Jump to content
IGNORED

kritika savremene umetnosti


Caligula

Recommended Posts

misljenja sam da su i duchamp i gilbert&george em y.shonibare i mnogi drugi arty-cool people zadovoljili artikulaciju? ;)
Neobično mi je drago što si se konačno oglasila.
Link to comment
  • 3 weeks later...
Kakve to veze ima sa savremenom umetnoscu?
Slazem se sa tobom, nema nikakve - suvise je skill-a na ovim radovima. Da je koristen isti objekt ali bez skill-a, e onda bi bilo "savremeno".Npr, Koons nevesto zabio olovku u sveze govance deteta A&Breda Pita. Ili, Ispod narodnih nosnji iz mindzi viri tek grafitni vrh olovke, nevesto uguran rukom Marine Abramovic. Ili, Milica Tomic nevesto crta potpuno neprepoznatljiv portret Dragane Mirkovic nevesto baratajuci grafitnom olovkom.Uspesnih i viselojno tumacecih varijacija na tone. Mos' misliti, neki zanatlija pravio minijaturne skulpture. Bullshit. Gde je tu supstanca, gde je Poruka, ama - gde je tu Ljubav?Btw, samo se nevesto salim:)
Link to comment
  • 3 weeks later...

Valjda ovo ide ovde, ne znam, ja sam seljak čovek... Dobio emajl od poštovane, pa reko', da pomognem besramnim viralom (ako je to viral).

Postovani,Od medjunarodne umetnicke komisije koja je zasedala prosle godine u maju mesecu dobila sam tromesecni rezidencijalni boravak na prestiznoj internacionalnoj umetnickoj instituciji u New Yorku, ISCP (internacionalni studio i kustoski program). Da bih realizovala rad i ucesce u medjunarodnoj umetnickoj sceni i kao predstavnik nase sredine pokazala umetnicku praksu koju negujemo u Srbiji, potrebno je da prikupim finansijska sredstva koja bi pokrila troskove studia (studio fee), i sve ostale treoskove koje podrazumeva boravak u NY. Do sada sam dobila veci deo sredstava od inostranog fonda Trust For Mutual Understanding i takodje od Ministarstva kulture Republike Srbije, ono sto je jos potrebno je da se nadju sredstva koja bi pokrila troskove studia za jedan mesec u visini od 1,800.01 $. Ti troskovi se transferuju direktno na instituciju, nista ne ide na licni racun, vec taj preostali deo troskova studia se transferuje direktno na instituciju ISCP. Obracam se Vama za pomoc koja bi doprinela ostvarenju ovog rezidencijalnog boravka, rada i promovisanja umetnicke prakse Srbije u medjunarodnim umetnickim krugovima od prestiznog znacaja. Svi sponzori ce biti promovisani u stampanom materijalu koji ce pratiti realizovan rad na toj internacionalnoj instituciji u Nju Jorku u toku 2010/2011. godine. Dokumenta koja govore o ucescu na ISCP-ju su u attachmentu. Nadam se da cete izaci u susret mladom mumetniku iz Beograda, radujem se vasem odgovoru,Srdacan pozdravIsidora Ficovic BeogradSrbijawww.isidoraficovic.blogspot.com

isidora+2.jpgEdit: I samo za CowBoy-a:

Picture+317.jpgInstallation at Alte Saline – Pernerinsel, Hallein; sculpture/installation class of Nancy Davidson & Julie Hayward “Humor and Wit”, 2007. An experimental sculpture as outcome of actions with materials and tools such as bicycle, rubber, wire, pliers and body itself that is filmed with digital video camer, is exhibited as part of installation in the same space where the actions and processes took place. The experimental sculpture is made in the spirit of exploring new ways how to present form of sculpture including more elements in the final result. Represents experiment in making the sculpture/installation through reception of the space, materials, media and senses. Final form came as emanation of inner processes waken by actions in creating of sculpture. Rubber, wire and pliers in the center of installation are traces of experimental sculpture. The video in the back represents the processes of making the experimental sculpture through serial of actions during process. The object called ‘’Heart’’, in the left angle of the picture, is made of clay and wire. Sublimates those actions in static form. Meaning lies in idea of process, in between those elements, in evoking cold and warm feelings working with cold and worm materials as rubber and wire; in symbolical movements as are riding of bicycle in circle, cutting the wire with pliers repetitively as compulsive expressions. These processes create the sculpture/ installation. "Humor and Wit" exhibition at Alte-Saline Hallein, Austria, with: Sasa Tkacenko, Pier Paolo Luvoni, Achim Gersmann, Micky Reichle, Chechile Rodrigo, Susanne Thiemann, Angela Katzy, Isidora Ficovic, Hartmut Ehrhardt, Ricardo Manuel, Hera Buyuktascian, Niala Orsmand, Ingeborg Obrez-Schmith

