Jump to content
IGNORED

Nemačka


Parsons

Recommended Posts

Najveci problem ostaje spora adaptacija sistema na prijem novih radnika, neke stvari su uradjene, ali jos uvek je dosta toga prekomplikovano.

 

Najbolji primer je Pflegerkraft, nedostaje 200 hiljada, a ne odustaje se od uslova C1 (ponegde B2). I sve to za 2.5-3k bruto.

Navodno za 5 godina ce da fali pola miliona.

 

Inace, moje iskustvo, nikog ne zanima odakle si i vrlo ograniceno znanje o ,spoljnom svetu'. Ne bas USA nivo, ali skoro.

 

Min. 50ak puta je bilo:

-odakle ste?

Iz Srbije

- super/lepo/ok. Je li Srbija u EU?

nije (do pre nekih 4-5 god je bilo nije jos)

- stvarno? Kako to/zasto?

- hm

  • +1 1
Link to comment

Slicno iskustva sa opstim znanjem kod Nemaca, Znaju da je Srbija u Evropi, mnogi cak prosli na more prema Grckoj kroz Srbiju, ali tu se znanje zaustavlja.

Sto se tice jezika, insistiraju na visokom znanju nemackog cak i kod poslova u proizvodnji. To mi bas nije jasno potpuno, delom jeste, zele vecu integraciju i asimilaciju novopridoslih. Nemacka jos uvek ne pati od no-go zona poput Svedske i Francuske. Ali mislim da su previse zadrti po tom pitanju. Americke firme u Nemackoj su mnogo fleksibilnije i cesto mozes i sa engleskim da prodjes.

 

Dokumetnarac o velikim kasnjenju na nemackim zeleznicma sa ostvrtom na francusku i svajcarsku gde toga ima znacajno manje iako Nemacka ulaze znacajno vise novca u zeleznicu od Francuske po glavi stanovnika i ima vecu zeleznicku mrezu iako je po povrsini manja.

 

 

 

 

 

Link to comment

A jel vecina Nemaca ne govore engleski zato sto ne znaju ili zato sto nece? Jedna devojka mi je kupila tecnost za sociva kad sam je navatao ispred apoteke jer nisam imao masku, momak na benzinskoj pumpi je pricao, i Svaba koordinator iz firme koja je glavni izvodjac na gradilistu se nesto natezao, ne ide mu idealno ali moguca je komunikacija. Ostali kolutali ocima na pomen engleskog, i mladji i stariji. 

Edited by Zli Gli
Link to comment

@Zli Gli Generalno uce engleski u skoli, ali su manje izlozeni stranim jeziku. Izuzev muzike, sve ostalo im je pokriveno nemackim jezikom. Filmovi su, kvalitetno, sinhronizovani, literatura je prevedena, racunarski programi i web stranice su lokalizovani. 

Tako da zive u jednoj vrsti balona.

 

Takodje, oni su i perfencionisti. I ako nisu sigurni, onda nece da se "brukaju".

  • +1 1
Link to comment

Znaju skoro svi engleski, narocito mladji. Po najvecim gradovima tipa Berlin, Minhen, Hamburg moze da se funkcionise sa engleskim, mada vise sa srpskim:laugh:. Ali van najvecih gradova je teze, jednostavno drze do svog jezika, zato sinhronizuju skoro sve, kao sto traze nove reci na sopstvenom jeziku, sto cesto prevode Hrvati sa nemackog, sto sam tek ovde izvalio. Mada su zlatni u poredjenju sa Francuzima po pitanju engleskog. Nemacka je vise amerikanizovana od Francuske, mada manje od Holandije, kao posledica okupacije, narocito u Minhenu, koji je bio centar americke okupacione zone to moze da se oseti. Na severu, Hamburg, Donja Saksonija, se oseca uticaj Britanije...

Edited by pasha
  • +1 1
Link to comment

Ono kad pitaš nemca da li priča engleski a on/ona kaže "just a little bit" pa posle 2 minuta razgovora ukapiraš da priča engleski bolje od tebe :) Ima svakakvih: univerzitetskih profesora koji ne pričaju jezik je ga ne pričaju pa ne žele da ih vidiš da znaš nešto bolje od njih/ili su drkadzije i ne žele da pričaju do kasirki u peniju ili vodoinstalera koji pričaju po par jezika jer su ko mladi učili ili backpackovali ko zna gde i nemaju komplekse. Zavisi na kog naletiš.

