Jump to content
IGNORED

Случај Петница


Recommended Posts

6 hours ago, Rowanoke said:

Ne znam zasto postavljas sama sebi pitanje da li bi se formirala kao naucnik naucnica ili zainteresovala za naucni rad da nisi bila u Petnici?

 

 

Pa naravno da bi. Jer Nauka i naucni rad je iskljucivo u danasnjem vremenu postao rutina i svako se moze time baviti. Nema sta da sumnjas da li bez Petnice bi bila to sto jesi sada.

 

Ne volim to glorifikovanje nauke kao neceg superiornog i ne volim taj geek ili nerd culture. Dobijemo jednog Elona Muska takvim isticanjem malog genijalca. 

 

Sad, nije da sam  ja u toku moderne filozofije nauke, ali ima ono o context of discovery i problem of justification. Pisali Hempel, Poper i Bunhe o tome, od onoga malo sto sam ja citao.

https://plato.stanford.edu/entries/scientific-discovery/

 

Docim je deo metodologije "justification" rutina, teorijski skokovi "discovery" su sve samo ne rutina. "Ludi" naucnik Musk ili Tesla ima tu svoj smisao.

 

Sa druge strane, opet  ono o demarcation problem. Da nauka (empirijska) nije superiorna u svom metodu sticanja znanja od teorije/hipoteze do njenog odbacivanja ili neodbacivanja ("justification"), onda ne bi, je l da, ni postojala kao takva i bila socijalno prihvacena kao takva.

 

Sto se rutine tice, opet "justification", logicki sled operacija koji je cine rutinom, ali ta rutina te moze samo donekle odvesti. Nema tu promena paradigme.

Link to comment
36 minutes ago, chandra said:

 

Cini mi se da mesas ovde babe i zabe. a) i b) se odnose na ovaj konkretan slucaj.

 

Ovo drugo se pre odnosi na Petnicu kao takvu i pre nego sto je ovaj slucaj isplivao -zatvoreno drustvo, kult licnosti, hijerarhija, norme ponasanja, integrisanost i posvecenost clanova... Nadji negde osobine sekti...

 

Rec "sekta" mozda zvuci pregrubo zbog svih negativnih konotacija, ali nije ni potpuno promasena. "Definicija" po kojoj to znaci da su svi polaznici sektasi ti je, naravno, pogresna i besmislena. Velika vecina polaznika je kroz stanicu prosla ko kroz neki letnji kamp. Neki su tu bili godinama, pa su ostali imuni na te "sektaske" elemente.

 

Prv i drugi bold nisu u saglasju.

Ne postoji sekta ciji su polaznici imuni na sektaske elemente jer je sekta, kako prvi bold kaze, zatvorena zajednica.

 

To da postoje razliciti krugovi u okviru organizacije, kako je Shitgestein opisala, uzi i sir, razlicite odgovornosti, razlicite veze izmedju clanova kruzoka je odlika bilo koje organizacije a ne sekti.

Link to comment
14 hours ago, Rowanoke said:

Kako se zove fondacija? Jel ima neke veze sa Verbicem?

 

Ma Bozic je sumnjiv i njegov stav i koketiranje sa Ministrom Prosvete sadasnjim. Ono, muka mi je od njega kada ga vidim.

 

Sada salje mejlove i preti zataskivanjem

Da ima,Verbic stoji na nekim projektima,konferencijama jos iz 2003

  • Hvala 1
Link to comment
44 minutes ago, Malkmus said:

B**c je obajavio tekst koji mu indirektno otkriva identitet. Samo je potrebno malo guglanja.

Ma nije tu samo jedan.

 

Celi sistem je

Link to comment

Kad ste kod saveta roditelja, u mom odeljenju u osnovnoj školi, pre nekih 10 godina, roditelj mog drugara je na jednom sastanku napadao našu razrednu što deca dobijaju rol viršlu za užinu do te mere da se rasplakala...