Edited by zorglub
Link to comment
hahahah. isidora. do jaja. luda je ko struja. in a good way.
Lady Gaga bi sve to rekla jednom recju: "limitless"
super sto je dobila rezidencijalni program u NYC.
Zasto nisam iznenadjen? Novac je odavno poceo da ignorise svoju sustinsku i prvu namenu - da olaksa trampu. Sada sve manje sluzi tome, a sve vise ima za svrhu da opravda svoje postojanje, kupujuci bukvalno nista. Ovaj i slicni programi mi vise lice na neki naucni/socioloski projekat (naucimo nekoga nicemu i potrosimo novac uz to) gde je jedina svrhapotrositi novac ninasta i time dokazati da je nishta zapravo nesto - a nema ociglednijeg dokaza za to od novca koji je u nishta ulozen.Nisu to samo umetnicki projekti - i komercijalna televizija je dobar primer za taj jebeni perpetummobile.@zorglub: nice sculpture.
Link to comment
@zorglub: nice sculpture.
Ah, samo osvrt ka Tvom poslednjem odgovoru na temi... I to je sa Isidorinog bloga, neki njeni prijatelji valjda - svakakvih lepota još ima tamo, na primer. Mene raduje trud uložen u besmisleno objašnjenje instalacije (moja omiljena savremeno-umetnička reč).Edit: slova. Edited by zorglub
Link to comment

Ko o cemu, baba o ustipcima, kurva o postenju, a umetnici o parama. Bore se protiv nepravdi sopstvenim boljitkom, protiv zaostalog drustva, ignorisuci ga, a protiv kapitalizma Sorosevim fondom. Srednjevekovna sine cura par ekselans.Ovo je zapravo vreme kada se umetnost ponovo vraca u onaj uzi opseg drustva ko u feudalizmu, jer kao sto onda ljudi [siri opseg drustva] nisu mogli da prave umetnost jer nisu bili slobodni, tako ni umetnici danas ne mogu da prave umetnost jer nemaju novaca. Autenticna umetnicka provokacija se danas verovatno moze naci samo u visoj klasi i medj aristokratijom, jer su izgleda jedino oni oslobodjeni tog krucijalnog preduslova za pravljenje umetnosti. Za razliku od ovih koji prave umetnost egzistencijalizma radi, tj. da bi pare zaradili oni bi mozda imali neki dublji poriv, te samim tim napravili nesto provokativnije.

