Jump to content
IGNORED

kritika savremene umetnosti


Caligula

Recommended Posts

"Već mnogo dana volim ja Marinu
Al, njeni hladni pogledi me brinu
Da hrabrost skupim nikad nemam snage
Da mogu tada da joj kažem sve..."

 

 

Pratim je od 1986. od intervjua u petom broju Momenta koji je vodio Ješa Denegri. Nezaboravan tekst.

Jedva čekam da odem na izložbu. Žao mi je što nisam bio na njenom javnom predavanju.

 

Karikaturisti i karakaturisti* mi neće pokvariti užitak!

 

*Karakaturist - Nesvesno biće koje poništava glasački listić tako što crta faluse po njemu i misli da je tako zajebalo Vučića, pa mu se onda On svuda ukazuje. Njihovo stado okuplja se u toru zvanom "PPP forum" gde vredno seju mantru "Svi su isti", učvršćujući Njegovu vladavinu ad infinitum. Kao vazdigli se, a palančani obični, što se na primeru Marine A. može jasno videti.

(Čast malom procentu PPP forumaša, koji ovaj forum još nekako održavaju na kakvom-takvom nivou.)

 

One što "promišljaju šta je to umetnost", isleđivao bi ko Raša Marinelu!

 

Edited by klimt
Link to comment
1 hour ago, InvisibleLight said:

pa na to sam referisala, a kauboj linkovao juce

 

mism   ekspplicitno ''m.a. nije umetnica a performans je utociste netalentovanih, tankih zanatski'' je suvise  smeo i iskljuciv stav za nekog ko ''nece da ulazi u teoriju, istoriju i kritiku'', kako sam kaze

 

''zivimo u vremenu lazi,opsena, i vladavine hohstaplera i ona je jedan od njih'' zvuci jadno ako nemas utemeljenje za kritiku u poznavnaju nj.opusa i geneze vizuelne um. druge polovine 20.veka

 

 

 

Ah izvinjavam se onda. 

Ali ja stvarno to nisam shvatila kao kritiku performansa kao art forme nego kao kritiku Marine Abramovic kao nedosledne i toj svojoj umetnosti - najkardinalniji primer, onaj performans s kostima kao osuda ratova na Balkanu a onda dodje ovde i mrtva hladna saradjuje upravo sa najgorim ratnim huskacima iz tog vremena i pravi se neveshta.

Link to comment
2 minutes ago, Leia said:

 

Ah izvinjavam se onda. 

Ali ja stvarno to nisam shvatila kao kritiku performansa kao art forme nego kao kritiku Marine Abramovic kao nedosledne i toj svojoj umetnosti - najkardinalniji primer, onaj performans s kostima kao osuda ratova na Balkanu a onda dodje ovde i mrtva hladna saradjuje upravo sa najgorim ratnim huskacima iz tog vremena i pravi se neveshta.

Ma ne bre, nema sa marinom problema sve dok pripada pravcu moderne umetnosti, subverzivne do koske, poznatom kao 'igrajte se, radite sta hocete, sve jebto umetnost, samo nemojte slucajno nesto da pokvarite...'

 

 

Ima tamo na hate topiku skoro, deo o modernoj deci, prezasticenoj, na silu kreativnoj, pazenoj i mazenoj, koju niko ne sme da popreko pogleda, a kamoli zavali 1 pedagosku zausku, to ti je, otprilike domet raznih marina, a ko to ne razumetm taj je znas valjda....

Link to comment
30 minutes ago, namenski said:

Ima tamo na hate topiku skoro, deo o modernoj deci, prezasticenoj, na silu kreativnoj, pazenoj i mazenoj, koju niko ne sme da popreko pogleda, a kamoli zavali 1 pedagosku zausku, to ti je, otprilike domet raznih marina, a ko to ne razumetm taj je znas valjda....

 

Druže Makarenko, pardon Namenski, Marinini roditelji su bili mnogo veći levičari nego što ste Vi, pa šta ispade...

