

Spoiler

Prvo title: Autistic Psychopathy’ in Childhood - nedostatak empatije postoji u dva glavna slucaja  1. psihopatija, 2. autizam. Autizam naravno nije psihopatija ali on definise nov pojam vec poznatim - jedina opcija otprl ovako.

 

Spoiler

'This disturbance results in severe and characteristic difficulties of social integration.'

I u trecoj recenici covek u tri reci definise ono sto se od pre 20ak godina definise kao autizam uglavnom sa malo duzim objasnjivanjem

 

Spoiler

jedno peta recenica: 'With the type of personality disorder presented here we can demonstrate the truth of the claim that exceptional human beings must be given exceptional educational treatment, treatment which takes account of their special difficulties….'

Znaci ovo je sad nesto sto postoji tu i tamo u Americi i jos ponegde...

 

 

Spoiler

Sesta recenica ;'I have chosen the label autism…. The name derives from the concept of autism in schizophrenia.' :blink:

-da je sizofrenija izgleda ustvari bolest autisticne populacije zna se jedno zadnjih...5 godina???

 

Spoiler

Case study 1: '...Clearly, it is possible to consider such individuals both as child prodigies and as imbeciles with equal justification…'

Nema genijalnosti bez Aspergera (Tesla, Einstein, Newton... profili), ali je i bizarno koliko Aspiji nemaju tz common sense. Prosto procesovanje informacija im je potpuno drugacije.

 

Spoiler

Case study 2: 'Normal children acquire the necessary social habits without being consciously aware of them, they learn instinctively. It is these instinctive relations that are disturbed in autistic children. To put it bluntly, these individuals are intelligent automata. Social adaptation has to proceed via the intellect. In fact, they have to learn everything via the intellect….' 

Ovo se sad zove theory of mind imislim da je relativno skoro isto objasnjeno.

 


 

Spoiler

'Case study 3/4' : Characteristic stereotypies in particular are common to both the autistic and the brain-injured retarded child: for example, hopping, fidgeting, whirling, spinning of objects (often with surprising skill) or rhythmic rocking (for instance, of the upper body)….

I

In Hellmuth’s case there were clear indications that his autism was due to brain injury at birth…. We can therefore draw the preliminary conclusion that there are cases where an organic disorder can result in a picture that, in numerous critical points, is closely similar to the picture presented by ‘autistic personality disorder’ of constitutional origin….

Znaci ovo je i u USA dan/danas 50/50, nazalost imam nekog uvida u to da se kod brain-injuries ponekad ova autisticna ponasanja tako dijagnostifikuju dok podjednak broj lekara odbija da posledice brain-injury dijagnostifikuju kao autizam. Nebitno u Srbiji ali u USA se terapije i intervencije baziraju na ovoj distinkciji.


 

Spoiler

I na kraju o male:female ratio:

It is fascinating to note that the autistic children we have seen are almost exclusively boys…. There is certainly a strong hint at a sex-linked or at least sex-limited mode of inheritance.

The autistic personality is an extreme variant of male intelligence….

 

 

Spoiler

In many cases the ancestors of these children have been intellectuals for several generations and have been driven into the professions by their nature. Occasionally, we find among these children descendants of important artistic and scholarly families….
Ovde ono sto i sad vidimo: inteligentni roditelji, profesorske / inzenjerske itd porodice - visi procenat autisticne dece.

 

 

Covek je na dve strane zahvatio sve o cemu se sad unazad 20ak godina pose, istrazuje, polemise... I onda se zapitam kako je ovo moguce sem ako je Hans Asperger i sam bio autistican, prosto ovaj nacin obrade detalja i sistematizacije nije bas tipican. I nadjem sledece:

Interestingly, as a child, Hans Asperger appears to have exhibited features of the very condition named after him. He was described as a remote and lonely child, who had difficulty making friends. He was talented in language; he was interested in the Austrian poet Franz Grillparzer, whose poetry he would frequently quote to his uninterested classmates. He also liked to quote himself and often referred to himself from a third-person perspective, typical symptoms of what we now call Asperger's syndrome

 

Clanak je iz 1944te :ph34r:

  • +1 2
Link to comment

To za nedostatak empatije je odbačeno. Mož da bude, a ne mora da znači. To je jedan od poremećaja sa najheterogenijim simptomima (podeljenim u tri velike grupe).

