Jump to content
IGNORED

Uništavanje životne sredine u Srbiji


Jumanji

Recommended Posts

1 hour ago, Engineer said:

Naravno, kada je reč o Srbiji ili Bosni, tu je jasno da će nastati ekološka katastrofa, ali isključivo iz prvog navedenog razloga. Ovde i autoperionica može da zagadi vodu za piće celom gradu. Što se tiče odlaganja otpada i nesreća, skoro uvek je u pitanju ljudski faktor koji se mogao sprečiti da je neko brinuo ili ulagao u to. Pa se opet vraćamo na prvi korak - propise i kontrolu.

 

Pa ok, na nivou planete i drugih zemalja oni nek vide shta misle o tome, a za nas je jasno.

Link to comment

Pa u tome je problem - što mislimo isto, a problemi su različiti ;) A dalje, kod nas zbog takvog stava: "nećemo litijum jer je litijum", sve ostalo prolazi bez mnogo buke, a neke od tih stvari su još gore po okolinu.

 

2 hours ago, Shan Jan said:

Lako bi se placali i 3x skuplji proizvodi ako bi se malo poradilo na njihovoj trajnosti. I svi bi bili srecniji jer bi ljudi i priroda bili zdraviji.

Kao što Braća reče, ne bi. Pošto postoje takvi proizvodi i prodaju se u neuporedivo manjim količinama.

Link to comment
2 minutes ago, Engineer said:

Pa u tome je problem - što mislimo isto, a problemi su različiti ;) A dalje, kod nas zbog takvog stava: "nećemo litijum jer je litijum", sve ostalo prolazi bez mnogo buke, a neke od tih stvari su još gore po okolinu.

 

Kao što Braća reče, ne bi. Pošto postoje takvi proizvodi i prodaju se u neuporedivo manjim količinama.

Prvo nisu uopste toliko isplativi trenutno jer su u malom broju a drugo naravno da ces kupovati jeftinije ako ti se pruza prilika. Ne znaci da neces kupovati skuplje i redje ako nema drugog izbora.

Link to comment

Pa onda je potrebno samo da ceo svet sedne i da se dogovori oko rudarenja, proizvodnje, zagađenja i prava radnika :D

 

Ali jeste nezgodno kad je izbor na tebi - kupi jeftino (ono što možeš), iako znaš da je negde 10.000km od tebe ostala pustoš da se to napravi, ili kupi skupo (čak iako to podrazumeva da ne ideš na more ove godine) jer znaš da su svi u lancu odgovorno poslovali i da su Drina, Sava i Timok ostali čisti zbog toga. Nikome nije u interesu da se ovaj prvi način promeni, jer svi u lancu imaju korist od toga.

 

Ja iskreno ne vidim drugi način, nego da krene od pojedinca da menja svoje navike koliko može, dok se ne stvori kritična masa dovoljna da takav model postane održiv i prihvatljiv za veću populaciju. I to samo u delovima sveta koji su trenutno dovoljno razvijeni i imaju sredstva da to izguraju, što je poprilična manjina u globalnim okvirima. Ali prvi uslov je da ubediš ljude da treba da imaju manje, što je u ovim vremenima nemoguće

  • +1 1
  • -1 1
Link to comment

Naprotiv ja mislim da drzava tu mora da radi tj. da ona gleda dobrobit radnika i prirode. Ne bih se okladio da ovi fer proizvodi koji kostaju vise nisu samo marketinski trik da neki CEO uzme jos vise para dok se sustinski nista ne menja.

 

I ne mislim da je tesko ljude ubediti da imaju manje, dovoljno je smanjiti stetan uticaj reklama koje im govore non stop da to sto imaju nije dovoljno.

  • +1 1
Link to comment
11 hours ago, Engineer said:

Zar nisu Portugal, Nemačka i Češka već odlučili da kopaju kod sebe i rade na tome?

ako su oni odgovorno drushtvo koje moze da obezbedi tehnologiju,  transpareno kopanje, kontrolu i odgovornost, ja ne vidim problem.

 

nije kod nas problem litijum, nije ni rio tinto, kod nas smo problem mi. zato se i bore toliko da kopaju ovde, znaju da ce da ih puste da rade shta hoce i da ce ih zato manje koshtati, bez ikakve odgovornosti i njih i onih koji ih pushtaju.

