Jump to content
IGNORED

kritika savremene umetnosti


Caligula

Recommended Posts

Zamisli da setas nekim trgom uvece i naletis na otvorenu projekciju: na platnu atmosfericno smenjivanje crno/belih kadrova, emocija, naglasenih tekstura i sugestivnog vodjenja kamere. Zadrzis se tu dva sata, gledajuci artikulaciju na delu. Zar ti je bitno da znas da je te slike redjao Tarkovski? Meni ne bi bilo.Sa druge strane, naletis u nekom paviljonu na tetku gde pere koske.I pere. I pere. Ti bi da krenes dalje, a neko ti dosapne: "to je Marina Abramovic".
^ekstra! :)nego... moja keva se baš loži na marinu (pretpostavljam da je uticaj njene prijateljice koja se još više loži na marinu). juče, na televiziji rtcg sam gledao (zbog keve) intervju i prikazano je tako da su mogli svi da prate od 7 do 107 i ono što mi je najviše ostavilo kao utisak jeste ovo što je marina rekla: "ovo što se desilo, (u nyc) meni je posebno drago jer sam uspela da nešto što je alternativno prebacim u mainstream." siguran sam da nije baš tim rečima rekla, ali je suština. a, ja kažem: "a, a gde je amerika"znači, ono što je možda i bilo tabu, sada je sve to za široke narodne mase. ovo nisam napisao ironično, stvarno. jednostavno, nisam iz te priče i jako mi je daleka. možda je namerno guram, ali mi je drago što mi se ne približava u onom smislu da me guši - ta priča.nešto samo za cowboy-a:

ja tebe fenomenalno razumem. pišeš veoma jasno.

Edited by bob mould hair style
Link to comment

Mainstim je ... MOMA?Nemoj Bobe ko boba te molim:) ajde slusaj na 00:30 kako Karleusha izgovara : "MOMA" ... sa kakvom posvecenoscu, poznavanjem materije, dubokim cool postovanjem: http://www.youtube.com/watch?v=EVY4Whayw0s&feature=player_embedded... ovaj klip je inace urnebesan, pocev od novinareve poze, preko frizure/stylinga do nacina na koji u svoj APPLE zapisuje(!) na licu mesta reci koje btw snima i mikrofon :lol:Sve je jebena poza, od prvog pitanja: "ko postavlja limite?" i odgovora: "Mi. Mi ih postavljamo" :isuse: (ne seri da ih mi postavljamo)Kim rece da je odusevljen intervijuom, ali iako sam ga dva puta ponizno molio da objasni odakle odusevljenje, odgovor je izostao. Zaista, odlican klip za seciranje Marinine (i ne samo njene) publike. Hint: fond reci Lady Gage.Odatle nije ni cudo da smo dosli do ovakve konstatacije:

