Jump to content
IGNORED

Novosti iz sveta automobilizma


nesha taxista

Recommended Posts

3 minutes ago, Shan Jan said:

Sta imaju ta sranja od krosovera i SUVova da traze po Evropi? :frust:Kod nas popularna Skoda nema u opste u ponudi mini auto, najmanji je Skala koja je velika kao novi Pezo 308. Mercedesova A klasa je jos veca :lolol: Ludilo je koliko guraju sve vece i vece automobile bez nekog prekog razloga.

A najgore, što su spolaj veliki,a unutra skučeni, u pm...

 

Neverovatno kako to izvode...

  • +1 2
Link to comment

Mali automobili nisu ekonomski isplativi, zbog gomile elektronike koja po zakonu i zelji kupaca mora biti ugradjena i zato sto moraju da ispune sve strozije sigurnosne zahteve. Radice ih samo giganti pout VW, Stellantisa, Toyote i korejskog tandema, dok i oni ne prepuste posao Kinezima, ako i oni uopste budu zainteresovani.

S druge strane nova generacija nije toliko zainteresovana za posedovanje automobila a oni jesu glavni kupci te kategorije.

  • +1 3
Link to comment

Sluzbeni VW Up! - 999ccm, 60ks, tempomat, manuelna klima, senzori za hod unazad, 4vrata... Ide bas fino, duga 2. i 3. brzina, okretan po gradu... mozes da ga parkiras bas svuda. Ima Škoda neki veoma sličan model ali ne znam da li ga još proizvode.

Link to comment
15 hours ago, Lancia said:

FIAT je pre ulaska u Stellantis bukvalno ziveo od Jeep-a i placao Tesli ogromne cifre da ispuni norme za zagadjivanje, sad se resio toga i zahvaljujuci zajednickim platformama sa PSA obnovice celu flotu + Lanciu dize iz mrtvih. Malo li je? 

Ako cemo iskreno, Stellantis pravi rezultate kakve pravi zahvaljujuci americkom trzistu  to jest Jeep-u. Oni svake godine prodaju sve manje kola u evropi ali su im ekonomski rezultati za evropi dobri (jer ih prodaju skuplje) a kad se uzme u obzir citav svijet rezultati su nikad bolji (zahvaljujuci americi).  

Link to comment

Ja sam mlad ako pitate Lanciu, stvarno ne vidim poentu kola u Evropi. Verujem da ce u buducnosti to kao koncept da potpuno izumre, bar u ovim prenaseljenim mestima sa dobrim public transportom kao sto su EU i Kina.

Link to comment

Kola nece nestati. Koncept posjedovanja kola ce izumrjeti. Koristicemo raspoloziva prevozna sredstva, to jest koja nam majvise odgovaraju u datom trenutku. Janvi prevoz, biciklo, pjesacenje i naravno automobil (kada nam bude trebao). I sve ce se to inamljivati (kola naravno) na odredjeno vrijeme. 

Link to comment

Da, svet ide ka tome. Pogotovo zapad. Čovek koji 2,3 puta sedmično ide negde automobilom apsolutno nema potrebu za automobilom u gradu. To se nakon korone baš osetilo. 

Link to comment

Novi koncept motora nam dolazi iz Spanije. Interesantno, da vidimo da li moze zazivjeti.

 

 

Edited by borris_
Link to comment

Cek da stavim Jojogijev sesir na glavu... taaaako...

 

Bio sam prosle godine u Japanu. U Tokiju koji ima skoro 40 miliona ljudi prakticno ne postoje vozila na ulicama. Svi idu jebenim metroom. Izmedju gradova saobracaju brzi vozovi. U Kjotu i Osaci ista prica, malo picis lokalnim busicima a malo metroom, ulice prazne. Kola nidje. Ruralni delovi su povezani obicnim vozovima i busevima.

 

Car sharing takodje nije losa ideja jer ti ipak auto daje vise fleksibilnosti za izlete, mada ako bas hoces da cepas dlaku moze se i bez toga.

 

  • +1 1
Link to comment

Mladje generacije, barem ovdje u fr i u velikim gradovima sve manje koriste kola, i sve manje polazu vozacki. Nekiko godina je broj novo polozenih opadao (povecao se 2021. ali je to radi kovida i 2020.)

Jednostavno koriste druge nacine.

 

Moj drug, ima dvoje djece, vec nekoliko godina nema kola. Iznamljuje kada mu je potrebno. Do ove godine je ga je manje kostalo iznamljivanje nego kupovina kola (ima kucu koja nije bas blizu Pariza i zeljeznicka stanice). 

 

Link to comment

Pa jeftinije je iznajmljivanje ako ti automobil nije svakodnevna potreba. Ima salona gde za 20 eura iznajmiš auto, 15 puta mesečno da ga neko iznajmi daće manje novca nego ja za osiguranje za taj mesec. O porezu, amortizaciji da ne govorim. 

Link to comment

Kada iznamljujes auto u jeku sezone (ljetna zimska), cijena nije 20€ ali poenta je upravo ta. Kada nemas potrebe za automobilom svaki dan, jeftinije je da ga iznamljujes.

Link to comment

Ja sam razmatrao to u Bg, da dogovorim sa nekim rentacarom da mi garantuju dostupnost nečega biločega za slučaj nužde a ja se zauzvrat obavežem da ću trošiti/plaćati x eur mesečno/godišnje kod njih (uzmem tipa 2-5 puta godišnje veći auto za putovanja + to nešto bilo šta po potrebi). Ali nisam odmakao dalje od ideje, delovalo mi neizvodljivo kod nas (ženini su u Sremčici, mala deca, ne postoji metro). Nisam ni siguran da bi mi se isplatilo gledajući koliko sam platio kola a za koliko sad mogu da ih prodam. Ali svakako deluje kao interesantna ideja.

Link to comment
7 hours ago, Shan Jan said:

Cek da stavim Jojogijev sesir na glavu... taaaako...

 

Bio sam prosle godine u Japanu. U Tokiju koji ima skoro 40 miliona ljudi prakticno ne postoje vozila na ulicama. Svi idu jebenim metroom. Izmedju gradova saobracaju brzi vozovi. U Kjotu i Osaci ista prica, malo picis lokalnim busicima a malo metroom, ulice prazne. Kola nidje. Ruralni delovi su povezani obicnim vozovima i busevima.

Ili nisi obracao paznju ili nisi isao autputevima. Japan ima vise vozila po glavi stanovnika nego Njemacka ili Francuska.

 

Iz licnog iskustva: ja sam nekoliko puta isao sa Hanede i Narite za Ikebukuro autobusom i bio zaglavljen u moru automobila. Mada se generalno slazem da su vozovi/metro prva liga, a i avio saobracaj izmedju ostrva je odlican. I ANA i JAL imaju 777 konfigurisane za lokalni saobracaj, sto sam u Americi dozivio samo jednom, (da sirokotrupni avioni idu na domacim linijama).

 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...