Jump to content
IGNORED

Случај Петница


Recommended Posts

22 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Ja ne verujem da su oni tek tako nastali osamdesetih. Nema šanse da bi tada neko udruženje dobilo mogućnost da pridobija decu po školama da nije imalo potporu struktura. Nisu se oni skupili i osnovali udruženje. Nastali su kao neka (para)društvena organizacija iz doba SIZova


Mislim da je nastanak Petnice usko vezan uz MIS (Mlade Istraživače Srbije), sa početka osamdesetih, organizaciju koja je okupljala klubove mladih istraživača raznoraznih usmerenja. Mladi istraživači su neko vreme pravili letnje istraživačke kampove po celoj Srbiji ("Titovim putem"). Bio sam na jednom od tih kampova 1981, sećam se da nam je dolazila delegacija iz štaba, u kojoj je bio Vigor. Sve to je postojalo u okviru saveza socijalističke omladine. Čak je u Beogradu u drugoj polovini osamdesetih pravljen BIS (beogradska istraživačka stanica), u Pionirskom gradu, ali nije zaživela. 

  • +1 4
Link to comment
2 minutes ago, namenski said:

Komunjare, proklete im duse, upropastise nam decu nacisto! :cry:

 

 

(para)drustvena organizacija! :kecman:

Ja ne mogu da verujem. Ko je spominjao upropaštavanje uopšte u bilo kom kontekstu.

 

Paradruštvena u smislu da je formalno bila nezavisna a u stvari naslonjena na društvo tj državu. Kao npr. Crveni krst što je.

 

Probaj malo da razmisliš šta je napisano pre nego što počneš da budeš neprijatan i podsmešljiv/ uvredljiv.

  • +1 1
Link to comment
1 minute ago, morgana said:

ali u unutrasnjim stvarima je tada mogla da bude bas prilicno nezavisna

Mogla je, ne kažem da nije. Tada ideja i jeste bila decentralizacije za većinu stvari…

  • +1 1
Link to comment
20 minutes ago, Frile said:


Mislim da je nastanak Petnice usko vezan uz MIS (Mlade Istraživače Srbije), sa početka osamdesetih

 

Verovatno "malo romantizovano" ali tako je nekako otprilike išlo

Quote

 

Osnivanje Istraživačke stanice "Petnica", danas svetski čuvenog obrazovnog centra za mlade zaljubljenike u nauku, bila je moja ideja, koja se rodila davne 1981. godine. Tu zamisao prvi put sam javno saopštio u avionu, na 12.000 metara visine, kada se delegacija Mladih istraživača Srbije vraćala iz posete Ukrajini, odnosno Sovjetskom Savezu. Samo godinu dana kasnije otvorena je Istraživačka stanica "Petnica".
Ovo kaže Predrag Peca Petrović, poznati biolog koji živi na svom imanju u Paštriću kod Mionice...

 

- Kao mlad biolog, koji je istraživao život slepih miševa u Ribničkoj pećini kod Mionice, bio sam 1981. godine gost instituta "Smitsonijan" u Vašingtonu, u SAD - priseća se Petrović. - Posetio sam Harvard, mnoge institute, upoznao nauku ogromne i moćne zemlje kakve su SAD. Po povratku, stalno me kopkalo šta bi u Srbiji moglo da se formira za mlade ljude posvećene nauci, koji sebe ne mogu da pronađu u postojećem sistemu obrazovanja.

 

- Čim sam tu ideju u onom avionu na povratku iz Ukrajine ispričao valjevskom fotografu Dušanu Jovanoviću, koji je bio pored mene, sa sedišta ispred okrenuo se Dušan Mihajlović, tada funkcioner u gradu Valjevu i prvi predsednik Kluba mladih istraživača, rekavši da je zamisao odlična, ali da to neće biti u Ribnici, već u Petnici kod Valjeva - priseća se Predrag. - Beše mi krivo što je iz kombinacije ispala Ribnica, ali kasnije mi je Dušan Mihajlović objasnio da malena opština Mionica ne bi mogla da se izbori da takva ustanova opstane. ZVANIČNO, Istraživačka stanica "Petnica" osnovana je 1982. godine na inicijativu grupe mladih istraživača, nastavnika i studenata nezadovoljnih postojećom praksom u obrazovanju i formiranju mladih naučnih kadrova. To je bila prva nezavisna obrazovna organizacija u tadašnjoj Jugoslaviji. 

 

PRISEĆA se Peca Petrović ogromne energije i entuzijazma prilikom formiranja Istraživačke stanice "Petnica". Na čelu odbora bio je Dušan Mihajlović, zahvaljujući kome je, kaže, ustanova i zaživela, jer je uspevao da okupi i dodatno motiviše saradnike, obezbedi sredstva.

