Jump to content
IGNORED

kritika savremene umetnosti


Caligula

Recommended Posts

Naravno da ne stoji i naravno da ja to ne izjednacavam, vec samo osecam potrebu da bocnem iluziju domace i belosvetske malogradjanstine da je stanje formalne / akademske / mondenske umetnicke scene u isto vreme stanje umetnosti an zeneral, tako sto cu njihovu zavisnost o novcu dovesti do njenih krajnjih posledica i reci, pa ako se vi osecate neslobodnim, mozda niste u pravom drustvenom stratumu da bi se bavili umetnoscu.
... upravo.Najzad se u necemu slazemo. Ogromna vecina koja ne uspe nije ni zasluzila da uspe. Mozda postoji mali promil talentovanih koji nisu uspeli da se iskazu - a to je takodje uvek i po pravilu zbog lose plivacke tehnike. Jbga, zakon opstanka. Poenta je da se cesto proguraju dobri plivaci bez talenta, cak i u tradicionalnim tehnikama, na primer Olja Ivanjicki ili Milic od Macve. Takvih ima i u zemljama sa mnogo razvijenijom umetnickom nazovimo je tradicijom.
Cekcek, nadam se da te nisam razumeo ili da se nisi lepo izrazio, jer mi se ovo cini kao novi momenat. Jel ti imas problem sa masinom ili sa odabirom pogonskog goriva ?
Recimo samo da je ovo prvo uzrok a ovo drugo posledica. Zasto bih sa posledicom imao (logicki) problem? Zar je Marina kriva sto je pustaju u MOMA-u da sedi ili na venecijanski bijenale da pere koske? Naravno da nije, snalazi se zena kako zna - ne ume da crta, slika, glumi ili nekako drugacije artikulise, sve sto ima je ... hm ... osecaj za ljudsku stvarnost :isuse: Dakle, jeste da velika vecina ljudi ima osecaj za ljudsku stvarnost, ali nikome ne pada na pamet da to moze da naplati. E, tu pocinje Marinin brak sa institucijama (mashinom) i ispoljavanje one sposobnosti koju sam gore nazvao "dobar PR"
Ко ту кога опонаша, живот уметност, уметност живот или обратно, можда није ни битно.
... jasno:)Mene kod tih stvari jedino zbunjuje sto insistiraju na nekoj doslednosti a nedosledne su same sebi u korenu. Od toga jedino pizdim - od te ideoloske crte (dok se pare zgrcu)
Link to comment
  • 2 weeks later...

Ne znam za Milicu Tomic, ali Lady Gaga je izlozila meso. http://www.youtube.com/watch?v=0M1mOlamBtUOvaj video je postavljen juce i ima 300 000 pregleda do sada - pa neka neko tvrdi posle ovoga kako je savremena umetnost namenjena eliti.Hocu reci, nikada svet nije bio jeftiniji. Samo se igraj tabuima i - uspeces. Kreteni.Pogledaj samo publiku - ustali su na noge, urlaju, aplauz zaglusuje urlik - a zasto? Obukla je meso. Pa da ga jbm, jos sto svojih puchkih zivota da prozivim necu shvatiti cemu to fensi publika aplaudira: publika aplaudira mesnatoj haljini i bifteku na Lady-noj glavi, a Lady aplaudira Marini:http://www.youtube.com/watch?v=EVY4Whayw0s

Jedan od komentara na ovaj video:godessceline3 months ago 11 Words cannot even express how incredibly happy this made me. Marina and Gaga are my favourite artists in the whole world, and "Rhythm 0" is my favourite piece EVER. I seriously wanted to cry with joy when I saw this. Amazing. Just...amazing.

... dakle, zatvoren krug. Jesmo li se pomerili negde za ove hiljade godina tzv. civilizacijskog napretka? Jok bre, ni 1milimetar.Dodushe, nikada svet nije bio isfoliraniji. Ako je to napredak.btw, Milica Tomic - pojma nemam sta je radila u MSU ali evo - svecano se zaklinjem da cu odseci sebi uvo ispred MOMA-e, pred kamerama u posebnom za to pripremljenom performansu ako se i nasa Milica nije igrala Tabuima na svojoj ... izlozbi.A i cime bi se igrala? Talentom? Vestinom makar?Zaista, o zaista - kretenizam najgore vrste.

Edited by CowBoy
Link to comment

Uvek kad vidim ovako nesto pomislim onako tiho, za sebe: jadni Japanci, uskrati ih za perpetualno reinterpretiranje Zapada kroz hiperprodukciju sadrzaja potrosacke kulture u formi postmodernog eklekticizma i ostace na Busido kodeksu casti i paleotradicionalizmu Jukia Misime :(