 

Mada, istom tom čoveku skidam kapu za odnos prema svom detetu. Drugar je izabrao put na koji bi 99% posto roditelja prevrtalo očima s obzirom na ogroman "potencijal" deteta, ovaj ga je maksimalno podržao i za sada se ispostavlja da uopšte nije pogrešio.

Edited by Milošica
Link to comment
13 hours ago, Caligula said:

Ne znam zasto vezivati za Petnicu konkretno ovo sto se dogadja na svakom mestu na kojem postoji autoritet - ucenik odnos. To daleko prevazilazi Petnicu jbg, takoreci patern.


Da, i meni ova misao provejava u vezi sa svim tim skandalima koji isplivavaju u poslednje vreme. Mozda su bas zato ti dojucerasnji neprikosnoveni autoriteti sada u stanju totalnog shoka i nevere, jer niko do sada njihovo problematicno ponasanje ne da nije dovodio u pitanje nego su dobrim delom bas zbog svog pristupa i metoda smatrani za ekstremno cool likove, legendarne pedagoge, kultne glumce, naucnike, krem drustva. I last but not least, opasne frajere :lolol: :ph34r:

Mada i ja sam ubedjena i da se ove prozivke rade ciljano, da se izvrgnu ruglu, osramote i odstrane iz javnog zivota samo neki, dok se neki drugi spasavaju, gube im se snimci saobracajnih nesreca koje su prouzrokovali, dobijaju precutnu podrsku vrha vlasti sta god da urade itd itd.

Drustvo u celini je trulo i primitivno, ali se prljav ves iznosi samo kao sredstvo za eliminisanje nepozeljnih po nekoj drugoj liniji, a ne kao nacin da se drustvo emancipuje, slabi osnaze a autoriteti svedu na neke zdravije okvire od negovanja kulta licnosti.

  • +1 6
  • Hvala 1
Link to comment
8 hours ago, Budja said:

 

Prv i drugi bold nisu u saglasju.

Ne postoji sekta ciji su polaznici imuni na sektaske elemente jer je sekta, kako prvi bold kaze, zatvorena zajednica.

 

To da postoje razliciti krugovi u okviru organizacije, kako je Shitgestein opisala, uzi i sir, razlicite odgovornosti, razlicite veze izmedju clanova kruzoka je odlika bilo koje organizacije a ne sekti.

 

Jeste, u pravu si, trebalo bi rec sekta koristiti pazljivije kad je Petnica u pitanju. Mozda bi pre trebalo govoriti o "sektolikim" oblicima ponasanja kod odredjenih unutrasnjih krugova. Moze tako? Pa ako meni opet negde izleti "sekta", podseti me da ubacim fusnotu da nisu sva deca ista i da nisu sva prosla istim putem kroz stanicu.

 

  • +1 3
  • Hvala 1
Link to comment
11 minutes ago, Leia said:


Da, i meni ova misao provejava u vezi sa svim tim skandalima koji isplivavaju u poslednje vreme. Mozda su bas zato ti dojucerasnji neprikosnoveni autoriteti sada u stanju totalnog shoka i nevere, jer niko do sada njihovo problematicno ponasanje ne da nije dovodio u pitanje nego su dobrim delom bas zbog svog pristupa i metoda smatrani za ekstremno cool likove, legendarne pedagoge, kultne glumce, naucnike, krem drustva. I last but not least, opasne frajere :lolol: :ph34r:

Mada i ja sam ubedjena i da se ove prozivke rade ciljano, da se izvrgnu ruglu, osramote i odstrane iz javnog zivota samo neki, dok se neki drugi spasavaju, gube im se snimci saobracajnih nesreca koje su prouzrokovali, dobijaju precutnu podrsku vrha vlasti sta god da urade itd itd.

Drustvo u celini je trulo i primitivno, ali se prljav ves iznosi samo kao sredstvo za eliminisanje nepozeljnih po nekoj drugoj liniji, a ne kao nacin da se drustvo emancipuje, slabi osnaze a autoriteti svedu na neke zdravije okvire od negovanja kulta licnosti.