Za tebe, izgleda, postoji samo par imena iz petparackih istorija umetnosti, sve ostalo je za lomacu.
... sto ce reci: "priznajes samo Paskala, Njutna, Arhimeda i jos par imena iz petparacke istorije fizike"... pa bice da ih je bilo malo vise. Edited by CowBoy
Link to comment
Mainstim je ... MOMA?Nemoj Bobe ko boba te molim:) ajde slusaj na 00:30 kako Karleusha izgovara : "MOMA" ... sa kakvom posvecenoscu, poznavanjem materije, dubokim cool postovanjem: http://www.youtube.com/watch?v=EVY4Whayw0s&feature=player_embedded... ovaj klip je inace urnebesan, pocev od novinareve poze, preko frizure/stylinga do nacina na koji u svoj APPLE zapisuje(!) na licu mesta reci koje btw snima i mikrofon :lol:Sve je jebena poza, od prvog pitanja: "ko postavlja limite?" i odgovora: "Mi. Mi ih postavljamo" :isuse: (ne seri da ih mi postavljamo)Kim rece da je odusevljen intervijuom, ali iako sam ga dva puta ponizno molio da objasni odakle odusevljenje, odgovor je izostao. Zaista, odlican klip za seciranje Marinine (i ne samo njene) publike. Hint: fond reci Lady Gage.Odatle nije ni cudo da smo dosli do ovakve konstatacije:
evo odgovor: pa zar nije i divno i zabavno da je marina inagurisana u zvanicnog umetnika entertainment industrije in USA?razvedri se malo. ni ti meni nisi odgovorio na mnoga pitanja pa te ne prozivam :)pri tome: naravno da je ono sto marina radi umetnost. ma koliko se to tebi ne dopadalo i ne ulazilo u tvoje arsine umetnosti.
... sto ce reci: "priznajes samo Paskala, Njutna, Arhimeda i jos par imena iz petparacke istorije fizike"... pa bice da ih je bilo malo vise.
pa samo umetnost nije nauka i to je velika sreca za tvoje omiljene umetnike ;)
Link to comment
evo odgovor: pa zar nije i divno i zabavno da je marina inagurisana u zvanicnog umetnika entertainment industrije in USA?
Zasto bi te (tacno) to radovalo? Kao kad pobedi reprezentacija?Nikad mi ta vrsta patriotizma nije bila jasna, ali to je vec moj problem. Na stranu formulacija "zvanicni umetnik entertainment industrije in USA" koja odlicno ilustruje ono sto sve vreme govorim: da je u pitanju Velika Trgovina iza koje ne stoje nikakve univerzalnije vrednosti od - novca. Pocelo je naivno pre stotinak godina da bi metastaziralo u otvoreno medijski orkestrirano izrugivanje zdravom razumu.
pri tome: naravno da je ono sto marina radi umetnost. ma koliko se to tebi ne dopadalo i ne ulazilo u tvoje arsine umetnosti.
Moje arshine umetnosti? Tesko da sam ja dosaptavao Fidiji sta i kako da radi. Tvoj je problem sto je tebi Marina rekla da je umetnica a ti joj poverovao. U ovom italiku pocinje i zavrsava se prica o vasoj Novoj Religiji. Edited by CowBoy
Link to comment
Moje arshine umetnosti? Tesko da sam ja dosaptavao Fidiji sta i kako da radi. Tvoj je problem sto je tebi Marina rekla da je umetnica a ti joj poverovao. U ovom italiku pocinje i zavrsava se prica o vasoj Novoj Religiji.
mislim da je to bila marinina zelja od pocetka i da je cesto najveci uzas kada ti se zelja ispuni.no, marina je u MOMA-i trenutno. fidija je arheoloski nalaz. alatmira je obredna pecina. ko je tebi rekao sta je umetnost? ti si kao neki kveker koji pevusi 'oni imaju crkvu, mi imamo Hrista' :)pa cak i oni (kvekeri) su iznova i iznova citali dobru knjigu a nisu se pouzdali samo u svoj subjektivni dozivljaj hristove bozanske prirode.no, to sve nije ni bitno.bitno je da gundjajuci oko marine propustas puno (moguce) zanimljivih stvari. neke sam ovde i ja pominjao.daklem, nisam ja ovde u misiji da te preobratim (kao metodije savremene umetnosti) niti da ponirem u tvoj subjektivni dozivljaj umetnosti vec onako da caskamo i frljamo se imenima.
Link to comment
no, marina je u MOMA-i trenutno. fidija je arheoloski nalaz. alatmira je obredna pecina.
... upravo. Ona je u MOMA-i. Kazes to kao da to nesto znaci. Fidija mu tu dodje kao neko ko je upao protekcijom majke istorije :isuse: Kada bi se na milisekund odmakao i pogledao sa strane ovaj quote, poklonio bi mi se i rekao: "u pravu si, care, navukao si me majstorski" :lol:Naravno, Marinina zelja je oduvek bila da bude umetnica - to je jako zelela i to joj se, okom stada gledano, i ostvarilo. Da je to "pozelela" samo vek ranije, to bi ostala samo pusta zelja. Jer, ne bi imala skilove ni infrastrukturu (MOMA) da se medijski predstavi kao ... "umetnica". Kakvo crno slikarstvo, skulptura, pozoriste, muzika, arhitektura i ostala sranja - tada nije postojala disciplina "kvaziintelektualno proseravanje kroz tabue" za Koons-a, nju i armiju marketinskih akaunata koji umesto talenta imaju samo dobar PR. Nastankom medija, otvorio se prostor i za ovu profesiju (uz mnoge druge).Na mogu samo da skapiram kako ti kao ocigledno inteligentan momak padas na ovu pricu? Hvala bogu, da bi covek danas bio hirurg nije dovoljna samo zelja vec i neki skilovi, prirodni talenat. U suprotnom, bilo bi veselo kad zaboli slepo crevo:)
Link to comment