Link to comment
Lady Gaga bi sve to rekla jednom recju: "limitless"Zasto nisam iznenadjen? Novac je odavno poceo da ignorise svoju sustinsku i prvu namenu - da olaksa trampu. Sada sve manje sluzi tome, a sve vise ima za svrhu da opravda svoje postojanje, kupujuci bukvalno nista. Ovaj i slicni programi mi vise lice na neki naucni/socioloski projekat (naucimo nekoga nicemu i potrosimo novac uz to) gde je jedina svrhapotrositi novac ninasta i time dokazati da je nishta zapravo nesto - a nema ociglednijeg dokaza za to od novca koji je u nishta ulozen.Nisu to samo umetnicki projekti - i komercijalna televizija je dobar primer za taj jebeni perpetummobile.@zorglub: nice sculpture.
ma da. nema artikulacije od altamire.pa sta je umetnost izvan drustvenih odnosa. to je kao u filmu children of men kada onaj baja vodi projekat spasavanja umjetnina. ono sto je uzasno jeste cinjenica da 'velika umetnicka dela' izvucena iz materijalnosti odnosa koji ih odredjuju ne znace nista.to naravno ne znaci da sve moze da znaci svasta ili nista nesto vec da postoje limiti razumevanja koji su omedjani ljudskim delovanjem i institucijama.inace ja ne volim isidorin art. suvise veruje u mogucnost umetnosti sto bi rekao jedan forumas :D drzim da bi se tebi vise dopao kada bi resio da se time pozabavis.
Link to comment
Ovo je zapravo vreme kada se umetnost ponovo vraca u onaj uzi opseg drustva ko u feudalizmu, jer kao sto onda ljudi [siri opseg drustva] nisu mogli da prave umetnost jer nisu bili slobodni, tako ni umetnici danas ne mogu da prave umetnost jer nemaju novaca.
Ovo, mislim, ne stoji. Tacno je, od umetnosti se izdrzavati tesko je i danas kao i pre trista godina. Medjutim, to ne znaci da je kvalitetno sve sto uspe da se proda i da svako ko uspe da se izdrzava od umetnosti radi kvalitetno (ti kazes autenticno).Mediji i kvalitet zastupljenosti u medijima su danas najvazniji cinilac uspeha - kao i sposobnost/vestina da umetnik (umetnik?) iznese svoj PR u svoju korist. Koons nije nista drugo do (budimo iskreni:) dobar, precizan i fino tempiran PR. Isto vazi za vecinu umetnika koji dobro zaradjuju ili uspesno obezbedjuju novac za svoje projekte.Pisao sam vec mnogo puta o tome - umetnicko trziste danas je jedna velika mashina od koje odlicno zivi puno ljudi - i koja mora nesto da melje da bi zaradjivala. U tu gladnu mashinu staju i Koons, i Marina Abramovic, pa cak i Milica Tomic, kao i hiljade svakojakih egzibicionista/wanabe kreativaca koji dishanovski misle da je ideja = umetnost.A zasto i ne bi tako mislili, kada citava mashinerija vrishti iz dana u dan, sata u sat - da su u pravu, i da je ideja (koncept) = umetnost.@Kim: odakle to da: " 'velika umetnicka dela' izvucena iz materijalnosti odnosa koji ih odredjuju ne znace nista." ?Ne znace nista - tebi, ili je to zakljucak nekog istoricara/teoreticara umetnosti?
Link to comment
Ovo, mislim, ne stoji. Tacno je, od umetnosti se izdrzavati tesko je i danas kao i pre trista godina. Medjutim, to ne znaci da je kvalitetno sve sto uspe da se proda i da svako ko uspe da se izdrzava od umetnosti radi kvalitetno (ti kazes autenticno).Mediji i kvalitet zastupljenosti u medijima su danas najvazniji cinilac uspeha - kao i sposobnost/vestina da umetnik (umetnik?) iznese svoj PR u svoju korist. Koons nije nista drugo do (budimo iskreni:) dobar, precizan i fino tempiran PR. Isto vazi za vecinu umetnika koji dobro zaradjuju ili uspesno obezbedjuju novac za svoje projekte.
Naravno da ne stoji i naravno da ja to ne izjednacavam, vec samo osecam potrebu da bocnem iluziju domace i belosvetske malogradjanstine da je stanje formalne / akademske / mondenske umetnicke scene u isto vreme stanje umetnosti an zeneral, tako sto cu njihovu zavisnost o novcu dovesti do njenih krajnjih posledica i reci, pa ako se vi osecate neslobodnim, mozda niste u pravom drustvenom stratumu da bi se bavili umetnoscu. U realnosti, danas je produkcija umetnosti je mnogo fragmentiranija nego sto se to moze uciniti nekom prvi pogled ili nekom ko istu posmatra iskljucivo kroz formalnu scensku prisutnost ili trzisne-naocare.
Pisao sam vec mnogo puta o tome - umetnicko trziste danas je jedna velika mashina od koje odlicno zivi puno ljudi - i koja mora nesto da melje da bi zaradjivala. U tu gladnu mashinu staju i Koons, i Marina Abramovic, pa cak i Milica Tomic, kao i hiljade svakojakih egzibicionista/wanabe kreativaca koji dishanovski misle da je ideja = umetnost.
Cekcek, nadam se da te nisam razumeo ili da se nisi lepo izrazio, jer mi se ovo cini kao novi momenat. Jel ti imas problem sa masinom ili sa odabirom pogonskog goriva ?
Link to comment
Zasto nisam iznenadjen? Novac je odavno poceo da ignorise svoju sustinsku i prvu namenu - da olaksa trampu. Sada sve manje sluzi tome, a sve vise ima za svrhu da opravda svoje postojanje, kupujuci bukvalno nista. Ovaj i slicni programi mi vise lice na neki naucni/socioloski projekat (naucimo nekoga nicemu i potrosimo novac uz to) gde je jedina svrha
Слоба је онда био врхунски уметник, јер је код њега највише поскупљивало ништа. Тј кад погледаш на шта су ти одлазиле паре, не можеш да ухватиш ни за главу ни за реп шта си то плаћао тим парама, само знаш да их је требало све више. Надреална кауција за повратак у земљу (плаћаш кад излазиш, а не враћају кад се вратиш), јебачка тарифа за струју по тамо неким зонама, извод из матичних књига који је одједном постао кварљив... и бар још десетак таквих имагинарних артикала којих не могу да се сетим.Баш данас размишљам о тим бројним бајаги невладиним организацијама и пројектима им, чија ми се једина сврха чини као да је баш из те "паре за ништа и чекови за џабе" категорије. Тј, сврха им је да се потроше да би неко нешто радио на нечему, да би се негде појавио и парадирао са тим парама и бајаги добрим намерама, натерао кориснике својих бајаги услуга да се повинују неким условима, и да је на крају потпуно небитно да ли је било неких резултата - битно је да су паре потрошене, рецке у каријере ударене, извештаји поднети и сви богатији за једно туристичко искуство.Ко ту кога опонаша, живот уметност, уметност живот или обратно, можда није ни битно.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...