Link to comment
Takashi Murakami u Versaju. ^_^
Za mene je ovo sjajno.
Uvek kad vidim ovako nesto pomislim onako tiho, za sebe: jadni Japanci, uskrati ih za perpetualno reinterpretiranje Zapada kroz hiperprodukciju sadrzaja potrosacke kulture u formi postmodernog eklekticizma i ostace na Busido kodeksu casti i paleotradicionalizmu Jukia Misime :(
"Paleotradicionalizam" Jukia Misime ima savremenoj japanskoj kulturi (i drustvu uopste) manji uticaj nego krunski savet u savremenoj Srbiji.
Link to comment
partizani, kakva je izlozba milice tomic u salonu MSU?
nisam bio. u belom sam svetu. ocevidci kazu da je bio toute belgrade (od borke do biljane i nazad). ja evo bas sada stojim ispred njenog novog video rada i kapiram da bi kauboj bio odusevljen. dakle govedaru daj uho!
Link to comment
nisam bio. u belom sam svetu. ocevidci kazu da je bio toute belgrade (od borke do biljane i nazad). ja evo bas sada stojim ispred njenog novog video rada i kapiram da bi kauboj bio odusevljen. dakle govedaru daj uho!
Hoces da reces da u pomenutom video radu nema postapanja tabuima?Za uho sam bio mrtav ozbiljan.@DarkAttraktor: Japanci su vazda imali osecaj za dizajn odnosno sklad izmedju rukotvorine i prirode. Ranije, svaki predmet koji izadje ispod japanskih ruku imao je barem neki atom kosmicke tezine.Sada, taj balast je otkacen - te se otislo u drugu krajnjost. Tehnoloski perfektan dizajn upadljivo bez ikakve supstance. U svakom slucaju, Japan je jako zanimljiva umetnicka sredina.edit: da se razumemo, kod Japanaca je umetnost uvek bila u sluzbi utilitarnog, (i iz utilitarnog proizilazila) u svakom smislu. To se ni do danas nije promenilo. Edited by CowBoy
Link to comment
Hoces da reces da u pomenutm video radu nema postapanja tabuima i kvaziintelektualshtinama?Za uho sam bio mrtav ozbiljan.
cista artikulacija a slikano boli glava. jos i milica onako lepa i velika.ja naravno imam pregrst problema. ali ja sam dezurno zakeralo.nego ako je neko u njujorku neka dodje 22. septembra na otvaranje izlozbe FAQ Serbia u austrijskom kulturnom forumu u doticnome gradu pa da mozemo posle lepo da se svadjamo.
Link to comment
cista artikulacija a slikano boli glava.
Milica - artikulisala?Pazi, ovakva vest je ravna pronalasku novog fizickog zakona. Ne verujem dok ne vidim. Sesto culo mi govori da ja i ti razlicito tumacimo rec "artikulacija". Edited by CowBoy
Link to comment
Japanci su vazda imali osecaj za dizajn odnosno sklad izmedju rukotvorine i prirode. Ranije, svaki predmet koji izadje ispod japanskih ruku imao je barem neki atom kosmicke tezine.Sada, taj balast je otkacen - te se otislo u drugu krajnjost. Tehnoloski perfektan dizajn upadljivo bez ikakve supstance. U svakom slucaju, Japan je jako zanimljiva umetnicka sredina.edit: da se razumemo, kod Japanaca je umetnost uvek bila u sluzbi utilitarnog, (i iz utilitarnog proizilazila) u svakom smislu. To se ni do danas nije promenilo.
Onaj rad je kao takav prilicno dobar i vise nego opravdan u datom kontekstu, te samim tim to uopste nije moj problem sa Japancima. Problem je dokle vise taj jedan isti jebeni kontekst, dokle vise rabiti jedne-iste paterne [manga-lutkica, heeelou]. Daj vise nesto drugo, menjaj plocu malo: ako nije bezmudi patrijarhalni tehnooptimizam [ :isuse: ], onda je vristeci postmodernizam [koji figurira kao neka protivteza ili nedajboze kontrakultura :wub: ], a ako nije to onda je neki istocnjacki take na reizam, prostornost, kosmickost, harmonije u krajnjoj liniji - budizam. A dosta cesto se i ove tri pozicije mesaju do granica neprepoznatljivosti [dakle, obesmisljavaju], pa se onda to iz nekog entirely detached konteksta Evrope ili US cita kao visoki estetizam ili inteligentno :lol: pa, serem se vise u tu dosadnu i jednolicnu percepciju i zelju za pidgeonholigom u onaj manga objekat odozgore. Pritom tu je i vazda momenat koji se tice komuniciranja sa potpuno stranom kulturom koji se uvek uzima olako, jer komuniciranje sa tako dalekom i stranom kulturom uopste nije jednostavno i zahteva izuetno puno licne iskrenosti [a bogami i hrabrosti]. Tako da svaki put kad pozelite da opstite sa japanskom kulturom pomislte da makar na sekund da ne zelite da opstite sa egzoticnim i onostranim, a ne zapravo konkretnom kulturom koja stoji iza barijere.Budite iskreni prema sebi, kao sto je Jimi sto je bio iskren u Hey Baby. Jimi kao i 95% populacije koja uzima Japan u usta nije zanimao Japan as such, no on je makar imao pristojnosti da ne krije svoje prave motive :D http://www.youtube.com/watch?v=ig95FKvBUaI

Hey baby, where do you, comin' fromBoy she looked at me and smiled,And looked into spaceAnd she said, 'i'm comin' from the land of new rising sun'And I said, 'hey, baby where you tryin' to go to'Then she says, 'i'm gonna spread around peace of mindAnd a whole lotta love to you and you'Hey girl I'd like to come alongYes, I'd love to come along'would you like to come along? 'She asked me'yes take me along right now.'Hey baby, can I step into your world a while?'yes you can' she said'come on back with me for a whileWe're gonna go across the jupiter sunAnd see all your people on by oneYou gotta help your people out right nowThat's what I'm doin' it all about''yeah yeah, may I come along?May I come along?May I come along?Yeah yeahPlease take me'

Link to comment
  • 1 month later...
Tako da svaki put kad pozelite da opstite sa japanskom kulturom pomislte da makar na sekund da ne zelite da opstite sa egzoticnim i onostranim, a ne zapravo konkretnom kulturom koja stoji iza barijere.
Iz ovog zanimljivog posta (premda sam za savr. umetnost 1 duduk), malo mi cudno zvuci ova recenica. Rasejan nije nikad pri ruci kad treba, ali meni tu nesto nije u redu sa duplim negacijama. Ili, jednostavno ne razumem (a voleo bih).EDIT. Ukapirao! Gledao sam u recenicu bez fokusiranja na reci i znacenje mi se samo ukazalo. I to znacenje je skroz cool. Edited by Indy
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...