... upravo. Ona je u MOMA-i. Kazes to kao da to nesto znaci. Fidija mu tu dodje kao neko ko je upao protekcijom majke istorije :isuse: Kada bi se na milisekund odmakao i pogledao sa strane ovaj quote, poklonio bi mi se i rekao: "u pravu si, care, navukao si me majstorski" :lol:Naravno, Marinina zelja je oduvek bila da bude umetnica - to je jako zelela i to joj se, okom stada gledano, i ostvarilo. Da je to "pozelela" samo vek ranije, to bi ostala samo pusta zelja. Jer, ne bi imala skilove ni infrastrukturu (MOMA) da se medijski predstavi kao ... "umetnica". Kakvo crno slikarstvo, skulptura, pozoriste, muzika, arhitektura i ostala sranja - tada nije postojala disciplina "kvaziintelektualno proseravanje kroz tabue" za Koons-a, nju i armiju marketinskih akaunata koji umesto talenta imaju samo dobar PR. Nastankom medija, otvorio se prostor i za ovu profesiju (uz mnoge druge).Na mogu samo da skapiram kako ti kao ocigledno inteligentan momak padas na ovu pricu? Hvala bogu, da bi covek danas bio hirurg nije dovoljna samo zelja vec i neki skilovi, prirodni talenat. U suprotnom, bilo bi veselo kad zaboli slepo crevo:)
kako ti kao ocigledno pametan momak verujes da je sa hirurzima (bilo sa skalpelom bilo sa kicicom) moguce pricati o umetnosti? nije da je bas goja ubijao vreme pustajuci ljudima krv niti je holbajn bio dokrot moro koji se poigrava sa nasom percepcijom.ja te samo pitam: kako tako pouzdano znas sta je umetnost?
Link to comment
... ja te samo pitam: kako tako pouzdano znas sta je umetnost?
Opet si se namestio na zicer. Pa to je tvoje stanoviste, covece: da ti pouzdano znas da je drzanje shmajsera uz mindzu umetnost. Eno napisao si tri posta iznad.Fora i jeste u tome sto je do dvadesetog veka to sta je umetnost a sta ne bila (uglavnom) neupitna stvar. Onda su dosli Prodavci Koncepata i krenuli sa pricom da je to sto prodaju pouzdano umetnost. Kapiras li sad? To sto ti kupujes od njih i dajes im pare/paznju/legitimitet je znak da si naseo. Kao stedisa Dafimenta cimas za ruku i drugare da joj daju pare, i jos se obradujes kada Lady Gaga Karleusa prizna banku kao da je prava.A ja sam ti kriv sto ti govorim da je u pitanju prevara :P. Eh, lenjosti. Jos sam ja ispao los ikljucna stvar: onaj koji je konzervativan... da pri tome ne shvatas koliko je upravo tvoje stanoviste konzervativno, duboko etablirano i danasnjim institucijama milo. Edited by CowBoy
Link to comment
Opet si se namestio na zicer. Pa to je tvoje stanoviste, covece: da ti pouzdano znas da je drzanje shmajsera uz mindzu umetnost. Eno napisao si tri posta iznad.Fora i jeste u tome sto je do dvadesetog veka to sta je umetnost a sta ne bila (uglavnom) neupitna stvar. Onda su dosli Prodavci Koncepata i krenuli sa pricom da je to sto prodaju pouzdano umetnost. Kapiras li sad? To sto ti kupujes od njih i dajes im pare/paznju/legitimitet je znak da si naseo. Kao stedisa Dafimenta cimas za ruku i drugare da joj daju pare, i jos se obradujes kada Lady Gaga Karleusa prizna banku kao da je prava.A ja sam ti kriv sto ti govorim da je u pitanju prevara :P. Eh, lenjosti. Jos sam ja ispao los ikljucna stvar: onaj koji je konzervativan... da pri tome ne shvatas koliko je upravo tvoje stanoviste konzervativno, duboko etablirano i danasnjim institucijama milo.
pa ja makar mogu da kazem da su mindza i smajser u galeriji (crkvi). ti se pouzdas u svoj spider-sense. nego, ja kao konzervativac ulazem u banku a ti jos uvek zakopavas zlato u dvoristu? ili jos gore zivis u hipi komuni :)nego, kako je to neupitno do XX veka sta je umetnost a sta nije? Edited by kim_philby
Link to comment
pa ja makar mogu da kazem da su mindza i smajser u galeriji (crkvi).
:isuse: Pa ko je stavio shmajser i mindzu u galeriju? Apsolut? Ili neke cike koje od tog virtuelnog 'leba zive?Previse mistifikujes umetnost, a vidim i da bezrezervno verujes autoritetima. Mos' misliti, uslo u Galeriju. Treba da znas da su i galerija i crkva samo zgrade od cigala a da im je namenu odredila (pretezno) ljudska glupost ili, ako cemo preciznije, interesne grupe koje bi da sire svoju ideologiju/religiju.
nego, kako je to neupitno do XX veka sta je umetnost a sta nije?
Ima tamo, pise u zagradi: "uglavnom". Pri tom sam mislio na nove medije (film, fotografija) ili nove pristupe formi/konceptu (impresionizam, ekspresionizam, apstrakcija). I, naravno, na stare bitke izmedju slikara/skulptora/arhitekata kroz vekove. Ali, ostaje cinjenica - sve vreme je artikulacija bila najbitnija karika koja povezuje umetnika sa medijem/konceptom.E, tada na scenu stupa Kim Philby i kaze: jebes artikulaciju. Odjednom, armija wanabe "umetnika" izlazi iz svojih rupa sa spravama za mucenje u rukama i krece da se samocherechi racunajuci na empatiju stada - i na svaku empaticnu grimasu publike pri pustanju krvi, "umetnik" povice: "o, kako je moja "umetnost" jaka!".Jeste, nema artikulacije, nema dela, rekoh - ostao je samo "umetnik" i act. I empaticna rulja koja misli da je na udaru umetnosti uvek kad oseti nagon za povracanjem.I sad, posle svega, posle tog jednovekovnog svakodnevnog ubedjivanja da je i to umetnost, ti meni spocitavas moj spider sense.Ama ja tebe pitam: odakle tebi uopste ideja da je drzanje shmajsera pored pichke umetnost? Da bi mi to objasnio, moraces prvo da definises sta ta rec "umetnost" zapravo znaci. E, tu si vec u debelom problemu.
Link to comment

zvuci glupo ali ajde tomov rip prebacite na savremenu umetnost reloaded. tom je u tome i najvise bio kao performer i nekako je zasluzio da mu tu bude ppposlednje pocivaliste.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...