Jump to content
IGNORED

kritika savremene umetnosti


Caligula

Recommended Posts

dajte da vidimo tu marinu pa da zakljucimo je li po nama umjetnost ili nije. mislim, to treba da bude posao javnih izlagackih institucija, valjda, da da javnosti na uvid (relativno) tekucu globalnu scenu, makar ona bila kontroverzna na ovaj ili onaj nacin. necemo valjda da kolabiramo u nekog milica od macve za 21. v, mada, kad pogledam koga forsira sns i kreativni savjet u redovnim termina, to se i desava, sto je druga prica.

Link to comment
26 minutes ago, Leia said:

 

Jel ovo iz one serije - A gde je pecat? :lolol:

 

Umetnoscu moze da se bavi ko god hoce sto se mene tice, ja pricam o necem drugom a cenim da ni Petricicev fokus nije na nekakvoj istrazi poumetnika nego na tome da je Marina 1 koristoljubivi oportunista

 

 

da,  kako je to lepo upakovao i protumačio, da tu nema ničeg osim napadnog marketinga i budala koje su nasele,  bez da kaže išta o njenom delu

Edited by InvisibleLight
Link to comment
24 minutes ago, InvisibleLight said:

 

 

da,  kako je to lepo upakovao i protumačio, da tu nema ničeg osim napadnog marketinga i budala koje su nasele,  bez da kaže išta o njenom delu

 

Julijana, u svemu ima neceg, cak i u ispijenoj solji kafe. Ako zelis da vidis (ili ti neko da direkciju) u kafenom talogu mozes da pronadjes citav zivot, proslost sadasnjost i buducnost, i "neko te pominje" i da "misli na tebe" i "dobices neki novac" i "pevac ti je na rubu solje cuces neki glas..." nije tesko postici da ima tog neceg u osmisljenom konceptu i performansu.

 

Poenta je da se danas tesko nesto moze kritikovati a da ti se ne vrati loptica kao konzervativcu ili cak i nacisti jer je i Hitler... tako je napravljen sistem, nemas vise tacku oslonca i svaka kritika je klizav teren.

 

Ovo sto konkretno Marina radi je (rekoh vec ranije) uvreda za mozak, sve je na prvu loptu, jako naivno, plitko, sve vec prezvakano u istoriji sveta ali ne kao umetnost vec kao zivot sam. Biti publika takvim stvarima je... ne znam, to je nekakva kapitulacija pred medijskim silovanjem.

Edited by Caligula
Link to comment
5 minutes ago, Caligula said:

 

Ovo sto konkretno Marina radi je (rekoh vec ranije) uvreda za mozak, sve je na prvu loptu, jako naivno, plitko, sve vec prezvakano u istoriji sveta ali ne kao umetnost vec kao zivot sam. Biti publika takvim stvarima je... ne znam, to je nekakva kapitulacija pred medijskim silovanjem.

 

Postoji (ne jedan) način na koji se mogu kritikovati moderni "umetnici" kao što su Marina ili Hrst (koje sam i sam ranije kritikovao), i tako je i Petričić trebao da uradi. Nepotrebno posezanje za politikom i moralom samo tupi oštricu poruke i ostavlja loš utisak.

Link to comment

Petricic zivi u drzavi u kojoj nema slobodnih izbora vec sedam godina. Nema tuzilastva, nema slobodnih medija, zivi u zemlji u kojoj ubijaju politicke protivnike. Odatle, njegovo pitanje je zdravo i sasvim primereno.

 

Sa druge strane, Shamanka dolazi u ovu bolestinu kao sto dolaze Nike ili Adidas, Apple, u potrazi za trzistem, bez ikakvih dubljih aspuracija. Kada Lajbah ode u Severnu Koreju, to ne radi da bi zabavljao generale - njihova muzika u onoj sali je 1 dobar umetnicki performans, mnogo jaci od vecine koji danas mogu da se vide.

 

Kada Shamanka dodje da pokupi pare i da legitimitet ovom zlu ovde to je vec nesto sasvim drugo. Petricic je secirao bas kako ttreba, bez uvijanja i lazne PC.

 

 

Edited by Caligula
Link to comment
Just now, Caligula said:

Petricic zivi u drzavi u kojoj nema slobodnih izbora vec sedam godina. Nema tuilastva, nema slobodnih medija, u zemlji u kojoj ubijaju politicke protivnike. Odatle, njegovo pitanje je zdravo i sasvim primereno.

 

Sa druge strane, Shamanka dolazi u ovu bolestinu kao sto dolaze Nike ili Adidas, Apple. Kada Lajbah ode u Severnu Koreju, to ne radi da bi zabavljao generale - njihova muzika u onoj sali je 1 dobar umetnicki performans, mnogo jaci od vecine koji danas mogu da se vide.