Ne znam kako da razumem ovaj post. CItam ga vise puta. Prozivke se rade ciljano? Sta to znaci? Neko bira koji ce skandali isplivati? Nema sumnje da se neki skandali zataskavaju (npr, to sa snimkom sa naplatne rampe) ali to nista ne govori o motivima pokretanja skandala poput Mike, Leke ili ovog S. Dalje, deluje mi da ovim postom potcenjujes element spontanosti i odozdo na gore pristupa - zrtve su progovorile, povezale se pre toga, a ocigledno je stvorena nekakva infrastruktura u medijima koja moze da iznese pricu u javni prostor. Mozemo da polemisemo o motivima medija, jos vise o tome da li postoje nedodirljivi, ali doprinos emancipaciji postoji i vidljiv je. Zapravo je najvidljiviji kada se pojavi svaki novi slucaj, kada nakon Jutke dodje Mika, pa nakon Mike dodje Leka, pa nakon Leke dodje S, pa ce nakon S da dodje, A, B, C, D, E, F...... Ovo se nece zaustaviti, devojcice, devojke i zene su krenule da progovaraju.

  • +1 1
  • Hvala 4
Link to comment
5 minutes ago, pacey defender said:

Ne znam kako da razumem ovaj post. CItam ga vise puta. Prozivke se rade ciljano? Sta to znaci? Neko bira koji ce skandali isplivati? Nema sumnje da se neki skandali zataskavaju (npr, to sa snimkom sa naplatne rampe) ali to nista ne govori o motivima pokretanja skandala poput Mike, Leke ili ovog S. Dalje, deluje mi da ovim postom potcenjujes element spontanosti i odozdo na gore pristupa - zrtve su progovorile, povezale se pre toga, a ocigledno je stvorena nekakva infrastruktura u medijima koja moze da iznese pricu u javni prostor. Mozemo da polemisemo o motivima medija, jos vise o tome da li postoje nedodirljivi, ali doprinos emancipaciji postoji i vidljiv je. Zapravo je najvidljiviji kada se pojavi svaki novi slucaj, kada nakon Jutke dodje Mika, pa nakon Mike dodje Leka, pa nakon Leke dodje S, pa ce nakon S da dodje, A, B, C, D, E, F...... Ovo se nece zaustaviti, devojcice, devojke i zene su krenule da progovaraju.

Motivi medija su zarada i tiraz. Nikakav drugi motiv. Nema altruizma

  • +1 2
Link to comment
12 minutes ago, Rowanoke said:

Motivi medija su zarada i tiraz. Nikakav drugi motiv. Nema altruizma

Nije tako jednostavno, jer Vreme bira da pise o ovom slucaju a Informer o tome da nam Putim salje migove.

  • +1 1
Link to comment
18 minutes ago, pacey defender said:

Ne znam kako da razumem ovaj post. CItam ga vise puta. Prozivke se rade ciljano? Sta to znaci? Neko bira koji ce skandali isplivati? Nema sumnje da se neki skandali zataskavaju (npr, to sa snimkom sa naplatne rampe) ali to nista ne govori o motivima pokretanja skandala poput Mike, Leke ili ovog S. Dalje, deluje mi da ovim postom potcenjujes element spontanosti i odozdo na gore pristupa - zrtve su progovorile, povezale se pre toga, a ocigledno je stvorena nekakva infrastruktura u medijima koja moze da iznese pricu u javni prostor. Mozemo da polemisemo o motivima medija, jos vise o tome da li postoje nedodirljivi, ali doprinos emancipaciji postoji i vidljiv je. Zapravo je najvidljiviji kada se pojavi svaki novi slucaj, kada nakon Jutke dodje Mika, pa nakon Mike dodje Leka, pa nakon Leke dodje S, pa ce nakon S da dodje, A, B, C, D, E, F...... Ovo se nece zaustaviti, devojcice, devojke i zene su krenule da progovaraju.


