Jump to content
IGNORED

Srpski romantizam, Vuk, Dositej, crkva i folklor


morgana

Recommended Posts

1 hour ago, Filozof manijak said:

 

moje neko iskustvo je da su ateisti ti koji su najagresivniji spram neistomišljenika

nisam agresivan u ponašanju, radikalan sam u ubeđenju. taj radikalizam i agresivnost posledica su reakcije na radikalizam i agresivnost SPC. da ne pominjem druge, sve su iste.

 

dok je bila unutar svojih zidova, bavila se svojom pastvom bio sam agnostik. bolelo me dupe za crkvu, kompartiju, partizana ili zvezdu. kada je počela da jede govna na početku devedesetih postao sam ateista. radikalan, onda kada je uvedena veronauka u škole.

 

tako da, sve promene u mom odnosu prema SPC posledica su njenog delovanja. bogami i vernika koje izbegavam u vreme božićnih i uskršnjih dana kada me pozdravljaju onako iako znaju šta mislim o tome.

  • +1 2
Link to comment
33 minutes ago, Shan Jan said:

Herodot u svojoj Istoriji pise da su jos u Persiji ljudi slavili svoje rodjendane. Ako je radilo za njih, radi i za nas :) 

A da vidiš tek Spartanci šta su radili :fantom:

 

  • Haha 1
Link to comment
5 minutes ago, đorđe geprat said:

nisam agresivan u ponašanju, radikalan sam u ubeđenju. taj radikalizam i agresivnost posledica su reakcije na radikalizam i agresivnost SPC. da ne pominjem druge, sve su iste.

 

dok je bila unutar svojih zidova, bavila se svojom pastvom bio sam agnostik. bolelo me dupe za crkvu, kompartiju, partizana ili zvezdu. kada je počela da jede govna na početku devedesetih postao sam ateista. radikalan, onda kada je uvedena veronauka u škole.

 

tako da, sve promene u mom odnosu prema SPC posledica su njenog delovanja. bogami i vernika koje izbegavam u vreme božićnih i uskršnjih dana kada me pozdravljaju onako iako znaju šta mislim o tome.

Ja bih razdvojio odnos prema SPC (koji delim sa vama) od odnosa prema obićnom verniku.

  • +1 1
Link to comment
4 minutes ago, đorđe geprat said:

nisam agresivan u ponašanju, radikalan sam u ubeđenju. taj radikalizam i agresivnost posledica su reakcije na radikalizam i agresivnost SPC. da ne pominjem druge, sve su iste.

 

dok je bila unutar svojih zidova, bavila se svojom pastvom bio sam agnostik. bolelo me dupe za crkvu, kompartiju, partizana ili zvezdu. kada je počela da jede govna na početku devedesetih postao sam ateista. radikalan, onda kada je uvedena veronauka u škole.

 

tako da, sve promene u mom odnosu prema SPC posledica su njenog delovanja. bogami i vernika koje izbegavam u vreme božićnih i uskršnjih dana kada me pozdravljaju onako iako znaju šta mislim o tome.

 

Oni svoje obavljaju, ako pogledas njihova strategija njima povecava brojnost a ne postoji adekvatan odgovor pod ovakvom vlascu, to je neekonomski parametar koji nas udaljava od promena i sprecava da se oslobodimo iste te vlasti. Mogu da odrze "stabilan dinar" ako treba ali da krenemo u novi vek ne moze

  • +1 1
Link to comment
Just now, Filozof manijak said:

Ja bih razdvojio odnos prema SPC (koji delim sa vama) od odnosa prema obićnom verniku.

ma nemam ja ništa protiv vernika. neka veruju u šta hoće. neka ponašanja vernika su mi čudna deluju mi kao da su indoktrinirani, da ne misle svojom glavom no, njihova je to stvar. pomenuo si agresivnost ateista. objasio sam da je on posledica ponašanja SPC, ne vernika.