 

Kada Shamanka dodje da pokupi pare i da legitimitet ovom zlu ovde to je vec nesto sasvim drugo. Petricic je secirao bas kako ttreba, bez uvijanja i lazne PC.

 

 

ajd da se stoprocentno slozim sa ovim.

Link to comment
16 minutes ago, Caligula said:

Petricic zivi u drzavi u kojoj nema slobodnih izbora vec sedam godina. Nema tuzilastva, nema slobodnih medija, zivi u zemlji u kojoj ubijaju politicke protivnike. Odatle, njegovo pitanje je zdravo i sasvim primereno.

 

Sa druge strane, Shamanka dolazi u ovu bolestinu kao sto dolaze Nike ili Adidas, Apple, u potrazi za trzistem, bez ikakvih dubljih aspuracija. Kada Lajbah ode u Severnu Koreju, to ne radi da bi zabavljao generale - njihova muzika u onoj sali je 1 dobar umetnicki performans, mnogo jaci od vecine koji danas mogu da se vide.

 

Kada Shamanka dodje da pokupi pare i da legitimitet ovom zlu ovde to je vec nesto sasvim drugo. Petricic je secirao bas kako ttreba, bez uvijanja i lazne PC.

 

 

i bendovi dolaze zbog novca. i filharmonije, baleti, klasicni umetnici, sportisti, timovi dolaze zbog novca. zasto se bas njoj to zamera?  dosla zena u rodni grad, ima retrospektivnu izlozbu, pogurala drzava - sve redovno. daje li i bitef vucicu legitimitet? fest? egzit? sve to delom drzava placa i sve to promovise ovu i ovakvu srbiju s vucicem na celu. 

 

malo je prenategnuto to da marina daje legitimitet vucicu. da li daje legitimitet kraljici ili borisu kad ide u london? ili je dala svedskom kralju kad je bila u stokholmu? ili ipak dolazi kad je pozovu ako se dogovore o uslovima kao i svako drugi ko gostuje u srbiji? ako dobro plate, jos bolje. svakako nije tu dobrotvorno i rodoljubivo. 

 

nije marina jedina, mnogi dolaze u ovaj nas raspad od drzave bez tuzilastva, slobodnih izbora i slobodnih medija da bi zaradili pare. i treba da dolaze. i u sto vecem broju. i to bas oni koji su danas na vrhu u svojim oblastima bez obzira da li mi to razumemo, volimo, postujemo ili ne. jos najbolje i da bendovi, umetnici i ostali odbiju da dolaze u srbiju dok se ne promeni vlast. da se nedajboze tako nesto desi, cenim da bi nove generacije bile jos gore od ovih sto gledaju farme i parove i slusaju one silovane kroz sintisajzer. 

Link to comment
2 minutes ago, adam said:

i bendovi dolaze zbog novca. i filharmonije, baleti, klasicni umetnici, sportisti, timovi dolaze zbog novca. zasto se bas njoj to zamera?  dosla zena u rodni grad, ima retrospektivnu izlozbu, pogurala drzava - sve redovno. daje li i bitef vucicu legitimitet? fest? egzit? sve to delom drzava placa i sve to promovise ovu i ovakvu srbiju s vucicem na celu. 

 

malo je prenategnuto to da marina daje legitimitet vucicu. da li daje legitimitet kraljici ili borisu kad ide u london? ili je dala svedskom kralju kad je bila u stokholmu? ili ipak dolazi kad je pozovu ako se dogovore o uslovima kao i svako drugi ko gostuje u srbiji? ako dobro plate, jos bolje. svakako nije tu dobrotvorno i rodoljubivo. 

 

nije marina jedina, mnogi dolaze u ovaj nas raspad od drzave bez tuzilastva, slobodnih izbora i slobodnih medija da bi zaradili pare. i treba da dolaze. i u sto vecem broju. i to bas oni koji su danas na vrhu u svojim oblastima bez obzira da li mi to razumemo, volimo, postujemo ili ne. jos najbolje i da bendovi, umetnici i ostali odbiju da dolaze u srbiju dok se ne promeni vlast. da se nedajboze tako nesto desi, cenim da bi nove generacije bile jos gore od ovih sto gledaju farme i parove i slusaju one silovane kroz sintisajzer. 

Em si preostar, em mislim da masis sustinu, na stranu nepotrebno politizovanje teme, a la кењо ili klimtavi: svedskoj kraljici ne treba legitimitet, njoj se ulicama i televizijama glavnog grada ne setaju udovice ubijenih politickih protivnika, niti joj anonimni rusitelji ruse gradske cetvrti, o namestenim izborima da ne pricamo, itd, itd, uostalom o Srbiji vucica nema pootrebe da pricamo.

I za Borisa vazi isto, doduse sva je prilika manje i sve manje :D 

Osim toga Marina nije ni iz Svedske ni iz Londona, pa ce biti da kao neko ko je poreklom odavde i to istice kao jedno od ishodista svog stvaralastva :D, ipak zauzima nesto drugaciju poziciju, da ne kazem obavezu da se, kao neko ciji se glas cuje, izjasni i opredeli na neke teme iz sopstvenog joj zavicaja.