Samo da znate i Marina je nekada bila član partije. Razočarala se šezdeset osme.

Sve ove budalaštine u modernoj umetnosti (čitaj izopačena umetnost), izmislili su upravo levo orjentisani umetnici, komunisti. U SSSR drug Maljevič i ostali. Tatljin podiže skaradni Spomenik Trećoj internacionali.  Zaraziše tom kugom i čestiti kapitalističko-demokratski zapad, a za sebe zadržaše uživanje u socrealizmu. 

 

 

Link to comment
2 minutes ago, klimt said:

 

Druže Makarenko, pardon Namenski, Marinini roditelji su bili mnogo veći levičari nego što ste Vi, pa šta ispade...

Samo da znate i Marina je nekada bila član partije. Razočarala se šezdeset osme.

Sve ove budalaštine u modernoj umetnosti (čitaj izopačena umetnost), izmislili su upravo levo orjentisani umetnici, komunisti. U SSSR drug Maljevič i ostali. Tatljin podiže skaradni Spomenik Trećoj internacionali.  Zaraziše tom kugom i čestiti kapitalističko-demokratski zapad, a za sebe zadržaše uživanje u socrealizmu. 

Бог ме убио ако разумем потребу да се у модерну марина причу уметне Макаренко, чланство у партијама, 68, родитељи, тај радали добро и то је неки аргумент, нарочито када других нема, а и треба доказати правоверност.

Успео си.

 

А што се тиче модерне уметности и препоруке да се чита као изопачена, уживања у соцреализму, итд, итд, шта да ти кажем осим да се ради о поприлично јадном подметању и мучком покушају замене теза, и то си успео, 'оће те данас, а?

 

А да са набројаних интелектуалних и сверазумевајућих висина помињеш Татлина или Маљевича, са све 1 малом гретом марином, па све у свему - јебеш уметност коју ти разумештм и браниш...

Link to comment
3 hours ago, InvisibleLight said:

mism   ekspplicitno ''m.a. nije umetnica a performans je utociste netalentovanih, tankih zanatski'' je suvise  smeo i iskljuciv stav za nekog ko ''nece da ulazi u teoriju, istoriju i kritiku'', kako sam kaze

 

 

Pre bih rekao logican stav, zdravorazumski. Pa i sami performeri kazu da preziru zanat i guraju ga u klasicnu umetnost, sto dosta govori o njihovom hendikepu da razumeju tzv. klasicnu umetnost. Videti u Mikelandjelu, El Greku ili Goji samo zanat kao neki kreativni pik je svojevrsno slepilo, i mi se sa time danas suocavamo - slepilo koje je kroz liberalizaciju pojma umetnost dobilo medije da relativizuje sve do te mere da mozemo (evo milioniti put) da cujemo:

 

"sve sto umetnik nazove umetnickim delom postaje umetnost"

 

... pa iz ovoga gore proizilazi da onoliko koliko si medijski zanimljiv za eksploataciju tacno toliko ces biti uspesan.

 

 

 

Quote

 

''zivimo u vremenu lazi,opsena, i vladavine hohstaplera i ona je jedan od njih''

 

 

Evo gore sam upravo ovo ponovio sto Petricic kaze - sve je na imidzu, nacinu prodaje i prezentovanju.

 

Onaj argument konzumenta "ali ja sam osetio/la nesto na tom i tom performansu" je koristan onoliko koliko i argument da covek oseca nesto i dok ide ulicom i vidi neku za njega novu pojavu, oseti senzaciju - ali mu mediji nisu rekli da je to umetnicki akt pa on stavlja stvar u fijoku "svakodnevni zivot".  Bog mi je svedok da je hodanje ulicom/šumom/čekanje u redu u pošti i gledanje necijeg rascvetalog penzionerskog okovratnika često interesantnije od izvikane izlozbe/instalacije/performansa.