- Odjednom, krenula je lavina, svi su hteli da vide i podrže naučno čudo koje je izniklo kod Valjeva - kaže Petrović. - Jednom je u gostima bio i Branko Pešić, legendarni gradonačelnik Beograda, odmah me prepoznao, jer sam svojevremeno dobio Oktobarsku nagradu za istraživanje sova. Ispričam mu da je "Petnica" za mlade, da se osmele, budu kreativni u nauci. Bio je oduševljen.

 


 

  • +1 1
Link to comment

Verujem da je ta priča bliska istini. Mladi istraživači su bili (i još uvek su) veoma aktivni u Valjevu, još od kraja šezdesetih. Ceo pokret Mladih Istraživača je potekao od njih.

Edited by Frile
Link to comment
On 28.6.2021. at 3:42, chandra said:

 

Vrlo moguce, tu negde tih godina sigurno.

 

Pa znas onda i kako se Vjeran prema tom komadu namestaja odnosio i kako ga je podjebavao svih tih godina. Sad kako se prisecam, to je stvarno predlozak za film ili roman - jedini gradski travestit i ultranacos-homofob-i-kojesta-drugo, dele kanc.

 

Naravno, kako da ne. Taj njihov odnos je bio epski, Eda da se posrami.

 

On 28.6.2021. at 15:12, morgana said:

shvatam potrebu za ukljucivanjem majica u emisiju (n1) ali mi istovremeno ide na nerve situacija u kojoj ce on s jedne i dvije gosce s jasne druge strane da kao polemisu o slucaju.  nezahvalna je forma u odnosu na problem.

 

I ja takodje, mosmislt da je mutavi Bozic dosao i pokusao da brani neodbranjivo? To bi bio "spektakl". I namazani Majic se u ova dva intervjua koja sam gledao obrukao samo tako, uplicuci se kao pile u kucine. Mukica, ne zna posteno ni da laze. Ja se zaista nadam da ce istraga da ide i duboko i siroko i da ce da pokupi sve ove muljatore, jer Savan nije jedan i jedini. Mnogo je tu govana koje nisu prosle valjano tretiranje u Valjevskom vodovodu i kanalizaciji.

 

On 29.6.2021. at 4:38, I*m with the pilots said:



Ne umem najbolje da pretocim misli i konfuziju u glavi poslednjih dana od kako je ovo sve osvanulo, no sticem utisak da je ta popularnost Savana kao lika linearno rasla, mozda je zato moguce da se npr. ta drugarica malo starija od mene i koja je bila na seminaru astronomije tri-cetiri godine pre mene uopste ne seca Savana kao nekog bitnog (+ posle srednje skole vise nije dolazila). Prijatelj koji je paralelno sa mnom isao na programiranje se kroz malgu seca njegove prilike, dok neki ljudi koji su poceli par godina posle mene su odmah imali veci kontakt sa njim.

 

Ti si, pretpostavljam, dolazio jos dugo godina kao strucni saradnik pa si imao veci uzorak da tako nesto pomislis, ali meni ovo boldovano deluje malo kao blesava teorija, da su ljudi isli u Petnicu zbog ~price o tom nekom kultnom liku Savanu? :D Ne znam kakvu je sliku i priliku Petnica slala posle mog polaznickog vremena, ja sam se preporucila nekim klincima koje sam znala (tipa deci kolega i prijatelja mojih roditelja) na osnovu moje predstave o njoj. Nego nisam razumela najbolje, tvoj je utisak bio da je on sarm stanice?

.

 

