Jump to content
IGNORED

kritika savremene umetnosti


Caligula

Recommended Posts

Pazite, u skladu sa onim sto totalno jebe sve umetnike otkako je covecanstva, a to je nepredvidivost sutrasnjice, ne bi me zacudilo da se gospodja simpaticnog pop bloody art fudbalskog prezimena (Abramovic) u ime novog projekta odrekne umetnosti i sav dosadasnji rad proglasi za djubre, a sebe za plagijatora i bledu Bojsovu senku :( mislim, da opstetrendovsko pojeftinjenje na svim nivoima ljudskog interesovanja nezaustavljivo stremi ka takvim akcijama, zato sto mora!!! Jer, sta danas vredi njen egzibicionizam? Ona danas ne moze izazvati nikakvu senzaciju....u svim dnevnim novinama postoji bar 5 fotki duplo brutalnijeg sadrzaja od najkrvavijeg Marininog performansa (niko me nece ubediti da prilikom kreiranja svoje umetnosti nije racunala na ubedljivost zivog mesa) ... Menson bi danas trebao narediti ritualno ubistvo svih youtube user-a, pa i da ih ubije 50 000 000 ne bi bio pop kao pre 40 god. Marina, ostala si bez senzacije na svetskom nivou, da ne kazemo, pukli ste i ti i tvoj koncept, jedini kec iz rukava i dalje ostaje ono sto nema nikakve veze sa tvojim licnim zaslugama, a to su sasvim slucajna prva 2 slova abecede tvog prezimena, sto te i dalje odrzava na mestu br.1! Makar i abecednom!Lady Gaga, kraljice, zgotivi je, kupi je, uradi ono sto je Zeljko Mitrovic pokazao kupovinom Pere Lukovica.Postovani bogatasi, umetnici su na prodaju! Modelujte ih po svojim arsinima, globalna popularnost i senzacija ipak nemaju cenu!Marina, istetoviraj se, skrati shishke, postanite drugarice, dodji na Farmu posle......ionako se sve od danas zaboravi do prekosutra!KISS