  • +1 2
Link to comment

Frohes neues Jahr 2023, Srecna Nova godina iz Minehna, 16 stepeni gosn Celzijusa i sunce

 

20230101-132927-1.jpg

 

Bilo tako i prosle godine za Novu godinu(kako ovo zvuci)

Htedoh do Garmisa ali nije 9 ojra karta:laugh: ali mogu reci da je guzva prepdone bila na Gl. zeleznickoj u Minenu na peronima za Garmis...

  • +1 1
  • Hvala 2
Link to comment

Sinoć neki ljudi u komšiluku rostiljali u bašti ispred kuce :D Rekoh - pa odgovara, pretproslog leta smo imali vise puta 15 stepeni, tako da je sad bilo toplije :D

Link to comment

Ove godine leto u Minhenu bilo bas toplo sa mnogo suncanih dana. Ali Minhen ima dosta suncanih dana tako da nije pravilo za ostatak Nemacke. Kao sto kazu za Minhen: najseverniji italijanski grad

 

Über München lacht die Sonne - und zwar so häufig wie über keiner anderen deutschen Stadt. Was die Einwohner der nördlichsten Stadt Italiens ohnehin schon immer wussten, bestätigt jetzt eine Studie, die das Institut Prognos für das ZDF erstellt hat.

https://www.merkur.de/bayern/muenchen-ist-laut-studie-zdf-deutsche-stadt-mit-meisten-sonnenstunden-zr-9855027.html

 

Doduse ovo niej bas tacno. Ovo vazi za velike gradove. U BW postoje manji gradovi, mesta sa vise suncanih sati...A zanimljivo da nekih 50-60km istocno, Donja Bavarska, Landshut ima vise kise...

Edited by pasha
Link to comment

I kod mene je ovo leto bilo manje-više lepo (uz obavezno kukanje u komšiluku sto je zaboga 29 stepeni u sred leta), ali ono 2021. - ne ponovilo se. Hladno i neverovatno kisovito, početkom avgusta je bio 21 stepen nedelju dana uz jake pljuskove, onda bi malo poraslo na 25 i ponovo palo. A bilo je i 15 stepeni vise puta. Samo u junu smo imali lepo suncano vreme do 30 stepeni. Ljudima propalo voce i povrce, bas losa godina bila za te potrebe. A u Vestfaliji znamo kakve su poplave bile - ta kisa je stalno bila najavljena i za Hesen ali se svaki put "na sreću" istresla zapadnije.

Link to comment

Moj kancelar kaze:

 

„Berlin entwickelt sich zu einer Chaos-Stadt“

https://www.tagesspiegel.de/politik/berlin-entwickelt-sich-zu-einer-chaos-stadt-merz-und-soder-kritisieren-giffeys-regierung-nach-silvesterkrawallen-9123322.html

 

:laugh:

 

Digla se kuka i motika zbog divljanja za novogodisnju noc i napada na policiju i vatrogasce. Mada se to desava svake godine i svake godine bude cudjenja zasto mladi, pre svega, Turci napadaju policiju ali ove godine mi se cini to pojacalo...

Link to comment
  • 2 weeks later...

Hipstergrađani, ima li se nešto posebno videti ovih dana po gradu? Neka nezaboravna izložba, koncert, stand up...? Gde da potrazim takve stvari, ima li neki online prostor za to? Ili štampani materijal kao kod nas (Frizz, Strandgut) pa da pokupim (možda već na Hbf ili tako negde)

Edited by I*m with the pilots
Link to comment
22 hours ago, I*m with the pilots said:

Hipstergrađani, ima li se nešto posebno videti ovih dana po gradu? Neka nezaboravna izložba, koncert, stand up...? Gde da potrazim takve stvari, ima li neki online prostor za to? Ili štampani materijal kao kod nas (Frizz, Strandgut) pa da pokupim (možda već na Hbf ili tako negde)

 

Koji dani konkretno?

Link to comment

Pa zar nista bas? Forumasi ne idu na takve stvari? Iskopala sam sajt prinz.de, pogledacu tu malo. Prijatelj mi je dao i sajt/app Eventbrite ali ne videh tu mnogo toga.

Znam iz newsletter-a da Tiger Lillies imaju koncert, ali mislim da cu ovaj preskociti.

 

Ima li neka ulica sa nacickanim galerijama u koje covek moze da svrati s' nogu (i da su besplatne), poput Fahrgasse u FFM?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...