Odlican ti je onaj prethodni post, baj d vej. Sto se Savana tice mozda i moze on da se gleda i kao inventar, on jeste tu od samog pocetka (a ne od pocetka 90ih, kako Vigor masno laze na n1), ali je pre svega istina da se oko njega uvek, svakog leta kada su ti glavni seminari, skupljala probarana ceta polaznika, sto samo znaci da je ista rasla iz godine u godinu. E, ta ceta je gradila kult oko njega, a ja bih rekao da je to i formalizovano sa tom Petnickom meteroskom grupom (nisam ucestvovao u njenom radu, ali znam dosta ljudi koji jesu, pa imam prilicno inidrektnih podataka). Tamo je on vodio, uz jednog mog poznanika i kolegu, glavnu rec. Na seminarima astronomije ja njega nisma vidjao da je ista drzao, bar dok sam ja bio tamo aktivan 90-92 (mada uzmite i ovu izjavu sa zrncem soli, pricamo ipak o pluskvamperfektu), mozebiti da je kasnije angazovan na statistici (ja je kao polaznik nisam imao). Na stranu to, kod njega u kancelariji, osim probranog drustva, okupljalo se mnostvo (rekoh da pogotovo pocetkom devedesetih gro ljudi nije ni umelo da se sluzi racunarima, a pored toga Petnica je bila poznata po stalnim nestancima struje, pa i oni koji su i sami radili na svojim radovima, a nisu znali za opciju autosave, imali su grdne probleme sa rokovima; ima ekstremnih slucajeva sa lingvistike, ali to je neka druga prica) zbog posla ali i zbog druzenja, a i ja sam obicavao da, ako posao dozvoli, poslednjeg dana seminara (koji god da je), osvanem u kancelariji uz muziku (neko bi opleo po gitari) i picu (ja preferiram sljivu). I ne, nije bilo ni naznaka skaradnosti:)

Zato i mene neizmerno interesuje da li je ovo njegovo ponasanje bilo oduvek, ali dobro skrivano, ili je to imalo evoluciju. Jer, kao sto rece, on je ostao poput inventara onde, a ljudi su odlazili i pravili karijere, dok je on postao ostareli nedovrseni fizicar i neshvaceni genije...

 

On 29.6.2021. at 7:25, Rowanoke said:

 

Ovaj Mile Perić, nastavnik koji kao radi u Petnici, odgovara Jovani da je slao imejlove zadnih 10-20 godina da prijavi odvratno ponasanje Savana,

 

Jovana mu odgovara da nikada nije cula za njega od zrtvi. 

 

MIle Peric nije nastavnik, nego vrsta bibliotekara (jedna gospodja, nije vazno ime je zapravo bibliotekar Petnice), tehnicko osoblje. Teska osoba i highly opiniated. On sebe sebe smatra nekim komuncem/jugoslavenom i ide okolo i svadja se sa svima koji ne misle kao on. Da je usao u svadju sa ISP ne bi me cudilo, s obzirom da znam kakav je.

Medjutim, Mile ima svoju Govornicu, i ja znam da nema ni dlake na jeziku, tako da ako zaista govori istinu, on je lahko mogao da na valjevskoj TV Mars (Mariborski radio Student:rolleyes:), opali po Petnici koja ga je ocepila kad god je hteo. Ali, vrana vrani oci ne vadi. Evo, ni na lokalnoj fb strani valjevaca, gde je Peric eminentni clan, nije se oglasio ni na jednom od 5-6 tredova koji su postavljeni glede skandala u Petnici (o ostalim Petnicarima, takodje aktivnim na stranici, necemo ni da pricamo, ali oni nisu nacepljeni kao navedeni Peric, ili barem to ne tvrde). Jedini za kojeg znam da je snosio posledice suprostavljanja upravi je Tasa Ljigavac:wub:, on je koliko znam do sada jedini i formalno dobio otkaz, tamo sredinom devedesetih, a on i Majic su na krv i noz. Kada sam pitao Tasu za razloge otkaza, samo mi je kazao: ma pusti... Znam da mu je bilo daleko bolje u svom selu nego u Petnickom mulju. Pitam se da li je znao...

 

 

Uzgred, neko je pomenuo da su i slicne stanice trebale biti i u drugim delovima bivse drzave. Koliko ja znam to nije slucaj. I Petnica je zapravo slucaj. Ona se izrodila iz Mladih istrazivaca Srbije osnovanih '77, koja se opet izrodila iz Drustva istrazivaca V.M. Manda iz Valjeva osnovanog '69, i taj istrazivacki pokret je bio uglavnom vezan za Srbiju, nije se pelcovao dalje (izguglah da je i Hrvatska po dobijanju neovsinosti u okviru njihovog HPDa 1992. izrodila MI). Znam takodje da jos od pre nekiliko godina, nesto nalik na Petnicu, postoji i kod zapadne brace u Visnjanu. Ali to ni ne treba da cudi. Prvo, Visnjan je i mesto gde su se od 1989. godine odrzavali, kako su se tada zvali, Jugoslavenski susreti astronoma (hvala Milosevicu i njegovim djeneralima sto ucinise sve da ne odem na cetvrte susrete), koje je vodio fenomenalni Korado Korlevic, covek neverovatne energije i koji je osim sto je sopstevnim snagama i vezama izgradio novu opservatoriju u Visnjanu i sam otkrio par tisuca malih planeta. Pickin dim. On i vodi ovu njihovu naucnu skolu danas:wub:

 

  • +1 5
  • Hvala 4
Link to comment

Sta je bilo toliko kultno u astronomiji da se ona razvijala osamdesetih?