Edited by slacala
Link to comment
@Kim takodje: promasaj, jebote!Na stranu nesrecno objasnjenje o "idealima" i "mletackim trgovcima" :isuse:Ropstvo je ova papazjanija koja je sama sebe zastitila od bilo kakve smislene kritike. Kako univerzalno vrednovati/kritikovati nesto potpuno virtuelno?Pa da li shvatate da ako ja sada skinem gace i stavim pretecu Black&Decker brusilicu ispod jaja u Knez Mihajlovoj dobijam publiku istog trenutka? I ta publika je meni nasla da drzi pridike o "ropstvu" ne shvatajuci u kakvom se simulakrumu realnosti nasla: penjem se na drugi sprat MOME da bih gledao nesto, jel'te, vredno, etablirano, institucionalizovano, medijski pokriveno i cool: gomilu picki ispod narodnih nosnji. E, to je ropstvo: kada gledas golog cara i na njemu ipak vidis odelo. Ima li goreg ropstva od toga?Sve je to brutalni advertajzing u kojem ste do guse i ne shvatajuci. Mos' misliti: Hirst. Jebes reci, jebes umetnika - gledaj dela. Umetnik je univerzalno nebitan. Umetnik neka zivi svoj zivot, ne treba da ga prodaje. Cak i ako ima zainteresovanih kupaca:)edit: Kim, mooolim te sa shlagom, objasni mi sta te je to razveselilo/razvedrilo u ovom klipu sa Lady Gaga-om? Molim te objasni mi, mozda se promenim, stvarno postanem jedan od vas.
ukoliko skines gace i svojim mosnicama prineses ostru napravu mozda i jesi performans umetnika ali samo ukoliko su oni pejzazisti i portretisti u knezu ozbiljni slikari. mislim i oni imaju svoju publiku. na kraju krajeva tako je i nune zavrsio.znaci ludjaci koji slikaju draperije na vetru i razne ivanjicki i razni sobajici su umetnici zato sto imaju to nesto 'neuhvatljivo' a nesretna koncept-baba marina nema tu privilegiju.spadoh na to da 'branim' marinu :)i da. kako da te lady gaga ne razveseli kada i ne sluteci prica isto ono sto o marini prica i zvanicna domaca istorija umetnosti. dovoljno je procitati tekst jovane stokic o toj izlozbi. plus, meni je drago kada je umetnost u centru paznje. kako ne voleti ameriku.i za kraj, stvarno ne razumem o cemu polemisemo. na primer, neko moze da prezire marinine new age eskapade ali zato da uziva u 'teorijskim' performansima rabih mroue-a. ili da ne voli slike biljne djurdjevic ali da ga inspirisu platna luc tuymansa. suvise seces sekirom.
Link to comment
ukoliko skines gace i svojim mosnicama prineses ostru napravu mozda i jesi performans umetnika ali samo ukoliko su oni pejzazisti i portretisti u knezu ozbiljni slikari. mislim i oni imaju svoju publiku. na kraju krajeva tako je i nune zavrsio.... znaci ludjaci koji slikaju draperije na vetru i razne ivanjicki i razni sobajici su umetnici zato sto imaju to nesto 'neuhvatljivo' a nesretna koncept-baba marina nema tu privilegiju.
Potpuno sam na suprotnoj strani. Ne kapiras me nikako, sto moze biti i moja krivica.Ti ludjaci su postojali i u renesansi, ali ih niko nije primetio - zaboravljeni su ili dzedze po depoima drzavnih muzeja. Vec sam pisao o nacionalnom muzeju u Budimpesti gde imas tone i tone zanatski korektnih slika/slikara iz osamnaestog i devetnaestog veka a koje bi bez ikakve stete po covecanstvo mogle biti spaljene u kotlovima za centralno grejanje, jer je od njih tako veca vajda.Nije stvar u "klasicnom slikarstvu" niti u nekakvom konzervativizmu - stvar je u snazi izraza odnosno artikulaciji (odrah grlo ponavljajuci). Medij nije primaran u iskazivanju snage izraza, vec sekundaran - sama rec (medij) to objasnjava.Da ilustrujem:Onaj koji lovi ribu dinamitom (Marina) ne moze da se naziva ribolovcem, bez obzira na kolicinu "ulova". Uzmi joj dinamit (tabu) iz ruku - dobices isfrustriranu babu bez ikakvih ribolovackih skilova. U tome je poenta, dobri moj Kime, a ne u "draperijama" i "romanticnim umetnicima sa skadarlijske kaldrme".
... suvise seces sekirom.
Moze biti. Kada ono dete povice "car je go!", ono ne razmislja previse o taktu i suptilnosti. Citava scena je tako postavljena da je sekira jedini odgovarajuci alat. Edited by CowBoy
Link to comment
Potpuno sam na suprotnoj strani. Ne kapiras me nikako, sto moze biti i moja krivica.Ti ludjaci su postojali i u renesansi, ali ih niko nije primetio - zaboravljeni su ili dzedze po depoima drzavnih muzeja. Vec sam pisao o nacionalnom muzeju u Budimpesti gde imas tone i tone zanatski korektnih slika/slikara iz osamnaestog i devetnaestog veka a koje bi bez ikakve stete po covecanstvo mogle biti spaljene u kotlovima za centralno grejanje, jer je od njih tako veca vajda.Nije stvar u "klasicnom slikarstvu" niti u nekakvom konzervativizmu - stvar je u snazi izraza odnosno artikulaciji (odrah grlo ponavljajuci). Medij nije primaran u iskazivanju snage izraza, vec sekundaran - sama rec (medij) to objasnjava.Da ilustrujem:Onaj koji lovi ribu dinamitom (Marina) ne moze da se naziva ribolovcem, bez obzira na kolicinu "ulova". Uzmi joj dinamit (tabu) iz ruku - dobices isfrustriranu babu bez ikakvih ribolovackih skilova. U tome je poenta, dobri moj Kime, a ne u "draperijama" i "romanticnim umetnicima sa skadarlijske kaldrme". Moze biti. Kada ono dete povice "car je go!", ono ne razmislja previse o taktu i suptilnosti. Citava scena je tako postavljena da je sekira jedini odgovarajuci alat.
marina los umetnik. okej. to ja mogu da potpisem. beli kic. bolje da beuys nikad nije prosao kroz beograd. ali kakve veze to ima sa jadnim rabihom ili predavanjem waltera benjamina u beogradu? ja ti samo kazem da se ti unapred lisavas uzivanja u dobroj umetnosti zato sto te odredjeni medij ili izraz odbijaju.bilja djurdjevic ne odgovara za rad milosa sobajica ili petar lubarda za micu popovica (takodje jedan apsolutni kic).i nemoj sa tim carom. vec sam morao da objasnjavam braci na drugom topicu ko je zaista lud u toj prici ;)
Link to comment
Vec sam pisao o nacionalnom muzeju u Budimpesti gde imas tone i tone zanatski korektnih slika/slikara iz osamnaestog i devetnaestog veka a koje bi bez ikakve stete po covecanstvo mogle biti spaljene u kotlovima za centralno grejanje, jer je od njih tako veca vajda.
Za tebe, izgleda, postoji samo par imena iz petparackih istorija umetnosti, sve ostalo je za lomacu.
Link to comment
marina los umetnik. okej. to ja mogu da potpisem.
Kakav bre umetnik? Losh? Nije ni to. Ona je kisela kisa, nuzproizvod industrijalizacije. Znas li ti koliko je "proroka" po jerusalemskim trgovima vikalo pre par hiljada godina? Nije ona (oni) nista novo, ljudi su se vazda dovijali da zarade za zivot ovako ili onako. @Aion: nije par imena, ima ih najmanje stotinak od altamire do danas. Njihovih imitatora, sa druge strane, ima kao kusih pasa. Pogledaj samo Dishanovu repinu dokle se razvukla i u sta je metastazirala.
Link to comment