 

A samo zato sto ne pristajem da mi se kaze kada je nesto pred mojim ocima bitno, dobro i izuzetno e samo zato što ga je činovnik izložio u MOMA ili MSU.

 

Ali jbg, vreme je laži, opsena i vladavine hohštaplera.

Edited by Caligula
Link to comment

Podmece se teza da je svako ko kritikuje Marinu Abramovic neka zaostala konzerva koja ne razume modernu umetnost.

Cak ne mora ni ona sama da se brani, fanovi odmah sami skoce jer kako ce se bolje potvrditi da su progresivni i prosveceni.

Onaj vucic se ubi od prenemaganja svakodnevno da odrzi svoj fan base, a ova dosla, uzela kintu, odrzala jedno smuti pa prospi obracanje na poljancetu i ode, a vi se prepucavajte...

 

Pre neki dan Riccardo Tisci postovao njen portre na Instagramu, cenim da vec snima editorijalcic za neki Vogue

Gusterov osmeh -

 

 

8686F892-2034-4085-9F5E-54264AA7DBDC.jpeg

Link to comment
6 minutes ago, Leia said:

 

Ah izvinjavam se onda. 

Ali ja stvarno to nisam shvatila kao kritiku performansa kao art forme nego kao kritiku Marine Abramovic kao nedosledne i toj svojoj umetnosti - najkardinalniji primer, onaj performans s kostima kao osuda ratova na Balkanu a onda dodje ovde i mrtva hladna saradjuje upravo sa najgorim ratnim huskacima iz tog vremena i pravi se neveshta.

 

pa..marina abramović je ludača, opsesivno fokusirana na sebe i svoje doživljaje, čak kao neki iskarikirani prototip mitskog umetnika koji ne može da živi da ne stvara i kojeg je sam bog nadahnuo , obeležio i prokleo. ima taj neki sektaški al rekla bih iskren, duh i posvećenost (njen manifest čak više od radova, pa institut, ludilo)

 

njen odnos prema svetu i 'političke' radove treba gledati kroz tu prizmu.  sama izjavljuje da je politika nikad nije zanimala..  balkanski barok jeste vidjen kao  društveno politička kritika ali u njemu imamo da dok traje performans idu u pozadini snimci njenih roditelja, opet njena lična trauma itd, uopšte kao i ceo njen rad krajnje je ličan, ekspresivan, i autokatarzičan, a ne cerebralan i emancipatorski za društvo u celini. 

 

kad govori o totalitarnoj državi ne govori o njenom karakteru nego kako se na nju to odrazilo.. tako i u b.baroku predlaže (kao i uvek) spas kroz individualne borbe i rituale, ne preispituje uzroke i krivce nego predlaže self help akcije za prevazilaženje.

 

tako da (u njenoj glavi) uopšte ne postoji ta b.barok : izložba u srbiji 2019. nedoslednost

 

msm, možemo glat povući paralelu marininih performansa  koji uključuju ispitivanje krajnjih granica fizičke izdržljivosti u vučićevo neidenje u wc 8 sati il koliko beše Ć=

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
3 hours ago, InvisibleLight said:

pa na to sam referisala, a kauboj linkovao juce

 

mism   ekspplicitno ''m.a. nije umetnica a performans je utociste netalentovanih, tankih zanatski'' je suvise  smeo i iskljuciv stav za nekog ko ''nece da ulazi u teoriju, istoriju i kritiku'', kako sam kaze

 

''zivimo u vremenu lazi,opsena, i vladavine hohstaplera i ona je jedan od njih'' zvuci jadno ako nemas utemeljenje za kritiku u poznavnaju nj.opusa i geneze vizuelne um. druge polovine 20.veka

 

 

upravo.

 

meni najjaca iz petricicevog clanka ta uzrocno posledicna veza konceptualne umetnosti i trenutne globalne politicke situacije. da ne govorimo da covek koji se citav zivot bavi umetnoscu jos nije odvojio delo od autora. 