Na primer, Entoni Hopkins ga ima, ko bi rekao, je l' da.

 

Nedavno je izašao podkast sa ženom koja ima autistično dete i koja je vremenom shvatila da verovatno i sama ima Aspergera. I pošto ovde taj poremećaj nije "zaživeo" u nauci za one koji imaju blaži oblik, ona čeka red u nekoj instituciji u Francuskoj ili tako negde da bi mogli da joj daju dijagnozu.

Link to comment
1 minute ago, Malkmus said:

To za nedostatak empatije je odbačeno. Mož da bude, a ne mora da znači. To je jedan od poremećaja sa najheterogenijim simptomima (podeljenim u tri velike grupe).

Na primer, Entoni Hopkins ga ima, ko bi rekao, je l' da.

 

Nedavno je izašao podkast sa ženom koja ima autistično dete i koja je vremenom shvatila da verovatno i sama ima Aspergera. I pošto ovde taj poremećaj nije "zaživeo" u nauci za one koji imaju blaži oblik, ona čeka red u nekoj instituciji u Francuskoj ili tako negde da bi mogli da joj daju dijagnozu.

 

Odbaceno za celu autisticnu populaciju da, za muskarce sa klasicnim Aspergerom? Tesko.

Ovde taj poremecaj nije zaziveo ni za textbook Aspergera muskog pola, a kamoli za zensku osobu koja se i u USA dijagnostikuje tri puta manje nego za decake.

Ali u Srbiji se ni ADHD ne dijagnostifikuje, a ima ga mnogo vise od autizma plus je 'stariji' poremecaj.

Link to comment

Znam, znam. Slažem se.

Odbačen je stav da u principu da osoba sa visokofunkcionalnim autizmom nema empatiju. Zavisi od slučaja do slučaja.

 

Znam i za ADHD i za ADD, ADD je još teže dijagnostikovati i naši psihijatri koji su u prvoj liniji trijaže, a koji se bave anksioznim poremećajima i depresijom nisu učeni kako da raspoznaju blaže oblike pomenutih poremećaja.

 

Edit i ovde: ADHD može da se dijagnostikuje tako što neko ima izlive besa ili ne može da se smiri u stolici, ljudi sa ADD mogu biti tihi, i onda su u velikom problemu.

 

Edit: pogrešno sam pročitao, pardon. Mislim da nema razgraničenja na klasičnog i lakšeg Aspergera. U studijama i u popularnim izvorima se za lakše koristi termin "mild Aspergers", za ostale samo "Aspergers", to sam primetio.

Edited by Malkmus
Link to comment
3 minutes ago, Malkmus said:

Znam, znam. Slažem se.

Odbačen je stav da u principu da osoba sa visokofunkcionalnim autizmom nema empatiju. Zavisi od slučaja do slučaja.

 

Znam i za ADHD i za ADD, ADD je još teže dijagnostikovati i naši psihijatri koji su u prvoj liniji trijaže, a koji se bave anskioznim poremećajima i depresijom nisu učeni kako da raspoznaju blaže oblike pomenutih poremećaja.

 

Edit: pogrešno sam pročitao, pardon. Mislim da nema razgraničenja na klasičnog i lakšeg Aspergera. U studijama i u popularnim izvorima se za lakše koristi termin "mild Aspergers", za ostale samo "Aspergers", to sam primetio.

 

Po DSMu sad ni nema Asperger nego samo ASD1. Iako mi je jasno (mislim) zasto su to uradili, moguce da treba da ostane i Asperger u paraleli i da se vise iznijansira sa drugim grupama. Hocu reci - oni su jasna podgrupa.

Link to comment

Sve vas cujem, neke od vas ne razumem i deep down ne prihvatam depresiju kao bolest niti da vam ista fali. 

To sam rekla i muzu vise puta. On mi isto tako kao i vi "ne mozes da razumes, nisi nikad dozivela" 

Al tu sam da mu pomognem ako zatreba.  

 

 

Nas um je mnogo jak. Vise se oslanjam na to i na mogucnosti koje nam pruza.   

 

 

Za teslu i asperga prvi put cujem

 

-----

Inace je postao popularan term quite quitting (minimalan rad na poslu, da se uopste ne trudis). 

Menadzere dovodi do ludila, korporacije pokusavaju da motivisu radnike. 

 

Edited by mustang
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...