 

U mojoj Osnovnoj skoli, bila astronomska sekcija, naosvajali se nagrada po takmicenjima, vodio ih nastavnik geografije.

 

Link to comment

@Budja

Uh, pa ne bih ja to bas nazvao razvijanjem. Pazi, imas drzavu od 23 miliona stanovnika a nemas gde teleskop ni najmanji da kupis. Jedina opcija je da ides na smetlista JNA i da rovaris i trazis bacene ZRAK durbine koji jos nesto vrede. Ili da od slovenacke Vege narucis ogledala za reflektor 120/1200 pa Uradi sam. Tek ce 1990 Sarajevsko drustvo poceti da uvozi male ceske refraktore alt/azimut 56/801 (moj prvi teeskop, drugi ce biti onaj pomenuti uradi sam). Imao si samo dva casopisa, Vasionu i Covjek i svemir koji su koliko toliko dolazili do neke publike (CIS je isao u daleko vecoj nakladi), te astronome sakupljene mestimicno po nekim, uglavnom vecim gradovima tadasnje drzave, gde su razmenjivali iskustva, a ako su imali teleskop i vrsili posmatranja (Beograd, Zagreb, Sarajevo, Javornik)... Tad cak ni ADNOS, drugo po velicin drustvo u Srbiji (a verovatno i sire) nije imao ni opservatoriju (planirali su negde u sirem centru grada, ako me secanje dobro sluzi bivsi vodotoranj ili slicna neka zgrada), a ni planetarijum (koju im je JNA poklonila, "pokupivsi" ga iz Splita). Hravti su imali vise srece, oni su imali jako razvijenu amatersku astronomiju, kod njih je skoro svaka druga varosica imala astronomsko drustvo, pa su imali i svoj Savez (SADSRH). Ostale republike, mrtvo more.

Tako da se astronomija sirila medju polusvetom poput mene koji je trazio slicne sebi, pa kad bi se nasli ko grupa troglodita bi delili sve srecni i ushiceni medjusobna znanja. Petnica, Kula, Popov toranj te na kraju Visnjan su bila ta mesta susreta i razmene misljenja te ucenja novih stvari. Muhamed Muminovic je bio specijalsta za popularnu astronomiju i pisao je knjige na kilo, a s obzirom da je literaure na srpskom bilo jako malo, svaka knjiga izdana u Sarajevu (a izdavali su i autore iz Srbije i Hrvatske takodje), docekivali smo ko zedan vode u pustinji.

Eto, to je neki moj kratki pogled na astronomiju tokom 80ih, kada sam se formirao.

  • +1 4
  • Hvala 2
Link to comment
13 minutes ago, Mos said:

 

Dobar joj je ceo niz, ali ovo za kulturu neformalnih odnosa je pogodak u centar problema. Skoro svako koga znam da je imao problema sa profanima, gde je predjena granica kolegijalnog odnosa, je pre toga bio u bliskom, van-nastavnom odnosu iz neopisive kulosti starijih predavača. Poruke, pozivi, idenja na kafu kući po potpise i ocene. Onda odjednom neko go i pijan drka na krevetu. Zamisli, otkud to. 

Sve je dobro srocila,  sad ce da je razapnu 

Link to comment
7 hours ago, variola said:

 

Verovatno "malo romantizovano" ali tako je nekako otprilike išlo


 

 

Ako je u pitanju tekst iz Novosti iz 2019, ima i ovo:

 

[quote]

POSVETIVŠI se istraživanju života vidri u rekama valjevskog kraja, Petrović se, kaže, povukao iz aktivnog učešća u radu Istraživačke stanice. Stigli su mlađi, direktor Vigor Majić odlično je vodio ustanovu, tu su bili arheolog Željko Jež, astronom Branislav Savić, mnogi drugi raznih struka...

[/quote]

 

  • +1 1
Link to comment
8 hours ago, Shitgenstein said:

Slažem se, mada bih rekla da te bizarne razmere isto postoje naširoko u svetu. Svašta se prikrivano razotkrilo kroz #MeToo u raznim manifestacijama. Jebiga, strašno je to, a matrica je u svojoj osnovi skoro uvek ista.

 

Jeste. U Americi, prema nekim istraživanjima, oko 23% žena tvrdi da je doživelo neki oblik seksualnog zlostavljanja na koledžu. Kod njih je frustracija utoliko veća iz razloga što je ova pojava u porastu, iako postoje mehanizmi za prijavljivanje ovakvih slučajeva, kao i mreža podrške.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...