Pa neka ih je i stotinak, po tebi dela svih ostalih treba iskoristiti za grejanje?!Ti zapravo olicavas ono sto osudjujes kod savremene umetnosti - pokoravanje autoritetima. Kave veze ima da li je neko recimo zacetnik nekog stila u umetnosti, a neko drugi sledbenik (imitator u tvom zargonu)? Ovo ima veze za istoriju umetnosti, ali kakve veze ima za samu umetnost? Umetnost je odnos posmatraca i dela, i ako je posmatrac iskren i neopterecen predrasudama tu istorija umetnosti ne igra nikakvu ulogu.

Link to comment
Pa neka ih je i stotinak, po tebi dela svih ostalih treba iskoristiti za grejanje?!Ti zapravo olicavas ono sto osudjujes kod savremene umetnosti - pokoravanje autoritetima. Kave veze ima da li je neko recimo zacetnik nekog stila u umetnosti, a neko drugi sledbenik (imitator u tvom zargonu)? Ovo ima veze za istoriju umetnosti, ali kakve veze ima za samu umetnost? Umetnost je odnos posmatraca i dela, i ako je posmatrac iskren i neopterecen predrasudama tu istorija umetnosti ne igra nikakvu ulogu.
Nisam bukvalno mislio da treba spaliti (?) citav drugi sprat budimpestanskog nacionalnog muzeja, vec sam bio radikalan u odgovoru da bi Kimu bolje objasnio svoju poziciju. Ako neko sumnja u govno izliveno u zlatu ili izlozen pisoar, ritualno samopovredjivanje ili drzanje shmajsera tik do izlozenog pubicnog busena - to ne znaci da taj sumnja zato sto bezrezervno postuje klasicno slikarstvo/vajarstvo.Kakav crni autoritet, ne govorimo o politicarima :P Van Gog autoritet :isuse: onakav kakav je bio? Oduzmi mu njegovo slikarstvo, sta ce ostati - dobar PR? O gospode.Oni koji racunaju na autoritet (a koji zasenjuje realnu vrednost cirkusa koji se prodaje) su upravo oni koji su napravili ovu infrastrukturu prestiznih galerija u kojoj (se) izlazu na opste zadovoljstvo umetnickog biznisa. Edited by CowBoy
Link to comment

Ako sam dobro shvatio ovo za Van Goga, ti hoces da kazes da ga cenis kao slikara ne zato sto je autoritet, vec zbog njegovih slikara. Ono sto ja hocu da kazem da velikoj vecini "ljubitelja umetnosti" njegove slike se svidjaju zato sto bi bilo jako nepopularno reci suprotno. Nije u pitanju autoritet Van Goga, vec preovladavajuce misljenje medju ekspertima. Ne kazem da se tebi mozda Van Gogove slike ne svidjaju - ukusi su dosta dosta razliciti, kazem da je umetnost jako subjektivna stvar.To sto ja osecam prema Van Gogu (sa izuzetkom jedne ili dve slike) slicno sto ti osecas prema Marini, ne govori nista o Van Gogu ili o Marini, govori o tebi i o meni.