  • +1 7
  • Hvala 2
Link to comment

Slažem se, ali je problem što su svi protivnici kopanja litijuma baš protivnici kopanja litijuma, jer su svi ubeđeni da je nemoguće imati i rudnik i solidno očuvanu okolinu u blizini. I ako pokušaš da objasniš da nije problem u samom kopanju, već što znamo ko će i kako kontrolisati eksploataciju, odmah te proglase za RT plaćenika. I kada skreneš pažnju da se na istoku Srbije priroda već uništava više nego što bi Rio Tintu uradio da ima skroz odrešene ruke, odgovori su ili ignorisanje ili stav: "to je već u toku, ne možemo tu ništa, daj da sprečimo nove katastrofe". I onda nisam siguran da je ljudima zaista stalo da se sve to reguliše i dovede u red. O smeću u rekama, opasnom otpadu, reciklaži... da i ne govorim. Pa buna protiv plastičnih kesa od 2 dinara je trajala mesecima

 

2 hours ago, Shan Jan said:

Naprotiv ja mislim da drzava tu mora da radi tj. da ona gleda dobrobit radnika i prirode. Ne bih se okladio da ovi fer proizvodi koji kostaju vise nisu samo marketinski trik da neki CEO uzme jos vise para dok se sustinski nista ne menja.

 

I ne mislim da je tesko ljude ubediti da imaju manje, dovoljno je smanjiti stetan uticaj reklama koje im govore non stop da to sto imaju nije dovoljno.

Ok, naravno da nisu ti "zeleni, fer, dugotrajni" proizvodi 100% takvi kako ih reklamiraju, ali svakako jesu bolji od ovih iz masovne proizvodnje. I naravno da razliksa u ceni ne ode rudarima, ali opet dobiju više nego ovi drugi. Pa te to dovodi u još veću dilemu.

 

Ne znam šta tu država može da uradi. Da uvede dodatne takse na proizvode "lošeg" porekla, nije realno. Možda preko nekog iznosa, jer je danas sve to socijalna kategorija (moraš imati dostupan telefon, računar, veš mašinu, klimu). Ali opet ulazimo u začaran krug - gde bi taj dodatni novac završio. Pa nove eko takse su uvedene pre par godina, i nikakve koristi od toga nema. Da su na opštinskom nivou taj novac iskoristili samo da domaćinstvima koja se greju na ugalj plate prelazak na pelet, toplotnu pumpu, inverter klime, priključenje na toplovod… pa makar to bilo i samo 30 kuća, bilo bi neke koristi. Ovako, pojeo vuk magarca.

 

Ne znam, situacija mi izgleda veoma mračna kad vidim da nema pomaka već 20 godina. A da bi se bilo šta popravilo, potreban je ogroman novac koji nemamo i još veća volja koje imamo još manje. Ljudi su rođeni u zagađenom vazduhu pre 20 godina (Užice, Valjevo, Bor, Pančevo...), danas dobijaju decu koja su rođena u istim uslovima i bez izgleda da će i njihova deca za 20 godina dočekati da mogu da dišu u zimskom periodu. Naša najveća nada je da će globalno zagrevanje skratiti zimu, tj. grejnu sezonu. Pa ako bude trajala samo 2 meseca, nekako ćemo se snaći

  • +1 1
Link to comment

istochna srbija je primer i dokaz kako se radi i kako ce se raditi, ko god da dodje. 

 

a to shto smo pustili i da nam je neko drzava u drzavi, to je posebna pricha :dry:

 

to nije za nas. pa ovaj bi nas prodavao na kilo, da nas hvataju po ulicama da prodaju, ako moze da uzme neke pare.

  • +1 5
Link to comment

situacija u istočnoj srbiji je gora od najgore moguće Li katastrofe

 

Čukaru Peki je 2-3 veći, Čukaru Peki ima zonu uticaja bar 5 puta veću, ruda ima 10 puta više arsena, ali to nije interesantno za naše Ćute

 

naravno, za ovo je prvo kriva vlast, pa tek onda domaći zeleni diletanti

  • +1 1
  • Tužno 1
Link to comment
1 hour ago, Braća Strugacki said:

situacija u istočnoj srbiji ...

 

naravno, za ovo je prvo kriva vlast, pa tek onda domaći zeleni diletanti

hvala.

 

 

Edited by gospa buba
Link to comment
8 hours ago, Engineer said:

Ja iskreno ne vidim drugi način, nego da krene od pojedinca da menja svoje navike koliko može, dok se ne stvori kritična masa dovoljna da takav model postane održiv i prihvatljiv za veću populaciju. I to samo u delovima sveta koji su trenutno dovoljno razvijeni i imaju sredstva da to izguraju, što je poprilična manjina u globalnim okvirima. Ali prvi uslov je da ubediš ljude da treba da imaju manje, što je u ovim vremenima nemoguće

 

Ja imam 43 godine i bar pola života slušam te "mora da se krene od pojedinca" priče. Nisam dovoljno rečit da opišem koliko je to spektakularno šupalj narativ, koliko bedan izgovor za manjak organizovanog, sistemskog delovanja. 