 

kapiram da ljudi od vucica masivno pizde pa ne znaju gde glavom udaraju al mnogo je, kume.  

 

i da dodam - ne podrzava marina samo vucica, podrzava i klovna borisa! izlozba iz beograda dolazi u london, najavljena je u RA iduce godine. u pitanju je svetska zavera :cry:

Link to comment
8 minutes ago, InvisibleLight said:

 

pa..marina abramović je ludača, opsesivno fokusirana na sebe i svoje doživljaje, čak kao neki iskarikirani prototip mitskog umetnika koji ne može da živi da ne stvara i kojeg je sam bog nadahnuo , obeležio i prokleo. ima taj neki sektaški al rekla bih iskren, duh i posvećenost (njen manifest čak više od radova, pa institut, ludilo)

 

njen odnos prema svetu i 'političke' radove treba gledati kroz tu prizmu.  sama izjavljuje da je politika nikad nije zanimala..  balkanski barok jeste vidjen kao  društveno politička kritika ali u njemu imamo da dok traje performans idu u pozadini snimci njenih roditelja, opet njena lična trauma itd, uopšte kao i ceo njen rad krajnje je ličan, ekspresivan, i autokatarzičan, a ne cerebralan i emancipatorski za društvo u celini. 

 

kad govori o totalitarnoj državi ne govori o njenom karakteru nego kako se na nju to odrazilo.. tako i u b.baroku predlaže (kao i uvek) spas kroz individualne borbe i rituale, ne preispituje uzroke i krivce nego predlaže self help akcije za prevazilaženje.

 

tako da (u njenoj glavi) uopšte ne postoji ta b.barok : izložba u srbiji 2019. nedoslednost

 

msm, možemo glat povući paralelu marininih performansa  koji uključuju ispitivanje krajnjih granica fizičke izdržljivosti u vučićevo neidenje u wc 8 sati il koliko beše Ć=

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Naprotiv, mislim da je vrlo proracunata +da ima sjajan marketinski tim. 

 

Cuj, ludaca :lolol:

 

Ludaca je ona sto seta s nozem po Zvezdari u narodnoj noshnji, ovo je uspesan proizvod koji je nasao ciljnu grupu

 

edit. To pucanje na sentimentalnost mi je posebno gadno, porodicne fotografije, ona jadna nesnadjena neshvacena u socijalizmu pa morala da potrazi srecu u svetu...misliiiim 

 

 

Edited by Leia
Link to comment
12 minutes ago, InvisibleLight said:

slažes sa sa petričićem  da marini.a. treba osporiti naziv umetnika ?

 

Jel ovo iz one serije - A gde je pecat? :lolol:

 

Umetnoscu moze da se bavi ko god hoce sto se mene tice, ja pricam o necem drugom a cenim da ni Petricicev fokus nije na nekakvoj istrazi poumetnika nego na tome da je Marina 1 koristoljubivi oportunista

Link to comment

Baš me zanima da li bi Petričić bio tako britak u svojoj kritici da je na vlasti recimo Tadić, a ne Vučić? Ili bi njeno delo odjednom dobilo druge dimenzije konotacije? Baš jadan, da ne kažem sraman tekst, a nije da sam i ga ranije nešto cenio.

 

 

28 minutes ago, adam said:

 

 

meni najjaca iz petricicevog clanka ta uzrocno posledicna veza konceptualne umetnosti i trenutne globalne politicke situacije. da ne govorimo da covek koji se citav zivot bavi umetnoscu jos nije odvojio delo od autora. 

 

kapiram da ljudi od vucica masivno pizde pa ne znaju gde glavom udaraju al mnogo je, kume.  

 

 

 

Upravo tako.

Link to comment
17 minutes ago, InvisibleLight said:

slažes sa sa petričićem  da marini.a. treba osporiti naziv umetnika ?

Taman posla, kakav svet, takav umetnik, takva umetnost....

Izvini, nisi mene pitao... :)

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...