Culo bi se, odjeknulo, postavilo u neke koordinate, odredilo se.

A ne da se zaklanja iza svoje svetskostitm, univerzalnosti i ostalih alatki za zamazivanje ociju: i ne samo sto se ona zaklanja, to bi bio jos ponajmanji problem, veci je problem u domorocima koji bi da je zaklone, jer ulozene pare su ipak lokalne, a ne univerzalne.

Ovako, ni jednog jedinog gesta, osvrta na lokalne teme, prilike i dileme..

Sve i da je umetnik sa velikim U i ma sta ko o tome mislio, stavila je sebe, a i sve nas u onu ratnu Djuricevu izjavu: 'Lako je tebi da potpises, ti sviras u diple, a ja predajem etiku...' jer se na to, bojim se, svodi ovo tvoje:

Quote

...dolazi kad je pozovu ako se dogovore o uslovima kao i svako drugi ko gostuje u srbiji? ako dobro plate, jos bolje. svakako nije tu dobrotvorno i rodoljubivo. 

 

Link to comment
6 hours ago, InvisibleLight said:

 

 

da,  kako je to lepo upakovao i protumačio, da tu nema ničeg osim napadnog marketinga i budala koje su nasele,  bez da kaže išta o njenom delu

 

Upravo tako, on ne osporava njeno delo kao takvo nego nacin na koji je ona predstavila to svoje delo i lik ovde i sada.

 

U celom tom njenom nastupu izdvojila bih i laz da je niko odavde nije nikada zvao, pre ce biti da joj niko ranije nije ponudio ovako lukrativnu tezgu.

 

Drugo, ova njena izlozba uopste nije nikakav eksluzivitet za Beograd nego jedna od stanica u turneji, sto je naravno legitimno ali ne znam onda cemu je predstavljati kao njen veliki povratak i davati joj tu sladunjavu notu na koju vidim otkida nasa javnost. Tacno je i da nasa sredina ne vidja cesto (ako je ikad) ovako skupu i dobro odradjenu produkciju ali ko god je ikad maknuo iz ove nase barice i bio nekad na ozbiljno organizovanim izlozbama stvarno tu ne moze sad da se zanesvescuje od opcinjenosti.

Edited by Leia
Link to comment
4 hours ago, adam said:

i bendovi dolaze zbog novca. i filharmonije, baleti, klasicni umetnici, sportisti, timovi dolaze zbog novca. zasto se bas njoj to zamera?

 

Zato sto je ovde dosla kao SNS projekat. Npr. scenografiju joj radila firma bliska SNSu, iako je druga produkcija pobedila na tenderu. Pantela licno je bila zainteresovana da se ovo uradi kako valja, bez obzira na cenu. Citav jednogodisnji budzet MSU spickan je (cijom odlukom?) na ovaj dogadjaj (ne postavku, dogadjaj).

 

Ovo je samo logicno leglo izmedju Beograda na Vodi, gondole i jarbola. I ova poslovna zena (svaka joj cast na osecaju za biznis) je pristala da bude deo toga. Pri tom je sa ovih prostora, sto je umela dobro da unovci tamo preko pateticnim izmisljotinama o zivotu u SFRJ zatvoru. A ovde se vratila kao da se iz izgnanstva vraca u slobodnu zemlju:)

 

Bukvalno, Marinche je sebi nasla idealnu ekipu, nista me nije iznenadilo - sve je bas kako treba da bude.

 

A da je ona neki otvarac ociju, borac protiv establismenta, pravi CISTAC - imali bi instalaciju u centralnom holu MSU gde coveka uvek iznova, u beskonacnom loop-u ubijaju sa nekoliko hitaca u ledja. Umesto toga, SNS joj je organizovao Besedu na Gori :isuse:

 

Mada, ako je zena kompletan idiot (sto je takodje realna mogucnost) , onda joj je oprosteno.

Edited by Caligula
Link to comment

To sa organizacijom naravno jeste skandalozno, kao i farsa oko imenovanja direktora i izmjestanje odluke o programu na A Brnabic koja domovinu brani lepotom i kreativnom industrijom

Ali i dalje nije skandal sto dolazi bas Marina

Inace nisam Marinin fan, ali cu dakako ici na izlozbu. Zamislimo da pri istim okolnostima dolazi Jeff Koons, jednako kontroverzan.

Edited by morgana
Link to comment

Rp) Abramovich koktel 100g

Sastojci;

moja baba se tukla za sadnice japanske tresnje ali ja sam cool 80g

ako to nije umetnost, zasto ljudi idu da je vide 20g

jebes matematiku uvek sam bio otkacen 10g

 

Edited by Caligula
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...