Jump to content
IGNORED

DERT I KARASEVDAH


Pera Zeka

Recommended Posts

33 minutes ago, Sammael said:

Nikad nisam mogao sevdalinke. Mrzim i fado a i bluz me ne radi.

 

fair enough. sevdah je bukvalno isto sto i fado. "saudade" = sevdah, oboje od arapskog "sawda" sto znaci "crna zuch", a to je pak direktan prevod grcke melanholije. 

Link to comment
2 minutes ago, chandra said:

 

fair enough. sevdah je bukvalno isto sto i fado. "saudade" = sevdah, oboje od arapskog "sawda" sto znaci "crna zuch", a to je pak direktan prevod grcke melanholije. 

Moram da te ispravim, dodam: saudade, portugalski, prvenstveno jeste najpribliznije prevedeno nostalgija, ali pre svega u pecalbarskom zalu za rodnim krajem, teskobu zbog odvojenosti od zavicaja, sto mu je staro, staro, izvorno znacenje....

A sam sevdah itekako ima deo korena od iza Pirineja: stigao je sa Sefardima, posle se kalemio i pre svega ima urbani karakter, cak i u 1 Bosni...

Inace, od svih evropskih sirotinjskih muzikatm, snjur nosi:

Malo џакче...

 

I, sto se sirotinje tice, naravno nista bez Levanta, sirotinjske majke...

 

Link to comment

heh, nema sta da me ispravljas, do kraja sveta mozemo o razlici izmedju nostalgije (za koju portugalski ima rec) i melanholije. saudade je, ko sto ce ti svaki portugalac reci, stanje duha, "neprevodivo" stanje najdublje tuge, koja pritiska i tisce, ali koje opet sadrzi neodoljivu unutrasnju lepotu, dok je nostalgija (tek) skup osecanja ceznje za izgubljenim, jal zavicajem, jal ljubavnikom. ko sto ce se bosanci kleti da niko drugi na svetu ne ume da oseti sevdah. a cak i glupi englezi to znaju kao the spleen, sto je opet bukvalni prevod grckog melaina chole - slezina, organ - izvor sve tuge. za etimologiju saudade, od sawda ili sawdah, mozes da proveris.

 

doneli su sevdah ovamo prevashodno sefardi, ali stizala je ta muzika i s druge strane, sa mavarskim izbeglicama iz granade, preko fesa i severne afrike do otomanskog carstva i do bosne.

 

super sto si pomenuo rebetiku - bliski rod jeste, ali rebetika ima svoju pricu. za razliku od sevdaha/fada koji se razvijao kao gradska muzika, rebetika je od pocetka , prvih decenija 19 veka, imala jak socijalno pobunjenicki naboj. slicno je i flamenko nastajao, opet tu negde oko granade u vremenu nakon rekonkviste, kroz kulturne veze izmedju izbeglih arapa i cigana, a izdvojio se u zasebni pravac tek u 19. veku, kad i fado i sevdah.

 

ali koliko je to sve povezana muzika stvarno se najbolje cuje na izvoru, a to danas mislim da niko ne svira tako dobro kao Emilio Villalba i njegove saradnice - slusao sam ih uzivo pre neku godinu u sali neke mesne zajednice pred 20 i kusur ljudi u publici. mnogo lepa noc.

 

 

i meni najdraza -

 

ma slusaj ih redom, slezinu mi nepogresivo pomeraju.

Link to comment

pazi ovo - bukvalno proto flamenko, tacno karika koja nedostaje izmedju onoga sto znamo ko flamenko danas i ovih starih jevrejskih melodija.

 

 

  • +1 1
Link to comment

očitavanje šolje za kafu i šolje za... blato, pa u boj.

 

mada smo već primili vakcine dve od jutros. 

 

a od muzike te što padaju na slezenu slabo ja šta. može ciganjska, al da je veselo. 

 

 

  • +1 2
Link to comment
13 hours ago, aram said:

Ja npr. volim new soul, a onda odem na koncert Mayer Hawthorna, a ono kurčina. Sve upeglano, a emocije nigde, jebo taj soul. E to mi je i Božo isto.

 

 

Isto i ovde.

 

Cuo sam coveka, glas prosto mami da udjes u emociju ali qratz, suplje, samo forma bez sustine.

  • +1 1
Link to comment

btw, to sto mi zovemo old skul sevdalinka je nastalo '60ih ili tu negdje kad se himzo polovina dokopao old skul sevdalinke i pod uticajem sansone je upodobio vremenu

  • +1 4
Link to comment
24 minutes ago, morgana said:

btw, to sto mi zovemo old skul sevdalinka je nastalo '60ih ili tu negdje kad se himzo polovina dokopao old skul sevdalinke i pod uticajem sansone je upodobio vremenu

 

to si lepo primetila - ovo sto danas znamo ko sevdalinke uglavnom je formirano 60-tih. polovina, safet isovic, silvana, to je bukvalno bio novi talas. kasnije su krenuli da zavijaju ko folkeri, pa ja ovaj nju-sevdah vidim ko povratak na tu ideju osavremenjivanja iz 60-tih i vracanja sevdaha urbanoj publici. kako je polovina vukao na sansonu, tako ovi danas guraju ka nekim jazzy vodama.

 

pocetkom veka to je prilicno drugacije zvucalo -

 

 

btw, meni su one verzije ibrice jusica fantasticne.

  • +1 2
Link to comment

Kad je vec otvoren topik da dam mali insajt - nikada sevdalinke nisam slusao sa namerom (tipa pustim cd ili YT) vec su me docekivale na babinom radiju u ranom detinjstvu.

 

Zapamtio Safeta, Nedzada i Nedeljka. Od svakoga po par pesama - i to je jedno sto me dotaklo od zivih narodnjaka, uz Tomu Zdravkovica. Inace ne volim da se spustam u tu vrstu emotivnih dubina, vazda sam od muzike voleo apstraktnije ili sa druge strane konkretnije stvari.

 

Ali ovi bosanci - skidam umjetnicku kapu, nekako imam utisak da je za pevanje sevdalinke neophodan uslov da se bude ispravan i dobar covek nafilovan zivotnim iskustvom. 

 

 

Edited by Caligula
Link to comment
12 hours ago, kud u maglu Simoviću said:

od te stare garde br. 1 je nedžad salkovoć

 

 

uhm, ne - ipak Slobodan Lalic (uz naravno Zaima i Safeta)

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...