Link to comment
11 minutes ago, Milošica said:

A da vidiš tek Spartanci šta su radili :fantom:

:kisshug2:

 

Ali sem toga, spartanke su imale pravo glasa i nasledjivale imovinu. Plus su nam dali lakonski govor, kao npr. ovo:

 

Quote

Leonidas' queen, Gorgo, was asked by a woman from another city why Spartan women were allowed to rule men; “Because we are the only ones who give birth to men.”

 

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

Herodot je takođe napisao da Persijanci nisu znali za muželožništvo dok  nisu došli u kontakt s Grcima.

 

Šta Jorgos Lancia misli o tome?

Studio.

  • Haha 1
Link to comment
17 minutes ago, Filozof manijak said:

Herodot je takođe napisao da Persijanci nisu znali za muželožništvo dok  nisu došli u kontakt s Grcima.

 

Šta Jorgos Lancia misli o tome?

Studio.

Ja se secam i neke "ljubavi prema malim decacima" koju ti divljaci nisu imali pa se Herodot cudom cudio :ph34r:

Link to comment

Manijak Filozof ko Jemenci (Jemenjani?).

Niko ne slavi, a ni ne zna kad mu je rođendan. 80% stanovništva ima upisan 1.1. za rođendan i godinu. (Roditelji kad ih nanese put do matičara, prijave dete. Neki nikad to i ne urade, pa kad dete odraste pa mu trebaju dokumenta, kaže koliko ima godina, otprilike, a ovi mu izračunaju godinu i lupe 1.1)

Ima neki Amer na YT, ide po Jemenu i pita "kod datuma ste rođeni?". Svi ga gledaju belo "otkud znam? što bih pamtio tako nešto?"

  • +1 4
  • Hvala 1
Link to comment
36 minutes ago, Tihajeza said:

Ima neki Amer na YT, ide po Jemenu i pita "kod datuma ste rođeni?". Svi ga gledaju belo "otkud znam? što bih pamtio tako nešto?"


Ja sam ovo cula od kolege Iranca.
U dokumentima, pasos i slicno, mu stoji datum kad je upisan u knjige, a rodjendan mu je drugi datum. Samo sto on zna i taj drugi. Izgleda da ih nisu upisivali odmah.  

Nekada se to radilo da vide hoce li dete da prezivi.

Edited by Moonwalker
  • +1 1
Link to comment
28 minutes ago, Moonwalker said:


Ja sam ovo cula od kolege Iranca.
U dokumentima, pasos i slicno, mu stoji datum kad je upisan u knjige, a rodjendan mu je drugi datum. Samo sto on zna i taj drugi. Izgleda da ih nisu upisivali odmah.  

Nekada se to radilo da vide hoce li dete da prezivi.

I u našim krajevima. Mojim roditeljima oboma ne piše tačan datum, nego kad se išlo u grad da se prijavi.

  • +1 2
Link to comment
5 hours ago, brusli said:

Zasto vam smetaju ljudi koji se krste kada prolaze pored crkve, ili koji se klanjaju do poda, ili slave u kafani ili stagod ?

Dok god vas ne teraju ili ugrozavaju to je njihovo pravo.

Kao sto LGBT-ovci mogu da prave parade.

 

Zato što nema smisla :D A i malo je nekulturno krstiti se u hodu onako sa nogu,ako već veruješ, odvojiš par minuta udješ u crkvu i obaviš šta imaš.

 

I to ti kažem ja koji nisam verujući, ali slavim slavu iz nekih tradicionalnih familijarnih razloga :D

Link to comment
5 hours ago, Filozof manijak said:

 

moje neko iskustvo je da su ateisti ti koji su najagresivniji spram neistomišljenika

a moje iskustvo je sasvim kontra 

 

kad mi dođu neki novokomponovani vernici i kažu značajno (a kod mene miriše sarma) : danas je posni dan, nabila bih im tepsiju sa prasetinom u facu 

ne prijatelju, danas nije nikakav posni dan a ti posti ako hoćeš do kraja života, to se i inače radi u četiri zida, a ne maše se okolo, ali treba imati malo širine da bi se to shvatilo

 

  • +1 4
  • Hvala 2
  • Vojvodo,serdare 2
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...