Moguce da se nisam bas najbolje izrazila, poenta bi bila da svakakvi skandali “isplivavaju” ali se veoma drugacije hendluju u medijima i drustvu uopste a i imaju i veoma razlicite epiloge za pocinioce. Oni bliski vlast se provlace i zataskavaju, dok se oni iz “gradjanskog” iliti nekakvog “opozicionog” miljea razvlace po tabloidima i uvaljuju u katran i perje.


Aleksiceva skola zakatancena a on u pritvoru osramocen, Lecic se zavukao u misju rupu a veliki broj dojucerasnjih kolega i saradnika se od njega debelo ogradio, Prokic odjednom ode u penziju sto cisto sumnjam da bi inace, sad ovi perverznjaci iz Petnice cekaju da ih razapne i kuso i repato.

Dok onaj sto je ubio zenu na naplatnoj rampi ne snosi ama bas nikakve posledice, Jutka da odradi tih par meseci pa se vraca svom svakodnevnom zivotu, Palma vec da ne govorim, umesto da daje izjavu policiji on zivi spektakl po svim mogucim televizijama. 
Naravno niko iole normalan ne navija ni za jedne ni za druge, samo konstatujem da imaju veoma razlicit tretman.

  • +1 4
Link to comment
45 minutes ago, Leia said:

Mada i ja sam ubedjena i da se ove prozivke rade ciljano, da se izvrgnu ruglu, osramote i odstrane iz javnog zivota samo neki, dok se neki drugi spasavaju, gube im se snimci saobracajnih nesreca koje su prouzrokovali, dobijaju precutnu podrsku vrha vlasti sta god da urade itd itd.

Drustvo u celini je trulo i primitivno, ali se prljav ves iznosi samo kao sredstvo za eliminisanje nepozeljnih po nekoj drugoj liniji, a ne kao nacin da se drustvo emancipuje, slabi osnaze a autoriteti svedu na neke zdravije okvire od negovanja kulta licnosti.

To.

 

#fb1

Quote

Ono što meni smeta u svemu ovome oko Petnice jeste činjenica da je pre nekoliko meseci najavljeno zatvaranje Petnice i kada je krenulo protivljenje na mnogim nivoima, odjednom se pojavljuju priče da je tamo bio pakao i da svima treba da lakne kada toga više ne bude. Naprosto, to je tako poznat naprdnjački scenario da mi para očni živac. Nemam nikakva saznanja o bilo čemu iako sam Vigora Majića upoznao pre 43 godine i bio mi je kul tip.

 

#fb2

Quote

Oba moja deteta su bila, kao i mnoštvo njihovih prijatelja. Petnica je ostala kao jedan od značajih, lepih i vrednih utisaka, a baš niko od njih nije imao neprijatnih iskustava sa optuženim čovekom. Svi su zbunjeni.

 

 

#fb3

Quote

Svi koje znam da su išli imaju samo reči hvale. Verovatno je nešto drugo po sredi.

 

 

Pa se covek posle lozi na sve sto "pishe u novinama" i "bilo na televizoru"...

Je@enti zivot, ne?

 

Link to comment
48 minutes ago, Leia said:

Drustvo u celini je trulo i primitivno, ali se prljav ves iznosi samo kao sredstvo za eliminisanje nepozeljnih po nekoj drugoj liniji, a ne kao nacin da se drustvo emancipuje, slabi osnaze a autoriteti svedu na neke zdravije okvire od negovanja kulta licnosti.

A i udaraju zmiju pravo u glavu, u samo srce sistematm: glumacka skolica, FDU, Petnica...

Em se narod zabavljatm, em vucicu i ekipi prilika da za male pare i eliminisanjem za njih neprofitabilnih likova i institucija dokazuju da em nisu Palme jedini, poeni napolju opet njemu kao borcu i protiv ove zle pojave...

  • +1 2
  • -1 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...