 

Ljudima godi kad čuju taj naizgled zdravorazumski stav: "pođimo svi od sebe, pogledajmo u svoje dvorište, evo npr. ja recikliram i vadim punjač iz štekera..." Daje nam osećaj da nismo mali i nemoćni i usamljeni, da možemo individualnim delovanjem da pomerimo stvari nabolje, da ćemo kupovinom 20% skupljih sijalica ili slamčica spasiti planetu. 

 

Ali nažalost jesmo mali, ne možemo ništa sami, i nećemo pametnim potrošačkim izborima spasiti planetu. Nagađam da većima nas to negde intuitivno kapira, ali smo skloni samoobmani jer nam prija da se delimo po tim osnovama, da gledamo lateralno i dižemo nos na komšiju koji se greje na ugalj, jede meso, ne toči biodizel, ili šta već. 

 

  • +1 3
Link to comment

Sve će biti kako mora da bude, niti pojedinci tu mogu nešto da promene niti će bilo kakvo pametno sistemsko rešenje da se primeni.

Jeste, kukao narod na kese od 2 dinara, i šta se promenilo osim što država uzima sad PDV na ta 2 dinara?

Link to comment
6 hours ago, Weenie Pooh said:

 

Ja imam 43 godine i bar pola života slušam te "mora da se krene od pojedinca" priče. Nisam dovoljno rečit da opišem koliko je to spektakularno šupalj narativ, koliko bedan izgovor za manjak organizovanog, sistemskog delovanja. 

 

Ljudima godi kad čuju taj naizgled zdravorazumski stav: "pođimo svi od sebe, pogledajmo u svoje dvorište, evo npr. ja recikliram i vadim punjač iz štekera..." Daje nam osećaj da nismo mali i nemoćni i usamljeni, da možemo individualnim delovanjem da pomerimo stvari nabolje, da ćemo kupovinom 20% skupljih sijalica ili slamčica spasiti planetu. 

 

Ali nažalost jesmo mali, ne možemo ništa sami, i nećemo pametnim potrošačkim izborima spasiti planetu. Nagađam da većima nas to negde intuitivno kapira, ali smo skloni samoobmani jer nam prija da se delimo po tim osnovama, da gledamo lateralno i dižemo nos na komšiju koji se greje na ugalj, jede meso, ne toči biodizel, ili šta već. 

 

U ovom slučaju je problem što bila koja akcija države ima negativan uticaj na cene i životni standard. EU već priča o eko taksama (zeleno poreklo), iako mislim da je to više zbog (ne)konkurentnosti njihove proizvodnje nego zbog brige o prirodi. I nisam siguran da će to proći kako su zamislili. Zato ne vidim ništa što ijedna država/zajednica može da uradi po tom pitanju. Možda Norveška i Švajcarska imaju resurse, ali kod njih em to nije toliki problem, em ih ukupno ima manje nego ljudi u Istanbulu.

 

Ne znam, jedino mi na um pada "eko porez" za poizvode iz višeg segmenta, ali ne znam koliki to uticaj može imati. Relativno je malo takvih kupaca, a i postoji "opasnost" da se "buržuji" umesto da kupuju skupe "eko" proizvode vrate na jeftinije i prljave. Druga opcija je da se kompanije tako "oporezuju", što se opet preliva na manju konkurentnost i/ili manje plate radnicima. Nije da (naše) kompanije i danas menjaju računare, televizore i klime na 2-3 godine

 

Ne mogu ja da zabranim komšiji da se greje na ugalj ili da ga nateram da plati priključak na toplanu. Ali ako on to neće (jer nema para), i treba država da uradi to, ta država mora uzeti novac od mene da se to plati. I meni je to u redu. U centru grada se 20 stanova u jednoj zgradi greje na drva. I daleko je jeftinije da svi u toj jednoj zgradi pređu na toplovod, nego da se 20 kuća u mom komšiliku na periferiji grada prebaci na sistem. Ali treba ubediti još 19 komšija da finansiraju tuđe grejanje, i nije im dovoljno što znaju da će imati čistiji vazduh zbog toga. Opet, naš problem je što sve to pada u vodu jer se novac troši kako se troši.

 

TL:DR: Imaćemo čist vazduh i zemlju kad budemo bogati. Možda

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...