Jump to content
IGNORED

DERT I KARASEVDAH


Pera Zeka

Recommended Posts

On 26.9.2021. at 5:08, James Marshall said:

 

Nastavljamo sa numerama u sabajle, opet idemo u muzičku arheologiju. Opet jedna pjesma od prije onog rata, pjevao ju je i čuveni Mijat Mijatović, dakle pjesmi ima vjerovatno najmanje 100 godina, no ne mari. Pjevali su je mnogi, moji Bosanci (Zaim, Safet, da tu stavim i Nadu ❤️), dosta izvođenja ima uz pratnju VNO RTB (koji je ubedljivo najbolji, jednostavno nikad nijedan sarajevski orkestar nije dobacio do tog nivoa orkestracije i zvuka, jednostavno drugačija koncepcija, jednom ću o tome), tamburaških orkestara (radijski, Makse Popova) ali jasna izabrao izvođenje jednog gospodina, Somborca Nestora Gabrića, jednog od najprefinjenijih izvođača srpskih pjesama (čovjek je bio Hrvat, potpuno nebitna informacija sem ilustracije da nacionalna pripadnost apsolutno ne znači ništa za bavljenje određenom vrstom muzike), pjevač tananog lirskog tenora, klasično školovan, ali koji je otpjevao neke od najlepših srpskih i vojvođanskih pjesama, neka od tih izvođenja predstavljaju vrhunac interpretacije određenih numera. Ovo je jedna od tih, mnogim izvođenjima se može naći pokoja mana (tehnička, aranžerska, produkcijska), ovom teško, sem što snimak pred kraj ima neki čudan fejdaut. No ne smeta. 

 

Odličan post, ali bitna digresija.

 

Nestor Gabrić bio je Bunjevac, a plemeniti Gabrići žive u tim krajevima od 18.veka. Sami Bunjevci se ježe od diskusija jesu li Hrvati ili nisu, ali za ovu priču jeste važno da bunjevački kulturni temelj jeste omogućio tada Gabriću, posle njega Zvonku Bogdanu raznovrsnost koju spominje Džejms M., a njih dvojicu svakako umetnički određuje. 

 

Kulturološki, razlika između Bunjevaca i Šokaca jeste upravo u teritoriji istočno od Dunava na kojoj su se ukrštali mađarski, rumunski, srpski, slovački, nemački i svakojaki drugi uticaji i tvorili specifičan lokalni štim i jezik. To je podloga koja je i Gabriću i Bogdanu omogućila da se savršeno snalaze i na šumadijskim(Sunce jarko jutrom kad se budiš), na sevdalinkama(Da zna zora) i na klasičnoj tamburi i na rumunskim(Kad se mesec sprema na spavanje), mađarskim, ciganskim, ruskim romansama itd.

 

Još jedan detalj koji ih povezuje je klasična osnova - Nestor je nesuđena operska zvezda, a Zvonko glumac somborskog pozorišta. To se jako osećalo u svakom javnom nastupu, a posebno na par excellence narodnjacima kakav je bio Kada moja mladost prođe(uzgred, on je originalni izvođač iz 1961.)

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
  • 6 months later...

 

prelaz na drugi instrument i to preko kompozicije koja je napisana za harmoniku i to od strane jednog od najvećih majstora tog instrumenta, ko je ikad u životu pipnuo basprim zna koja je muka i zajebancija ova mekoća (a pogotovo ova kompozicija koja je inače sinonim za finoću sviranja, ni na harmonici to ne postiže svako), ali ako neko to može, to može Bako, na ovom snimku nema više od 25 godina. Kakav je to virtuoz, a sa sve ovim osmijehom 

  • +1 2
Link to comment

Ovo mi baš lepo leglo uz kišno jutro:

 

 

 

Ovo je original. Potpuno kultna stvar u Turskoj, nešto u rangu "Zajdi zajdi" kod nas. Autor je legendarni slepi majstor saza i simbol alevitskog sevdaha 20. veka:

 

 

Edit: ako neće da otvori ovaj original, može i ovo da posluži.

 

  • +1 3
  • Hvala 2
Link to comment
On 3.5.2022. at 6:57, Hermetico said:

 

 

 

 

pa koliko ubijaju sa ovim sinkopama, znam da to mnogima ide na živce, ja otkidam na to, Rumuni su bogovi toga 

Link to comment
3 minutes ago, James Marshall said:

 

pa koliko ubijaju sa ovim sinkopama, znam da to mnogima ide na živce, ja otkidam na to, Rumuni su bogovi toga 

Zipa spot :D 

 

 

Link to comment
27 minutes ago, Hermetico said:

Zipa spot :D 

 

 

 

au, Ljilja Petrović pjeva Tomi Kuruzoviću u nekom lejt najt šou na RTS osamdesetih :D

 

svira Bosanac a za drugim stolom sjedi Tozovac 

  • Haha 1
Link to comment
  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

 

kakvo izvođenje, kakav minimalizam, sam sebe prati Cune, laganica, opuštencija, na jedan mikrofončić, izvodi klasik Mije Krnjevca, možda sam i kačio, ali ne fali. 

  • +1 2
Link to comment
  • 4 weeks later...
 
kakvo izvođenje, kakav minimalizam, sam sebe prati Cune, laganica, opuštencija, na jedan mikrofončić, izvodi klasik Mije Krnjevca, možda sam i kačio, ali ne fali. 
Kakav klasik, jebote

Prava mera majstora
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...