Jump to content
IGNORED

Uništavanje životne sredine u Srbiji


Jumanji

Recommended Posts

54 minutes ago, Shan Jan said:

Kod svih njih se ljudi bore protiv toga, sporo im ide. Al zato sto da ne kod nas, sigurno je bezbedno, posebno u naseljenom i plodnom delu Srbije :rolleyes:

 

Ma ne trebaju nam chista voda i zdrava zemlja, shta ti je.

Link to comment
4 minutes ago, ToniAdams said:

Kolko sam skapirao u njemackoj zasad ništa od kopanja, brine se narod zbog gađenja 

 

Ali tamo na zapadu u rurskoj oblasti negde, ne znam gde je tacno onaj ugalj, ide sve punom parom. Nije da se nisu bunili (bilo je i pravih anarhoakcija), ali jbg kad je neophodno.

Link to comment
6 minutes ago, I*m with the pilots said:

 

Ali tamo na zapadu u rurskoj oblasti negde, ne znam gde je tacno onaj ugalj, ide sve punom parom. Nije da se nisu bunili (bilo je i pravih anarhoakcija), ali jbg kad je neophodno.

 

Rur je vec raskopan a nagadjam da Nemachka ne pije rursku vodu, mi imamo Drinu/Savu ovde koja nas bar pola Srbije snadbeva vodom.

Link to comment
8 minutes ago, I*m with the pilots said:

 

Ali tamo na zapadu u rurskoj oblasti negde, ne znam gde je tacno onaj ugalj, ide sve punom parom. Nije da se nisu bunili (bilo je i pravih anarhoakcija), ali jbg kad je neophodno.

 

 

Dalje te Tesle nisu neophodne nego ziva grozota koja se u Srbiji ni ne vozi, al o tome pa tek ne mogu.

 

  • +1 1
Link to comment
21 minutes ago, I*m with the pilots said:

 

Ali tamo na zapadu u rurskoj oblasti negde, ne znam gde je tacno onaj ugalj, ide sve punom parom. Nije da se nisu bunili (bilo je i pravih anarhoakcija), ali jbg kad je neophodno.

Nije to bas tako strasno kao sto bi da predstave.

 

214343_XXL.jpg

zwenkauer_see_in_flutung.jpg.webp

2171552071_ab8c432f42.irprodgera_njt9t.jpg

Screenshot 2023-12-13 111438.png

Link to comment

Za kopanje litijuma se valjda koriste hemije koje mogu mnogo vise da zagade za stalno sve oko sebe u odnosu na klasicne kopove uglja.

 

Jebena USA ne uspeva da se izbori zbog ekologije da vadi litijum usred pustinje u Nevadi a mi cemo ovde zbog par milijardi koje ce zavrsiti u ko zna kojim dzepovima da sjebemo skroz nase gradove, plodnu zemlju i prirodu.

Edited by Shan Jan
  • +1 7
Link to comment
34 minutes ago, Mel said:

 

Rur je vec raskopan a nagadjam da Nemachka ne pije rursku vodu, mi imamo Drinu/Savu ovde koja nas bar pola Srbije snadbeva vodom.

Voda u Dortmundu je možda i najkvalitetnija koju sam pio

Link to comment
4 minutes ago, ToniAdams said:

Voda u Dortmundu je možda i najkvalitetnija koju sam pio

 

Pa jel kopaju neke kolichine litijuma tamo?

Iskreno nebitno, mi svakako pijemo Savsku vodu, drugo ovo shto Shan Jan kaze, unishticemo prirodu i zdravlje za to da Vuchic ekipa josh malo napuni dzepove.

Da je to kopanje litijuma tako nebitno, ne bi se bunili NEmci i Amerikanci protiv toga.

Rudarske kompanije uvek kazu kako ce to sve biti super za vodu i prirodu, a onda zaseru sve oko sebe i kazu ups, a brane sa flotacijom im se kad tad razvale i izliju unaokolo.

  • +1 2
Link to comment
1 hour ago, Mel said:

Da je to kopanje litijuma tako nebitno, ne bi se bunili NEmci i Amerikanci protiv toga.

Protiv čega se sve ljudi bune u poslednjih nekoliko godina (a protiv čega ne), ne bih ja to uzimao kao neki reper.

 

Ali meni je uvek čudno kad vidim da se ljudi bore protiv rudarenja kao takvog. Svaka stvar koju kupujemo/imamo je došla od nečega što je iskopano/izvučeno iz zemlje. Ne postoji drugi način. E sad, za svaki taj proces postoje različite metode zaštite i prečišćavanja, i može imati manji ili veći uticaj na okolinu. A to zavisi pre svega od države i zakona koji to propisuju, a zatim od kompanije koja to radi. Isto važi i za dalje postupke - metalurgija, (petro)hemija, obrada… Zapravo sve osim finalne montaže i pakovanja generiše prljav i/ili opasan otpad.

 

Sve ovo je poznato i sve to se ignoriše decenijama, jer se odvija negde drugde, a nama stiže lepo i jeftino. Svaki proizvod u prodavnici bi bio bar duplo skuplji kada bi procesi proizvodnje (od kopanja do pakovanja) bili čistiji. Ako se na to dodaju i radni uslovi svih u lancu, odoše cene u nebo. Tako da svaku put kada kupujete neku stvar, bilo da je stona lampa, telefon, cipele, klima uređaj... pomnožite cenu sa 3 i dobićete cenu proizvoda koji nikome nije zagadio vodu za piće, naterao da se preseli i/ili uništio zdravlje. I to u daleko većoj meri nego što će/bi ovaj rudnik litijuma u Nemačkoj ili USA.

 

Naravno, kada je reč o Srbiji ili Bosni, tu je jasno da će nastati ekološka katastrofa, ali isključivo iz prvog navedenog razloga. Ovde i autoperionica može da zagadi vodu za piće celom gradu. Što se tiče odlaganja otpada i nesreća, skoro uvek je u pitanju ljudski faktor koji se mogao sprečiti da je neko brinuo ili ulagao u to. Pa se opet vraćamo na prvi korak - propise i kontrolu.

 

Rudarstvom se ljudi bave hiljadama godina, i moraće i dalje, ako nećemo nazad u pećine i da jedemo koru s drveća. A tehnologija danas je toliko napredovala da bilo koji proces može biti takav da prečišćena voda bude daleko čistija od one što u Zrenjaninu izlazi iz slavine. Ali, postoji i cena za to.

  • +1 4
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...