Jump to content
IGNORED

Nemačka


Parsons

Recommended Posts

Bah, amateri. Kod mene u komšiluku skoro počeli da menjaju gasne DDR ulične lampe ali kao sto to obično biva stavili nove ali nisu sklonili stare. Sad cela ulica sa duplim uličnim osvetljenjem. Vrlo često i danju. A zgrade preko puta moje su skroz renovirali, skoro su pri kraju ali je neki majstor izgleda pregletovao štekere pa sva svetla u (praznim) stanovima kao i hodnicima gore već 2 meseca - dan/noć.

Juče mi je stigla čestitka od stanodavaca za 2023 sa presekom troškova za 2022 godinu i novim cenama za 2023 godinu. Stanarina je ostala ista ali su zato troškovi/cene grejanja, tople vode, djubreta i ostalog povećana. Najdrastičnije je povećanje tople vode i grejanje koje sam do sada plaćao 71 evro mesečno a od januara 2023. godine 136 evra sto je povećanje od skoro 100% (ruku na srce, cenu tople vode i grejanja nisu menjali ima 5-6 godina) Generalno moja topla stanarina je poskupela za cirka 85 evra.

  • Hvala 1
Link to comment
14 minutes ago, Zlurad said:

...ali je neki majstor izgleda pregletovao štekere pa sva svetla u (praznim) stanovima kao i hodnicima gore već 2 meseca - dan/noć.

Na koga sumnjas? :ph34r:

Razni se majstori ovih dana motaju po Nemackoj... :) 

  • Haha 1
Link to comment
32 minutes ago, aram said:

brte, ako bude samo toliko ima da se šutam u dupe... plus mi je struja otišla 60€ gore. 

 

Toliko. Dosao obracun tj. procena za sledecu godinu. Ajd djubre i ostalo al sa grejanjem i toplom vodom su obrnuli igricu. Nije da se zalim, sramota me i da napisem koliiko sam placao i koliko cu da placam ukupno za gajbu. Za struju cu tek da vidim, gas me ne sekira previse jer trosimo ringlu 3 puta nedejlno po 10 minuta.

 

43 minutes ago, namenski said:

Na koga sumnjas? :ph34r:

Razni se majstori ovih dana motaju po Nemackoj... :) 

 

Neki uvozni majstor, da ne pominjem imena :ph34r:

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, I*m with the pilots said:

 

Zar ima drugih? Osim Poljaka koji su polu-uvoz

 

sali se namenski, clan foruma sljakao po nemackoj verovatno je pomislio na njega i njegova iskustva

Link to comment
On 2.12.2022. at 19:24, aram said:

brte, ako bude samo toliko ima da se šutam u dupe... plus mi je struja otišla 60€ gore. 

 

To je Berlin. Oni javni gradski placaju 50% nize od Minhena i Hamburga.

Zato iz Saveznog budzeta dobijaju 3.5 milijardi vise nego sto daju. Bavarska daje 9 milijardi vise nego sto prima. Plus koliko vidim da su upali u probleme sa dugom u Berlinu.

Sa druge strane ujedinjnje neke negativne pojave...

Ljubav u Nemackoj...

Link to comment
On 2.12.2022. at 22:29, I*m with the pilots said:

 

Zar ima drugih? Osim Poljaka koji su polu-uvoz

Ima puno nasih u sirem smislu te reci. Ante, Mujo, Milorad su vrlo cesta imena na gradilistima. 

Link to comment
8 minutes ago, x500 said:

Ima puno nasih u sirem smislu te reci. Ante, Mujo, Milorad su vrlo cesta imena na gradilistima. 

Moj sin je u 9. razredu imao obavezni dvonedeljni praktikum i radio je u BMW fabrici motora u Spandau. Prva smena, radno odelo i u-bahn u 6 ujutru. Po utiscima te dve nedelje moze se napisati sasvim dobar scenario. Izmedju ostalog lingua franca u fabrici je srpskohrvatski: Ante, Mujo i Milorad se savrseno razumeju, Turci mogu da prate, Nemaca ionako nema. 

  • +1 2
Link to comment
6 minutes ago, x500 said:

Ima puno nasih u sirem smislu te reci. Ante, Mujo, Milorad su vrlo cesta imena na gradilistima. 

 

Znam, zato se i pitam da li ima drugih sem stranaca :D Mada eto, firma sa kojom nas Hausverwaltung sarađuje je nemačka gde je glavni majstor Italijan, dvojica majstora deluju kao Nemci (nemaju akcenat) a ostali šareno, ima i jedan Crnogorac (reče mi majstor kad smo se jednom unterhaltovali da ima kolegu koji se zove Milo koji priča srpski). U kraju najviše Poljaka, čini mi se, od skora ima i Rumuna. Radili smo nešto u stanu i ispisali oglas na MyHammer.de i to su bili ili Poljaci ili Rumuni, fazon je da je gazda domaći Poljak/Rumun koji živi ovde i priča jezik, radnike verovatno vrti, jer mi je Poljak na poljskom pričao (živeo Gugl prevodilac jer ja poljski ništa ne razumem) da je došao na par meseci da zaradi pare za nešto.

  • +1 1
Link to comment

Sto se tice satnice- BMW, MAN, Siemens daju odlicnu satnicu za nekvalifikovanu radnu snagu. Koliko ce zdravlje da te drzi u tom ritmu rada je drugo pitanje jer tako Bavarska daje toliko novca u Savezni budzet. Bavarska nema nikakve prirodne resurse, mahom brdovita zemlja...

Sto se tice jezika po fabrikama, skladistima...ima puno madjarskog, rumunskog, poljskog, bugarskog, srpsko-hrvatskog.

 

Medjutim u poslednje vreme u Minhenu sam primetio da najnize placene poslove sve vise rade ljudi iz Podsaharske Afrike.

Link to comment
18 minutes ago, burekdzija said:

Moj sin je u 9. razredu imao obavezni dvonedeljni praktikum i radio je u BMW fabrici motora u Spandau. Prva smena, radno odelo i u-bahn u 6 ujutru. Po utiscima te dve nedelje moze se napisati sasvim dobar scenario. Izmedju ostalog lingua franca u fabrici je srpskohrvatski: Ante, Mujo i Milorad se savrseno razumeju, Turci mogu da prate, Nemaca ionako nema. 

 

Jedna moja rodjaka se preselila u Nemačku i mislila je da će usavršiti malo jezik na poslu. No, kako je uglavnom radila po fabrikama, ništa od toga - "usavršila sam makar rumunski".

U tom mikrokosmosu žive ljudi godinama i verovatno decenijama, koji pričaju samo svoje jezike i tucmuc nemackog. Bude mi žao da to čujem jer to znači da nema šanse da totalno učestvuju u životu, ograničeno im je mnogo toga, i ko zna kako ide sa decom, da li su im šanse u životu mnogo bolje nego roditeljima?

Link to comment

U fabrikama BMW i MAN u Minhenu i okolini zahteva se znanje nemackog b1...ali... 

 

Sto se tice Poljaka, ja njih sve manje razumem. Imaju to vrtenje radne snage iz Poljske na svakih par meseci na gomilu mesta preko zeit firmi registrovanih u Poljskoj gde su dnevnice neuporedivo nize nego preko nemackih.

I oni tako masovno dolaze iako lagano mogu doci da rade u nemackim bez posrednika.

I onda samo kurwa...

Najjaci su kada Nemcima objasnjavaju kako su pukli jer imaju previse stranaca po gradovima. Gledao sam to vise puta. Nemci u fazonu onog Turcina kamiondzije iz Lepih sela....

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...