Link to comment
Ako sam dobro shvatio ovo za Van Goga, ti hoces da kazes da ga cenis kao slikara ne zato sto je autoritet, vec zbog njegovih slikara. Ono sto ja hocu da kazem da velikoj vecini "ljubitelja umetnosti" njegove slike se svidjaju zato sto bi bilo jako nepopularno reci suprotno. Nije u pitanju autoritet Van Goga, vec preovladavajuce misljenje medju ekspertima.
Aion, sve vreme sebi pucas u nogu.Kada se govori o npr. Van Gogu ocenjuje se zapravo njegovo slikarstvo. Kada se govori o Marini govori se samo o njoj, jer supstance nema - ostaje nam samo ona, jel'te, "umetnica" i njen act.E, kada ti za ocenjivanje ne ostane nista (Marinin primer) sem misljenja trzisnih "eksperata" - onda govorimo o naduvanom autoritetu. Kazem, nemoj taj argument o "predrasudama" i "autoritetu" jer ti nece ostati nista za odbranu tog ogromnog balona punog nicega.
To sto ja osecam prema Van Gogu (sa izuzetkom jedne ili dve slike) slicno sto ti osecas prema Marini, ne govori nista o Van Gogu ili o Marini, govori o tebi i o meni.
Ne mogu se vise sloziti:)"pa neka si i laza sjajna, draga srcu koje istinu ne trazi" je himna novih umetnickih trgovaca. Sta ti trazis u tom shoping-molu, zaista je tvoja privatna stvar.
Link to comment
Ne mogu se vise sloziti:)
a malo pre toga opet prica o vrednostima (objektivnim Marinim). Medjutim, tu imamo i
Kada se govori o Marini govori se samo o njoj, jer supstance nema - ostaje nam samo ona, jel'te, "umetnica" i njen act.
Argument koji izvan sfere umetnosti izbacuje i sve druge performativne umetnosti: balet (ples), pozoriste, delom i muziku.
Link to comment
Argument koji izvan sfere umetnosti izbacuje i sve druge performativne umetnosti: balet (ples), pozoriste, delom i muziku.
:o ama da li se ti salis? Marina Abramovic je, dakle, artikulisala nesto od nabrojanih performativnih umetnosti?Ona zasniva sve sto radi na usiljenom preziranju bilo kakve performativne vestine - cisteci, valjda, svoj izraz od bilo kakvog imputa koji prirodni talenat (kojeg je ona tragicno lishena rodjenjem) namece.I sad - ti uvodis u pricu balet (nadasve artikulisani ples/pokret/emocija), pozoriste (nadasve artikulisana forma, od rediteljskog preko glumackog do scenografskog dela) i muziku (da ne trosim reci), sve braneci Marinino pranje kostiju (bedni koncept).Zamisli da setas nekim trgom uvece i naletis na otvorenu projekciju: na platnu atmosfericno smenjivanje crno/belih kadrova, emocija, naglasenih tekstura i sugestivnog vodjenja kamere. Zadrzis se tu dva sata, gledajuci artikulaciju na delu. Zar ti je bitno da znas da je te slike redjao Tarkovski? Meni ne bi bilo.Sa druge strane, naletis u nekom paviljonu na tetku gde pere koske.I pere. I pere. Ti bi da krenes dalje, a neko ti dosapne: "to je Marina Abramovic". "Aha" odgovoris. Sad ti je jasno u cemu je caka. Krenes da pitas tog koji ti je dosapnuo "ali zasto ona to ovako bukvalno?" ali se suzdrzis - pa neces valjda kao onaj tatarin u sred crkve da pitas vernika "kako je devica mogla da rodi Hrista?". Edited by CowBoy
Link to comment

Nismo se razumeli, ucinilo mi se da imas generalno problem sa umetnostima u kojima postoje samo umetnik i akt, a ti si fiksiran sa MA.Sto se tice Tarkovskog, pogodio si me u zicu, prvo si ubo jednog od meni najneomiljenijih slikara (Van Goga - izuzetak ono polje sa cempresima), a onda jednog od meni najneomiljenijih reditelja (Tarkovskog).

Link to comment
Nismo se razumeli, ucinilo mi se da imas generalno problem sa umetnostima u kojima postoje samo umetnik i akt, a ti si fiksiran sa MA.
Naprotiv, Marina je samo dobar primer.Kako se ne "fiksirati" za skolski primer prodaje magle? Dalje, vrlo bitno - o njoj imam i neki (visestruki) insajt iz prve ruke, tako da znam o kakvom proverenom talentu govorim.
Sto se tice Tarkovskog, pogodio si me u zicu, prvo si ubo jednog od meni najneomiljenijih slikara (Van Goga - izuzetak ono polje sa cempresima), a onda jednog od meni najneomiljenijih reditelja (Tarkovskog).
Zar je moguce da bude drugacije? :)Sto se VG tice, ni meni nije "omiljeni slikar". Ima tu dosta naive koju ne varim - ali da je eksplozivni talenat, tu nema spora. O Tarkovskom (ili mozda nekom drugom cije je filmove potpisao Tarkovski) samo reci hvale. Edited by CowBoy
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...